dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zięciu

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-337
    Posty
    15

    Domyślnie Kupno działki,pierwszy raz. Jestem przerażony.

    Witam razem z żoną postanowliliśmy kupić sobie działkę budowlaną aby z czasem wybudować dom. Szczerze powiem jestem pełen niepokoju przed tym krokiem bo za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać (a niby to proste ) . Mam fajną działkę na oku z podprowadzonym prądem i wodociągiem w ulicy doprowadzającej do działki (byłbym współwłaścicielem ulicy po kupnie) działka posiada już prawa zabudowy. Najbardziej boję się obciążeń działki ewentualnych,czy mogę sam sobie w jakiś sposób sprawdzić księgi wieczyste czy razem z gościem od którego kupuję działkę należy to zrobić? Jak sprawdzić czy za 5 lat przez moją działkę nie będzie przebiegała np autostrada?
    Facet mówi że jak mu zapłacę symboliczne pieniądze (pewnie ze 5k) to wtedy on tą działkę rezerwuje dla mnie i wtedy na spokojnie sprawdzamy te wierzytelności,papiery itp. Czy tak się to robi i czy to normalne?
    No nie wiem poproszę o jakieś praktyczne porady

    Przy okazji chciałem się przywitać i wszystkich pozdrowić.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Księgi wieczyste -> ekw.ms.gov.pl (żadne płatne wynalazki!!), tu masz za free, nr kw od zbywającego (jest tez na "opis i mapa"/"wypis i wyrys") - powinien podać bez łaski.
    Plany - MPZP - na stronach gminy i wiesz wszystko (mapa+ tabela+częsć opisowa). No prawie wszystko.
    ALE jeśli waadzy zamarzy się jakaś ekstra autostrada lub nowa baza marynarki wojennej np. na peryferiach stolycy - bo blisko do minizderstwa, to w ramach różnych specustaw zbudują ci toto za płotem "bez żadnego trybu". Jednak ponieważ kasy w budżecie brak to i szanse na nowe pomysły są nikłe.
    https://www.youtube.com/watch?v=tIs8TQS9VEM

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zięciu

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-337
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Księgi wieczyste -> ekw.ms.gov.pl (żadne płatne wynalazki!!), tu masz za free, nr kw od zbywającego (jest tez na "opis i mapa"/"wypis i wyrys") - powinien podać bez łaski.
    Plany - MPZP - na stronach gminy i wiesz wszystko (mapa+ tabela+częsć opisowa). No prawie wszystko.
    ALE jeśli waadzy zamarzy się jakaś ekstra autostrada lub nowa baza marynarki wojennej np. na peryferiach stolycy - bo blisko do minizderstwa, to w ramach różnych specustaw zbudują ci toto za płotem "bez żadnego trybu". Jednak ponieważ kasy w budżecie brak to i szanse na nowe pomysły są nikłe.
    https://www.youtube.com/watch?v=tIs8TQS9VEM
    Ok Ok czyli na tej stronce sprawdzam KW,na stronie gminy plan zagospodarowania (czy nic tam nie będą budować). A czy można gdzieś sprawdzić czy działka jest faktycznie odrolniona (to się sprawdza w KW?) . I to będzie już wszystko z tych "haczyków"?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Jeśli MPZP dopuszcza mieszkaniówkę, to na 500 m^2 masz decyzję o wyłączniu gruntów rolnych z produkcji przy projekcie( dla klas R/Ł/Ps I, II,III , decyzja będzie w projekcie, nadwyżka wymaga opłat) , dla klas IV, V, VI decyzji nie trzeba , za nadwyżkę nie pobiera się opłat. W KW wpisy w dziale I i II mają się zgadzać z EGiB (wypis i wyrys) = właściciele i powierzchnie , w dziale III i IV ma być czysto - bez obciążeń (na szarym tle to wpisy nieaktualne, na białym aktualne=obowiązujące) .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zięciu

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-337
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ok. A jeżeli mam działkę 25mx50 i muszę zachować odstęp od płotu 6m to to się liczy od dwóch stron i czy projekt domu który wymaga np 15x20m przeszedł by na takiej działce?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zięciu

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-337
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jeśli MPZP dopuszcza mieszkaniówkę, to na 500 m^2 masz decyzję o wyłączniu gruntów rolnych z produkcji przy projekcie( dla klas R/Ł/Ps I, II,III , decyzja będzie w projekcie, nadwyżka wymaga opłat) , dla klas IV, V, VI decyzji nie trzeba , za nadwyżkę nie pobiera się opłat. W KW wpisy w dziale I i II mają się zgadzać z EGiB (wypis i wyrys) = właściciele i powierzchnie , w dziale III i IV ma być czysto - bez obciążeń (na szarym tle to wpisy nieaktualne, na białym aktualne=obowiązujące) .
    Ok. A jeżeli mam działkę 25mx50 i muszę zachować odstęp od płotu 6m to to się liczy od dwóch stron i czy projekt domu który wymaga np 15x20m przeszedł by na takiej działce?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Poczytaj co to za 6 metrów, czy to nie jest front i nieprzekraczalna linia zabudowy. Ty widzisz tekst MPZP i potrafisz odejmowac w zakresie do 100. Wystarczy.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zięciu

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-337
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Poczytaj co to za 6 metrów, czy to nie jest front i nieprzekraczalna linia zabudowy. Ty widzisz tekst MPZP i potrafisz odejmowac w zakresie do 100. Wystarczy.
    Czyli że co bo nie łapie

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Ty widzisz tekst MPZP, my czytamy tylko Twoje streszczenia. Masz linię zabudowy lub nieprzekraczalną linię zab., ewentualnie masz odległości z boku i cała filozofia. Standardowo ściana z otworami minimum 4m od granicy, jeśli zapisane jest więcej to tak ma być. Odległości od granicy! Płot nie zawsze stoi na granicy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zięciu Zobacz post
    No nie wiem poproszę o jakieś praktyczne porady
    .
    Umowa wstępna obwarowana dobrymi warunkami posadowienia domu + geotechnik i badanie minimum cztery odwierty w narożnikach planowanego domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony