dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ..... A na koniec, zgłaszając zakończenie budowy to inwestor podaje ostateczne EP i się pod tym podpisuje pod odpowiedzialnością karną.
    A skad inwestor ma znac ostateczne Ep?? Aby znac ostateczne Ep nalezy wykonac swiadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Zadna ustawa nie nakłada na inwestora znajomosci audytingu energetycznego na potrzeby certyfikacji budynków, tym bardziej ze obowiazuje zasada ze nie mozna byc sedzią we własnej sprawie, czyli w tym przypadku nie mozna wykonac dla siebie takiego swiadectwa.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    tym bardziej ze obowiazuje zasada ze nie mozna byc sedzią we własnej sprawie, czyli w tym przypadku nie mozna wykonac dla siebie takiego swiadectwa.
    Heheheheheh gdzie jest napisane , że nie można sobie wykonać świadectwa?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Heheheheheh gdzie jest napisane , że nie można sobie wykonać świadectwa?
    Mozna sobie samemu wykonac swiadectwo, ale urząd go nie przyjmie, czyli wykonujemy go tylko własnej satysfakcji o ile potrafimy, a z tym jest roznie, róznie czyli nie potrafimy tego prawidłowo policzyc. Poza tym kazde swiadectwo jezeli jest drukiem urzedowym powinno byc zajestrowane w centralnym rejestrze, a zarejestrowac go moze tylko audytor uprawniony.
    Dalej jest to dla Ciebie smieszne???

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Na jakiej podstawie twierdzisz ze wsp nakładu dla gazu ziemnego, płynnego i oleju w wysokosci 1,1 jest bzdurny. Czy wielkosci emisji zanieczyszczen z tych nosników energii az tak bazdo roznią sie od siebie. Wegiel kamienny faktycznie powinien miec wiekszy ten wsp. i tu masz rację.
    EP nie ma nic wspólnego z poziomem zanieczyszczeń. Palenie suchego drewna nie różni się znacząco od spalania gazu - a ma drastycznie różny współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zadna ustawa nie nakłada na inwestora znajomosci audytingu energetycznego na potrzeby certyfikacji budynków, tym bardziej ze obowiazuje zasada ze nie mozna byc sedzią we własnej sprawie, czyli w tym przypadku nie mozna wykonac dla siebie takiego swiadectwa.
    To pokop się z "moim" PINBem . Jakbym się pod tym nie podpisal, to pewnie ciągle bym jeszcze nie mógł się przeprowadzić.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To pokop się z "moim" PINBem . Jakbym się pod tym nie podpisal, to pewnie ciągle bym jeszcze nie mógł się przeprowadzić.
    Temat PINB to temat rzeka, coz mozna poradzic ze kazdy urzednik interpretuje przepisy inaczej. De facto odpowiedzalnosc projetkanta, audytora "twoj " PINB przerzucił na Ciebie.
    Z drugiej strony i tak tego nie sprawdza, mozna sie tym nie przejmwac

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mozna sobie samemu wykonac swiadectwo, ale urząd go nie przyjmie, czyli wykonujemy go tylko własnej satysfakcji o ile potrafimy, a z tym jest roznie, róznie czyli nie potrafimy tego prawidłowo policzyc. Poza tym kazde swiadectwo jezeli jest drukiem urzedowym powinno byc zajestrowane w centralnym rejestrze, a zarejestrowac go moze tylko audytor uprawniony.
    Dalej jest to dla Ciebie smieszne???
    Oczywiście, że jest to dla mnie śmieszne bo jak ktoś posiada uprawnienia do wykonywania świadectw to sobie może to świadectwo wykonać dla swojego budynku.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Oczywiście, że jest to dla mnie śmieszne bo jak ktoś posiada uprawnienia do wykonywania świadectw to sobie może to świadectwo wykonać dla swojego budynku.
    O ile dobrze pamietam to jednych z pierwszych zajec z audytingu było o tym mówione. Musiałbym bym poszukac odpowiedniej ustawy/rozporządzenia. To było dosc dawno, moze sie w miedzyczasie to zmieniło, nie sprawdzałem tego na biezaco. Dla Ciebie to smieszne, dla mnie raczej załosne, jaki był cel tego nie wiem. NIe wiem tez czy analogicznie architekt nie moze sobie zaprojektowac swojego domu, niczym sie to nie rózni. Tylko czy to faktycznie jest problem? uprawnionych jest kilknascie tysiecy, swiadectwa są nieobowiazkowe (obowiazkowe tylko w sprzedazy , wynajmie) czyli dotyczyc to moze kilkuset ? domow czy mieszkan. Ale przedtem było inaczej swiadectwa były obowiazkowe, audytorów miało byc kilkadziesiat tysiecy + projektanci, ktos wymyslił, ktos zaakceptował, wyszło jak zawsze.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Oczywiście że architekt może sobie zaprojektować swój dom. Przestań wypisywać takie bzdury.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Oczywiście że architekt może sobie zaprojektować swój dom. Przestań wypisywać takie bzdury.
    Jakie bzdury, audytor nie moze wykonac dla siebe swiadectwa, o ile ustawa jest niezmieniona to tak jest. Nie twierdze ze architekt nie moze, to było tylko pytanie.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może wykonać osoba do tego uprawniona nawet jak budynek jest jej. Nie na żadnej ustawy która by tego zabraniała.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może wykonać osoba do tego uprawniona nawet jak budynek jest jej. Nie na żadnej ustawy która by tego zabraniała.
    NIe moze, nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 siepnia 2009
    cyt. art 5 ust.
    4. W przypadku umów, na podstawie których następuje:

    1) przeniesienie własności:

    a) budynku,

    b) lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową lub

    c) będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, albo

    2) zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

    – zbywca przekazuje nabywcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej;

    3) powstanie stosunku najmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową – wynajmujący udostępnia najemcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej.”,

    c) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

    „4a. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, świadectwo charakterystyki energetycznej nie może być sporządzone przez właściciela budynku, lokalu lub będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość technicznoużytkową oraz osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.”,

    USTAWA
    z dnia 29 sierpnia 2014 r.
    o charakterystyce energetycznej budynków
    ......
    Art. 16. [Wyłączenia podmiotowe przy sporządzaniu świadectwa charakterystyki energetycznej]
    Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku nie może być sporządzane przez właściciela lub zarządcę tego budynku lub tej części budynku oraz osobę, której przysługuje w tym budynku lub w tej części budynku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego."



    Nie sprawdzałem czy ten artykuł (16) jest uchylony. W kazdym razie takie prawo było, jezeli twierdzisz ze obecnie jest inaczej to podaj nowelizację tej ustawy która to prawo uchyliła.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    To o czym Ty piszesz ma się do sytuacji sprzedaży budynku /mieszkania a nie w przypadku nowobudowanych domów.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    To o czym Ty piszesz ma się do sytuacji sprzedaży budynku /mieszkania a nie w przypadku nowobudowanych domów.
    W USTAWIE
    z dnia 29 sierpnia 2014 r.
    o charakterystyce energetycznej budynków

    W art. 16 nie ma takiego rozróznienia, to jest Twoja interpretacja tej ustawy czy moze znasz przepisy wykonawcze, jezeli tak to podaj linka, a tak przy okazji twierdziłes ze nie ma takiej ustawy.
    Poza tym prawo budowane było od 2009 tak wiele razy aktulizowane, wiele artykułow jest uchylonych, ja nie znazlem w nowym prawie prawie budowlanym zapisu o wyłaczeniach dotyczacych audytorów energetycznych, poki co ustawa o charakterystyce energetycznej dalej obowiazuje.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-01-2021 o 06:46

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Nie jest moja interpretacja tylko interpretacja PINBu np mojego gdzie w zeszłym roku SAM sobie na swój dom robiłem świadectwo do odbioru. A akurat mój PINB to jest bardzo wymagający ( jak pisałem wymagają np odbiorów wszystkich instalacji przez osoby z UB mimo , że prawnie niby nie trzeba).

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Nie jest moja interpretacja tylko interpretacja PINBu np mojego gdzie w zeszłym roku SAM sobie na swój dom robiłem świadectwo do odbioru. A akurat mój PINB to jest bardzo wymagający ( jak pisałem wymagają np odbiorów wszystkich instalacji przez osoby z UB mimo , że prawnie niby nie trzeba).
    Juz nieraz pisałem ze PINB to panstwo w panstwie, kazdy wymaga co innego. Nie wiem po co wykonywałes swiadectwo do swojego domu skoro nie jest wymagane. Rozumiem ze to swiadectwo jest w centralnym rejestestrze swiadectw. Jezeli twoj PINB wymaga swiadectwo do odbioru budynku to jest to niezgodne z obowiazujacym prawem.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Juz nieraz pisałem ze PINB to panstwo w panstwie, kazdy wymaga co innego. Nie wiem po co wykonywałes swiadectwo do swojego domu skoro nie jest wymagane. Rozumiem ze to swiadectwo jest w centralnym rejestestrze swiadectw. Jezeli twoj PINB wymaga swiadectwo do odbioru budynku to jest to niezgodne z obowiazujacym prawem.
    Po to wykonywałem bo sobie PINB wymaga, a nie chciało mi się z nimi dyskutować. Oczywiście , że nie jest w rejestrze bo traktowałem je jako takie dla PINBu do odbioru Nie zmienia to faktu , że mógłbym je tam w każdej chwili umieścić jakbym miał taką wolę.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Po to wykonywałem bo sobie PINB wymaga, a nie chciało mi się z nimi dyskutować. Oczywiście , że nie jest w rejestrze bo traktowałem je jako takie dla PINBu do odbioru Nie zmienia to faktu , że mógłbym je tam w każdej chwili umieścić jakbym miał taką wolę.
    Kazdy (PINB) sobie rzepkę skrobie, Za nic mają ustawy i rozporzadzenia.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Na jakiej podstawie twierdzisz ze wsp nakładu dla gazu ziemnego, płynnego i oleju w wysokosci 1,1 jest bzdurny. Czy wielkosci emisji zanieczyszczen z tych nosników energii az tak bazdo roznią sie od siebie. Wegiel kamienny faktycznie powinien miec wiekszy ten wsp. i tu masz rację.
    Zamysł całego Ep jest oszczędnościowo-klimatyczno-czystościowo-etc.
    Można chcieć osiągnąć tym dwa cele (analizować je osobno):
    1. Poprawa jakości powietrze, likwidacja smogu.
    2. Walka ze zmianami klimatycznymi, itp.

    Po analizie wskaźników dla Ep można łatwo stwierdzić, że dla pierwszego celu jest to podejście doskonale i precyzjnie przeciwskuteczne.
    W przypadku celu nr 2 porażka Ep jest po prostu mniej "spektakularna".
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #40
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dziergi

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzisiaj dzwoniłem do architekta z pytaniem o adaptacje projektu i zmianę ogrzewania na gazowe. Powiedział że nie ma żadnego problemu żeby zmienić ogrzewanie jeśli projekt jest już przystosowany do wt 2021. Pytałem o konkretny gotowy projekt gdzie jest ogrzewanie kotłem na pellet i zmianę tego na kocioł gazowy.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony