dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Usprawnienie instalacji ogrzewania podłogowego, zwiększenie wydajności

    Witam,

    planuję modernizację instalacji ogrzewania. Poniżej załączam ogólny schemat + opis jak to wygląda obecnie. Moja wiedza ogranicza się do 3 letniej obserwacji instalacji i regulowania jej metodą prób i błędów oraz do informacji zdobytych w Internecie. Generalnie instalacja działa i grzeje, ale uważam że powinna działać wydajniej i że przy dwóch pompach działających na 100 % mocy, powinienem móc ustawić przepływ min. 1 l / min na każdym obwodzie jednocześnie. Proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeżeli się mylę.

    Schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_ogolny_ogrzewania.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	452228

    Uzupełnienie:
    1. Rury wypuszczone na piętro i zaślepione to zapas gdyby okazało się (odpukać), że trzeba montować dodatkowo grzejniki.
    2. Całość działa na temperaturze dla ogrzewania podłogowego sterowanej tzw. pogodówką. Ogólnie zakres temperatury grzania waha się między 32 a 42 stopniami (temp. grzania 42 przy temp. na zewnątrz -17).
    3. Rozdzielacz na parterze: 11 obwodów (ok. 500 m rury pex).
    4. Rozdzielacz na piętrze: 5 obwodów (ok. 500 m rury pex).
    5. W instalacji jest ok 115 l wody. Poniżej lista obwodów z informacją jaką powierzchnię podłogi ogrzewają oraz jakie przepływy mam obecnie ustawione (próba podwyższenia przepływu na jednym obwodzie skutkuje spadkiem na innych, więc osiągnąłem chyba maksimum możliwej wydajności) przy pompie w kotle działającej na 100% + pompie Evosta działającej na trzecim (max) biegu.


    #Rozdzielacz dół:
    obwód ogrzewana powierzchnia podłogi ustawiony przepływ
    1 ok. 4 m2 0,5
    2 ok. 4 m2 0,75
    3 ok. 9 m2 2
    4 ok. 8 m2 0,5
    5 ok. 8 m2 1
    6 ok. 2 m2 0,5
    7 ok. 4 m2 1,5
    8 ok. 10 m2 0,75
    9 ok. 13 m2 1
    10 ok. 13 m2 1
    11 ok. 9 m2 0,75

    #Rozdzielacz góra:
    obwód ogrzewana powierzchnia podłogi ustawiony przepływ
    1 ok. 15 m2 0,5
    2 ok. 15 m2 0,5
    3 ok. 15 m2 0,5
    4 ok. 15 m2 0,5
    5 ok. 8 m2 0,5

    Plan modernizacji:
    1. Wyrzucenie z instalacji grzejnika (zamiana na elektryczny).
    2. Wyrzucenie z instalacji mieszacza.
    3. Zmiana pompy na mocniejszą.


    Wątpliwości:
    1. Wydaje mi się, że pompa którą zamontował hydraulik jest za słaba. Tutaj link do specyfikacji technicznej: https://hydromet.net.pl/pompa-obiego...180-p-904.html Max. 3300 l / h, przy założeniu że w instalacji mam 115 l wody, to w idealnych warunkach do osiągnięcia przepływów 1 l / min na każdym obwodzie jednocześnie potrzebuję pompę o mocy 6900 l / h, tak?
    2. Czy potrzebuję mieszacz skoro całość działa na jednakowej / niskiej temperaturze? Cały czas jest ustawiony na 5 (czyli ok 42 stopnie) a taką temperaturę instalacja osiągnęła raz przez trzy sezony grzania.
    3. Lepiej Waszym zdaniem wymienić pompę na mocniejszą, czy dołożyć drugą (mniejszą) do rozdzielacza nr 2?
    4. Jaki model pompy proponujecie?
    5. Czy sugerujecie dodatkowe przeróbki tej instalacji, może widzicie błędy w obecnym schemacie?
    6. Nie chcę przesadzić z mocą nowego schematu, bo docelowo chcę skonfigurować automatyczne sterowanie całym ogrzewaniem (firmy TECH), a wtedy w jednym momencie zazwyczaj ogrzewany będzie jeden, max kilka obwodów. Pewnie przydałaby się pompa, która automatycznie dobierałaby poziom mocy.


    Obecne zachowanie:
    1. Przepływy, które opisałem są maksymalnymi jakie jestem w stanie osiągnąć, żeby pomieszczenia były dogrzewane optymalnie przy obu pompach działających na 100 % mocy.
    2. W momencie wyłączenia dodatkowej pompy evosta przepływy spadają do 0.
    3. Pompa w kotle jest w stanie „jako tako” uciągnąć dolny rozdzielacz tylko w momencie gdy zakręcę całkowicie przepływy na górnym rozdzielaczu.
    4. Grzejnik jest cały czas zakręcony, jest ciepły tylko jak obie pompy działają na 100 %, w momencie gdy pompa z kotła zwolni z obrotami to grzejnik praktycznie nie grzeje, zbyt niska temperatura przy tak małym przepływie.

  2. #2

    Domyślnie

    Udało mi się rozwiązać problem:
    Przede wszystkim usunąłem z instalacji mieszacz. Po pierwsze nie miał co mieszać, bo z kocioł zasila instalację wodą podgrzaną od ok. 30 do ok 42 stroni (w zależności jak zimno jest na zewnątrz), a po drugie (to było najważniejsze) mieszacz był źle dobrany. Jego maksymalny przepływ był zbyt mały w stosunku do wielkości instalacji. Usunięcie mieszacza z instalacji "uwolniło" przepływy.
    Jestem też w trakcie modernizacji instalacji, będę montował sprzęgło które rozdzieli instalację na trzy obiegi:
    - kotłowy - pompa z kotła,
    - podłogówka (parter) - dodatkowa pompa 1
    - podłogówka (piętro) - dodatkowa pompa 2

    Dodatkowo drabinka łazienkowa zostanie odcięta od instalacji i zamontowana zostanie grzałka elektryczna.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Z zainteresowaniem przeczytałem wątek.
    Czy bierzesz pod uwagę dołożenie tylko jednej pompy?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4

    Domyślnie

    Do obecnej konfiguracji planuję dołożyć jedną pompę. Łącznie będą trzy:
    1. Wbudowana w kotle
    2. Za sprzęgłem dla rozdzielacza na parterze
    3. Za sprzęgłem dla rozdzielacza na piętrze

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Doczytałem
    Mam podobną rozterkę co i Ty - doprowadzić do zwiększenia przepływów. Niemniej zakładałem, że dam jedną pompę do rozdzielacza na piętrze. Uzyskałem jednak opinię, że nie będzie to "banglać" i trzeba dać wszędzie pompy. Kosztowo to jest 1x 1800 zł vs 3x1800 zł. Niemało...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony