dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Czy będzie działał kominek otwarty + DGP?

    Szanowni Państwo,
    Lubię kominki otwarte i taki chciałbym sobie zrobić , ale u mojej znajomej po pewnym czasie użytkowania kominka "naturalnego" i otwartego, pojawiły się nieszczelności między ścianą komina i kominkiem. Poza tym cała konstrukcja ma trochę rys i pęknięć. W górnej części ślady sadzy, czyli komora odprowadzająca dym się rozszczelniła.

    Robiąc coś takiego u siebie chciałbym:

    1)Włożyć w coś takiego wkład stalowy (aby pozostało szczelne - przynajmniej tak długo jak wytrzyma ta stal).
    2)Szkoda ciepła, więc w tym wkładzie przydałoby się coś do akumulacji ciepła i grawitacyjne DGP. (Bardzo łatwo u mnie poprowadzić rury większość piętro wyżej)
    3) Być może będę musial użyć jakiegoś dopływu powietrza z zewnątrz aby dotlenić to ustrojstwo.

    Pytania: Czy to realne - nigdzie nie ma otwartych kominków z DGP - przynajmniej nie sprzedają takich wkładów?
    Czy ktoś robi takie rzeczy na zamówienie ?
    Czy na ok 100-120m2 powierzchni muszę do tego dołożyć dopływ powietrza aby się paliło? Tego nie przewidzialem ale jeszcze da się zrobić.

    problem szerzej opisałem tu:
    https://tinyurl.com/y5tox57u

    pozdrawiam
    vB

  2. #2

    Domyślnie

    Przerabiałem ten temat kiedyś.

    Jeżeli chcesz coś dobrego i trwałego, polecam tylko i wyłącznie piecokominek robiony przez zduna.

    Ja mam taki, można powiedzieć, że z DGP i żadnych problemów. Starczy pewnie mniej więcej na żywotność domu- czyli 100lat

  3. #3

    Domyślnie

    Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych i nic na to nie poradzisz. Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak
    Dlatego też i DGP byłoby przy nim bardzo kiepskie i nieefektywne, zaś kanały akumulacyjne odpadają, bo mają zbyt duże opory przepływu gazów (w k. otw. wymagane są ogromne przepływy powietrza).
    Czyli - albo rybki, albo akwarium Albo klimat kominka otwartego, albo ogrzewanie. Musisz wybrać na czym ci bardziej zależy.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ja też lubię ogień w kominku otwartym, dlatego zbudowałem go jako drugi. Ogrzewam piecokominkiem....

  5. #5

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze,
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem

    "Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak "
    "Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych"


    Kominek otwarty z pewnością nadaje się do celów grzewczych (co wielokrotnie sprawdziłem tyle, że nie jest ekonomiczny.
    Przecież musi się nagrzać do tej samej temperatury co zamknięty aby cokolwiek nagrzać w pomieszczeniu (tyle że przerobi więcej opału)..

    Jeśli jednak powstaje w nim ciepło to co za problem spróbować trochę z tego "odzyskać"?

    Przedstawiono opinie, mnie jednak interesuje bardziej rozumowanie, które do nich doprowadziło. Z tyłu głowy warto mieć to, że i tak muszę mieć tam inny system grzewczy. Czy to "warto"? Wiem że nie

    Moim zdaniem problem dotyczy tego, czy przestrzeń wokół komory spalania będzie miała wystarczającą temperaturę.
    Jeśli temperatura będzie WYRAŹNIE niższa niż w kominkach zamkniętych można jeszcze zwiększać OBJĘTOŚĆ przestrzeni, która otacza komorę spalania oraz powierzchnię wymiany ciepła dorzucając jakieś radiatory czy ożebrowania, a w ostateczności wymusić przepływ jeśli nie da to ciągu w DGP.

    Czy ktoś z Panów lub innych czytających wie jakie temperatury będą w komorze spalania (a właściwie to w jej ścianie) w kominku otwartym i kominku zamkniętym? Jakiej różnicy można się spodziewać? Pozwoliłoby to oszacować 1)potrzebną powierzchnię wymiany ciepła, 2) potrzebną wielkość komory do uzyskania ciągu w DGP.

    pozdrawiam
    vB
    Ostatnio edytowane przez vonBraun ; 23-01-2021 o 01:13

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał vonBraun Zobacz post
    Szanowni forumowicze,
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem

    "Ze względów konstrukcyjnych jego sprawność jest kilkukrotnie niższa niż najlichszych wkładów zamkniętych - chcąc nim ogrzewać dom trzeba by mieć pod oknem mały tartak "
    "Kominek otwarty nie nadaje się do celów grzewczych"


    Kominek otwarty z pewnością nadaje się do celów grzewczych (co wielokrotnie sprawdziłem tyle, że nie jest ekonomiczny.
    Przecież musi się nagrzać do tej samej temperatury co zamknięty aby cokolwiek nagrzać w pomieszczeniu (tyle że przerobi więcej opału)..

    Jeśli jednak powstaje w nim ciepło to co za problem spróbować trochę z tego "odzyskać"?

    Przedstawiono opinie, mnie jednak interesuje bardziej rozumowanie, które do nich doprowadziło. Z tyłu głowy warto mieć to, że i tak muszę mieć tam inny system grzewczy. Czy to "warto"? Wiem że nie

    Moim zdaniem problem dotyczy tego, czy przestrzeń wokół komory spalania będzie miała wystarczającą temperaturę.
    Jeśli temperatura będzie WYRAŹNIE niższa niż w kominkach zamkniętych można jeszcze zwiększać OBJĘTOŚĆ przestrzeni, która otacza komorę spalania oraz powierzchnię wymiany ciepła dorzucając jakieś radiatory czy ożebrowania, a w ostateczności wymusić przepływ jeśli nie da to ciągu w DGP.

    Czy ktoś z Panów lub innych czytających wie jakie temperatury będą w komorze spalania (a właściwie to w jej ścianie) w kominku otwartym i kominku zamkniętym? Jakiej różnicy można się spodziewać? Pozwoliłoby to oszacować 1)potrzebną powierzchnię wymiany ciepła, 2) potrzebną wielkość komory do uzyskania ciągu w DGP.

    pozdrawiam
    vB
    Ładnie to napisałeś. Jestem pod wrażeniem....

    Temperaturą spalania bym się nie przejmował, bo drewno pali się w zasadzie tą samą we wkładzie i w palenisku otwartym. Tyle że we wkładzie masz możliwość pokombinować dolotem powietrza do spalania, a w kominku otwarty "idzie" cały czas na nadmiarze. Kombinowanie na dolocie kończy się często wędzeniem i problemami smogowymi,więc pomińmy ten aspekt....

    Temperatura w kominku otwartym jest na tyle wysoka, że budowa urządzenia do odzysku energii i zamiany jej na ciepłe powietrze, jest opłacalne (przy Twoich założeniach). Francuzi mają gotowce. Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry. Pomijając fakt, że będziesz produkować zbyt gorące, niezdrowe powietrze, maszynka zadziwi Cie swoją wydajnością. W palenisku ścianka od strony ognia, powinna być osłonięta płytą żeliwną lub szamotową, bo blacha za długo nie pociągnie.

  7. #7

    Domyślnie

    "Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry."

    Tego nie rozumiem, nie wiem co masz na myśli pisząc:
    "rękaw w tylnej części paleniska" (rękaw? co to?)
    "czopuch" - no..ok,. było w Wikipedi
    "podwójne ścianki z dolotem na dole" (dół paleniska też ma grzać powietrze)?
    "Dolot" dotyczy gorącego powietrza?

    Bo trzeba też chyba PRZED ogniem wrzucić jakiś wylot powietrza z dworu.

    No to teraz szukam kogoś kto mi coś takiego pospawa wg planu

    pozdrawiam
    vB

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał vonBraun Zobacz post
    "Budując samemu, trzeba stworzyć rękaw w tylnej części paleniska i podobne ustrojstwo w górnej części - czopuchu. Podwójne ścianki z dolotem na dole, wylotem u góry."

    Tego nie rozumiem, nie wiem co masz na myśli pisząc:
    "rękaw w tylnej części paleniska" (rękaw? co to?)
    "czopuch" - no..ok,. było w Wikipedi
    "podwójne ścianki z dolotem na dole" (dół paleniska też ma grzać powietrze)?
    "Dolot" dotyczy gorącego powietrza?

    Bo trzeba też chyba PRZED ogniem wrzucić jakiś wylot powietrza z dworu.

    No to teraz szukam kogoś kto mi coś takiego pospawa wg planu

    pozdrawiam
    vB
    A gdzie chcesz zbudować ten kominek?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony