dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie Glina pylasta - Pomoc w wyborze fundamentu

    Hej.

    Dostałem opinię geologiczną, przesłałem ją do architekta, który stwierdził, że warunki gruntu są słabe i zaleca wykonanie płyty fundamentowej, a nie standardowego fundamentu. Konsultowałem to z innym konstruktorem on znów twierdzi, że warunki wcale nie są takie złe. Dlatego prosiłbym o ocenę wyniku badania oraz podpowiedź co z tym dalej robić?

    Pełnie zdjęcie opinii w linku poniżej:

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/54b56aa718581871
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	geolog.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	452195  
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 19-01-2021 o 19:29

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Badanie geologiczne to powinien być minimum kilkunastostronicowy dokument.
    I to już geolog w tym dokumencie powinien zawrzeć sugestie nt. sposobu posadowienia, zaleceń i ewentualnych ograniczeń

    Rozumiem, że nie wrzucasz całego opracowania, ale więcej niż ta tabelka to by dały obrazki/przekroje warstw z odwiertów plus koniecznie informacja o poziomie wody gruntowej.

    W jakim miesiącu odwierty były robione?

    A moje zdanie nt. fundamentu znasz z innego wątku.
    Płyta pięknie załatwia kwestie termiczne i wilgotnościowe.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Teraz w styczniu, wody gruntowej brak. Będą dodatkowe odwierty na głębokości 4-5m. Odwiert był do 3m i wody nie było.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Teraz w styczniu, wody gruntowej brak. Będą dodatkowe odwierty na głębokości 4-5m. Odwiert był do 3m i wody nie było.
    też mam gliny pylaste... geolog zbadał i nie widział żadnych przeszkód aby postawić do na standardowych fundamentach, prosił tylko aby :

    1. w trakcie sciągania humusu uważać aby nie uplastycznić podłoża
    2. kopanie ław i szybko zalać - też chodziło o to aby po wykopaniu nie spadł deszcz i nie uplastycznił podłoża bo wowczas trzeby by tą mokrą glinę usunąć
    3. pod ławę daliśmy podbeton - tak to zresztą było w projekcie

    oczywiście moja glina pylasta jest inna niż Twoja glina pylasta ) - kluczowy geolog i ewentualnie konstruktor

    pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Teraz w styczniu, wody gruntowej brak. Będą dodatkowe odwierty na głębokości 4-5m. Odwiert był do 3m i wody nie było.
    To drugie wiercenie to by się przydało na wiosnę (marzec, kwiecień).
    Ale nawet bez tego na pewno nie jesteś jedynym który w okolicy wiercił, dla terenu na pewno istnieją dane do którego dostęp ma geolog.
    Czy w opisie nie zawarł informacji w stylu "okresowo wody gruntowe moga osiągać poziom ..."

    edyta:
    Pół żartem pół serio można by rzecz, ze nie ma złych warunków na tradycyjne fundameny kwestia szerokości stopy ławy.
    W pewnym, skrajnym przypadku stopy się połączą i będzie jak płyta
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To drugie wiercenie to by się przydało na wiosnę (marzec, kwiecień).
    Ale nawet bez tego na pewno nie jesteś jedynym który w okolicy wiercił, dla terenu na pewno istnieją dane do którego dostęp ma geolog.
    Czy w opisie nie zawarł informacji w stylu "okresowo wody gruntowe moga osiągać poziom ..."

    edyta:
    Pół żartem pół serio można by rzecz, ze nie ma złych warunków na tradycyjne fundameny kwestia szerokości stopy ławy.
    W pewnym, skrajnym przypadku stopy się połączą i będzie jak płyta
    Warunki wodne uważa się za proste

    Warunki guruntowo-wodne w podłożu projektowanej inwestycji przyjmuje się jako proste i korzystne.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Odpowiednio zaprojektowane klasyczne fundamenty pewnie dadzą radę (opinia niefachowca typu wydaje mi się).

    Pisałeś, ze miałeś dwie różne opinie nt. fundamentów, ta pierwsza to była od architekta czy od architekta po konsultacji z konstruktorem?
    Generalnie słuchaj konstruktora, to on bierze odpowiedzialność za to. Jeżeli nie opuszczają cię wątpliwości dotyczące klasycznych fundamentów rób płytę. Nie opuszczają teraz nie opuszczą potem, po co masz źle spać.

    Wyceń oba, porównuj porównywalne i jak płyta nie jest droższa jakoś drastycznie rób płytę. Tu już dużo więcej ci nie doradzę/-my tu już musi wkroczyć konstruktor.

    Ja mam glinę piaszczystą (i jakąś drugą) wody gruntowe bardzo wysoko i mam ławy (z różnych względów, których nie chcę opisywać tak wyszło, wolałbym płytę).
    Ale te ławy są wielkie, szerokie, ciężkie, solidnie zbrojone. Żelastwa tam pewnie poszło tyle co w płytę.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Dzięki, czyli kwestia zastanowienia. Konstruktor się tak wypowiedział. Jeżeli będę chciał dom z poddaszem to trzeba będzie policzyć jego ciężar itd, taki budynek pewnie można "odchudzić" dając na dach blachodachówkę czy robić na piętrze troszkę lżejszy strop (zamiast 18cm grubości, 15cm).

  9. #9

    Domyślnie

    Zrobisz ławy to pewnie będzie dobrze i nic złego nie będzie się działo. Ale może przyjść dzień, w którym teren się uplastyczni i dom ci z lekka popęka
    Dla świętego spokoju lepsza będzie płyta, dla kieszeni ława

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony