dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 22 z 22
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Spytam raz jeszcze - jak księgowy księgowego: czy przeczytałeś ze zrozumieniem Art 26h ustawy o PIT? Czy wiesz, kto to jest podatnik, (współ)właściciel, co to jest faktura VAT i co musi się na niej znajdować? Czy wiesz, że kwotę FV z wydatkami dotyczącymi termomodernizacji wypełniasz w PIT/O oddzielnie dla podatnika i małżonka? Czy wiesz, że nie możesz dowolnie mieszać tych odliczeń dokładnie tak samo jak nie wolno Ci odliczyć FV wystawionej na kogoś innego niż Ty?

    Ja naprawdę rozumiem kreatywną księgowość, ale są pewne granice przekrętów podatkowych, których nie wolno przekraczać dla własnego bezpieczeństwa.

    Przeczytaj jeszcze raz ustawę o PIT, tym razem dokładnie, bo teraz to poleciałeś po bandzie.

    A jakby ktoś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wątpliwej jakości twierdzeń @gawel , to zamieszczam fragment fragment oficjalnych objaśnień zamieszczonych przez MF:

    Pamiętaj!

    Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciemtermomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczbyinwestycji termomodernizacyjnych. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinniwiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nichprzysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

    Przykład 11.
    Podatnik wraz ze współmałżonkiem jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnegonależącego do ich majątku wspólnego. Dodatkowo jest także właścicielem budynkumieszkalnego jednorodzinnego, który należy do jego majątku odrębnego. W obu budynkachzostały dokonane przedsięwzięcia termomodernizacyjne o wartości 40 000 zł każde. Wbudynku objętym wspólnością majątkową podatnik poniósł wydatki na kwotę 10 000 zł,a współmałżonek na kwotę 30 000 zł. Wydatki w budynku należącym do majątku odrębnegozostały poniesione w całości przez podatnika. Małżonkowie wybrali wspólne rozliczeniepodatku, przy czym współmałżonek podatnika w roku podatkowym nie osiągnął żadnychdochodów.Podatnik może odliczyć kwotę 50 000 zł z tytułu przeprowadzenia obu przedsięwzięć, o ilespełni pozostałe warunki, a współmałżonek nie może odliczyć poniesionych wydatków w tymroku podatkowym, gdyż nie osiągnął dochodów. Wydatki te współmałżonek będzie mógłodliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca rokupodatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, o ile osiągnie dochód.

    Przykład 12.
    Dwóch współwłaścicieli dokonuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynkumieszkalnym jednorodzinnym. Jeden poniósł wydatki udokumentowane fakturami na kwotę30 000 zł, a drugi – na kwotę 40 000 zł. Udział każdego współwłaściciela we własnościnieruchomości wynosi 50%.Każdy ze współwłaścicieli ma prawo odliczyć całość poniesionych przez siebie wydatków,o ile spełni pozostałe warunki. Współwłaściciele nie stosują proporcji odpowiadającejudziałowi we współwłasności budynku.

    @gawel Litości, chłopie, to są podstawy! Nie wolno takich rzeczy pisać, bo ktoś może mieć spore kłopoty z US. Można zastosować Twoją wersję wyłącznie kiedy dysponuje się indywidualną interpretacją. A takiej wg mojej wiedzy jeszcze nikomu nie udało się uzyskać.
    Czytałem te przykłady ale nie dotyczą one tego tematu, nie wałkujemy tematu więcej niż jednego domu, zasada jest prosta ilość limitów ulg nie może być większa niż ilość domów. Ot i wszystko cytowanie ustawy z 1991 roku z poźn zmianami mnie rajcuje każdy ja zna bez względu na zawód. W rozpatrywanej sytuacji mamy jeden dom i małżeństwo. To ze nie umiesz czytać przepisów ich nie rozumiesz to nie znaczy że masz do czynienia z przekrętem. Nie wykonywałem jedynie zawodu głównego księgowego ale jeszcze wiele innych gdzie musiałem korzystać z wielu dziedzin prawa a nie jednej ustawy której się czepiłeś

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czytałem te przykłady ale nie dotyczą one tego tematu, nie wałkujemy tematu więcej niż jednego domu, zasada jest prosta ilość limitów ulg nie może być większa niż ilość domów. Ot i wszystko cytowanie ustawy z 1991 roku z poźn zmianami mnie rajcuje każdy ja zna bez względu na zawód. W rozpatrywanej sytuacji mamy jeden dom i małżeństwo. To ze nie umiesz czytać przepisów ich nie rozumiesz to nie znaczy że masz do czynienia z przekrętem. Nie wykonywałem jedynie zawodu głównego księgowego ale jeszcze wiele innych gdzie musiałem korzystać z wielu dziedzin prawa a nie jednej ustawy której się czepiłeś
    Jak dotąd, udowodniłeś, że Ty przepisów nie rozumiesz bądź nie znasz i w dodatku nie przeczytałeś ze zrozumieniem objaśnień MF.
    W dodatku źle zrozumiałeś zasadę - domów może być nieskończenie wiele, za to limit jest jeden - 53 kpln (lub x2 jeśli jest małżeństwo) na wszystkie.
    W rozpatrywanej sytuacji chodziło o dom męża bez dochodów i możliwość rozliczenia przez żonę z dochodami. Ty błędnie stwierdziłeś, że można rozliczyć. Rozliczanie ulgi termomodernizacyjnej jest jasno i wyraźnie opisane (patrz moje punkty 1-4 z tego postu (https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8015444). Nie wolno podatnikowi rozliczyć ulgi termomodernizacyjnej dotyczącej nieruchomości, której nie jest właścicielem. Małżeństwo nie ma nic do tego. Ważne jest prawo własności. Ty, mam wrażenie, mylisz majątek wspólny z majątkiem osobistym, prawo własności z prawem do korzystania. Jeśli dany małżonek nie ma dochodu, to nie może on odliczyć, czyli jeśli mamy małżeństwo, dom należy do męża, a tylko żona ma dochody, to ani mąż ani żona nie mają prawnej możliwości odliczenia ulgi, niezależnie na kogo będzie wystawiona FV. Zakwestionuje to każdy US w Polsce.

    Nie brnij w to dalej, nie masz racji, co udowadnia ustawa o PIT oraz interpretacje MF (choć akurat w tej kwestii nie ma miejsca na interpretacje, bo ustępy 1-3 są wystarczająco precyzyjne). Potwierdzi to każdy doradca podatkowy oraz KIS.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony