dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie Problem z wyborem projektu

    Cześć.

    zdecydowaliśmy się na projekt (nawet go kupiliśmy) dom w kostrzewach 6

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m4d3245b014651

    Jesteśmy prawie na etapie adaptacji. Projekt jest prosty w budowie, wyceny przez wykonawców bez dachu mam w granicach 22-26 tyś z (z stropem betonowym). Za robociznę dachu 17-20 tyś zł. Więc średnio wychodzi 45 tyś zł za robociznę. Zmiany jakie chcieliśmy wprowadzić to zmniejszenie okna tarasowego do 3m oraz okno przy jadalni z 2.3 na 1.8. Myślałem o jakimś zaadaptowaniu kiedyś poddasza, ale niestety średnio jest tam miejsce.

    Ale wczoraj wybraliśmy się z projektem do architekta i ogólnie nie bardzo spodobał mu się ten projekt.. Twierdzi, że dom z poddaszem będzie bardziej ekonomiczny, lepiej wpasuje się w naszą działkę (działka ma szerokości 24,3m), bardziej będzie pasował do zabudowy sąsiedniej.

    Teraz mamy taki mętlik w głowie , że sami nie wiem na co się zdecydować...

    Jeżeli miałby być dom z poddaszem to pewnie któryś z "dom w malinówkach"

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kozlusan

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Cześć.

    zdecydowaliśmy się na projekt (nawet go kupiliśmy) dom w kostrzewach 6

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m4d3245b014651

    Jesteśmy prawie na etapie adaptacji. Projekt jest prosty w budowie, wyceny przez wykonawców bez dachu mam w granicach 22-26 tyś z (z stropem betonowym). Za robociznę dachu 17-20 tyś zł. Więc średnio wychodzi 45 tyś zł za robociznę. Zmiany jakie chcieliśmy wprowadzić to zmniejszenie okna tarasowego do 3m oraz okno przy jadalni z 2.3 na 1.8. Myślałem o jakimś zaadaptowaniu kiedyś poddasza, ale niestety średnio jest tam miejsce.

    Ale wczoraj wybraliśmy się z projektem do architekta i ogólnie nie bardzo spodobał mu się ten projekt.. Twierdzi, że dom z poddaszem będzie bardziej ekonomiczny, lepiej wpasuje się w naszą działkę (działka ma szerokości 24,3m), bardziej będzie pasował do zabudowy sąsiedniej.

    Teraz mamy taki mętlik w głowie , że sami nie wiem na co się zdecydować...

    Jeżeli miałby być dom z poddaszem to pewnie któryś z "dom w malinówkach"
    Porównanie do domu piętrowego:

    1. brak schodów które teoretycznie mogą wydawać się tanie, ale jak zrobisz z tanich materiałów to prędzej czy pózniej dołożysz do interesu.
    2. grzejesz tylko parter a nie dodatkowo przedpokój na piętrze który służy tylko i wyłącznie jako komunikacja po prostu musi być.
    3. brak balustrad, to logicznie nie będzie schodów
    4. mniejsza strata ciepła, zawsze na poddaszu jest latem cieplej a zimą chłodniej w związku z czym trzeba minimalnie więcej grzać.
    5. brak okien uchylnych na poddaszu, zawsze to koszt samych okien i montażu.
    6. jeżeli zrobisz ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni to koszty ogrzewania znacznie się zmniejszą, to logiczne bo temp. na podłogę to 26-28 st C natomiast na grzejniki 45-50 st C
    7. Jeżeli komuś nie zależy na balkonach to kolejne koszty odpadają (sam koszt surowego balkonu + balustrady + wylewka + płytki itp.)
    8. Parter to parter nie trzeba się drapać się na piętro a z wiekiem to podobno się docenia.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    Zawsze znajdą się argumenty za i przeciw.
    Zastanów się, czy budujesz dom dla siebie czy dla architekta i sąsiadów.
    Moim zdaniem przy domach ok. 100m nie ma sensu robić poddasza. Na samą komunikację - schody i hol na poddaszu tracisz 20% powierzchni.
    Albo idziesz 100% w poddasze i godzisz się na jakieś 140m po podłogach, albo zostajesz przy parterówce.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Projekt jest prosty w budowie, wyceny przez wykonawców bez dachu mam w granicach 22-26 tyś z (z stropem betonowym).
    Podejrzanie tanio.

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Za robociznę dachu 17-20 tyś zł.
    Zależy, co w zakresie.

    Kto stawia więźbę? Z deskowaniem?


    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Twierdzi, że dom z poddaszem będzie bardziej ekonomiczny
    Raczej nie będzie. A jak już to niewiele - za to taki namiot na domu to marna akustyka, mała bezwładność cieplna, komplikacje z ułożeniem instalacji (jak masz poddasze nieużytkowe to kładziesz rury i kable jak chcesz i przykrywasz wełną z rolki).

    W tym projekcie dane o energooszczędności są jawnym kłamstwem. Bez rekuperacji nie ma szans na EUco+w=21,23.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wszystko zależy kto tam będzie mieszkał. W domu powierzchnia zawsze się przyda. A ten projekt to faktycznie większe mieszkanie... Nie dziwię się architektowi....
    PC SDC09H3E8

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tyle, że człowiek buduje na ile go stać

    czym chcesz grzać?

    troche więcej zmian bym wwprowadziła

    Jak nie masz potrzeby powiększać powierzchni, to nie baw się w poddasza.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podejrzanie tanio.



    Zależy, co w zakresie.

    Kto stawia więźbę? Z deskowaniem?




    Raczej nie będzie. A jak już to niewiele - za to taki namiot na domu to marna akustyka, mała bezwładność cieplna, komplikacje z ułożeniem instalacji (jak masz poddasze nieużytkowe to kładziesz rury i kable jak chcesz i przykrywasz wełną z rolki).

    W tym projekcie dane o energooszczędności są jawnym kłamstwem. Bez rekuperacji nie ma szans na EUco+w=21,23.
    1. Miałem kilka wycen wraz ze stropem ceny od 25-30 tyś zł. Przecież to prosty dom jak konstrukcja cepa,to ileż wybudowanie ma koszotwać?
    2. Tak z robocizną wieźby, obróbka komina i dachówka. O deskowanie nie zapytałem
    3.Co do energooszczędności to kto bierze za to odpowiedzialność? Skoro są takie dane to budynek jest do tego przystosowany.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tyle, że człowiek buduje na ile go stać

    czym chcesz grzać?

    troche więcej zmian bym wwprowadziła

    Jak nie masz potrzeby powiększać powierzchni, to nie baw się w poddasza.
    1, Gaz. Wczoraj złożyłem papiery o ustalenie przyłączy.
    2. Jakie to są zmiany?

    Obawiam się trochę tego, że ten dom dość "zginie" na tej działce, w koło same stare wysokie zabudowy domów jednorodzinnych. Z poddaszem plus taki, że zyskuje dodatkowo jeden pokój więcej i lepszy podział na strefy.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Wszystko zależy kto tam będzie mieszkał. W domu powierzchnia zawsze się przyda. A ten projekt to faktycznie większe mieszkanie... Nie dziwię się architektowi....
    Ok, czyli wg Ciebie jaki powinien być metraż , żeby dom nie był jak większe mieszkanie?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    1, Gaz. Wczoraj złożyłem papiery o ustalenie przyłączy.
    2. Jakie to są zmiany?

    Obawiam się trochę tego, że ten dom dość "zginie" na tej działce, w koło same stare wysokie zabudowy domów jednorodzinnych. Z poddaszem plus taki, że zyskuje dodatkowo jeden pokój więcej i lepszy podział na strefy.
    skoro potrzebny ci jeszcze jeden pokój to dlaczego ten projekt?

    Bo poddasze wymaga klatki schodowej

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dom dla 2+1 czy 2+2?

    Zwróć uwagę jak idiotyczne jest okno w łazience.
    Gośc puka do drzwi i przy okazji filuje jak robisz kupę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dom dla 2+1 czy 2+2?

    Zwróć uwagę jak idiotyczne jest okno w łazience.
    Gośc puka do drzwi i przy okazji filuje jak robisz kupę.
    Ja mam takie okno nad drzwiami wejściowymi. Można się wypiąć...

    Projekt marny. Ot domek z pokaźnym dachem. Najfajniejsze to łóżko dziecka z głową przy TV i kiblu. Bajka.
    Dorzuciłbym trochę metrażu, jeden pokój. Okna wszystkie portfenetry, wyjście na taras z każdej sypialni. Dom tylko parterowy w takim metrażu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym zwęziła wnękę wejściową - na początek

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dom dla 2+1 czy 2+2?

    Zwróć uwagę jak idiotyczne jest okno w łazience.
    Gośc puka do drzwi i przy okazji filuje jak robisz kupę.
    Na razie dla 2 osób.

    Nie wiem czy jest mi potrzebny, po prostu na podobnym metrażu lub 20m2 większym przy poddaszu zyskuje jeszcze jeden dodatkowy pokój.

    Wybrałem dom w kostrzewach 6 z tego powodu, że ma betonowy strop, ale niestety architekt jak przeglądał ten projekt powiedział, że na poddaszu ciężko będzie tam cokolwiek zrobić, bo jest dość nisko. Chciałem po prostu mieć możliwość adaptacji poddasza w razie "W".

    Druga sprawa nie chce wiązarów, bo wcale to taniej nie wychodzi.

    Jak możesz to wypowiedz się proszę na temat tego domu:

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m2e92508962e3c

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ok, czyli wg Ciebie jaki powinien być metraż , żeby dom nie był jak większe mieszkanie?
    To nie chodzi o metraż w cyfrach tylko komfort mieszkania w domu. Skoro i tak trzeba zapłacić za fundamenty, strop i dach to czemu nie zrobić dodatkowej kondygnacji. Wtedy pokoje nie będą niczym w bloku. Czasem warto dołożyć albo odłożyć wykończenie piętra w czasie.
    Pewien jesteś grzania gazem? Ja bym gazu nie chciał nawet gdyby mi darmowe przyłącze zrobiono.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m2e92508962e3c
    To już bardziej dom przypomina....
    PC SDC09H3E8

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    do adaptacji poddasza zdecydowanie lepiej dach dwuspadowy.
    Musisz też mieć przestrzeń na parterze na schody.

    Chyba wybrałeś ten projekt przypadkowo?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mały domek o o wiele lepiej przemyślanym wnętrzu (przeróbka Z


  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    do adaptacji poddasza zdecydowanie lepiej dach dwuspadowy.
    Musisz też mieć przestrzeń na parterze na schody.

    Chyba wybrałeś ten projekt przypadkowo?
    Nie, byliśmy nastawieni na 273 lub z69, ale tam są wiązary, a nie chce tego rozwiązania , bo wcale to tańsze ani lepsze nie jest do tego dochodzi jeszcze sufit z gk.

    Znalazłem ten projekt i pomyślałem, że może na kiedyś w razie W, podniosę ścianę kolankową o 1 bloczek i da radę tam coś zrobić na poddaszu skoro jest strop betonowy. Wizualnie podoba mi się ten dom z zewnątrz.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    (działka ma szerokości 24,3m)
    ok. 100m2 to tylko parter.
    Działka o szerokości 24,3 to całkiem średnia+.
    Ja na 24,4m mam parter o powierzchni 156m2 (z garażem) i po obu stronach zostaje więcej niż przepisowe 4m.

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ale wczoraj wybraliśmy się z projektem do architekta i ogólnie nie bardzo spodobał mu się ten projekt.. Twierdzi, że dom z poddaszem będzie bardziej ekonomiczny, lepiej wpasuje się w naszą działkę (działka ma szerokości 24,3m), bardziej będzie pasował do zabudowy sąsiedniej.
    Artysta-plastyk co patrzy na piękno zabudowy okiem lotu ptaka czy spacerowicza a nie na potrzeby mieszkańców.
    Koniecznie zmienić na prawdziwego architekta.

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Nie, byliśmy nastawieni na 273 lub z69, ale tam są wiązary, a nie chce tego rozwiązania
    Jeżeli te dwa projekty mają dla was lepsze rozplanowanie przestrzeni to nie rezygnuj tylko dlatego, ze w projekcie masz wiązary i wybudujesz dom mniej wygodny. Bezsens.
    Szukaj podobnych do tych lepszych ale ze oczekiwanym stropem lub bierz z273 / z69 i przeprojektuj strop/dach z adaptującym.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Nie, byliśmy nastawieni na 273 lub z69, ale tam są wiązary, a nie chce tego rozwiązania , bo wcale to tańsze ani lepsze nie jest do tego dochodzi jeszcze sufit z gk.
    To ci konstruktor przeliczy na daszek robiony... Z273 ma fajniejszy rozkład, choć to dalej bezpłciowe domki polskie.

    Dużo fajniejsze są domy na planie prostokąta z tańszym dachem dwuspadowym. Wszystko zależy od działki. No i przy takim metrażu tylko parter.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 18-01-2021 o 10:38

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony