dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Kupno działki i budowa domu - kilka pytań laika

    Cześć,
    do tej pory myślałem nad kupnem domu w stanie deweloperskim (Kraków). Teraz jednak coraz częściej myślę nad zakupem działki (najlepiej w samym Krakowie - obrzeża), a następnie zleconej budowie domu (jeszcze nie wiem czy murowany czy z prefabrykatów - ale tutaj jeszcze mam czas do zastanowienia).

    Jestem jednak kompletnym laikiem w temacie, i tak nurtuje mnie tutaj kilka rzeczy. Mianowicie, jak już kupię działkę, upewniwszy się wcześniej, m. in. co do możliwości przyłączy (zakładam, że kupuję taką gdzie są w drodze) to kolejno mam wybierać projekt i wykonawcę domu, czy też niezależnie od tego składać wnioski o przyłącza po to trwa? Ponadto jak już przyłącza będą wykonane, to potem już "we własnym" zakresie robią instalacją od punktu do domu, i dopiero potem zakładane są liczniki ? (tzn, że wcześniej ich nie ma i nie mogę korzystać choćby z wody ? - Będą tutaj wdzięczny za wytłumaczenie bo tego nie rozumiem .....

    I inne takie pytanie bardziej ogólne, czy upraszczając mogą założyć przy budowie system zleconym że całość to koszt:
    działki + przyłącza mediów + budowie domu w stanie deweloprskim (jedna firma) + ew. projekt jeśli nie jest w cenie samego domu + wykończenie + taras/ogród/podjazd i inne zewnętrzne prace, które raczej nie są w cenie budowy

    Czy też jeszcze jakiś "duży" koszt mi umyka (duży to powiedzmy taki powyżej kilku tys)


    Z góry dzięki za pomoc, próbuje na razie sobie jakoś to poukładać, żeby potem mnie coś kompletnie nie zaskoczyło.

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, podbijam temat, choć teraz już z trochę bardziej precyzyjnymi pytanie, bo starał się doczytać jak najwięcej ....

    1. O warunki przyłączenia mediów najlepiej wystąpić jeszcze przed zakupem działki, żeby mieć pewność. Ale widziałem że tam trzeba podać masę rzeczy jak np. powierzchnia domu etc. - nie mając projektu (chcąc się przede wszystkim na tym etapie zorientować, mieć pewność że przyłącze jest możliwe) - to mam podać mniej więcej ?
    2. Jak już zakupię działkę to mam bez wybranego projektu, a tym bardziej pozwolenia wystąpić o przyłącza, bo to trwa długo, czy jednak najpierw wybrać projekt, dostosować do działki ? W jakiej kolejności to robić ?

    Tak jak pisałem dom będzie budowany systemem zleconym (murowany lub prefabrykaty z keramzytu).

  3. #3

    Domyślnie

    Wystąpić o przyłącza wpisując orientacyjne wartości. Ja tak zrobiłem.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Gorzej jak w między czasie sprzedający sprzeda działkę

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystkie przyłącza możesz mieć przed budową domu, ale niektórzy przed samą budową przyłącza wymagają pozwolenia na budowę domu. Przyłącze jest od sieci do jakiegoś punktu (licznika, studzienki). Jedyny problem jest z przyłączem wody, gdzie licznik powinien być chroniony przed zamarzaniem: albo studzienka wodomierzowa podziemna (tymczasowa lub docelowa), albo taka synchronizacja robót, aby licznik nie był w otwartym domu na mrozie.
    Od razu wystąpić o warunki do MPWiK, Tauron, PGNiG, bo to nie kosztuje. Ja w trakcie budowy już miałem wodę docelową w piwnicy, choć jeszcze nie było stropów. Skrzynka elektryczna w granicy działki stała 2 lata przed budową.

    Za projektem się od razu rozglądaj, albo sam sobie rysuj bo działkę musisz kupować pod projekt. W każdym scenariuszu zlecasz wykonanie mapy działki do celów projektowych uprawnionemu geodecie. I to możesz od razu, bo mapa będzie taka sama niezależnie jaki projekt i architekta wybierzesz. Co do badań geotechnicznych, to lepiej zrobić je w narożnikach przyszłego domu, więc dobrze wiedzieć jak dom będzie usytuowany, jaki ciężki i czy podpiwniczony.
    I od razu możesz wystąpić o numer domu. Ułatwi to późniejsze dostawy.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 04-02-2021 o 08:28
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Przyłącze wody, zakład komunalny w gminie, jest możliwe za zewnętrzną, izolowaną ścianą budynku, z temperaturą nie mniejszą niż 4 stopnie. Czyli najpierw musi stać budynek.
    Przyłącze prądu z Tauron, w umowie dają sobie czas 2 lat na realizację.
    Kanalizacja - występujesz do gminy o warunki podpięcia do kanalizacji. Jak jej nie ma, to robisz zgodnie z MPZP i właściwymi regulacjami. Zweryfikuj czy działka nie jest w aglomeracji wodnej, bo to jest upierdliwe https://miip.geomalopolska.pl/imap/#gpmap=gp138
    Gaz - nie wiem, nie planuję.
    Komunikacja - dostęp do drogi publicznej. Jeśli jest to droga gminna, to nie ma większego problemu, jeśli powiatowa lub wyższa, no to będzie pod górkę. Czas odpowiedzi Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego to 3 miesiące jak się dopominasz. Wymagania mają takie, że hoho.
    Komunikacja jest jedynym "przyłączem", które musi istnieć, aby dostać pozwolenie na budowę. Dla pozostałych wystarczą warunki i zgody. a podłączane mogą być w trakcie prac.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Przyłącze wody, zakład komunalny w gminie, jest możliwe za zewnętrzną, izolowaną ścianą budynku, z temperaturą nie mniejszą niż 4 stopnie. Czyli najpierw musi stać budynek.
    Nie. Można mieć przyłącze wody do samej działki. Wtedy montujesz studzienkę wodomierzową.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony