dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 110
  1. #1

    Domyślnie Rezygnacja z gazu na rzecz pompy ciepłą z fotowoltaiką. Szaleństwo czy ekonomia?

    Witam


    panuje dość niecodzienne rozwiązanie mianowicie rezygnacje z gazu z przejściem na powierzą pompę ciepła.

    Kupiłem dom z 2006r projekt przestronny d08 pod linkiem parametry przegród:
    https://wybieramprojekt.pl/projekt-d...estronny-ek65/

    Dom ostatnie 4 lata ogrzewałem kominkiem za ogrzewanie co i cwu korzystając z gazu (5 lat wstecz) z tego co pamiętam zapłaciłem 4000zł z haczykiem.
    Sama cwu z gazu 1000zł rocznie (wliczając opłaty stałe przy gazie).

    Ogrzewam 132,5m2 do 22 stopni (pozostałe garaż i pomieszczenie gospodarcze 44,8m2 głowice w grzejnikach ustawione w pozycji +5 stopni).

    Grzejniki zastosowano w pokojach pomieszczeniu gospodarczym i garażu pozostała cześć domu podłogówka. Krzywa grzewcza kotła ustawiona w przedziale przewidzianym dla podłogówki grzejniki ogrzewały pokoje bez problemu. Pompa obiegowa przy pp pracuje cały czas w trybie CO? Zależy mi na takiej funkcjonalności w celu ciągłego ogrzewania pokoi.

    Lokalizacja budynku lubuskie przy granicy z Niemcami II strefa klimatyczna - 18 stopni.

    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco = 9073w.

    Zapotrzebowanie z adaptacji projektu:
    - na m2 powierzchni ogrzewanej 66,0 W/m2
    - na m3 kubatury 25,4 W/m3

    Dla pokrycia zapotrzebowania na co i cwu przyjęto kocioł gazowy o mocy 10,5 kW.

    Nie wiem kogo pokusiło zamontować kocioł Viessmann o mocy 8,8 - 26 kW do ww domu (kocioł przez przewymiarowanie strasznie takował). Ciepła woda ogrzana gazem w zasobniku 100l.

    Aktualna awaria kotła kondensacyjnego przyspiesza zamysł o konwersji na pp. Ratując sytuacje wstawiłem bojler elektryczny do cwu i nie wiem czy iść na żywioł czy zainstalować nowy kocioł kondensacyjny?

    Jak widzę konwersje:
    1. Pompa Panasonic WH-MDC09H3E5 monoblok 9 kw 1 f (ogrzewam mniejszy metraż132,5 m2 do 22 stopni). Koszt max 17000-20000 zł. Oczywiście pompa może być innej firmy czy też model.
    2. Szafa hydrauliczna iZZiFAST (zabezpieczenie w na wypadek zaniku prądu monoblok zasobnik którzy również potrzebuje estetyka w pomieszczeniu gospodarczym w gratisie Koszt z strony www 10762,50 zł https://cennik.peflex.pl/rekuperacja...e-8958#495,550
    3. Fotowltaika 10 kW (minimalizacja rachunku za prąd bytowy i ogrzewanie).
    MODUŁ PV RISEN RSM144-6-415 BMDG MONO HALF CUT SREBRNA RAMA Bifacial
    INWERTER SOFAR 11KTL-X WiFi

    Montaż na konstrukcji stalowej z regałów stalowych w stylu z filmu https://mlsystem.pl/zadaszenie-tarasu-carport/
    Koszt: 22000 (mam wycenę) + wiata/zadaszenie tarasu z demobilu regałów magazynowych 3000zł.

    Łączne koszty: 55000 zł sporo! Prowadzę w domu działalność zgodnie z prawem podatkowym mogę ująć cześć wydatku w kosztach co znacząco poprawi opłacalność. nie ukrywam iż liczę że inwestycja po 8 latach wyjdzie na zero i chwilę zaprocentuje.

    Oczywiście całość zmontuje samodzielnie (odbiory oczywiście osoby z uprawnieniami)

    Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli szalony pomysł proszę pisać śmiało.


    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zagorzali zwolennicy PC mnie zaraz zjedzą ale ja radzę kupić najtańszy kocioł gazowy z rozsądnym cenowo serwisem.
    Masz grzejniki więc PC nie będzie pracowała super efektywnie a koszt inwestycji prawdopodobnie się nie zwróci.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Zagorzali zwolennicy PC mnie zaraz zjedzą ale ja radzę kupić najtańszy kocioł gazowy z rozsądnym cenowo serwisem.
    Masz grzejniki więc PC nie będzie pracowała super efektywnie a koszt inwestycji prawdopodobnie się nie zwróci.
    J nie mam ani gazu ani układu wodnego od 17 lat w tej chwili za ogrzewanie już nic nie płacę więc do czego mam tę rewelację na gaz podłączyć? Ile ten super tani kocioł kosztuje?

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Zagorzali zwolennicy PC mnie zaraz zjedzą ale ja radzę kupić najtańszy kocioł gazowy z rozsądnym cenowo serwisem.
    Masz grzejniki więc PC nie będzie pracowała super efektywnie a koszt inwestycji prawdopodobnie się nie zwróci.
    Popieram
    1kWh z gazu to 0,22zl
    1kWh z pompy,która pracuje 24h tyle samo.
    Zatem gdzie sens ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    J nie mam ani gazu ani układu wodnego od 17 lat w tej chwili za ogrzewanie już nic nie płacę więc do czego mam tę rewelację na gaz podłączyć? Ile ten super tani kocioł kosztuje?
    Ale to nie była porada dla ciebie. Sam ma PC ale nie mam gazu ziemnego...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja bym jednak poszedł w kierunku ekonomi a nie szaleństwa i pozostał przy gazie liczyć chyba umiesz zaokraglajac zapotrzebowanie 10000kwh/rok*0,18gr. Wychodzi ok.1800zł
    Zmieniasz tylko kocioł o mniejszej modulacji 2-15 lub3-22kw roznica w cenie ok 300zł pomiędzy nimi Bosch lub Buderus koszt ok.5,5tys.no i gaz drugi rok z rzędu stanial.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Popieram
    1kWh z gazu to 0,22zl
    1kWh z pompy,która pracuje 24h tyle samo.
    Zatem gdzie sens ?
    ja mam skojarzenia gazu z komora gazową i to jest niefajne po całości. poza tym

    Załącznik 452339

    https://www.google.com/search?q=wybu...t=opera&hs=moN

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ja bym jednak poszedł w kierunku ekonomi a nie szaleństwa i pozostał przy gazie liczyć chyba umiesz zaokraglajac zapotrzebowanie 10000kwh/rok*0,18gr. Wychodzi ok.1800zł
    Zmieniasz tylko kocioł o mniejszej modulacji 2-15 lub3-22kw roznica w cenie ok 300zł pomiędzy nimi Bosch lub Buderus koszt ok.5,5tys.no i gaz drugi rok z rzędu stanial.
    ja wolę 0 zł PC PP za 2300+PV

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ja wolę 0 zł PC PP za 2300+PV
    Przy jakich kosztach inwestycji?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Popieram
    1kWh z gazu to 0,22zl
    1kWh z pompy,która pracuje 24h tyle samo.
    Zatem gdzie sens ?
    Gdzie taki drogi gaz?
    Po uwzględnieniu tegorocznej obniżki wychodzi u mnie jakieś 0,17gr.kwh czyli zakładając Cop.3 to kwh z pompy wychodzi nawet drożej przy g11
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 24-01-2021 o 13:09

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Przy jakich kosztach inwestycji?
    10200 PV 2300PC = 12500 zostało do zwrotu ok 10 000 ale to sprawa świeża PV ma rok a PC grzeję od Października 2020. Rachunek za II półrocze 2020 roku całościowy za prąd wyszedł 476 zł a zużycie 2400 kwh

    Jeszcze 2 lata i inwestycja się zwróci aby słońce świeciło.

  12. #12

    Domyślnie

    2300zł za pompę ciepła?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    2300zł za pompę ciepła?
    Oczywiście a co w tym dziwnego może nie trzeba myśleć szablonowo jak wszyscy i dawać się strzyc jak wszyscy.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Gdzie taki drogi gaz?
    Po uwzględnieniu tegorocznej obniżki wychodzi u mnie jakieś 0,17gr.kwh czyli zakładając Cop.3 to kwh z pompy wychodzi nawet drożej przy g11
    g11 nigdy sie nie opłaca nie wiem co to za argument

  15. #15

    Domyślnie

    Baju baju... Nie każdy dom można ogrzać klimatyzatorem. Pytanie autora było konkretnie o pompę powietrz-woda, która chce zasilać istniejącą instalację.
    Sam autor podał koszt inwestycji na poziomie 55kzł. Zanim to się zwróci to pompa ciepła i fotowoltaika będą do wymiany.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Baju baju... Nie każdy dom można ogrzać klimatyzatorem. Pytanie autora było konkretnie o pompę powietrz-woda, która chce zasilać istniejącą instalację.
    Sam autor podał koszt inwestycji na poziomie 55kzł. Zanim to się zwróci to pompa ciepła i fotowoltaika będą do wymiany.
    55k to stanowczo za dużo jestem na nie, ale można taniej można zrobić PC z kilimy za 5 k i poczekać na dofinansowanie do PV bo chwilowo to sie mniej opłaca niż w 2020 roku o 5 k

    Jeżeli jeden klimatyzator nie wystarczy to 2 na pewno , a poza tym dlaczego jeden nie wystarczy ?


    https://www.youtube.com/channel/UCZr...nh5kZLKy0QY2bw

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki panowie za szybki odzew w temacie.
    Patrzyłem na pompę z pv przez pryzmat inwestycji wykładam pieniądze z góry nie płacę później CO roku za gaz i trzymam kciuki by pompa nie posypała się przed wyrównaniem inwestycji.
    Łącznie będzie mnie to kosztowało po rozliczeniu z firmą prowadzoną w domu ok 36000 zł więc okres zwrotu 36000 zł / 7 lat = 5142,85 zł/rok. Fotowoltaika wyprodukuje chyba za tyle prądu rocznie? PV Skierowana na południe z delikatnym oddychałem na zachód.

    Grzejniki grzeją w porządku przy 35 stopniach na zasilaniu temperatura zadana na podłogówce kotła gazowego 22 pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym 22 w pokojach 22 i 21 stopni (gdzie kocioł gazowy takował przez co temperatura zasilania na grzejnikach była skacząca 40-30 stopni).
    Piszcie śmiało przyjmę każdą krytykę nie chcę wtopić.

  18. #18

    Domyślnie

    Zakładam, że pytanie zadaje "zwyczajny człowiek" a nie MacGyver, który z odkurzacza zrobi helikopter w 5 minut.

    Co do grzania klimatyzatorami to tak mam zrobione ogrzewanie w firmie i nikomu nie polecam bo komfort w porównaniu do podłogówki do d...y.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał e-masjterkowicz Zobacz post
    Grzejniki grzeją w porządku przy 35 stopniach na zasilaniu
    Dla PC to już bardzo nieekonomiczna temperatura zasilania.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Dla PC to już bardzo nieekonomiczna temperatura zasilania.
    Chcę grzać w połączeniu z PV ile kW będzie żarło nie jest tak istotne byle zmieścić się w tym co wyprodukuje PV z zużyciem prądu bytowego. Nie uda się?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony