dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie 3 kotły jednofunkcyjne - który wybrać ?

    Witam,

    Staję przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego. Zmieniam kocioł na ekogroszek na gazowy. Dom ok 130m2 (parter + poddasze). Dół podłogówka, góra grzejniki. Dom ocieplony 15cm styropianem. Zaproponowano mi 3 kotły:

    1.Ariston CLAS ONE SYSTEM 24 + zasobnik BCH 120L + termostat Cube S net (6172 zł)
    2.Ariston GENIUS ONE SYSTEM 24 + zasobnik BCH 120L + termostat Cube S net (7663 zł)
    3.De Dietrich MCR3 evo 24T + zasobnik SR100 L (7211 zł)

    Doradzicie który z tych 3 kotłów będzie najlepszą opcją ?

    Genius ma modulację mocy 1:10 a Clas 1:7, o co chodzi z modulacją mocy ? Jaka jest różnica pomiędzy tymi kotłami w tej kwestii ? Ariston do jednego i drugiego dodaje termostat, w dietrichu (Smart TC) trzeba go dokupić osobno za ok 800 zł. Z serwisem Aristona jak i De Dietrich u mnie w okolicy nie ma problemu. Ceny z tego co patrzyłem na internecie są niższe, podałem tylko orientacyjnie to co mi zaproponowali.

    Poproszę o pomoc w wyborze.
    Pozdrawiam
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Jeśli już to Ariston Genius.
    Dom masz 130m2 a propozycje kotłów dla ponad 200m2
    Z tego powodu najszersza modulacja 1 : 10 będzie najlepszym wyjściem.
    Jeśli w domu jest dodatkowo ogrzewanie podłogowe to tym bardziej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    MCR3 ma aluminiowy wymiennik, więc półka wyżej, ale trzeba o niego dbać i nie wolno stosować wody ze zmiekczacza
    Ariston mi się nie podoba jako firma, ale łatwe do czyszczenia, wymiennik z kwasówki mniej trwały wg opinii z neta

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    MCR3 ma aluminiowy wymiennik, więc półka wyżej, ale trzeba o niego dbać i nie wolno stosować wody ze zmiekczacza
    Ariston mi się nie podoba jako firma, ale łatwe do czyszczenia, wymiennik z kwasówki mniej trwały wg opinii z neta
    Mniej trwały pod jakim względem ? Jaka jest różnica w żywotności jednego i drugiego wymiennika ? Czy wymiennik w razie jego zużycia można wymienić ? Sory jeżeli pytanie jest głupie ale w temacie kotłów gazowych jestem zielony. Do tej pory byłem w temacie kotłów na ekogroszek.

    Oferta Aristona Genius wydaje mi się atrakcyjniejsza ze względu na modulację (kocioł ma minimalną moc 2,5 kw). Ariston CLAS odpada. Genius ma w komplecie zasobnik 120L a MR3 ma 100L i te 100L wydaje mi się trochę za mało. Aktualnie przy ekogroszku mam 140L i to wystarcza. Czy są jakieś znaczące równice pomiędzy Geniusem a MCR3 w wydajności ? Jakie są argumenty za jednym i drugim kotłem ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  5. #5

    Domyślnie

    Jaki okres gwarancji i jakie są jego warunki? Pomyśl o tym.
    Jakie opinie o instalatorze i jego reakcja na zgłoszenia?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Dziś odwiedziłem inną hurtownię i zaproponowano mi kocioł Immergas Tera 24 Standard z zasobnikiem 125l. Dali cenę 6400 zł (na necie 5200zł). Minimalna moc tego kotła to 4,5 kw. Chyba trochę dużo ? Ariston Genius ma 2,5kw minimum
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    A czy przeglądałeś oferty kotłów 12kW?
    Mam Immergasa 24kW i w domu ok 190 m2 ( tak jak u Ciebie dół podłogówka, góra grzejniki) kocioł większość czasu pracuje na minimalnej mocy. Gdy na dworze jest ciepło czasami zaczyna taktować.
    Dla czterech osób mam podłączony zasobnik 100l, bez problemu wystarczy, nie miałem przypadku mycia się w niedogrzanej wodzie. W zasobniku mam ustawioną temperaturę 55 stC.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 16-01-2021 o 16:05

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro.s Zobacz post
    A czy przeglądałeś oferty kotłów 12kW?
    Mam Immergasa 24kW i w domu ok 190 m2 ( tak jak u Ciebie dół podłogówka, góra grzejniki) kocioł większość czasu pracuje na minimalnej mocy. Gdy na dworze jest ciepło czasami zaczyna taktować.
    Dla czterech osób mam podłączony zasobnik 100l, bez problemu wystarczy, nie miałem przypadku mycia się w niedogrzanej wodzie. W zasobniku mam ustawioną temperaturę 55 stC.
    Nie rozglądałem się za kotłem 12kw (proponowano mi tylko te co wymienilem) ale o ile dobrze rozumuje i z tego co piszesz to ważniejsza jest minimalna moc kotła niż maksymalna. Immergas ma minimum 4,5kw a Ariston Genius 2,5kw czyli chyba lepiej się sprawdzi Ariston Genius. Chyba nic się nie stanie jeżeli zainstalowany by był kocioł 24kw ? Poprostu nie wykorzystana będzie jego moc ?

    Co to znaczy, że kocioł taktuje ? bo nie rozumiem.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Taktuje - to znaczy włącza się, zaczyna grzać, po czym szybko wyłącza, bo moc kotła jest zbyt duża w stosunku do aktualnego zapotrzebowania domu.
    I znów się włącza, wyłàcza i tak nawet kilkadziesiąt, kilkaset razy na dobę.
    Powoduje to zwiększenie zużycia gazu.

    Immegas Victrix 12kW startuje od 1.9kW
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    Immergas ma minimum 4,5kw a Ariston Genius 2,5kw czyli chyba lepiej się sprawdzi Ariston Genius. Chyba nic się nie stanie jeżeli zainstalowany by był kocioł 24kw ? Poprostu nie wykorzystana będzie jego moc ?
    Mój VICTRIX X 24 2 I wg karty katalogowej minimalną ma 3kW, mam ją trochę zmniejszoną, poprzez lekkie obniżenie prędkości minimalnej wentylatora. Ale uważam, ze to i tak za dużo dla mojego domu który jest identycznie ocieplony jak Twój a ma większą powierzchnię użytkową. Nawet przy dzisiejszym mrozie większość czasu pracował wyświetlając tylko świeczkę.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    ok, wiem o co chodzi. Ale jeżeli będę miał sterownik w którymś z pomieszczeniu domu i będę miał na nim zadaną temperaturę np 22st z ustawieniem, że jak temperatura spadnie o 1 st to piec się załącza i grzeje do osiągnięcia 22 st i jak osiągnie zadaną temperaturę to się wyłącza. W takim przypadku chyba nie będzie problemu z ciągłym załączaniem i wyłączaniem. W tej chwili tak chodzi mój piec na eko groszek - pilnuje temperatury zadanej w domu i przy takiej temperaturze jak dziś co ok 2 godziny włącza się na 30min i grzeje do 22st.

    Nie zakładam sterowania czujnikiem pogodowym.

    Jeżeli się mylę lub coś nie tak rozumuje to proszę wytłumaczcie jak to funkcjonuje przy kotle gazowym.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To nie tak, kocioł kondensacyjny jest bardziej wrażliwy na rosnącą temperaturę powrotu, z uwagi na to, że odbiór następuje tylko,o w jednym pokoju.
    Osobne sterowanie pomieszczeniami tylko utrudnia jego pracę.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Nie o to mi chodziło. Chodzi o to, że regulator jest w jednym pomieszczeniu ( w salonie), nie w każdym. Nie chce sterować każdym pomieszczeniem osobno.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Też mam sterownik i ustawioną histerezę na 0,4 stC, Mogę ustawić histerezę 0,4; 0,8; 1,6; 3,2 C, ale wszystkie wyższe w moim odczuciu nie są komfortowe. Warto też mieć czujnik pogodowy, im jest cieplej tym niższa temperatura jest ustawiana przez krzywą, co powoduje, ze kocioł dłużej pracuje na niższej mocy. Po pięciu latach doświadczeń uważam, że długa praca na niższych mocach jest bardziej komfortowa dla mojego odczucia ciepła niż włączanie i wyłączanie kotła co kilkanaście minut. Choć to dziwne wydaj mi się, ze czuję zmianę temperatury o 0,5 st C
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 17-01-2021 o 13:52

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przy dużej minimalnej mocy kotła, ogrzewaniu podłogowym i sterowaniu termostatem też może wystąpić taktowanie, bo chyba o to pytasz. Kocioł "ładuje" dużo mocy w podłogę, która ma dużą bezwładność cieplną, przez co w pomieszczeniu jeszcze nie zrobiło się odpowiednio ciepło i termostat dalej żąda grzania, a powrót z instalacji na kocioł już jest przegrzany i się z tego powodu wyłącza. Im mniejsza moc minimalna tym lepiej i ekonomiczniej

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Znajomy doradził mi że nie ma sensu brać kotła 24kw, ok rozumiem. Czy w takim razie taki kocioł by wystarczył? moc 12 kw i 1,9kw moc minimalna

    https://www.immergas.pl/produkty,128...t-2-erp?dest=1
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To popularny kocioł, sporo forumowiczów go posiada, raczej nie ma negatywnych opinii.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Tak, widzę na forum, że to popularne kotły ale zapytałem czy ten kocioł wystarczy do mojego domu ( 140m2, 15 cm styropian, 70m2 podłogówki , 7 grzejników, 120l cwu).

    Za Immergas 12kw przemawia modulacja od 1,9kw.

    Zastanawiam się też nad Ariston Genius 24kw z modulacją od 2,4kw

    Edit:

    Dzwoniłem przed chwilą do serwisanta Aristona i gość mi bardziej poleca Aristona Clas One ze względu na mniejszą owaryjność. W geniusach podobno lubią ziępsuć jakieś zawory(nie pamietam nazwy) i czasem elektronika. Stwierdził że Clas z modulacją od 3,9 też będzie dobry. Zgłupiałem.
    Ostatnio edytowane przez pablomoc ; 18-01-2021 o 09:03
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    12kW wystarczy na luzie. Pewnie nawet www.cieplowlasciwie.pl pokaże, że wystarczy.
    Sprawdź sam
    Zresztą - sprawdziłem z ciekawości. Możesz sobie wyedytować, pozmieniać niektóre parametry:
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/asdw

    Na ilość energii potrzebnej na sezon, oraz na koszt ogrzania nie patrz - ten program 2-3 krotnie zawyża ilość kWh.
    Ale obciążenie liczy w miarę OK
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-01-2021 o 10:41

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    Znajomy doradził mi że nie ma sensu brać kotła 24kw, ok rozumiem. Czy w takim razie taki kocioł by wystarczył? moc 12 kw i 1,9kw moc minimalna

    https://www.immergas.pl/produkty,128...t-2-erp?dest=1
    Przez kilka postów próbuję Ci pokazać, że dla mojego domu 24kW jest za dużo, wiec tym bardziej dla Twojego który jest podobnie ocieplony ale ma mniejszy metraż.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony