dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Niski fundament- problem

    Witam wszystkich
    Poradźcie mi co zrobić. Sprawa wygląda tak, że na ławie miało być położone 6 warstw bloczków. Niestety jak teraz liczę, to wychodzi mi, że jest 5 warstw. Ustalałem z wykonawcą, że ława będzie miała 45cm głębokości (w projekcie jest 40cm), a na niej wymuruje 6 warstw bloczków fundamentowych, co by nam dało fundament wysoki na około 125cm. Dom stawiany w 2 strefie, czyli przemarzanie gruntu na 1 metr. W takiej sytuacji spokojnie bym zrobił cokół na 20-25cm i wszystko by grało. Niestety widzę, że położył jedną warstwę bloczków mniej, więc mam też wątpliwości czy chciało mu się kopać głębszy wykop pod ławę. Jeśli tak było, to ściana fundamentowa ma tylko 105cm. Mury już stoją i mam problem z cokołem... Jakie jest teraz wyjście z sytuacji? Można:
    1. Wyciągnąć 25cm cokołu na ścianę, tylko wtedy izolacja pozioma na bloczkach fundamentowych znajdzie się na granicy poziomu działki (lub trochę poniżej gruntu) i czy wtedy spełni swoje zadanie.
    2. Obniżyć działkę o 10-15cm, zrobić minimalny cokół i liczyć, że nie dojdzie do wysadzania gruntu (fundament będzie 90-95cm w ziemi).

    Dom budowany na lekkim wzniesieniu, w każdą stronę jest niewielki spadek terenu, grunt piaszczysty bez gliny.

  2. #2

    Domyślnie

    Ogać grunt dokoła budynku styropianem na długość płyty. Albo faktycznie zniweluj o te 40 cm z wymianą tych 30 cm na żyzną ziemię, będzie ładny ogródek

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    , grunt piaszczysty bez gliny.
    Omów problem z kierownikiem i projektantem. Norma dopuszcza zmniejszenie posadowienia o połowę w gruntach niewysadzinowych. Jeśli miałeś prowadzone prawdziwe badania i rzeczywiście jest tam piasek to nie widzę problemu. Jedynie z termoizolacją bym poszedł niżej ewentualnie zrobiłbym opaskę przeciwwysadzeniową jak w płycie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post

    Dom budowany na lekkim wzniesieniu, w każdą stronę jest niewielki spadek terenu, grunt piaszczysty bez gliny.
    Słowo klucz w rozwiązaniu Twojego problemu to "grunt piaszczysty" czyli problemu nie ma bo piach nie jest gruntem wysadzinowym. Spokojnie może tak zostać.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za rady. Niestety nie były robione badania gruntu, ale w wykopie pod ławy fundamentowe był ładny, żółty piasek. Majster od razu powiedział, że w takim terenie wystarczyłby wykop na głębokość pół metra. Woda gruntowa też jest bardzo nisko, bo sąsiedzi maja problem z brakiem wody w studniach. Z kierownikiem budowy porozmawiam, ale najpierw chciałem poznać opinie innych osób, bo znając podejście kierownika to od razu zatwierdzi moja propozycję.
    Myślę też, czy nie warto by było zlecić badań gruntu. Wiem, ze to już po fakcie ale chyba warto będzie wydać te 1000 zł. po to żeby zrobić normalny cokół i mieć pewność, że nie dojdzie do wysadzenia gruntu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    Dziękuję za rady. Niestety nie były robione badania gruntu, ale w wykopie pod ławy fundamentowe był ładny, żółty piasek. Majster od razu powiedział, że w takim terenie wystarczyłby wykop na głębokość pół metra. Woda gruntowa też jest bardzo nisko, bo sąsiedzi maja problem z brakiem wody w studniach. Z kierownikiem budowy porozmawiam, ale najpierw chciałem poznać opinie innych osób, bo znając podejście kierownika to od razu zatwierdzi moja propozycję.
    Myślę też, czy nie warto by było zlecić badań gruntu. Wiem, ze to już po fakcie ale chyba warto będzie wydać te 1000 zł. po to żeby zrobić normalny cokół i mieć pewność, że nie dojdzie do wysadzenia gruntu.
    Majster dobrze mówił że wystarczyło by 0,5 m, bo na piasku nigdy Ci nic nie wysadzi, am na myśli oczywiście mróz
    Od pomysłu zrobienia badań jak się bardzo uprzesz Ciebie nie odwlekę, ale jeżeli masz za dużo pieniążków to możesz je zrobić, dla mnie szkoda na to kasy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony