dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jaka przepompownia ścieków?

    Muszę zamontować w nowo budowanym domu przydomowa przepompownię ścieków. 4 osobowa rodzina. Teren że spadkiem zbyt małym na grawitacyjna, odległość od kanalizacji tłocznej 100m. Rozglądam się za gotowa przepompownia ale rozstrzał cenowy jest bardzo duży. Jakby ktoś się pochwalił z jakiej przepompowni korzysta (z jaką pompą ) i jaki mniej więcej był koszt to będę wdzięczny!

  2. #2

    Domyślnie

    Zaznaczę, że nie użytkuję, tylko montowałem

    Zbiornik 1m średnicy z pompą Ebara dw vox 150ma plus skrzynka alarmowa. To pompa bez rozdrabniacza, więc trzeba pamiętać, że tłoczny to rura PE63.
    Doradzam pompę na sprzęgu na dole oraz prowadnicach, aby mniej narobić się przy czyszczeniu. Zależy to też od tego jak głęboko wpinasz się z kanalizacją w przepompownię.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź! W projekcie przyłącza, rurę wychodząca z przepompowni mam fi 110 a nie PE63. Czy to będzie jakiś problem gdybym się decydował na tą Ebara?

  4. #4

    Domyślnie

    To za duża średnica jak na taką przepompownię. No i cena 110 jest większa niż 63

    Nie sądzę, że to jakiś problem ze zmianą samego tłocznego na PE63. Jak to kolektor grawitacyjny to może być konieczność zrobienia jakiejś studzienki rozprężnej na końcu i wówczas od niej do kolektora spadek grawitacyjny.

    Nie znam przypadku, aby na przydomowej przepompowni ktoś robił tłoczny 110. Pompy są małej lub średniej mocy. Nie jestem od tego wybitnym fachowcem, ale jest obawa, że w rurach będzie się osadzało, bo za wolno pływie. Mała pompa i duża rura tłoczna to raczej mały przepływ. Nie polecam, ale ktoś lepiej obeznany w temacie może Ci to wytłumaczyć.

    Mi łatwiej było znaleźć jakąś gotową przepompownię na ofertę, a klient sam z projektantem wyjaśniał, czy na pewno to wystarczy

    Dodam tylko, że jeśli kolektor kanalizacyjny jest ciśnieniowy to inna bajka bo wówczas trzeba specjalną pompę do takiego układu
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 23-01-2021 o 17:12

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Ja mam taki zestaw

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-01-23 204233.jpg
Wyświetleń:	369
Rozmiar:	64,6 KB
ID:	452324

  6. #6

    Domyślnie

    Rzeczywiście jak się wczytałem w specyfikację nawet tych droższych zestawów za np Inwap z pompa Orka-N to są one przewidziane na PE63 Muszę pogadać z projektantem żeby zmienił...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Nie wiem czy nie dubluje tematu, ale jak tak to z góry przepraszam

    Potrzebuje pomocy w dobrze pompy do szamba zamontowanej w 2m3 zbiorniku na fekalia.
    Instalację grawitacyjną mam oddaloną od domu o 200m.
    W warunkach przyłączeniowych mam się w piąć w instalację tłoczną (HD63) umieszczonej na tej samej wysokości co moja pompa, oddaloną o 130m.

    Czy pompa o parametrach będzie wystarczająca:
    Q max: 650 l/min
    H max: 17 m
    Moc silnika: 1,5 kW
    Zasilanie - 230V

    Jaka jest zasada w przeliczeniu

    1m podnoszenia słupa wody = ?? ile metrów transportu wody w poziomie
    Ostatnio edytowane przez lukmaj83 ; 09-10-2022 o 19:50

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Nie wiem czy nie dubluje tematu, ale jak tak to z góry przepraszam

    Potrzebuje pomocy w dobrze pompy do szamba zamontowanej w 2m3 zbiorniku na fekalia.
    Instalację grawitacyjną mam oddaloną od domu o 200m.
    W warunkach przyłączeniowych mam się w piąć w instalację tłoczną (HD63) umieszczonej na tej samej wysokości co moja pompa, oddaloną o 130m.

    Czy pompa o parametrach będzie wystarczająca:
    Q max: 650 l/min
    H max: 17 m
    Moc silnika: 1,5 kW
    Zasilanie - 230V

    Jaka jest zasada w przeliczeniu

    1m podnoszenia słupa wody = ?? ile metrów transportu wody w poziomie
    Parametry pompy wyglądają na wystarczające jak na taką odległość, ale ja bym zrobił to nieco inaczej

    Pompy 3-fazowe z dobrym zabezpieczeniem i sterowaniem pociągną dłużej niż jednofazowa. Nie jest to jakaś wybitną regułą i zależy od jakości pompy, a tym samym też od producenta. Ja bym szukał pompy 1,5kW w wersji 3-fazowej. Dobrze bym ją zabezpieczył w wyłącznik silnikowy oraz przekaźnik monitorujący fazy, kolejności 3-faz, itd.

    Sądzę, że przy tej mocy coś fajniejszego znajdzie się w cenie z wirnikiem VORTEX na wylot PE63 niż z rozdrabniaczem na PE50.

    Pompa o takiej mocy musi mieć już przepompownię o wyposażeniu, które ułatwi Ci życie i serwis. Dla mnie jest to na pewno autozłącze na dnie w postaci takiego kolana oraz prowadnic. Oczywiście o ile takie bajery można dokupić oryginalne od tego samego producenta. Pompa sama się sprzęga z tłocznym pod swoim ciężarem. Jak ją chcesz wyjąć to tylko ciągniesz za łańcuch. Trzeba uważać bo o takiej mocy pompa sporo waży, a jak oblepiony łańcuch tłuszczem to i nawet we dwóch może być problem z wyjęciem

    Przepompownię z komorą roboczą polecam co najmniej 80cm średnicy, a jeszcze lepiej 100cm, aby była zapasowa pojemność gdy prądu nie będzie

    Zastanawia mnie tylko to że na końcu masz wpięcie w instalację tłoczną. Trzeba jeszcze popytać, aby nie była to jakiś tłoczny projektowany z udziałem pomp wyporowych, takich jak ma na przykład INWAP. Inne to ciśnienia i działanie niż pompy, o których Ty i ja piszemy.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 12-10-2022 o 11:45

  9. #9

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    nie chciałam zakładać nowego wątku. Może ktoś tu odpisze

    Mamy przydomową przepompownię do kanalizacji ciśnieniowej, z pompą inwap PKS Z-1xPMP ze skrzynka sterujaca SZS-1xPMP-B3.
    Problem jest taki, że ciągle coś się psuje, najpierw zepsuł się panel sterujący, wymieniliśmy, potem pompa. Pompa była naprawiana w sierpniu, wysłaliśmy do serwisu - powiedzieli, że piasek uszkodził uszczelkę. OK-ale skąd tam ten piasek? z mycia podłogi?? no ale dobra. Jest luty, pompa znowu zepsuta wywaliło korki, nic nie działa, nie udaje się jej uruchomić, znowu serwis nas czeka.

    Stąd moje pytanie, czy to dobra pompa? no widać, że jakaś słaba?? A czy można ją zastąpić (czy będzie pasować) pompą innej firmy. Jeśli tak, to jakiej??
    Zasadniczo pytanie co robić??

    Pozdrawiam
    Aneta

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał annette78 Zobacz post
    Dzień dobry,

    nie chciałam zakładać nowego wątku. Może ktoś tu odpisze

    Mamy przydomową przepompownię do kanalizacji ciśnieniowej, z pompą inwap PKS Z-1xPMP ze skrzynka sterujaca SZS-1xPMP-B3.
    Problem jest taki, że ciągle coś się psuje, najpierw zepsuł się panel sterujący, wymieniliśmy, potem pompa. Pompa była naprawiana w sierpniu, wysłaliśmy do serwisu - powiedzieli, że piasek uszkodził uszczelkę. OK-ale skąd tam ten piasek? z mycia podłogi?? no ale dobra. Jest luty, pompa znowu zepsuta wywaliło korki, nic nie działa, nie udaje się jej uruchomić, znowu serwis nas czeka.

    Stąd moje pytanie, czy to dobra pompa? no widać, że jakaś słaba?? A czy można ją zastąpić (czy będzie pasować) pompą innej firmy. Jeśli tak, to jakiej??
    Zasadniczo pytanie co robić??

    Pozdrawiam
    Aneta
    Nie wiem jaką masz pompę z INWAP. Mają dwa rodzaje, WIR i ORKA. W mojej okolicy są rejony w których wymagane stosowanie jest pomp, typu ORKA, bo to pompy wyporowe. Mogą wytworzyć bardzo dużo ciśnienie i dlatego są podstawą, gdy trzeba wpiąć się w kanalizację ciśnieniową. Ogólnie to nie znalazłem innego rozwiązania o takich parametrach. To mi się to nie podoba, bo skoro gmina robiła już coś takiego, to wszyscy muszą być skazani na takie rozwiązanie. Jeśli jednak to pompa WIR to pewnie zamiennik się jakiś znajdzie. Jednak zaznaczam, że nie jest na bieżąco w temacie, więc mogło coś się zmienić

    Wyroby INWAP są specyficzne i jak by ktoś mnie pytał, to wolę innych producentów oraz inne rozwiązania. Oczywiście na rynku są jeszcze gorsze rozwiązania, ale to żadna pociecha

    Tak w podsumowaniu, to jeśli jest ORKA to kupuj drugą nową, abyś zawsze miał jedną w zapasie. Tym samym musisz, pomimo tego, naprawiać tą pierwszą

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź,

    to pompa orka, tak mówią załączone papiery.
    Teraz już chociaż wiemy co dalej robić.
    Pozdrawiam serdecznie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony