dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Przemrożona płyta fundamentowa z betony C30

    Wylano mi płyte fundamentową z betony C30. Po 4 dniach przyszedł mróz ok -18C
    Teraz po 7 dniach oglądam płytę i widzę, że górna warstwa ok 1 milimetr odchodzi jak kora z drzewa.
    Można ją zerwać bez wysiłku. Pod spodem jest beton, który mogę skrobać jak chudziaka. Skrobię sobe paznokciem i sie sypie, wyrywam kamyki itp.
    Nie znam się ale żelbeton kojarzy i się z czymś ekstra twardym a to przypomina piaskowiec.
    Ekipa twierdzi, że wszytko jest ok. I Jakby co to zfezują górę i doleją betonu C30.
    Ale ja nie wiem co jest pod spodem, w środku czy z boku.
    Nie wiem czy to skutki przemrożenia, czy może to nie jest beton C30 tylko cos gorszego
    Co mam robić ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Firma wydała beton do lania kiedy zapowiadano mrozy? Były ulepszacze?

    jeśli masz niezależnego kierbuda niech to obejrzy.

    kiepsko to wygląda:
    https://www.technologie-budowlane.co...1-1022-52.html
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-01-2021 o 20:20

  3. #3

    Domyślnie

    Musisz poczekać aż mrozy miną po tym miesiącu sprawdzić stan betonu. Teraz nie ma co gdybać, ale robić nie można

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    podobny problem był juz poruszany na forum: https://forum.muratordom.pl/showthre...-beton-pytanie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Firma wydała beton do lania kiedy zapowiadano mrozy? Były ulepszacze?

    jeśli masz niezależnego kierbuda niech to obejrzy.
    Firma wylała w środę a -18 przyszło w niedzielę. Jak się pytałem czy się nie boją mrozów to twierdzili 'będzie pan zadowolony'
    Mieli to czymś przykryć ale chyba im się zapomniało. Do tego brzegi z xps im się rozjechały jak lali beton i teraz mam pieknie pofalowane brzegi.
    Płyta jedyna w swoim rodzaju
    Mam kierbuda. Jutro przyjdzie to obejżeć.
    Ostatnio edytowane przez java_ff ; 20-01-2021 o 20:36

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Musisz poczekać aż mrozy miną po tym miesiącu sprawdzić stan betonu. Teraz nie ma co gdybać, ale robić nie można
    Mrozy już mineły i od 2 dni jest powyżej 0. Dzisiaj było do +8

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tak, widziałem to. Chcą górną warstwę frezować( podobnnie jak falowane boki ) ale jak dla mnie to powinni tą płytę sobie zabrać na pamiątkę a mi wylać nową dobrą

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    Firma wylała w środę a -18 przyszło w niedzielę. Jak się pytałem czy się nie boją mrozów to twierdzili 'będzie pan zadowolony'
    Mieli to czymś przykryć ale chyba im się zapomniało. Do tego brzegi z xps im się rozjechały jak lali beton i teraz mam pieknie pofalowane brzegi.
    Płyta jedyna w swoim rodzaju
    Mam kierbuda. Jutro przyjdzie to obejżeć.
    Za jakość prac odpowiada kierbud. Wykonawcę też przycisnij do usunięcia usterek. Masz WZ na beton z betoniarni? Co tam jest napisane?

    Ja też we Wrocławiu i też miałem mieć wtedy wylewana płytę. Kierbud i wykonawca zgodnie stwierdzili, że że względu na idące mrozy przesuwają betonowanie. I ostatecznie wylali beton w ostatni piątek. Beton b25 z dodatkami. W przyszłym tygodniu zobaczę, jak się ma płyta. Na razie nakryta folia.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 27-01-2021 o 21:32

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Za jakość prac odpowiada kierbud.
    Podasz podstawę prawną? Bo w art. 22 PB nic takiego nie widzę. Jest tylko, że może wstrzymać prace, jak są niezgodne z projektem (ale to nie znaczy, że muszą być dobrej jakości).

  11. #11

    Domyślnie

    Nie podam, bo nie znam. Mój kierownik twierdzi, że za konstrukcję budynku odpowiada do końca życia (swojego lub budynku) i dlatego pilnuje, przyjeżdża na budowę i się czepia, gdy coś jest nie tak. Tyle mi wystarczy.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nie podam, bo nie znam. Mój kierownik twierdzi, że za konstrukcję budynku odpowiada do końca życia (swojego lub budynku) i dlatego pilnuje, przyjeżdża na budowę i się czepia, gdy coś jest nie tak. Tyle mi wystarczy.
    Jak mi ktoś mówi "Będzie Pan zadowolony" to nie wierzę. To, że kierbud chce coś robić nie znaczy, że za to odpowiada. Za jakość prac odpowiada wykonawca. Inaczej nie byłoby chętnych na funkcje kierbuda a wykonawcy mieliby raj.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za jakość prac odpowiada wykonawca.
    Może przed zleceniodawcą jak ma odpowiednią umowę podpisaną i dobre oko.
    Prawnie to niby za co odpowiada, nawet nie jest uczestnikiem procesu budowlanego.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak mi ktoś mówi "Będzie Pan zadowolony" to nie wierzę.
    A to racja. Myślałem, ze przestali już tak mówić a inwestorzy mają na to alergię.
    Ale widać sporo nadal takich, obok tych "co tak samo robią od 40 lat i wszyscy zadowoleni"
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    i jak?
    Na razie czekają aż beton całkiem zastygnie.
    Dwóch ludzi - niezależny kierownik i specjalista od płyt po obejrzeniu powiedzili mniej więcej to samo. Źle i byle jak wykonane: krzywo, słabo zagęszczone, beton się sypie itp. Ale nie mam wyjścia i musze na tym budować, bo nowej płyty napewno mi nie zrobią. Jest słabo ale wystarczają co dobrze by na tym dom budować.
    Frezowanie nie ma sensu, chyba, że poniżej poziomu zbrojenia i potem nowe dodatkowe zbrojenie solidnie połączone z tym istniejącym i na to beton.
    Stan 0 miał kosztować ok 30tyś zł, potem okazało się, że musi być płyta więc będzie ok 65tyś zł a teraz dostałem rachunek i jest 90tyś zł za stan 0 domu o podstawie 15m x 10m czyli 150m2.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak jest na budowie. W trakcie pojawiają się nieprzewidziane wydatki. U mnie było podobnie.
    - w trakcie kopania pod płytę okazało się, że grunt jest mokry i trzeba kopać kilkanaście centymetrów glebiej. Czyli automatycznie więcej czasu pracy koparki i dodatkowy wywóz urobku
    - wykop miał być zasypany piaskiem, a ostatecznie zasypany kamieniem. Bo grunt mokry. Koszt wyższy
    - wykop zasypany kamieniem, a nie piaskiem, to do rozprowadzania kanalizacji trzeba bylo zamawiać dodatkowo mini koparkę
    - prąd miałem od sąsiada, ale w pewnym momencie zaczęło mu wybijac bezpieczniki, no to musiałem dodatkowo zapłacić za agregat.

    I koszty rosły. Taka rzeczywistość budujących.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Cytat Napisał java_ff Zobacz post
    Stan 0 miał kosztować ok 30tyś zł, potem okazało się, że musi być płyta więc będzie ok 65tyś zł a teraz dostałem rachunek i jest 90tyś zł za stan 0 domu o podstawie 15m x 10m czyli 150m2.
    Idealny klient, nie szukasz kogoś do ścian, nie znam się ale jakoś się dogadamy

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Idealny klient, nie szukasz kogoś do ścian, nie znam się ale jakoś się dogadamy
    Mam z nim umowę na stan developerski za określoną kwotę.
    Teoretycznie mogę powiedziec, że mają sie z całym domem zmieścic w tej kwocie. Ale oczywiście się nie zgodzą. Mam się z nimi sądzić ?

  18. #18

    Domyślnie

    Po co od razu sądzić. Będzie to trwało latami, wstrzyma ci budowę, poniesiesz koszty i niekoniecznie wygrasz (taki kraj).

    Na twoim miejscu bym gnębil kierownika i wykonawcę o naprawę, a na pewno nie zgodziłbym się na kontynuację prac. Fundament to podstawa, a tu może nie spełniać wymagań konstrukcyjnych.
    Niech naprawiaja na swój koszt lub nawet niech zrobią od nowa. Pytanie, jak się z nimi dogadales i kto naciskał by lać beton. Oczywiście, jakie zapisy masz w umowie (coś nt jakości prac, sztuki budowlanej itp). W ostateczności wywalisz kerbuda i ekipę z budowy. I zaczniesz budowę od początku.

    Nie wiem, może są jakieś badania jakościowe betonu? Może je trzeba zrobić? Jeśli będą poprawne, to Ty za nie zapłacisz, a jak nie, to wykonawca i kierbud?

    Trochę mnie postraszyles tym przemrożonym betonem. U mnie wylany w piątek. Z dodatkami. Teraz dojrzewa, a pogoda taka lekko zimową. Też się obawiam...
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 28-01-2021 o 09:58

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Trochę mnie postraszyles tym przemrożonym betonem. U mnie wylany w piątek. Z dodatkami. Teraz dojrzewa, a pogoda taka lekko zimową. Też się obawiam...
    Nie no nie zamierzam sie sadzić chyba, że coś naprawde sknocą. Eksperci orzekli, że płyta może być, że da radę.
    Cały czas ich gnębię, naprawiają ale idzie im bardzo powoli. Gdy już beton wyschnie(ma na to miesiąc) mają zrobic badanie wytrzymałości płyty.
    Podobo taki beton pomalutku twardnieje latami.
    Od nowa nie zrobią, bo byliby 100tyś w placy
    U mnie po 4 dniach po wylaniu było w nocy ok -17C i przemarzło tylko kilka milimetrów.
    Na płyte pójdzie stero i wylewka wiec dolewanie nowej wartwy nie ma zadnego sensu.
    Ja się spodziewałem, że płyta taka bedzie jak płyta w bloku. Twarda niemal jak krzemień. Ale eksperci twierdzą, że takie płyty robi się w fabryce, w parze, pod cisnieniem itd. wiec to, że płyta nie jest az tak twarda to nie problem i że głównie zbrojeneie robi robotę. U mnie zbrojenie akurat jest zrobione z duzym zapasem.

  20. #20

    Domyślnie

    Z takim podejściem, to na etapie SSZ Ci się skończą pieniądze. Chyba, że wygrałeś w totka i chcesz wszystko wsadzić w dom.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony