dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie Bruzdowanie pod wodę w styropianie

    Witam,

    instalacja wodna na rurach pex + jeden rozdzielacz

    Do ułożenia mam 18cm styropianu 10cm + 8cm. Chcę wykonać bruzdy w styropianie eps 100 . Pytanie czy nie będzie skraplać się wodą pomiędzy styropianem wokół rurek z wodą ? Wiem, że można ułożyć pexa na chudziaku. Czy bruzdowanie to dobry pomysł ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Ja tak mam tyle ze na 3 rodzielaczach, przerost formy na ale mam, lazienka, kuchnia i lazienka gora, od rozdzielaczy krotkie odcinki do baterii, tylko jedna cyrkulacja na obiegu ogolnym, 3 rozdzielacz zaslepiony z boku, powrot cyrkulacji przez zaworek 16. Zamiast bruzdowac to ulozylem 3 warstwy, dol po calosci, druga warstwa to rury pex z woda w otulinie, na ich wysokosc chyba 5cm ukladalem i docinalem styropian, 3 warstwa znowu po calosci, Mieszkam, zyje problemow nie ma, ciepla woda w obiegu sie nie wychladza tak szybko jak u sasiada, cyrkulacja nie chodzi na okraglo co da ci oszczednosci

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie

    czy woda może się skraplać pomiędzy styropianem ?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Nie jestem znawcą tematu, ale moim zdaniem żeby para wodna wykropliła się na rurkach, najpierw skądś ta wilgoć musiała by się tam dostać. W przypadku rurek otulonych styropianem w zalanej podłodze moim zdaniem jest dosyć marna szansa (zbyt wiele powietrza raczej nie będzie dookoła, a możliwości dostania się tam pary wodnej są raczej mocno ograniczone).

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Do ułożenia mam 18cm styropianu 10cm + 8cm. Chcę wykonać bruzdy w styropianie eps 100 . Pytanie czy nie będzie skraplać się wodą pomiędzy styropianem wokół rurek z wodą ? Wiem, że można ułożyć pexa na chudziaku. Czy bruzdowanie to dobry pomysł ?
    Nie na chudziaku, tylko ułóż 10 cm styro, potem lutownica w dłoń i wycinasz rowki na pex-a. Przyrywasz to styro 8cm i jest ok.
    Rurki możesz wsadzić w peszle, kosztują grosze a ochronią rurkę. Nie opłaca się tu stosować otuliny, bo rurka jest i tak w styropianie.
    Tak to wyglądało u mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda2 (1).JPG
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	452371
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda2 (2).jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	452372
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie na chudziaku, tylko ułóż 10 cm styro, potem lutownica w dłoń i wycinasz rowki na pex-a. Przyrywasz to styro 8cm i jest ok.
    Rurki możesz wsadzić w peszle, kosztują grosze a ochronią rurkę. Nie opłaca się tu stosować otuliny, bo rurka jest i tak w styropianie.
    Tak to wyglądało u mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda2 (1).JPG
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	452371
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda2 (2).jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	452372
    Wygląda elegancko ! ile zajęło ci to czasu ? ile metrów pexa ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Wygląda elegancko ! ile zajęło ci to czasu ? ile metrów pexa ?
    Nie pamiętam, musiałbym fakturę za materiał poszukać, ale na oko tak ok 100m - 6 pkt wody ciepłej i 10 zimnej.
    Samo bruzdowanie idzie bardzo fajnie, zajęło mi to może ze 2 popołudnia po 3-4 godziny. Grunt to dobra lutownica, ja korzystałem z takiej https://www.castorama.pl/lutownica-l...-id-30369.html Nie każda daje radę, próbowałem wcześniej z taką zieloną Dedrą i strasznie się grzała a grot słabo się rozgrzewał.
    Do tego bierzesz kawałek drutu miedzianego (korzystałem chyba z takiego 4mm2, cieńszy jest za miękki), wyginasz go w pętelkę o średnicy rurki i zakładasz zamiast grota. Jak będziesz układał, to staraj się nie dawać obok siebie wody zimnej i ciepłej - nie będzie się tak szybko wychładzać.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony