dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 110
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Oczywiście w planie miałem grzać całodobowo pisałem wcześniej że mam gaz i klima grzala by tylko podloge a cwu załatwiał by gaz i ewentualnie te parę dni w roku też gaz.
    To SUPER- nie wiedziałem że klimą można grzać podlogę?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #82
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To SUPER- nie wiedziałem że klimą można grzać podlogę?
    Można, i to jak. Jak z klimy zrobisz PC PW, bo o tym tu mowa.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Można, i to jak. Jak z klimy zrobisz PC PW, bo o tym tu mowa.
    Oki
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #84

    Domyślnie

    Dzięki panowie za porady. Aktualny stan samodzielnie zamieniony kocioł Viessmanna 8,8-26 kW z wolno stojącym zasobnikiem o wartości 20000zł (zakup poprzedniego właściciela domu - poniosło) na nowy Termet Ecocondens Gold Plus 3-20 kW za 3500 zł podłączony z starym zasobnikiem.
    Porównując oba kotły Termet wygrywa nie ma sensu przepłacać sezonowa sprawność taka sama plus o wiele lepszy zakres modulacji i cichsza praca. Jeśli ktoś lubi markowe proszę bardzo... ja wybieram Termeta. Jeśli szybciej się zużyje/zepsuje w cenie Vieśka mam 5 Termetów.

    Wracając do tematu rezygnacji z gazu nie porzucam do końca aktualnie temperatury na zewnątrz w ciągu doby cały czas na minusie pomiędzy od -5 do - 15 zasilanie max 40 stopni w domu 22-23 stopnie. Wiata z fotowoltaiką 10kW będzie na pewno do tego myślę o przerobieniu klimy na potrzeby jedynie CO (CWU z gazu) i pracy w kolejnym sezonie jeśli coś padnie zimą mam pewne źródło awaryjne w postaci gazu.

    Wydatek ekstra będzie jedynie na klima i jej przerobienie. Taki przerabiany wynalazek jest chyba w stanie podnieść temperaturę zasilenia CO do 40 stopni? Jeśli się sprawdzi wtedy CO + prąd bytowy ogarnie PV co daje realne oszczędności i sensowność PV + przerobienia klimy do starszego domu z 2006r?

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał e-masjterkowicz Zobacz post
    Dzięki panowie za porady. Aktualny stan samodzielnie zamieniony kocioł Viessmanna 8,8-26 kW z wolno stojącym zasobnikiem o wartości 20000zł (zakup poprzedniego właściciela domu - poniosło) na nowy Termet Ecocondens Gold Plus 3-20 kW za 3500 zł podłączony z starym zasobnikiem.
    Porównując oba kotły Termet wygrywa nie ma sensu przepłacać sezonowa sprawność taka sama plus o wiele lepszy zakres modulacji i cichsza praca. Jeśli ktoś lubi markowe proszę bardzo... ja wybieram Termeta. Jeśli szybciej się zużyje/zepsuje w cenie Vieśka mam 5 Termetów.

    Wracając do tematu rezygnacji z gazu nie porzucam do końca aktualnie temperatury na zewnątrz w ciągu doby cały czas na minusie pomiędzy od -5 do - 15 zasilanie max 40 stopni w domu 22-23 stopnie. Wiata z fotowoltaiką 10kW będzie na pewno do tego myślę o przerobieniu klimy na potrzeby jedynie CO (CWU z gazu) i pracy w kolejnym sezonie jeśli coś padnie zimą mam pewne źródło awaryjne w postaci gazu.

    Wydatek ekstra będzie jedynie na klima i jej przerobienie. Taki przerabiany wynalazek jest chyba w stanie podnieść temperaturę zasilenia CO do 40 stopni? Jeśli się sprawdzi wtedy CO + prąd bytowy ogarnie PV co daje realne oszczędności i sensowność PV + przerobienia klimy do starszego domu z 2006r?
    Tak przerobiona klima da radę ale pod pewnym warunkiem temp zasilania do +25*C przy temp. ( -) na zewnątrz no i oczywiście jej moc wraz ze spadkiem temp obniza się.Cudów nie będzie skoro klima działa do -15 czy tam -20 ale jej max wydajnośc to 27--28*C więc jakim cudem ma podgrzać wodę do 40*? a i jej moc jak będzie dawać te 27* czy tam 28* będzie o co najmniej 1/3 mniejsza.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #86

    Domyślnie

    Zależy od modelu.
    Po drugie, można dorzucić grzałkę za pc-klimą która podniesie temperaturę o brakującą deltę przy dużych mrozach.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Zależy od modelu.
    Po drugie, można dorzucić grzałkę za pc-klimą która podniesie temperaturę o brakującą deltę przy dużych mrozach.
    Wszystko można. Byle skutecznie bez rozczarowań. Bo jeżeli coś się zakłada to powinniśmy wiedzieć że możliwości kończą się w danym punkcie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 14-02-2021 o 21:55
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #88
    Banned
    piotrstefanski222

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Szczecinek
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    29

    Domyślnie

    i tu mojej pytanie czy PC grzeje tylko podłogówki czy też grzejniki ? w przypadku kotła gazowego to nie istotne jest źródło odbioru i daje radę automatyka. jak to do końca jest z tymi pompami ciepła?

  9. #89
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrstefanski222 Zobacz post
    i tu mojej pytanie czy PC grzeje tylko podłogówki czy też grzejniki ? w przypadku kotła gazowego to nie istotne jest źródło odbioru i daje radę automatyka. jak to do końca jest z tymi pompami ciepła?
    Pompa grzeje i w połączeniu z grzejnikami ale wiadomo, że na grzejniki idzie wyższa temp.zasilania czyli sprawność pompy będzie niższa niż gdyby śmigała z podłogówką.

  10. #90

    Domyślnie

    Coraz więcej ludzi inwestuje w pompy

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrstefanski222 Zobacz post
    i tu mojej pytanie czy PC grzeje tylko podłogówki czy też grzejniki ? w przypadku kotła gazowego to nie istotne jest źródło odbioru i daje radę automatyka. jak to do końca jest z tymi pompami ciepła?
    Kolega @Tom1000k ma grzejniki i sobie chwali PC PW domowej roboty.
    Założył osobny temat:
    "pompa ciepła PW z klimatyzatora. Czy warto?"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #92
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marks9 Zobacz post
    Coraz więcej ludzi inwestuje w pompy
    Fakt. Z jednej strony dobrze, nawet bardzo dobrze....
    Szkoda, że od kilkudziesięciu lat prawie nic się nie robi by mocy przybywało.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #93

    Domyślnie

    Mimo posiadanego gazu i wszystkich porad na "nie" poszedłem swoją drogą zamontowałem samodzielnie Atlantic Extensa AI Duo R32 10 kW jednostka wewnętrzna z zabudowanym zasobnikiem 190l Atlantic jednostka zewnętrza brand Atlantic faktycznie jest to Fujitsu WGYA-ML3/WOYA-KLT (ta sama pompa z logo Fujitsu kosztuje prawie 100% drożej!) łącznie z kształtkami rurami do montażu 24000 zł brutto . Fotowoltaika prawie 10 kWp moduły Longi 535 W bifacial zamontowane na carporcie falownik Sofar późno założyłem mimo to produkcja super 9300 kWh (w kalkulatorze produkcja 11500 kWh - zobaczymy w przyszłym pełnym roku). Koszt PV z wiatą stalową i samodzielnym montażem 21000 zł brutto całość kosztowała 45000 zł minus ulgi finalnie zapłaciłem 30000 zł zwrot inwestycji 4 lata kolejne 11 lat starego prosumenta. Oczywiście po latach napiszę uczciwie czy wytrwało wszystko lecz nie mam obaw pompa 5 lat gwarancji moduły 12 lat falownik 10 lat wszystko szybciej się zamortyzuje nim minie gwarancja. Czuję że dobre wybrałem gdyż gaz skoczył 50 procent o nowym roku pewnie podobnie więc raczej lepiej nie mogłem wybrać. Początkowo żałowałem że nie ma dostępności Panasonica lecz nie wiem jak by było z gwarancją w przy samodzielnym montażu? Atlantic nie robił problemu samodzielny montażem serwisant fabryczny wszystko odbiera przed 1 uruchomieniem na koszt firmy dodatkowo serwis fabryczny 5 lat z rekcją 24 h co się liczy serwisant kumaty z wieloletnim doświadczeniem w odległości 60 km.

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał e-masjterkowicz Zobacz post
    Mimo posiadanego gazu i wszystkich porad na "nie" poszedłem swoją drogą zamontowałem samodzielnie Atlantic Extensa AI Duo R32 10 kW jednostka wewnętrzna z zabudowanym zasobnikiem 190l Atlantic jednostka zewnętrza brand Atlantic faktycznie jest to Fujitsu WGYA-ML3/WOYA-KLT

    Atlantic nie robił problemu samodzielny montażem serwisant fabryczny wszystko odbiera przed 1 uruchomieniem na koszt firmy dodatkowo serwis fabryczny 5 lat z rekcją 24 h co się liczy serwisant kumaty z wieloletnim doświadczeniem w odległości 60 km.
    Gratuluję!
    Mam pytanie: Czy ta pompa Atlantic to split?
    Jeśli to split wtedy połączenia freonowe powinna wykonać osoba posiadająca uprawnienia f-gazowe.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #95

    Domyślnie

    Tak pompa to split. Miałem samodzielnie podłączać również rury freonowe lecz okazało się że serwis producenta podpina rury freonowe robi próżnie i sprawdza szczelność (uprawnienia mają - taki farcik. Zapewne większość producentów ma podobną politykę liczy się sprzedaż dla serwisanta to chwila roboty jak ma wszystko przygotowane. Kupiłem giętarkę i klucze dynamometryczne giętarka została użyta do układania rury klucze oddałem z ww przyczyny.

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał e-masjterkowicz Zobacz post
    Tak pompa to split. Miałem samodzielnie podłączać również rury freonowe lecz okazało się że serwis producenta podpina rury freonowe robi próżnie i sprawdza szczelność (uprawnienia mają - taki farcik. Zapewne większość producentów ma podobną politykę liczy się sprzedaż dla serwisanta to chwila roboty jak ma wszystko przygotowane. Kupiłem giętarkę i klucze dynamometryczne giętarka została użyta do układania rury klucze oddałem z ww przyczyny.
    Dzięki za odpowiedź. Mój zaprzyjaźniony f-gazowiec ma certyfikat f-gaz na siebie i na firmę. By posiadać certyfikat na firmę trzeba mieć nie tylko wiedzę jak to wszystko prawidłowo łączyć lecz różne specjalistyczne narzędzia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #97

    Domyślnie

    Najważniejszy kwit by wszystko było z literą prawa najbardziej potrzebna pompa próżniowa najlepiej dwustopniowa giętarka lub baty i dla nieprawionych klucze dynamometryczne przewody chłodnicze można kupić zakute chyba że mamy dłuższą instalacje wtedy czynnik i waga dochodzi. Byłem napalony na wałkowanego tu Panasonica w monobloku lecz wieczne braki pomimo czekania 7 miesięcy zdecydowały o Atlanticu nie żałuje wygląda to nad wyraz obiecująco. Może ktoś się wie czy można podłączyć alternatywny sterownik on of pod wyjście "EX" w pompie Atlantic? Ponoć przez wejście EX zwykły sterownik nie będzie wyłączać znienacka tylko po skończonym cyklu grzania czy defrostu.

  18. #98

    Domyślnie

    Pod kątem tematu wątku:

    Kocioł gazowy vs. pompa ciepła – prognoza kosztów ogrzewania 2023

    https://globenergia.pl/kociol-gazowy...rzewania-2023/
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #99

    Domyślnie

    Mija rok pompa ciepła zużyła 4000 kWh na CO i CWU. W domu całą dobę utrzymywane 23 stopnie.
    Temperatury zasilania ogrzewania mieszanego grzejniki i podłogówka dochodziły chwilowo do 38 stopni zdecydowana większość sezonu to 26-33 stopnie.
    Temperatura CWU ustawiona na 48 stopni codziennie kąpiele w wannie i prysznice.
    Jestem bardzo zadowolony z zużycia biorąc pod uwagę ściany jednowarstwowe wentylacje grawitacyjną i parterowy budynek.
    Oczywiście zużycie pokrywa PV więc rezygnacja z gazu była trafną decyzją zwłaszcza iż gaz mocno zdrożał.

  20. #100

    Domyślnie

    Witam
    Jak wyglądało zużycie kWh gazu lub m3 w stosunku do PC?
    Czy jesteś w stanie porównać zużycie kWh gazu do kWh PC w takich samych okresach(sezonu, roku m-ca, doby).
    Pozdrawiam

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony