dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Działka kupiona ... i się zaczeło. Punkt 1 wybór projektu !

    Cześć,

    Miło jest dołączyć do grona osób, którzy już się zmierzyli lub dopiero będą rozpoczynać przygodę z budową domu.
    Działka kupiona poza miastem, 10,26a, szczegółowa mapka w załączeniu. Do drogi asfaltowej 30 m, przy działce droga gminna, obecnie jeszcze nie utwardzona. Wjazd na działkę od strony północno/zachodniej. W tym roku będą wszystkie przyłącza, w tym gaz.

    ...i się zaczeło

    Moja żonka reflektuje na domek z poddaszem użytkowym, ja bardziej się skłaniam do parterowego. Wiek 40 i 44 lata + dwójka dzieciaków 11 i 8. Dom maks do 150 m2 + garaż dwustanowiskowy (min. trzy sypialnie+ pokój goscinny/gabinet).
    Styl domku w przybliżeniu hk57 https://www.homekoncept.com.pl/produ...ept-57-lustro/
    Oczywiście ww. bryła jest znacznie "przekąbinowana", wnętrze ze względu na układ stron na pewno będzie modyfikowane. Zakładam bryłę na prostokącie, dach 4-o spadowy (zwracam uwagę na koszty)

    Prośba do Was o opinię dotyczącą miejsca posadownienia domu (bliżej zachodniej granicy, czy jednak oddalić w kierunku wschodniej części) oraz wg Waszego doświadczenia iść w kierunku domu parterowego, czy grzecznie słuchać się żony

    Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie, dziekuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	452185  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    parterowy dom z dwustanowiskowym garażem zajmie sporo działki.
    na dodatek skomplikowana bryła domu tworzy ci "martwe strefy" - fragmenty ogrodu, których nie da się sensownie wykorzystać.

    Każde oddalenie domu od drogi to dodatkowe setki złotych na bruki.


    Słabo widać gdzie jest droga gminna na mapce.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-01-2021 o 17:55

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na taką działke szukałabym czegoś w stylu ekonomiczny, przytulony do pólnocnej granicy

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Żony słuchać trzeba ale akurat tu ją przekonaj do parterowego tj. spraw, żeby ona zapragnęła parterówkę i wymusiła na tobie, a nieee to działa ale odwrotnie.
    Jak rozumiem teraz macie mieszkanie. Schodów wew mieszkania brak. Macie windę czy tylko nogi? Tak czy inaczej zapytaj się żony czy chce we własnym domu biegać po schodach jak to teraz robi na potrzeby tylko wejścia do mieszkania.

    Ja się na ogrodach znam słabo i słucham się Elfir, ale holahola działka szerokości blisko 28m, nie za długa ~36m. Gdzie tu martwe strefy, ładnie się to zgra.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    giman - w jaki sposób zagospodarujesz ogród za garażem? Zwykle to jest po prostu komunikacja, jakaś część gospodarcza.
    A ogród na wysokości sypialni (w tym projekcie chodzi o tę od północy)? nie chodzisz tam. To tylko widok z okna.

    Funkcjonalny to ten z którego na bieżąco korzystasz.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-01-2021 o 23:45

  6. #6

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działa z wyrysowaną drogą.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	68,0 KB
ID:	452207

    Dziękuję za wszystkie informację

    W załączeniu działka z narysowaną drogą gminną, na pewno ułatwi ocenę.

    Realnie będę chciał się dosunąć do drogi gminnej, oczywiście bliżej północnej/zachodniej granicy. Wolał bym się odsunąć w kierunku pół/wsch, ale koszty drogi tak jak wspomniał Elfir będą dramatyczne.

    Giman, obecnie mieszkam w szeregówce, która posiada III kondygnacje. Do schodów jestem przyzwyczajony, ale zdaję sobie sprawę, że za 20 lat może to być problem - stąd rozpatrywanie także parterówki. Mankament parterówki to obszar działki zajęty pod dom. Przyznam szczerze mam dylemat...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten gabinet ma być rzeczywiście do pracy zawodowej? Czy jako zapasowy pokój?

    Co narzuca MPZP względem dachu?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-01-2021 o 10:34

  8. #8

    Domyślnie

    Też jesteśmy na podobnym etapie I też głosy były podzielone, żona piętro (choć od zawsze podobały jej się niskie, rozłożyste domy), ja parter (też mi się takie podobały). Argument za piętrem: mniej miejsca zajmuje. I prawie zarzuciliśmy poszukiwanie parterowych. Tylko potem zaczęliśmy czytać o kosztach budowy piętrowego i parterowego. Schody, sufity, wyższe ściany... Piętrowy przegrywa. No i najważniejszy argument: czy za te ileś lat będzie nam się chciało skakać po schodach po cokolwiek? A jak ktoś złamie nogę, skręci kostkę? Jak pokuśtyka na górę? No i piętro z 2 pokojami + salonem na dole to problem (1 pokój + salon znaleźć można łatwo). Teraz już skupiamy się na parterowych, ale nie rozłożystych z dziecięcych marzeń, a zwartych, z garażem w bryle. Ot, kwadrat z tarasami z prawej i z tyłu (1 pergola, 1 zadaszony). Bo też działkę mamy 30 m szerokość, 54 m długość. A jednak chcemy trochę więcej po bokach niż te 4-5 metrów. Pół żartem, pół serio: nie wiem co kobiety widzą w piętrowych domach...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    giman - w jaki sposób zagospodarujesz ogród za garażem?
    Nie będzie nic za garażem garaż będzie w bryle, całość na planie prostokąta i będzie przód, tył i boki po min. 4-5m.

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Mankament parterówki to obszar działki zajęty pod dom. Przyznam szczerze mam dylemat...
    10,26a to nie jest tak mało. Oczywiście zależy jaki chcesz ogórd, jak go urządzić i jak z niego korzystać.
    Ja mam 11a, parterówka z garażem, tarasy, sporo bruku a do tego 600m2 trawnika, 8 drzew owocowych ze 100-150 drzewek, krzewów, roślin jakiś. W planie warzywnik huśtawka i szopa ogrodowa

    Cytat Napisał pawel_wr Zobacz post
    Bo też działkę mamy 30 m szerokość, 54 m długość. A jednak chcemy trochę więcej po bokach niż te 4-5 metrów. Pół żartem, pół serio: nie wiem co kobiety widzą w piętrowych domach...
    Wspaniała duża działka. Przy 30m szerokości to 4-5m po bokach osiągniesz dziwaczną bryłą, pow. użytkową 200-300m2 lub garażem na min 3-4 samochody.

    Na piętrze lepiej się ukryć jak ją zdenerwujesz ty schodów nie lubisz więc nie wejdziesz się kłucić tylko zostaniesz na dole.
    A tak na poważnie (lub nie) to pierwszy sen jest o zamku i księżniczce, drugi o domku z białym płotem. W tym drugim śnie dom ma zawsze klasyczny wygląd z poddaszem.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 20-01-2021 o 14:39
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie będzie nic za garażem garaż będzie w bryle, całość na planie prostokąta i będzie przód, tył i boki po min. 4-5m.
    ja pisałam o tym rozczłonkowanym projekcie, który wrzucił Darek

  11. #11

    Domyślnie

    Pokój na ma mieć podwójną funkcję tj. gabinet i pokój gościnny. Niewielki obmiar, ale dla mnie/nas jest potrzebny.

    MZPZ jest bardzo tolerancyjny Praktycznie moge wybudować domek/dach jaki mi się zamarzy. Dach zakładam kopertowy, być może L.

    Elfir, ściana domu od strony północnej będzie równoległa do granicy działki z zachowaniem 4m odległości. Załączyłem link z projektem jedynie w kwestii poglądowej tj. w jakim stylu finalnie ma być wykonany. Bryła to raczej prostokąt (koszty), ewentualnie kształt L - ale to ostatnie zależy od różnicy w kosztorysach.

    Giman, jaką masz pow. domu i jaki projekt?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym u ciebie widziała (jesli ma byc parterowy), coś w tym kierunku:


    na działce mieściłby sie tak (założyłam linię zabudowy 8 m):
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-01-2021 o 20:56

  13. #13

    Domyślnie

    Elfir, układ mi się podoba, ale garąz usadowiłaś bliżej środka osi działki? Nie będzie zasłaniał światła w salonie i kuchni? Zakładałem, że w podobnym układzie garaż będzie od północy. Rozumiem, że ten czerwony kolor przy salonie to taras?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    garaż zasłania taras od strony ulicy. Zapewnia intymność.
    Dopiero późnym popołudniem zaczyna rzucać cień.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony