dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Waldas1988

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Lisi ogon
    Kod pocztowy
    86-065
    Posty
    1

    Domyślnie Domek gospodarczy z piwnicą

    Witam
    Mam działkę na której chciałem postawić domek BRI 35m2 z poddaszem nie użytkowym I go później przekształcić na mieszkalny ale mój MPZP mi niestety na to nie pozwala. Jedynie mogę postawić budynek gospodarczy do wysokości 5 metrów i zezwala na podpiwniczanie budynków. Pomyślałem że zamiast budynku BRI zgłosić zamiar wybudowania budynku gospodarczego o wymiarach 5x7 podpiwniczonego i nie wiem czy takie zgłoszenie przejdzie i wystarczy samo zgłoszenie czy będzie potrzebny project? Teoretycznie w piwnica była by wędzarnia ryb albo kuchnia do przygotowywania przetworów (jak wędzarnia to musi być komin wybudowany) z pomieszczeniem na przechowywanie opału i ubikacja z osobnym wejściem z boku i może bezpośrednim z domu. Jak była by ubikacja to musi też być otwór okienny. Na górze miałby być garaż z osobnym pomieszczeniem gospodarczym. Budynek będzie mieć poddasze nieużytkowe albo strych z dwoma oknami dachowymi i oknami w bocznych ścianach. ,Wasze się przyda na trzymanie gratów
    Wiadomo że końcowe przeznaczenie ma być przekształcenie na mieszkalny.
    Może ktoś mi napisać czy budowa domku gospodarczego 35m2 na zgłoszenie z piwnica jest możliwa tzn czy prawo na to pozwala czy jak budynek ma być podpiwniczony to musi być już project na taka konstrukcję? Dodam że na działce stoi dom który jest podpiwniczony i dwa budynki gospodarcze też podpiwniczone tylko że te budynki budowane 30 lat temu bez zgłoszenia ani projektu
    Takim sposobem miałbym ok 70 metrów powierzchni użytkowej
    Pytanie drugie jezeli plan pierwszy nie wypali i nie pozwolą na podpiwniczenie budynku gospodarczego to jak bym zgłosił budowę budynku gospodarczego 35m2 o wymiarach 5x7 z poddaszem nie użytkowym o wysokości 5 metrów i przykrył jakimś tanim dachem i po jakimś czasie zgłosił zamiar przekształcenia jego na mieszkalny z jego rozbudową o podniesienie piętra i zrobieniu dachu. Wiem że do tego prac potrzebny będzie project dachu ale czy ten project musi być od projektanta czy można skorzystać z gotowego projektu z strony dom25tys? gdzie wymiary domów były by takie same tylko mój byłby niższy i musiałbym wynieść go o ponad 1 metr ale konstrukcja i wymiary dachu były by takie same? Wiem że w domku który ma 5 metrow wysokości można zrobić u góry dwie sypialnie zachowując ok 2.2 wysokości pomieszczeń. Ale wolałbym mieć trochę wyższy budynek.
    Znalazłem przepis który zabrania budowy domków BRI z piwnicą ale nigdzie nie znalazłem przepisu odnoszącego się do budynków gospodarczych z piwnica

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    co to jest BRI?

    Jak zgłaszasz dom 5*7 to nie masz 35 pow użytkowej , odejmujesz grubości ścian, wiec masz 26-28m2. Przekształcenie domu to nie jest projekt kupiony na stronie 25tyś. Budynek który będziesz przekształcał musi spełnić aktualne WT czyli już 2021. Potrójne szyby , dobre izlocje itd.

    dom25tys, znam kanał i wiem że na rady tego YT trzeba mocno uważać. To co buduje to na działce o ile kojarzę zagrodowej gdzie są inne przepisy, z przekształceniem pierwszego domu walczył z rok lub dłużej. Jak MPZP nie dopuszcza zabudowy jednorodzinnej to nie przekształcisz na tej działce budynku w mieszkalny nawet jak pół Yt tak będzie mówiło.

    Nie znam przepisu że toaleta musi mieć okno.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Art. 29. 42) 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

    [...]

    14) wolno stojących:
    a) parterowych budynków gospodarczych,

    [...]

    16) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki


    Czyli jak podpiwniczony - projekt, kierbud, PnB i reszta formalności.

    To, co kupujesz jako gotowiec to tylko część projektu. Kompletny zawiera dla przykładu jeszcze plan zagospodarowania terenu (ale też inne rzeczy - poczytaj rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-01-2021 o 10:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony