dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie płyta fundamentowa 35cm

    Witam,

    Właśnie miałem startować ekipę od SSO kiedy to...

    Konstruktor przerabiając projekt fundamentów tradycyjnych na płytę fundamentową dla projektu https://www.dobredomy.pl/projekt/melisaII wyliczył grubość płyty 35cm ocieplonej 20cm XPS z betonem podkładowym 10cm. Izolacja pozioma to podwójna warstwa papy izolacyjnej.
    Pomińmy proszę aspekt czemu i po co ta adaptacja

    Czy 35cm grubości betonu ze zbrojeniem to nie za dużo na taki dom? W kilku wątkach przeczytałem, że niektórzy konstruktorzy nie potrafią wyliczać lub nie mają odpowiednich programów aby dobrze wyliczyć parametry płyty i tworzą przewymiarowane projekty dla tzw. "świętego spokoju". Patrząc na oferty różnych wykonawców jak brinkmann czy parati grubość betonu zbrojonego to ok 20cm.

    Abstrahując już od kosztów materiału, obawiam się też, że akumulacyjność cieplna takiej płyty jest bardzo duża i nagrzanie jej będzie kosztowne. Czy w takim wypadku nie było by wskazane dodatkowo pod rurki wodne ogrzewania podłogowego wsadzić jeszcze przynajmniej 10cm EPSa aby jednak nie grzać tej ilości betonu i stali?

    Niestety późno wyłapałem ten "szczegół" bo już po otrzymaniu zgody na budowę, ale na tyle wcześnie, że jeszcze projekt nie jest realizowany. W najbliższych dniach jednak planowałem podpisać umowę z ekipą od SSO. Czy możecie poradzić co zrobić w takiej sytuacji?
    Teoretycznie mógłbym oddać ten projekt do firmy specjalizującej się w wykonywaniu płyt i ew. firmy OZC, która rozwiała by moje wątpliwości co do kosztów "nagrzewania" takiej płyty. Zmiany jakie mogły by się pojawić zapewne wiązały by się z ponownym składaniem pozwolenia na budowę? A może była by możliwa jakaś krótsza droga na zasadzie poprawki do projektu?
    Oczywiście wcześniej zwracałem się o ocenę kierownika budowy i nie wskazał, że jest to problem. Być może dla niego i konstrukcji nie jest, ale koszta to już mój problem i tego nie zweryfikował?

    Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi, co radzilibyście zrobić.
    A może tylko naczytałem się za dużo internetów i szukam dziury w całym?
    Ostatnio edytowane przez Zielu82 ; 16-01-2021 o 02:19

  2. #2

    Domyślnie

    Przeraża koszt tej płyty. Moja ma (będzie miała, bo jeszcze nie zabetonowana) 20cm.
    Na twoim miejscu zrobiłbym projekt zamienny płyty. Znajdź konstruktora specjalizującego się w płytach (albo takiego, co wie, jak projektować plyty) i niech zrobi projekt zamienny. Tylko dogadaj się z kierownikiem budowy, czy nie będzie miał z tym problemu (Bo niektórzy maja).

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    30cm płyty to dają pod bloki 4 kondygnacyjne
    Ale jak masz w płycie rozprowadzone instalacje od grzania to pewnie to dlatego. Osobiście mam płytę 30cm zbrojoną włóknem stalowym. Ale instalacje poprowadzę na wylewce która będzie na 15cm EPS na płycie. Pod płytą i po bokach mam 10xm XPS.

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Ja mam u siebie grubość "tylko" 25cm a dużą akumulację uważam za dużą zaletę, między płytą a wylewką nie mam izolacji, wylewkę mam dodatkowo gr.ok.10cm

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie płyta 30cm, pod spodem 20cm XPS i 10cm betonu podkładowego. Na bokach 10cm XPS.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Nie słuchaj ludzi , którzy Ci mówią, że płyta przewymiarowana bo oni mają cieńszą i jest ok. Zwróć uwagę , że nie masz ścian nośnych w środku domu, tylko po obwodzie, także cały ciężar ścian, stropu i dachu jest przenoszony po obwodzie płyty. Przy naprężeniach dużą rolę odgrywają siły tnące a jeszcze większą momenty gnące. W twoim przypadku, tak samo jak i w moim, Momentow gnących od scian zewnętrznych nie ma co równoważyć w środku. Płyta zginana jest przy krawędziach ku dołowi, sztywność płyty ma w tym przypadku zapewnić odpowiednia jej grubość.
    Ja buduje dom pietrowy z silikatow 24cm. Sciany tez tylko po obwodzie i grubość płyty wyszła z obliczeń 40cm. Konstruktor z doświadczeniem, który specjalizuje się w płytach. Używa programu do liczenia płyt (oczywiscie analiza metodą elementów skończonych). Wychodzi mu z obliczeń 40cm. Różnica w kosztach pomiedzy płyta 30cm a 40cm to 4500zl. Czy warto oszczędzać na najważniejszym elemencie budynku? Większość ludzi na forum usłyszało , że wystarczy płyta 20cm więc po co budować grubszą. Owszem 20cm pod mały dom szkieletowy, bez porównania w naszym przypadku.
    Spytaj się konstruktora , niech pokaże ci obliczenia płyty. Obliczenia statyczne są dosyć proste, to nie jakaś tajemna wiedza

  7. #7
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Panie poziomica,masz Pan 100% racji

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pan_poziomica Zobacz post
    Nie słuchaj ludzi , którzy Ci mówią, że płyta przewymiarowana bo oni mają cieńszą i jest ok. Zwróć uwagę , że nie masz ścian nośnych w środku domu, tylko po obwodzie, także cały ciężar ścian, stropu i dachu jest przenoszony po obwodzie płyty. Przy naprężeniach dużą rolę odgrywają siły tnące a jeszcze większą momenty gnące. W twoim przypadku, tak samo jak i w moim, Momentow gnących od scian zewnętrznych nie ma co równoważyć w środku. Płyta zginana jest przy krawędziach ku dołowi, sztywność płyty ma w tym przypadku zapewnić odpowiednia jej grubość.
    Ja buduje dom pietrowy z silikatow 24cm. Sciany tez tylko po obwodzie i grubość płyty wyszła z obliczeń 40cm. Konstruktor z doświadczeniem, który specjalizuje się w płytach. Używa programu do liczenia płyt (oczywiscie analiza metodą elementów skończonych). Wychodzi mu z obliczeń 40cm. Różnica w kosztach pomiedzy płyta 30cm a 40cm to 4500zl. Czy warto oszczędzać na najważniejszym elemencie budynku? Większość ludzi na forum usłyszało , że wystarczy płyta 20cm więc po co budować grubszą. Owszem 20cm pod mały dom szkieletowy, bez porównania w naszym przypadku.
    Spytaj się konstruktora , niech pokaże ci obliczenia płyty. Obliczenia statyczne są dosyć proste, to nie jakaś tajemna wiedza
    Mam dom z silikatów 18cm (ale pełnych, nie drąźonych) brak ścian nosnych wewnàtrz i płytę 20cm.
    Juź niejednemu mniej kumaty projektant wyliczył 35cm, a po weryfikacji w np ppkonstuktor, bo okazywalo się, że 20, 25cm wystarczy z nawiązką.
    Oczywiście na etapie SSO można sobie mówić, że 4, 4, 5 tysięcy to nic, ale właśnie tu najłatwiej przestrzelić budżet płacąc za przewymiarowane elementy.
    A 4 tyś to "tylko" koszt kotła gazowego, rekuperatora, dobrych drzwi zewnętrznych
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 05-02-2021 o 08:40
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Panie poziomica,masz Pan 100% racji
    100% racji, a mając dom ma szkodach górniczych sil8katy, masz płytę 25cm i to od ppkonstruktor chyba
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    100% racji, a mając dom ma szkodach górniczych sil8katy, masz płytę 25cm i to od ppkonstruktor chyba
    Zgadza się, polecam te biuro bo są tam kumate konstruktory

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony