dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wentylator kanałowy

    Witam,
    mam pytanie dotyczące DGP. Na etapie budowy domu zostały wykonane kanały DGP do rozprowadzenia grawitacyjnego do 3 pokoi na poddaszu. Teraz przy budowie kominka okazało się że rozprowadzenie gorącego powietrza jest mało wydajne. Czy zastosowanie wentylatora kanałowego/osiowego może rozwiązać problem? Mam na myśli np. taki
    https://www.r24fans.pl/wentylatory-w...-fi-125mm.html
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zamiast montować wentylator po stronie gorącej zamontuj go po stronie zimnej. Zrób kratkę gdzieś za ścianą doprowadź rury ocieplone i wyjdź z nimi gdzieś poza strefę mieszkalną tam zainstaluj wentylator kanałowy dobierając jego wydajność do srednic rur i wejdź rurami pod kominek żeby wentylator tłoczył zimne powietrze gdzieś spoza pomieszczenia w którym stoi kominek. Tak zwiększysz sprawność odbioru ciepła z samego kominka i zwiększysz cyrkulację powietrza w budynku. Wszystko trzeba przemyśleć i nie zawsze w każdym domu da się to zrobić. Ostatecznie można też instalację zasysającą puścić poddaszem wentylator dać na poddasze wszystko dobrze ocieplić i wejść pod kominek też z poddasza wtłaczając zimne powietrze z podłogi mieszkania pod kominek. Zamiast ssać będziesz pchał powietrze wentylatorem. Im dalej od kominka usytuujesz kratkę zasysającą przy podłodze tym bardziej wyciągniesz ciepłe powietrze z salonu gdzie stoi kominek na resztę budynku.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Zamiast montować wentylator po stronie gorącej zamontuj go po stronie zimnej. Zrób kratkę gdzieś za ścianą doprowadź rury ocieplone i wyjdź z nimi gdzieś poza strefę mieszkalną tam zainstaluj wentylator kanałowy dobierając jego wydajność do srednic rur i wejdź rurami pod kominek żeby wentylator tłoczył zimne powietrze gdzieś spoza pomieszczenia w którym stoi kominek. Tak zwiększysz sprawność odbioru ciepła z samego kominka i zwiększysz cyrkulację powietrza w budynku. Wszystko trzeba przemyśleć i nie zawsze w każdym domu da się to zrobić. Ostatecznie można też instalację zasysającą puścić poddaszem wentylator dać na poddasze wszystko dobrze ocieplić i wejść pod kominek też z poddasza wtłaczając zimne powietrze z podłogi mieszkania pod kominek. Zamiast ssać będziesz pchał powietrze wentylatorem. Im dalej od kominka usytuujesz kratkę zasysającą przy podłodze tym bardziej wyciągniesz ciepłe powietrze z salonu gdzie stoi kominek na resztę budynku.
    I wtłoczy powietrze do kominka i tam się ono rozproszy...Idiotyczny pomysł

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_78 Zobacz post
    Witam,
    mam pytanie dotyczące DGP. Na etapie budowy domu zostały wykonane kanały DGP do rozprowadzenia grawitacyjnego do 3 pokoi na poddaszu. Teraz przy budowie kominka okazało się że rozprowadzenie gorącego powietrza jest mało wydajne. Czy zastosowanie wentylatora kanałowego/osiowego może rozwiązać problem? Mam na myśli np. taki
    https://www.r24fans.pl/wentylatory-w...-fi-125mm.html
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Jakiej średnicy masz te kanały grawitacyjne? Nie da się ich powiększyć? A masz zapewnioną cyrkulację powrotną z ogrzewanych pokoi? Np podcięcie drzwi tak, by była 2 cm szczelina? Bez tego powietrze staje w bezruchu przy zamkniętych drzwiach.


    Zawsze mam obawy, że części plastikowe wentylatorów emitują toksyny. Pewnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie rozwiązania OLO, pod warunkiem że cokolwiek zrozumiałeś z jego słowotoku....Prawidłowe wykonanie tego "mobile" raczej niewykonalne bez rozbierania kominka.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_78 Zobacz post
    Witam,
    mam pytanie dotyczące DGP. Na etapie budowy domu zostały wykonane kanały DGP do rozprowadzenia grawitacyjnego do 3 pokoi na poddaszu. Teraz przy budowie kominka okazało się że rozprowadzenie gorącego powietrza jest mało wydajne. Czy zastosowanie wentylatora kanałowego/osiowego może rozwiązać problem? Mam na myśli np. taki
    https://www.r24fans.pl/wentylatory-w...-fi-125mm.html
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Jak zrobisz instalacje po stronie zimnej z tłoczeniem powietrza zimnego pod kominek to wtedy zastosuj wentylator kanałowy z większym sprężem żeby pokonać opory instalacji. Jak już zrobisz taką instalację to możesz przed wentylatorem zastosować filtry w skrzynce rozdzielczej możesz zastosować tłumiki dźwięku i wszystko to poza strefą mieszkalną . Końcówki rur doprowadzone pod kominek kierujesz pionowo w górę między obudowę kominka a sam kominek. Wtedy powietrze opływa kominek pchając je do instalacji po stronie ciepłej. Samo skierowanie powietrza w górę pod kominkiem można też zrealizować przez różnego rodzaju kształtki wykorzystywane na przejściu kanałów okrągłych i prostokątnych.

  6. #6

    Domyślnie

    Częściowo rozwiązałem problem, dorobiłem kanał który będzie ogrzewał jeden pokój.
    Układ jest taki, pod sufitem biegnie rura termoflex fi 125 o długości 2,3m , ona teraz będzie zasilać 2 pokoje. Ta rura jest podłączona do kanałów które biegną w wylewce. Kanały w wylewce mają długość ok. 0,5 i 1 metr.
    Nie robiłem jeszcze testów po zmianach. Kominek jest w trakcie realizacji. Ostatnia płyta krzemianowo-wapniowa (od góry) i od komory dekompresyjnej nie jest przyklejona. Dlatego właśnie mogłem jeszcze dołożyć jeden kanał.

    Odnośnie wentylatorów to znalazłem jeszcze takie rozwiązanie.
    https://www.ikominki.pl/pl/p/Przylac...tylatorem/1015
    Wentylator zamontowany na wylocie powietrza w pokoju. Czy ma ktoś doświadczenia jak to się sprawuje w praktyce?

    Jeśli chodzi o pomysł Olo. Mam kanał doprowadzający powietrze do kominka który przebiega przez piwnicę, tylko on jest podłączony bezpośrednio do kominka. Mam do niego dostęp. Czy można by wykorzystać? Odpiąłbym go od kominka i podpiąć aby wylot był pod kominkiem (tak zrozumiałem). Wtedy w piwnicy mógłbym swobodnie zainstalować wentylator. Tylko jak tym sterować?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie, na jakiej wysokości powinna być rura spiro od DGP? Gdzieś czytałem że powinna być 15 cm niżej niż kratka wentylacyjna. Tak się zastanawiam, gdyby rura GDP wcale nie była wpuszczona do obudowy tylko była na równi z płytą komory dekompresyjnej czy to by nie działało lepiej? W końcu przecież powietrze idzie do góry.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_78 Zobacz post
    Częściowo rozwiązałem problem, dorobiłem kanał który będzie ogrzewał jeden pokój.
    Układ jest taki, pod sufitem biegnie rura termoflex fi 125 o długości 2,3m , ona teraz będzie zasilać 2 pokoje. Ta rura jest podłączona do kanałów które biegną w wylewce. Kanały w wylewce mają długość ok. 0,5 i 1 metr.
    Nie robiłem jeszcze testów po zmianach. Kominek jest w trakcie realizacji. Ostatnia płyta krzemianowo-wapniowa (od góry) i od komory dekompresyjnej nie jest przyklejona. Dlatego właśnie mogłem jeszcze dołożyć jeden kanał.

    Odnośnie wentylatorów to znalazłem jeszcze takie rozwiązanie.
    https://www.ikominki.pl/pl/p/Przylac...tylatorem/1015
    Wentylator zamontowany na wylocie powietrza w pokoju. Czy ma ktoś doświadczenia jak to się sprawuje w praktyce?

    Jeśli chodzi o pomysł Olo. Mam kanał doprowadzający powietrze do kominka który przebiega przez piwnicę, tylko on jest podłączony bezpośrednio do kominka. Mam do niego dostęp. Czy można by wykorzystać? Odpiąłbym go od kominka i podpiąć aby wylot był pod kominkiem (tak zrozumiałem). Wtedy w piwnicy mógłbym swobodnie zainstalować wentylator. Tylko jak tym sterować?
    Żadnych kanałów idących do kominka piwnicą masz nie odpinać. Wiesz jak jest zbudowana każda instalacja ogrzewania? Jest zasilanie gdzie od źródła ciepła idzie instalacją czynnik przenoszący ciepło i masz powrót gdzie wraca instalacją czynnik bez ciepła. W przypadku kominka czynnikiem przenoszącym ciepło jest powietrze wewnątrz strefy mieszkalnej. Wszyscy naganiacze na kominki proponują tylko kominek z instalacją tzw. zasilania czyli instalacją po stronie ciepłej. To co ja proponuję to jeszcze instalacja po stronie zimnej. Masz powietrze przy podłodze strefy mieszkalnej zassać ze środka budynku (najlepiej z kilku miejsc) i wyjść rurami poza strefę mieszkalną, zainstalować gdzieś w kotłowni czy garażu wentylator i wejść rurą do strefy mieszkalnej pod kominek. Jak tego nie rozumiesz to wpisz w goglach "instalacja nadmuchowa" i popatrz jak to jest zbudowane. Jak nadal tego nie rozumiesz to lepiej się za to nie zabieraj bo sobie nie poradzisz
    Sterowanie wentylatorem w takim przypadku jest proste bo kupujesz termostat z kapilarą, kapilarę wkładasz nad dystrybutor powietrza ponad kominkiem a sterowanie wyprowadzasz obok kominka i pokrętłem ustawiasz przy jakiej temp. ma wentylator się włączać lub wyłączać. Kable od termostatu prowadzisz do wentylatora i masz sterowanie. Widzę że ty tego nie rozumiesz i raczej sobie z tym nie poradzisz.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 20-01-2021 o 13:25

  9. #9

    Domyślnie

    Po Twoim wytłumaczeniu rozumiem, ale w moim przypadku taka instalacja nie jest konieczna, poza tym to za dużo kombinacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony