dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    natalia95

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Tuszyn
    Kod pocztowy
    95-080
    Posty
    10

    Domyślnie Kocioł Atmos DC 18 s - problemy.

    Cześć!

    Problemy z piecem zmusiły mnie do założenia tematu na forum. Konieczność szybkiej nauki obsługi pieca (jak w temacie - Atmos DC18s 20KW) spadła na mnie bardzo szybko, przegrzebałam mnóstwo tematów, filmików, instrukcji, jednak ciągle mam sporo wątpliwości.

    Do rzeczy:
    Ogrzewamy domek 110m2 + kotłownia w piwnicy. Mamy wyżej wymieniony piec + 2 bufory o poj. 800l. W całym domu ogrzewanie podłogowe + kaloryfer w łazience + 2 małe kaloryfery w piwnicy. W domu zamierzamy zamieszkać od wiosny, na razie dogrzewamy go, bo są już panele, powoli wykańczamy, więc aby nic "nie popsuć".

    Drewno nie jest super jakości, mogłoby być na pewno suchsze, postaramy się już od następnego sezon. Wspomagamy się nieco brykietem.

    Problemy jakie występują:
    1) Temperatura na piecu nie przekracza 72 stopni. Dopiero gdy np, wyłączymy ogrzewanie a grzejemy tylko bufory, i woda w buforach ma 70stopni, możemy na piecu uzyskać ok 80-82 stopnie.
    2) Wysoka temperatura spalin. Podczas dokładania do pieca potrafi dojść do 300 stopni, utrzymuje się tak ok godziny lub nawet dłużej. Teraz najczęściej gdy jest ok 280 stopni wyłączam wentylator wyciągowy, co powoduje obniżenie temp spalin do ok 200 stopni, potem włączam wentylator - znowu rośnie - znowu wyłączam i tak w kółko, aż ustabilizuje się w okolicy 240-250 stopni.
    3) Wysoka temp spalin w ogóle nie przekłada się na temp. na piecu. Paląc np większą ilością brykietu nie zauważyłam wzrostu temp na piecu (róznica max 1 stopnia), natomiast wzrost temp spalin i problem jej zbicia był znaczący.

    Ogólnie spalamy bardzo dużo drewna, dom ciężko dogrzać, mam wrażenie że bardzo dużo ciepła ucieka w komin. Przeglądając filmiki na yt mam też wrażenie że w naszym piecu drewno po prostu się pali, jest zwykły pomarańczowy ogień, nie ma tego charakterystycznego dla zgazowywania czerwonego płomienia. Postaram się wstawić jak najszybciej zdjęcia kotłowni i całej instalacji.

    Bardzo liczę na pomoc - może opiszecie jak palicie w kotłach zgazowujących, jaką macie temp. spalin, jak uzyskujecie maksymalną wydajność tego pieca. Dokładamy do niego co ok 4h, a to jest frustrujące i stresujące że poświęcając mnóstwo czasu na to wszystko mamy problem z dogrzaniem domu.

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał natalia95 Zobacz post
    Cześć!
    nie ma tego charakterystycznego dla zgazowywania czerwonego płomienia. Postaram się wstawić jak najszybciej zdjęcia kotłowni i całej instalacji.

    Powinien być niebieski ogień nie czerwony.

    20kw do bufora łącznie 1600 litry + zawilgocony (wilgoć w ścianach z betonu, tynku, zaprawy) niewygrzany nowy domek = brak mocy więc nic dziwnego, że nie osiąga temperatury wyższej niż 72 stopni.

    Wymiennik wyczyszczony?
    Ten kocioł ma 5 klasę czy nie ma ? Bo jeśli nie ma 5 klasy to nic dziwnego, że grzeje komin do 300 stopni.

    PP, PW dobrze ustawione ?

    PS.
    Jak byś mogła to nagraj film jak się pali, jak są poustawiane przesłony powietrza, zrób zdjęcia całego wnętrza kotła.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 19-01-2021 o 09:33

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał natalia95 Zobacz post
    Ogrzewamy domek 110m2 + kotłownia w piwnicy.
    Czy ten domek jest nowy ? Dopiero wykończony?

    Cytat Napisał natalia95 Zobacz post
    Drewno nie jest super jakości, mogłoby być na pewno suchsze, postaramy się już od następnego sezon. Wspomagamy się nieco brykietem.
    Jaki gatunek drewna ? Ile czasu schło ?




    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post

    Powinien być niebieski ogień nie czerwony.

    20kw do bufora łącznie 1600 litry + zawilgocony niewygrzany dom = brak mocy więc nic dziwnego, że nie osiąga temperatury wyższej niż 72 stopni.

    PP, PW dobrze ustawione ?
    Tu zaskoczę Cię kolego. Na sośnie mam płomień czerwono-żółty, na brzozie niebiesko-zółty. Drewno suche.

    Z tymi zbiornikami (1600L) przy podłogówce też bym tak nie walczył. Pamiętaj że przy podłogowym nie musi nagrzewać całych zbiorników do 80 stopnii.
    A że ma zapas , to tylko lepiej wykorzysta energię.

    Powietrze w kotle powinno być fabrycznie ustawione.


    Ale poczekamy co Natalka odpisze.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Czy ten domek jest nowy ? Dopiero wykończony?
    Powietrze w kotle powinno być fabrycznie ustawione.
    .
    Po to masz regulację, żeby odpowiednio ustawić do rodzaju opału jakiego używasz.
    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Tu zaskoczę Cię kolego. Na sośnie mam płomień czerwono-żółty, na brzozie niebiesko-zółty. Drewno suche.
    Ponieważ, sosna ma dużo żywic wyższa zawartość węgla w stosunku do wodoru. Albo żałujesz powietrza wtórnego albo taka konstrukcja kotła. https://www.youtube.com/watch?v=hhSoNcjDbSk&t=4s

    A takiego nie masz na brzozie?
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 19-01-2021 o 12:41

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba żartujesz ze będę coś regulował. To jest fabrycznie raz ustawione i idzie pełną mocą. Kocioł bez problemu osiąga 85 stopni.
    Na brzozie ogień jest niebiesko-żółty.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  6. #6
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jak by było fabrycznie ustawione to po jakiego grzyba dawali by możliwość regulacji???
    Do grube drewna ustawiasz inaczej, do cienkiego inaczej, do brykietu inaczej, do trocin, zrębki inaczej.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 19-01-2021 o 12:40

  7. #7

    Domyślnie

    Możesz regulować w przypadku zużycia dyszy ceramicznej lub po jej wymianie kiedy instalujesz nową.

    W tym przypadku jeśli Natalka ma nowy kocioł wszystko powinno być ustawione jak należy ( fabrycznie )

    Jest jeszcze taka opcja że coś się mogło rozkręcić i rozregulować (zawiodło jakieś zabezpieczenie) wtedy jest taka opcja że ma złe parametry.

    Poczekajmy co Natalka odpisze.

    ps. w tego typu kotłach zaleca się spalanie grubych polan drewna
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  8. #8
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Panie coś tu pan mocno bredzisz.
    https://www.defro.pl/p,165,hg.html
    https://www.blazeharmony.com/pl/www/...-blaze-harmony

    Po to jest regulacja PW, PP aby ustawić je opowiednio do rodzaju używanego opału, nawet w instrukcji obsługi tak pisze. Na fabrycznym ustawieniu to możesz palić na fabrycznym opale.
    Np. drewno cienkie lub sosnowe (zrzyny, itp.), wydziela duże ilości gazu i potrzebuje duże ilości PW, a gdy ma go za mało to płomień jest czerwony, pomarańczowy, żółty i niespalone KALORIE lecą do komina.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam nadzieje ze Natalka używa fabrycznego opału i nie kręciła nic regulacją powietrza.

    Ale z tą regulacją jest coś na rzeczy bo jest film o Atmosie w którym mowią o tym.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  10. #10

    Domyślnie

    Sorry że nie w temacie, ale po co pchać do domu 110m2 z podlogowka kociol 20 kw na drewno? Tak z ciekawości pytam.
    Ostatnio edytowane przez ig0r- ; 19-01-2021 o 19:25
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    No przecież pisze w pierwszym poście, że z buforem 1600 litry nie widzisz?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    No przecież pisze w pierwszym poście, że z buforem 1600 litry nie widzisz?
    Widzę, ale ogólnie chciałem wiedzieć po co taka instalacja w takim domu.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  13. #13
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Widocznie ma nadmiar drewna.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    natalia95

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Tuszyn
    Kod pocztowy
    95-080
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie, nie sądziłam że tak szybko będą pierwsze odpowiedzi

    Co do sposobu ogrzewania - wymyślił wszystko mój tata, niestety w kwietniu niespodziewanie zmarł i zostałam z mamą sama, z piecem i ogrzewaniem którego w życiu nie dotykałyśmy. Tata coś próbował palic w zeszłym sezonie już, ale ciężko mi ocenić z jakim efektem

    Czytałam natomiast że buforowanie rzeczywiście przy Atmosach jest ważne - tu podoba mi się myśl, że np latem możemy sobie nagrzać bufory jednego dnia i mieć wodę ciepłą na tydzień

    Drewno które mamy to suszące się od marca zeszłego roku dąb/buk/grab, taki miks był zamówiony. Wiem że to krótko, ale nic innego nie wykombinujemy na razie, na przyszły sezon zaoferował się wujek z suszarnia do drewna, więc będziemy lepiej przygotowane.

    Dom już budowany 3 lata, na etapie wykańczania - wszędzie już panele/płytki, pomalowane ściany. Tak jak pisałam, chcemy się wprowadzić na wiosnę.

    Hydraulik wykonujący instalacje był raz przekazać nam w ogóle podstawy palenia, później dzwoniłam z różnymi problemami, ale pan instalator najchetniej zamieniłby nam piec na pellet ;D Podejrzewam że tata jako ogromny fan drzewna uparł się na tego Atmosa i pan zainstalował, ale też nie do końca ma pojęcie o nim. Podejrzewam że montuje te piece rzadko. Co do ustawień - tak, czytałam o tych prętach regulujących stosunek powietrza pierwotnego do wtórnego, ale cieżko mi coś powiedzieć - podobno wszystko jest ustawione i tyle. Tak samo miarkownik ciągu.

    Wrzucam na razie zdjęcia kotłowni, nie wpadłam na to żeby nagrać piec w środku ale postaram się szybciutko.

    I proszę wszystkich o wyrozumiałość - cała sytuacja spadła jak grom z jasnego nieba, inżynierem nie jestem ani ja ani mama i to naprawdę ciemna magia dla nas. Ale staram się dokształcać jak tylko mogę!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201202_225403.jpg
Wyświetleń:	1041
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	452189   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201202_225423.jpg
Wyświetleń:	601
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	452190   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201202_225433.jpg
Wyświetleń:	587
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	452191  

  15. #15
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Zrób zdjęcia w środku , oraz zdjęcia wymiennika (gdzieś z tyłu powinny być drzwiczki do niego) , Kocioł jest w 5 klasie co widać na tablice więc, temperatura spalin nie powinna być tak wysoka, zobacz czy są włożone zawirowywacze w wymienniku, może ktoś wyjoł bo nie było ciągu kominowego (jak idzie to kolano do komina)?

  16. #16

    Domyślnie

    Nie wysuszone drewno może być powodem nie osiągania mocy przez kocioł. Gatunki drewna które wymieniłaś potrzebują minimum dwa lata sezonowania.
    Nie jestem ekspertem ale jeśli na drugim zdjęciu zamontowana jest pompa to poddałbym pod wątpliwość czy jest zamontowana poprawnie.
    Samego kotła na razie bym się nie czepiał.
    Proponuję zaprosić innego instalatora (z doświadczeniem z takimi kotłami) do oceny tej instalacji, jeśli będzie ok, proponuję załatwić suchego drewna na kilka pełnych wsadów i spróbować palić.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  17. #17
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bez przesady z tym mokrym drewnem. H20+C--->CO + H2 i SZWUNG
    https://www.youtube.com/watch?v=g45w...R_0GwJ&index=5

    Skoro drewno leżało przez rok to na pewno nie wycieka z niego woda.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 19-01-2021 o 20:54

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Wysoka temperatura spalin. Podczas dokładania do pieca potrafi dojść do 300 stopni, utrzymuje się tak ok godziny lub nawet dłużej..
    Gwarantuje Ci że temp. spalin byłaby o wiele wyższa gdyby odjąć czynnik chłodzący jaki jest wtłaczany do komory kotła. Dlatego kupiłem DS firmy MPM który pracuje na naturalnym ciągu kominowym a jego temp. spalin jest na poziomie 150'C.
    Skoro drewno leżało przez rok to na pewno nie wycieka z niego woda.
    Po to masz regulację, żeby odpowiednio ustawić do rodzaju opału jakiego używasz.
    Przestań pisać głupoty.
    PS.
    Temperatura spalin tego kotła dyskwalifikuje go jako kocioł ekonomiczny. Przesadna czystość spalin uzyskiwana za wszelką cenę to nie jest EKO.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 19-01-2021 o 21:06

  19. #19
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie stać na firmowy profil, że musisz robić kryptoreklamę tego szajs kopcącego mpmu z mikroskopijną komorą zasypową ?
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 19-01-2021 o 21:45

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Taki atmos, ma jakiś krótki obieg do rozpalania/podkładania drewna? Może otwarta jest ta klapa i spaliny omijają wymiennik podnosząc temperaturę spalin... Tak sobie tylko mniemam...

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony