dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Za wysoki cokół, poprawiać czy żyć dalej?

    Witam

    W 2019 roku kupiliśmy dom z pustaka porotherm 36, cały podpiwniczony, z poddaszem użytkowym. Wymiary zewnętrzne domu około 6x10 metrów. W tym samym roku ściany zostały ocieplone styropianem grafitowym 10 cm, zaś cokół i jedna odsłonięta ściana piwnicy 5cm. Jako że cokół był bardzo niski, prawie przy poziomie gruntu postanowiliśmy podnieść go do około 30cm.
    Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że w ten sposób płyta parteru, podłogówka (5cm styro i 6 cm wylewki) oraz jakieś 10-11 cm ścian od dołu jest teraz zaizolowane tylko tym styropianem 5 cm od zewnątrz.
    Na cokole w tej chwili jest siatka i klej.

    Na wiosnę chcę obłożyć cokół kamieniem, w związku z tym pytanie, czy da się jakoś dołożyć np 20 cm ocieplenia w dół? Ma to jakiś sens?

    Co zrobilibyście na moim miejscu?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Co to znaczy w dół? Poniżej gruntu? Czy chcesz na te 5 cm cokołu dokleić jeszcze styro, tym samym zrównując grubością cokół ze ścianami powyżej?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dołożyć zawsze się da nie wiem tylko czy taki mikro 10 cm cokół z kamienia będzie fajnie wyglądał i czy nie lepiej po prostu z niego zrezygnować. Ale docieplenie tej strefy okołopodłogowej jest jak najbardziej uzasadnione bo nie wiem czy na dłuższa metę nie będzie tam ryzyka migracji wilgoci i w przyszłości grzyba (np. za meblami). Teraz sporo domów ociepla się bez robienia cokołu i dobrze to wygląda. Oczywiście dużo zależy od bryły ale chyba macie prostokątna więc powinno to wygladać spoko.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  4. #4

    Domyślnie

    Było tak
    https://ibb.co/k3C2LpQ
    https://ibb.co/XyvT135

    Jest tak
    https://ibb.co/2M847qs
    https://ibb.co/D7Q4VJJ

    A dokładniej to jest już tynk a na cokole siatka i klej. Chcę zrobić odbojówkę i czymś te ściany obłożyć. Pozostaje pytanie co z tynkiem, zrobić pas innego koloru?
    No i to nie tak, że nie ma żadnej izolacji, jest po prostu 5cm białego vs 10 cm grafitu.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wg mnie najrozsądniej byłoby wrócić do stanu wyjściowego z ociepleniem czyli uskok na poziomie piwnicy (tam są chyba też normalne cegły a nie porotherm). Wtedy spokojnie zrobisz kamień na tej ścianie piwnicy widocznej a pozostałe jeśli powstanie ten mini cokolik można będzie ukryć podnosząc troche poziom obsypki lub sadząc jakieś fajne krzewy ozdobne. Rozumiem, że ten inny kolor tynku miałby ewentualnie zamaskować miejsce sztukowania? Może jednak ekipie udałoby sie tak połaczyć nowy ze starym, że inny kolor nie byłby potrzebny. O ile 5 cm białego na poziomie nieogrzewanej piwnicy jest ok to już na poziomie podłogi i ściany parteru nie za bardzo. Na pewno wtedy jest inny punkt rosy dla tej samej ściany co grozi problemem z wilgocią (można to jakoś obliczyć ale tu niestety nie pomogę).
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony