dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Puszka do złącza odgromowego głębokości 20 cm

    Potrzebuję połączyć kable w warstwie ocieplenia zewnętrznego budynku (w styropianie). Do tego służy m. in. puszka złącza odgromowego o regulowanej głębokości. Pawbol nawet wprowadził taką puszkę z pokrywą szarą. Problem w tym, że wszystkie dostępne na rynku puszki są maksymalnie do grubości 15 cm - producenci osprzętu nie przewidują tak grubego ocieplania budynków. Ja mam 20 cm styropianu na elewacji. Nie mogę znaleźć takiej grubej puszki. Jak rozwiązań problem złączy w takim grubym styropianie?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    co za kable chcesz tam łączyć?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    co za kable chcesz tam łączyć?
    To będzie prawdopodobnie 3 puszki jakieś 5 dm nad ziemią:

    1. Światłowód (będzie spawany przez ekipę od światłowodu). Po otwarciu opakowania zauważyłem, że puszka Pawbol, którą kupiłem jest za płytka i potem po ociepleniu styropianem miałbym wgłębienie 5 cm na elewacji. Ekipa od światłowodu chce mieć dostęp do miejsca spawu światłowodu i mieć wyłącznie puszkę dla siebie.
    2. Pozostałe kable nie będą tam łączone, ale stąd będę je przepychał rurą AVR (taki gruby peszel do bramy posesji). I muszę mieć możliwość przepchania ich 20 metrów do bramy posesji. Będzie tam 2 kable FTP do sterowania bramą posesji, kabel do wideodomofonu, FTP do kamery przy bramie, zasilanie bramy garażowej (230V), FTP do furtki, sygnały do otwierania bramy, sygnały do lampy przy bramie posesji oraz zasilanie do podświetlenia numeru domu.
    3. Będą tam pod klapką ukryte: gniazdo zewnętrzne 230 V, wyłącznik oświetlenia zewnętrznego oraz klawiatura kodowa do bramy garażowej. Np.: http://www.pawbol.pl/pl/nowosci/ogr_drzw.htm
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Daj 5 cm styropianu za puszką i wtedy będzie licowało jak robią ocieplenie. Nawet lepiej bo nie zrobisz sobie mostka zajebistego z tej puszki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Daj 5 cm styropianu za puszką i wtedy będzie licowało jak robią ocieplenie. Nawet lepiej bo nie zrobisz sobie mostka zajebistego z tej puszki.
    Też tak myślałem, ale kable idą przy samej ścianie i obawiałem się konieczności odginania o 5 cm - zwłaszcza światłowodu. Dam XPS i chyba więcej niż 5 cm, bo 2 dm to grubość samego styropianu, a do tego dochodzą nierówności ściany, siatka, tynk, więc w sumie może być i miejscami grubość 22 cm.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Też tak myślałem, ale kable idą przy samej ścianie i obawiałem się konieczności odginania o 5 cm - zwłaszcza światłowodu. Dam XPS i chyba więcej niż 5 cm, bo 2 dm to grubość samego styropianu, a do tego dochodzą nierówności ściany, siatka, tynk, więc w sumie może być i miejscami grubość 22 cm.
    Dałbym 5-6cm. Najwyżej dekiel puszki odsuniesz na dłuższym wkręcie. Puszka nie może wystawać z lica elewacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Dałbym 5-6cm. Najwyżej dekiel puszki odsuniesz na dłuższym wkręcie. Puszka nie może wystawać z lica elewacji.
    Ok, ale te puszki są o regulowanej głębokości: http://www.pawbol.pl/www_katalog/R.pdf
    Str. 18 katalogu: Zakres regulacji głębokości:R.8145/R.8145S: 82-150mm.
    15 cm to jest maksymalna grubość tej puszki, a mogę zrobić minimalną grubość 8,2 cm.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 20-01-2021 o 07:47
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał santini Zobacz post
    Dzięki za link. Ta puszka Elektro-Plastu Opatówek teoretycznie jest na 215 mm. Ale jest to osiągnięte przez to, że są regulowane nóżki dystansowe od ściany (4-131 mm) , co nie zapobiega konieczności wyginania kabli od ściany, bo dno puszki jest odsunięte od ściany.
    Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie podłożenie XPS (styrodur), niż te nóżki dystansowe. Gdyby kable mogły przylegać do ściany, to zignorował bym brak izolacji cieplnej budynku w miejscu puszki. Ale skoro i tak kable muszę odginać, to lepiej dać XPS i na nim przykręcić puszkę np. Pawbol.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie podłożenie XPS (styrodur), niż te nóżki dystansowe.
    Czemu tak bardzo zależy Ci na maksymalizacji mostka? To grozi skraplaniem się wody po drugiej stronie w mrozy.
    Zdecydowanie lepiej dać na ścianę XPS/EPS a jeszcze lepiej kawałek PIR.

    Inna opcja, to dać zwykłą, płytką puszkę a pokombinować z "korkiem" z termoizolacji i np. drzwiczkami rewizyjnymi obsadzonymi w elewacji (pewnie warto dać XPS albo EPS200 żeby to mocniejsze było).

  11. #11

    Domyślnie

    Podłożyłbym 5-6cm XPS pod standardową puszkę 15cm tak aby była odsunięta o 20, max 21cm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony