dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe w całym domu - kilka pytań o instalację i użytkowanie

    Witam wszystkich, mogę zgłosić zmiany do dewelopera i wybrać rodzaj ogrzewania w niedużym bliźniaku (projekt tutaj - tam też zapotrzebowanie na ciepło) - próbuje czytać starsze wątki, ale nie na wszystko znajduje odpowiedzi.

    Dom - 120m2 + garaż 26m2 (poza bryłą)
    Ściany - 24cm silikat + 20cm styropian
    Dach - płaski, 24-34cm styropian
    Podłoga od parteru - 15cm styropian

    W opcji mam kotły (odrzuciłem 2 funkcyjne i ze zintegrowanym zasobnikiem):
    - Termet Ecocondens Gold Plus 25 + zasobnik 100l
    - Saunier Duval Thelia Condens AS 25 + zasobnik 120l
    Raczej wybiorę Termeta, chyba że uważacie że to błąd

    A co do opcji samego ogrzewania:
    - grzejniki kanałowe pod przeszkleniem ogrodu (moc sugerowana 1400W) + zwykłe grzejniki (wszystkie grzejniki poza standardem - deweloper robi tylko kanał pod kanałowe i doprowadza rury)
    - ogrzewanie podłogowe (w opcji od dewelopera)
    - miks powyższych (np. podłogowe na parterze, grzejniki na piętrze)

    Na początek kilka moich przemyśleń - śmiało komentujcie
    A. Wstępnie myślałem o grzejnikach kanałowych, ale nie mam z nimi żadnego doświadczenia - obawiam się słabego działania bez wentylatorów, trudności w czyszczeniu i wykończeniu (równy poziom podłogi, estetyczna ramka). Grzejniki z wentylatorem są zdecydowanie za drogie i mają moc żeby ogrzać cały dom, a nie pokój i do tego potrzeba instalacji elektrycznej pod sterowanie.
    B. Miks podłogówki i grzejników raczej odrzuciłem - rozumiem, że mieszanie wody jest małoekonomiczne, a 2 niezależne obiegi byłyby kosztowe i trudne w wysterowaniu (przynajmniej z kotłami które mam do wyboru).
    C. Powoli skłaniam się ku podłogówce w całym domu, ale…

    Tu zaczynają się pytania - techniczne:
    1. Deweloper w standardzie robi 2 rozdzielacze (po jednym na piętrze), każdy ze swoją pompą (mam nadzieję, że bez mieszaczy) - wydaje się to trochę na wyrost, ale godząc się z kosztami rozumiem, że nie powinno z tym być żadnego problemu w działaniu?
    2. Potrzebuję na pewno sterownika pogodowego - Termet ma taki w opcji i patrząc po opiniach chyba działa to ok.
    3. Czy potrzebuję sterownika pokojowego? Rozumiem, że podłogówkę można wyregulować raz i oprzeć się tylko na sterowniku pogodowym. Czy stosując sterownik OpenTherm (np. CR11011), mogę uzyskać jakieś oszczędności lub lepszy komfort? Nie do końca mam też pewność czy ten sterownik działa z czujnikiem pogodowym podłączonym do pieca.
    4. Czy potrzebuję / byłyby sensowne - elektrozawory (siłowniki) na obiegach w rozdzielaczu podłączone do sterowników w kilku pokojach?
    5. W garażu deweloper zostawia tylko miejsce na zwykły kaloryfer - czy on na temperaturze ogrzewania podłogowego będzie w stanie dogrzać garaż? Czy powinien go mocno zwiększyć?
    6. Czy w łazienkach powinny zostać grzejniki drabinkowe na temperaturze ogrzewania podłogowego? Boję się z jednej strony, że w łazienkach jest mała powierzchnia podłogi, a z drugiej, że nie będą one sensownie grzać wodą na temperaturze podłogówki? (jakimś rozwiązanie jest grzałka elektryczna - ale akurat jeden grzejnik jest nad wanną…)
    7. Czy może nie bać się mieszaczy zakładając dość niską temperaturę wody na piecu (ale nieco wyższą niż przy samej podłogówce) i puścić wodę do grzejników w łazienkach z pieca?

    Pytania użytkowe / komfort podłogówki:
    8. Kiedy odczuwalne są zmiany temperatury? Przykładowo jest za chłodno i podnoszę temperaturę na piecu (podnoszę krzywą) o 1-2st. Trochę obawiam się dużej bezwładności / długiego czekania na ciepło.
    9. Czy da się przy podłogówce sterować dynamiczne temperaturą w konkretnym pomieszczeniu? Tak żeby w dzień mieć wyższą temperaturę, a w nocy niższą? Nie chodzi o oszczędności, a komfort spania gdy pokój jest nie tylko sypialnią. Rozumiem, że tu mogą pomóc elektrozawory i sterownik w pokoju, ale czy da się to dobrze zaprogramować przy dużej bezwładności lub zrobić inaczej?
    10. Przy samym sterowniku pogodowym - kiedy przy podłogówce piec wyłącza grzanie c.o.? Czy chodzi cały czas, czy przychodzi moment (np. cieplejsze dni) kiedy temperatura na powrocie staje się zbliżona do nastawionej?

    Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Na cały dom 110m2 powinna ci wystarczyć pompa w kotle CO, pod warunkiem dobrze wykonanej podłogówki (niezbyty długie pętle).
    Dlaczego w garazu nie podłogówka? Czym jest gorszy? Wg mnie szybko wyschnie podłoga i przyjemniej coś majsterkować.
    Kalafior musiałby być mega duży aby jako-tako ogrzać garaż woda z podlogówki.
    Sterownik pogodowy -to w tych czasach chyba podstawa.
    Wg mnie -sterowniki pokojowe nie mają najmnijszego sensu.
    Łazienka jest zawsze problemem. Proponuję dołożenie ogrzewania elektrycznego podłogowego oraz ewentulanie załozenie drabinki elektrycznej w pózniejszym czasie w dogodnym miejscu.
    Można puscić wodę szeregowo przez kaloryfery do podłogówki -ale to ryzykowna opcja wymagająca przeliczenia przez projektanta i raczej docelowo niezbyt ekonomiczna (trudność ze zrównowazniem oporów, wymaga wyższych temperatur).
    ad.8 Odczucie po .. około 3godzinach.
    ad9. Da się zautomatyzować -patrz pkt 8, np w sypialni, ale to o około 1-2*C przy pomocy sterownika i elektrozaworu

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam 190m2 podłogówki, 2 rozdzielacze z 11 lub 12 obiegami (nie pamiętam dokładnie) i napędza to pompa, która jest zamontowana w pompie ciepła.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mam łazienki bez dodatkowego wsparcia, ale ja jestem dość chłodnolubna. Jak chcesz mieć znacząco cieplej w łazience niż w pokojach to dogrzewaj elektrycznie (i podłączyć pod czasówkę - włącza się np. tylko wieczorem, gdy rodzina się kąpie).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony