dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wilgoć pod styropianem podłogowym

    Jestem w trakcie układanie styropianu podłogowego na parterze (podłoga na gruncie). EPS 100 grafitowy.

    Mam dwie wątpliwości:
    1. Pod płytami sytropianu położonymi na papie kilka dni temu pojawiła się wilgoć (na wierzchu papy).
    2. Styropian kładziony tydzień temu sprawia wrażenie bardziej miękkiego, niż był zaraz po położeniu (i niż styropian, który kładłem wczoraj). Jak po nim chodzę, to robią się w nim większe ślady, niż tym, kładzionym "na świeżo". W tym świeżym w zasadzie nie ma wgłębień, w tym tygodniowym robią się lekkie wgłębienia gdy idę w bucie z protektorem lub jak energicznym krokiem z płaską podeszwą.

    Kilka faktów historycznych:
    - W połowie listopada były robione tynki. Poddasze wygląda "na oko" na suche, na parterze na ścianach widać wilgotne miejsca. Pogoda od tamtego czasu jest plus minus zimowa.
    - Na początku tego tygodnia były 2 dni mrozów z min. temp -15 st i w tym tygodniu okna były pozamykane.
    - Styropian przywieźli mi półtora tygodnia temu. Niektóre paczki były z wierzchu ośnieżone lub wilgotne. Śnieg zmiotłem na dwór.

    Czytałem wątki:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...od-styropianem
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ropianem-PILNE!

    Rozumiem z nich, że pkt 1 czyli wilgoć pod styropianem się zdarza.
    Ale nie jestem pewien co to oznacza dla mnie. Mam więc następujące pytania:

    I. Czy to olać i kontynuować układanie? Czy jakoś wietrzyć? Albo czekać jak będzie cieplej albo jak tynki wyschną?? Czy mogę trzymać styropian i układać w domu z takimi niedoschniętymi tynkami? Czy nie będzie mi tam gniło jak położę całość, jak nakleję folię alu, położę podłogówkę i zaleję wylewką?
    II. Czy styropian powinien przed układaniem na podłogę wysychać jakiś czas?
    III. Z jakiego powodu to położone przed tygodniem styro mogło zrobić się bardziej miękkie? Czy mogę kontynuować układanie kolejnej warstwy?

  2. #2

    Domyślnie

    Widzę ze masz problem na który raczej nikt tu ci nie odpowie.
    Jest bardzo duzo czynnikow o które pytasz i pewnie tyle samo mozliwych przyczyn.
    Zakladam ze woda nie wychodzi z podłoża bo to by byl dramat, wiec zakladam ze to wilgoć z pomieszczenia.
    Nie wiem jak to zawilgocenie będzie miało do pozniejszego efektu ale myślę że raczej zamkniecie wody pod posadzką razem ze styropianem nie posłuży mu zbytnio.
    Styropian nasiaka wodą a jak jest mokry to nie izoluje tylko przewodzi.
    W mojej ocenie styro jest do ściągnięcia i osuszenia.
    Generalnie zalecam ci wypozyczenie osuszacza w którejś wypożyczalni i postawienie go na kilka dni.
    Jak wyschnie styro a razem z nim sciany i tynki kladz folie pod styro i dalej po kolei do góry

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki wobec tego za Twoją odpowiedź

    Z podłoża - nie przypuszczam.

    A z jakiego powodu sugerujesz folię pod styro? Mam położoną papę, która nie utylizuje sytropianu.

  4. #4

    Domyślnie

    A samo wrażenie, żę styro jest bardziej miękki? Czy to też może wynikać z wilgoci? Niby styropian niewiele chłonie tej wilgoci (2%). Ktoś coś?

  5. #5

    Domyślnie

    No jesli papa bedzie tak szczelna jak folia to chyba ok ale folia bedzie lepsza bo jest łatwiejsza w ułożeniu.
    Wysuniesz ja do góry i zrobisz szczelną wanne nie przenikalną dla żadnej wilgoci.

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę ze mokry styro może dawać wrażenie gabczastosci.
    A co do nasiąkania to był bym ostrożny ,sam czujesz ze cos jest nie tak , więc te 2 %to chyba marketing.
    Wszystko zależy od okoliczności i rodzaju zawilglocenia.
    Incaczej bedzie jak styro skropi deszcz a inaczej jak stoi zanurzony w wodzie

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    relewy

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam Was, Mam zamiar kłaść folię pod styropian na chudziaku i okazało się, że PSEUDO SPECJALIŚCI zgrzali mi papę do wieńca fundamentowego. Chciałem folię podłożyć pod papę i nie mogę! Trochę się tym martwię ponieważ mam drewniany dom i na całości domu jest drewniana podwalina. Ściany działowe robiłem sam i tam papa już tylko położona (nie zgrzana). Warunki wodne raczej dobre, niski poziom wód gruntowych, dom na terenie raczej dobrze przepuszczalnym, wysokość muru fundamentowego ok 1,2m poziom ziemi dookoła budynku ok 30 cm poniżej poziomu chudziaka. Od chudziaka do poziomu 0 będzie jeszcze 23cm. Macie jakieś doświadczenia? Propozycje jak zrobić połączenie tej nieszczęsnej papy z folią? Proszę o porady.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    relewy

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    11

    Domyślnie

    Nikt? Nic?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony