dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Ja stoję właśnie przed wyborem źródła ogrzewania w domu i mam coraz większy mętlik co wybrać. Dom mały - 90m2, na którym na pewno nie będę oszczędzał w kontekście ocieplenia. Na co bym nie patrzył to koszt orientacyjny instalacji do potrzeb to trochę takie strzelanie z armaty do komara (może poza klimą z funkcją grzania). W domu na pewno będzie kominek i wiadomo jeden komin do niego.
    I teraz tak:
    - ekogroszek to już nie te czasy, żeby ładować się w to przy nowym domu. Poza tym pewnie bliżej niż dalej do zakazu palenia nim...
    - Pellet - nie mam jakichś złych skojarzeń i mógłbym w niego pójść. Jedyny minus to kotłownia byłaby oddalona ok. 25m2 od domu w budynku gospodarczym. Szkoda miejsca w tak małym domu na kotłownie na paliwo stałe, a poza tym nie leży mi zostawienie takiego źródła ogrzewania w domu pod moją nieobecność (chociaż młody to dziwne nawyki, z których raczej się nie wyleczę).
    - Wspomniana klima - obawiam się, że koszty prądu mogą mnie zaskoczyć. Dużych mrozów się nie obawiam, bo gdyby nie dawała rady będzie kominek. Kolejna sprawa to hałas - mieszkam na wsi, więc jest stosunkowo cicho (trochę szkoda sobie psuć sobie otoczenie dodatkowym szumem).
    - Pompa + podłogówka - hałas jak wyżej, cena pewnie porównywalnie do wyrzucenia kotłowni z piecem na pellet poza dom. Kwestia trwałości (spotkałem się z wpisami samych instalatorów, że po 6-7 latach zdarzały się sytuację, gdzie pompa padała bez możliwości reanimacji). Trochę byłoby szkoda przy tym koszcie. Poza tym ta ostatnia moda na pompy i nagonka na bycie ECO mi jakoś nie pasuje (trochę jak z olejem opałowym i kredytami we frankach jakąś dekadę temu).

    Podsumowując - ciężki temat, ale na szczęście jeszcze jakiś rok został na podjęcie decyzji. Może coś się wyjaśni.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro2106 Zobacz post
    - Wspomniana klima - obawiam się, że koszty prądu mogą mnie zaskoczyć.
    Chyba pozytywnie? Jak masz z 20kWh/m2/r (realne przy rekuperacji) to za rocznie prąd do klimy zapłacisz nawet w opłacalnej dla nikogo G11 jakieś 400zł. Przy WG wyjdzie jakieś 1000zł (w G12 i 50% drogiej strefy odpowiednio 270/680zł)

    Masz megawątek o grzaniu klimą i o grzaniu z COP=1.
    Klima użytkowo ma wady innych systemów nadmuchowych - ale kosztów się nie obawiaj. Rozważ, czy funkcjonalnie Ci odpowiada.

  3. #23

    Domyślnie

    Dziękuję za wyliczenia i podpowiedź. Na stronie CW już tak kolorowo nie jest, ale zakładam, że tam są jakieś dziwne uśrednienia, przez co wynik może być nawet 30-50% przekłamany (za mało danych do wyliczeń). Na ściany pójdzie 20cm grafitu 0,031, w podłogę 20cm styro 0,04 lub niżej, dach ok. 30cm wełny o dobrych parametrach lub pianka OK, jeśli wymyślę akceptowalny sposób jej oddzielenia od deskowania. W projekcie ~ 50kWh/m2/rok. Akceptowalne koszty ogrzewania w moim przypadku to ok. 2k max bez CWU. Jak od reku znajdę sensowną firmę w moim regionie to pewnie zrobię.
    Na razie i tak zostanę chyba przy tym, aby wystartować z kominkiem + klima do grzania/chłodzenia i zobaczę co się będzie działo. Awaryjnie może rozłożę podłogówkę samodzielnie bez rozdzielaczy. Koszt materiałów pomijalny, ale jak coś nie będzie się zgadzać to pozostanie kupić rozdzielacze i podłączyć coś do grzania, a nie kuć świeżo zrobione podłogi

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kozlusan

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    11

    Domyślnie

    Proszę o info posiadaczy PC. Ile kWh na dobę pobiera PC przy obecnych mrozach (proszę podać jaki duży budynek) i czy jest możliwe aby wyłączała się automatycznie przy temp. od -15 st.C?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W najbardziej mroźną dobę tego sezonu (rano było -16, podejrzewam, że w nocy ok -20) wzięła 30 kWh razem z CWU. W ten dzień załączyły się też grzałki (3kWh).
    Dom 117m2, grzany do 24 stopni, w miarę dobrze ocieplony.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kozlusan Zobacz post
    Proszę o info posiadaczy PC. Ile kWh na dobę pobiera PC przy obecnych mrozach (proszę podać jaki duży budynek) i
    W największy mróz -18 poszło mi na ogrzewanie 20,9kWh (to było 18 stycznia), przedwczoraj było -14 czy -15, poszło 15,4kWh, to są dwie najgorsze doby w tym sezonie grzewczym.

    czy jest możliwe aby wyłączała się automatycznie przy temp. od -15 st.C?
    Nie. Zazwyczaj. Pytanie o jaki wynalazek chodzi, który tak pracuje w mrozy? (a raczej nie pracjue)
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  7. #27

    Domyślnie

    u siebie w domu mam zainstalowany dobrej jakości koscioł na groszek, rozprowadza równomiernie ciepło, kocioł posiada elektroniczny układ sterujący z obsługą trzech pomp i wyjściem na sterownik pokojowy
    Kocioł kupilem u
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 09-07-2021 o 11:18

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony