dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie PC powietrze woda Krommler EVI 15 + grzejniki

    Witam, prośba o pomoc do forumowiczów. Muszę szybko zdecydować czy decyduję się na PC powietrze/woda z dofinansowania pozyskanego przez gminę.
    Jest to PC Krommler EVI 15 RS-18D - moc znamionowa/max.15.0/16.0 kW (Warunki testu: A7/W10-35)
    Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym (Berlin III)
    - ściany Silka 24 cm, styropian grafitowy - 22 cm (0,032)
    - dach dwuspadowy, ten sam styropian grafitowy - 32 cm
    - podłoga - styropian 20 cm 0,036
    - okna 3 szybowe
    - instalacja grzewcza to głównie grzejniki - 75 członów (aluminiowe KFA Kraków), podłogówka tylko w łazience na piętrze, w WC, wiatrołapie i korytarzu
    - woj. pomorskie, I strefa
    - powierzchnia ogrzewana 155 m2.
    - projektowe obciążenie cieplne - 6,19 kW (wg. Projektowanej charakterystyki energetycznej budynku - załączonej do projektu)
    - wg kalkulatora maksymalna moc grzewcza - 5,2 kW (przy -16 st.C) i 11 649kWh = 42GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    - temp. w pomieszczeniach 22 st.

    Ktoś zrezygnował z PC. Mój koszt miałby wynieść 7700 zł brutto, przy dofinansowanie ok. 80%. Z tego samego dofinansowania jestem zapisany jako rezerwowy na montaż kotła na pelet, prawdopodobnie Heitztechnik hit pellet... ale pojawiła się ta druga opcja. PC być może dałoby się zmienić na model słabszy.
    Pytanie czy tak przewymiarowana PC oraz grzejniki mają prawo działać poprawnie i ekonomicznie? Co radzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał LG1 Zobacz post
    Witam, prośba o pomoc do forumowiczów. Muszę szybko zdecydować czy decyduję się na PC powietrze/woda z dofinansowania pozyskanego przez gminę.
    Jest to PC Krommler EVI 15 RS-18D - moc znamionowa/max.15.0/16.0 kW (Warunki testu: A7/W10-35)
    Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym (Berlin III)
    - ściany Silka 24 cm, styropian grafitowy - 22 cm (0,032)
    - dach dwuspadowy, ten sam styropian grafitowy - 32 cm
    - podłoga - styropian 20 cm 0,036
    - okna 3 szybowe
    - instalacja grzewcza to głównie grzejniki - 75 członów (aluminiowe KFA Kraków), podłogówka tylko w łazience na piętrze, w WC, wiatrołapie i korytarzu
    - woj. pomorskie, I strefa
    - powierzchnia ogrzewana 155 m2.
    - projektowe obciążenie cieplne - 6,19 kW (wg. Projektowanej charakterystyki energetycznej budynku - załączonej do projektu)
    - wg kalkulatora maksymalna moc grzewcza - 5,2 kW (przy -16 st.C) i 11 649kWh = 42GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    - temp. w pomieszczeniach 22 st.

    Ktoś zrezygnował z PC. Mój koszt miałby wynieść 7700 zł brutto, przy dofinansowanie ok. 80%. Z tego samego dofinansowania jestem zapisany jako rezerwowy na montaż kotła na pelet, prawdopodobnie Heitztechnik hit pellet... ale pojawiła się ta druga opcja. PC być może dałoby się zmienić na model słabszy.
    Pytanie czy tak przewymiarowana PC oraz grzejniki mają prawo działać poprawnie i ekonomicznie? Co radzicie?
    Jest to monoblok zadzwon do producenta uzyskaj pelne dane na papierze jakie moce i copy uzyskuje w innych temperaturach szczegolnie minusowych i dla róznych temp.zasilania.
    Równiez dla slabszych modeli.
    Zeby sie nie okazalo ze pompa 16kw ale przy minus 20 już 3kw

    Spytaj jakiej firmy sprezarka czy pompa jest inwertorowa.

    Jaka temp zasilania utrzymujesz dotychczas nie na piecu tylko na grzejnikach
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jest to monoblok zadzwon do producenta uzyskaj pelne dane na papierze jakie moce i copy uzyskuje w innych temperaturach szczegolnie minusowych i dla róznych temp.zasilania.
    To chyba w Chinach robione?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie i sugestie. To co na teraz mogę uzupełnić to temperatura za zaworem 4D na instalację to około 55 st. Brak buforu. W okresie zimowym rozpalane raz na dobę, bezdymnie (od góry). Grzanie bezpośrednio na instalację, w zależności od temp. zewn. przez ok. 4 do 6 godz., aż wypali się cały przygotowany zasyp. Oczywiście przy takich mrozach jak ostatnio grzeje się dłużej lub rozpala drugi raz. Kocioł 10 kW - Defro Optima Komfort, wstawiony w zamyśle na jeden sezon do prac wykończeniowych, pozostał do dziś Zużycie ok. 1,5 t dobrego krajowego węgla.

    Z instalacji jest jeszcze wentylacja mechaniczna z rekuperacją i fotowoltaika 3,5 kWp.

  5. #5

    Domyślnie

    To co wyczytałem z materiałów na stronie producenta:
    - moc znamionowa/max.15.0/16.0 kW (A7/W10-35),
    - monoblock, scroll, temp. max. 55 st.C,
    - COP 4,54 dla A7/W10-35,
    - 3,49 - A2/W10-35,
    - 2,88 - A-7/W10-35,
    - SCOP 3,49 (EN14825),
    - moc pompa+grzałka 16,1 kW (A-20/W10-35), grzałka 3-stopniowa (3/6/9 kW) - czy to znaczy, że przy -20 st. moc pompy spadnie do 7,1 kW? Jeśli tak to ta moc zbliża się do projektowych 6,2 kW przy -16, ale nie wiem czy dobrze to liczę.

  6. #6

    Domyślnie

    Musisz znać moc pompy dla -20 C na zewnątrz, przy temperaturze wody zasilającej do 45 C,
    Raczej odpuść ;
    - zainteresuj się pompami; Panasonic, Altherma, Samsung,
    - są znane na rynku,
    - jest serwis i części
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Najlepsze jest zawsze w tym wszystkim ze włodarze tych gmin sa odmóżdżeni albo biora w łapę.
    Bo nie biora pod uwagę jakiejs rozpoznawalnosci na rynku wlasnie serwisu czesci opini itp.
    Tylko podpisuja umowy z jakimis wynalazkami przecierz jak 8tys trzeba zaplacic z 80% dofinansowaniem ti taka pompa musi kosztowac 40tysiakow to za mniejsza kwote mozna miec porzadna znanego producenta pompe na wolnym rynku a nie jeszcze w przetargu gdzie firma zaklada kilkadziesiat pomp to juz powinno byc taniej bo hurtem.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jest to monoblok zadzwon do producenta uzyskaj pelne dane na papierze jakie moce i copy uzyskuje w innych temperaturach szczegolnie minusowych i dla róznych temp.zasilania.
    Równiez dla slabszych modeli.
    Zeby sie nie okazalo ze pompa 16kw ale przy minus 20 już 3kw
    (...)
    Jaka temp zasilania utrzymujesz dotychczas nie na piecu tylko na grzejnikach
    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Musisz znać moc pompy dla -20 C na zewnątrz, przy temperaturze wody zasilającej do 45 C,
    Raczej odpuść ;
    - zainteresuj się pompami; Panasonic, Altherma, Samsung,
    - są znane na rynku,
    - jest serwis i części
    Dzwoniłem do serwisu Krommlera. (W słuchawce powitanie: "witamy w Heating Polska"). Niestety więcej danych na temat mocy dla różnych temperatur zewn. i zasilania nie uzyskałem, po za tym co podałem tu już z karty katalogowej. Ale był już prawie wekend, spróbuję więc pomęczyć ich jeszcze jutro i dam znać. Zasugerowano mi tylko, że EVI 15 będzie odpowiednia dla "mojego" zapotrzebowania 6,2 kW przy -16 st., ponieważ pompa będzie miała wtedy moc około 7 kW...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony