dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 17
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 328
  1. #241

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Odświeżam temat.
    Ktoś coś zbudował?
    Ta pompa PW z podpisu, to przerobiona klima?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 04-12-2021 o 16:48

  2. #242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Tak, śmiga drugi sezon bez zarzutu.

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Tak, śmiga drugi sezon bez zarzutu.
    Co masz?
    Jaka klima i jaki wymiennik?
    Ile wyszło na gotowo?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #244
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Co masz?
    Jaka klima i jaki wymiennik?
    Ile wyszło na gotowo?
    Zacytuję sam siebie:

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Klima Kaisai Fly 2.6 kW - 1350 zł
    Wymiennik płytowy Promag - 650 zł
    Lut twardy ze srebrem - 30 zł
    Pompa obiegowa - 150 zł
    Czujnik przepływu cieczy + ssr (zabezpieczenie) - 150zł
    Razem 2330 zł.
    Jeszcze jakieś rurki, złączki, śrubunki - u każdego wyjdzie inaczej. Można liczyć całość +/- 2500zł.
    Tyle zapłaciłem dwa lata temu, teraz pewnie wyjdzie trochę więcej.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  5. #245
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Tom1000k

    Odświeżyłeś temat - nie zdziwił bym się że masz na widoku następną PC z klimatyzatora....

    Ja już kilka razy modernizowałem swoją PC. Obecnie to składak z oryginalnych części firmy Daikin. Zaletą tego składaka jest to, że grzeje dom oraz c.w.u.
    Modernizuję hydrobox bo w garażu stoi jednostka zewnętrzna na R32. Testowałem ją przez 3 miesiące z płytą sterującą z 2012 roku. Nie za bardzo się sprawdzała.
    Musiałem na powrót wpiąć j.z. na R410A, bo zima "za pasem".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #246

    Domyślnie

    Witam.

    Może zdradzicie gdzie macie umieszczone czujniki od jednostki wewnętrznej na których rurkach.

    Też przerobiłem klimatyzator, to mój pierwszy sezon, testuje ale chyba mam problem z modulacja sprężarki. Schodzi do 400W a według producenta powinna niżej.

    Ok znalazłem na 5 stronie .

    Kupiłem nową klimę 3.5 kw za 1600 z wifi, całość kosztowało mnie ok 2500.

    Ja się nie dziwi że ludzie nie wierzą że to działa. Bo jak może to działać za 3tys jak trzeba wydać 30 tyś żeby było dobrze.

    Moim zdaniem WARTO.
    Ostatnio edytowane przez przemek368 ; 05-12-2021 o 17:49

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek368 Zobacz post
    Witam.

    Może zdradzicie gdzie macie umieszczone czujniki od jednostki wewnętrznej na których rurkach.

    Też przerobiłem klimatyzator, to mój pierwszy sezon, testuje ale chyba mam problem z modulacja sprężarki. Schodzi do 400W a według producenta powinna niżej.

    Ok znalazłem na 5 stronie .

    Kupiłem nową klimę 3.5 kw za 1600 z wifi, całość kosztowało mnie ok 2500.

    Ja się nie dziwi że ludzie nie wierzą że to działa. Bo jak może to działać za 3tys jak trzeba wydać 30 tyś żeby było dobrze.

    Moim zdaniem WARTO.
    Co tam masz za wymiennik?
    Ma atest na 45bar?
    Jeśli nie, to bym nie ryzykował.
    Promag ma niby 30 i twierdzi że się nadają, ale jednak 30, to nie 40, czy 45 bar.

    Edit:
    Widzę, że promag ma już z atestem wymienniki na 45bar.
    https://allegro.pl/oferta/wymiennik-...kw-10802049532
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-12-2021 o 11:18
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @przemek368

    Działa za około 3 tys. Jak prawdziwa klima z reguły posiada 2 czujniki. Moja "prawdziwa" PC PW posiada ich aż 4 plus 5 w pojemniku c.w.u. Cena nowej jest 10 razy wyższa od przerobionej z klimy.

    Z klimy ma pewnie trochę niższą sprawność od firmowej.

    Firmowe mają to do siebie, że stale są unowocześniane. Kogo stać na zakup firmowej nie ponosi ryzyka porażki ze źle wykonanej PC (zawsze może pójść "coś nie tak).

    W promieniu kilkudziesięciu metrów od mojego domostwa są 4 śmierdzące kominy. Cieszył bym się gdyby generatory ciepła wyrzucające CO2 (i pochodne) z tych kominów zostały zastąpione czymś podobnym jak w temacie wątku.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @przemek368

    Działa za około 3 tys. Jak prawdziwa klima z reguły posiada 2 czujniki. Moja "prawdziwa" PC PW posiada ich aż 4 plus 5 w pojemniku c.w.u. Cena nowej jest 10 razy wyższa od przerobionej z klimy.

    Z klimy ma pewnie trochę niższą sprawność od firmowej.

    Firmowe mają to do siebie, że stale są unowocześniane. Kogo stać na zakup firmowej nie ponosi ryzyka porażki ze źle wykonanej PC (zawsze może pójść "coś nie tak).

    W promieniu kilkudziesięciu metrów od mojego domostwa są 4 śmierdzące kominy. Cieszył bym się gdyby generatory ciepła wyrzucające CO2 (i pochodne) z tych kominów zostały zastąpione czymś podobnym jak w temacie wątku.
    A najlepsze jest to, że kiedy padnie taka klima, kupuje się nowa, nie przejmując się kosztami, bo to nie są duze pieniądze
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    A najlepsze jest to, że kiedy padnie taka klima, kupuje się nowa, nie przejmując się kosztami, bo to nie są duze pieniądze
    PC PW firmowe są drogie i słusznie, skoro są klienci którzy chętnie je kupują za takie pieniądze.
    Jak wspomniałem wcześniej - z jednostką zewnętrzną od klimatyzacji tej samej marki co w PC pracuje pompa ciepła tak samo jak z jednostką oryginalną dedykowaną do pompy ciepła. Ba - może nawet lepiej, bo jest trochę później wyprodukowana.
    Wspominałem też, że mam klimatyzację 5 kW jakiś czas temu kupioną. Z czystej ciekawości podłączyłem ją do hydroboxa "na sucho" - reaguje na sygnały z j.w., a więc gdybym zaprzągł ją "do roboty" pewnie by też działała.

    Kolega Tom ma Kaisai na R32, więc pewnie sprawnością nie ustępuje (a jeśli ustępuje to niewiele) PC PW oryginalnej z przed 10 lat na R410A.

    Na początku wątku Kolega @codix racze bez przekonania wypowiadał się o "samoróbkach".
    Prawda leży chyba gdzieś po środku.
    Zwłaszcza przy pytaniu: czy warto...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #251

    Domyślnie

    Usługi obecnie nie są tanie , raczej jakby klient zamówił wykonanie takiej "samoróbki" to cena mogła by mu wejść w cenie zbliżonej do nowej chińskiej pompy typu monoblock a zawsze kupując nówkę ma się gwarancję i pewność źe jest to wykonane prawidłowo , zgodnie ze sztuką i bezpieczne ..

    Samoróbki to są dobre jak posiada się uprawniania F-Gaz , dostep do używanych tanich (z demontażu klim) a i samemu potrafi zająć się wykonaniem instalacji.
    Wtedy to się opłaca , bo robocizny się nie liczy , tylko same materiały ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #252
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Usługi obecnie nie są tanie , raczej jakby klient zamówił wykonanie takiej "samoróbki" to cena mogła by mu wejść w cenie zbliżonej do nowej chińskiej pompy typu monoblock a zawsze kupując nówkę ma się gwarancję i pewność źe jest to wykonane prawidłowo , zgodnie ze sztuką i bezpieczne ..

    Samoróbki to są dobre jak posiada się uprawniania F-Gaz , dostep do używanych tanich (z demontażu klim) a i samemu potrafi zająć się wykonaniem instalacji.
    Wtedy to się opłaca , bo robocizny się nie liczy , tylko same materiały ..
    Na olx są ogłoszenia. Pompa z klimy np. Rotenso 7kW za 8500 z prostym montażem

  13. #253
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @kaszpir007

    Zgadzam się z Tobą. Sprzedawcy i Instalatorzy mają zapewniony zbyt na swoje towary i usługi. Tak też jest w innych krajach. To bardzo dobrze, że Inwestor może liczyć na obsługę "pod klucz".

    Ja nie mam uprawnień f-gaz, ale inne umiejętności. Swego czasu obiecałem właścicielowi firmy zajmującej się montowaniem systemów wentylacyjnych (dużych) że pomogę mu z podłączeniem PV w ramach barteru. Tak się złożyło, że jego Druga Połowa nie chciała mieć PV.
    F-gazowiec nie chce pieniędzy za pomoc przy czynnościach wymagających jego udziału, a ja czuję się niezręcznie.
    Miałem podłączoną j.z. na R32 przez kilka miesięcy, ale z powodu zbliżającej się zimy we wrześniu wróciłem do poprzedniej na R410A.
    W październiku zdobyłem płytę sterującą, czujnik ultradzwiękowy oraz pompę PWM do hydroboxa nowszej generacji i PC z tym mi działa. Muszę poczekać z ponowną wymianą na jednostkę z R32.
    Tak na marginesie - w ostatnim czasie pojawiła się płyta główna, która dedykowana jest do R32. Koszt to 1200 złotych, a nie 3000 złotych, jak u przedstawiciela Daikina.
    Szkoda, że nie było jej 2 miesiące wcześniej...
    Jestem emerytem i mam ograniczone możliwości finansowe, zwłaszcza przy obecnie galopujących cenach.
    Może jednak na Święta sprawię sobie pod choinkę...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Co tam masz za wymiennik?
    Ma atest na 45bar?
    Jeśli nie, to bym nie ryzykował.
    Promag ma niby 30 i twierdzi że się nadają, ale jednak 30, to nie 40, czy 45 bar.

    Edit:
    Widzę, że promag ma już z atestem wymienniki na 45bar.
    https://allegro.pl/oferta/wymiennik-...kw-10802049532
    Tak mam z tej firmy.
    Rozmawiałem z kimś z działu technicznego twierdzą że wytrzyma, dają 5 lata gwarancji.
    Zobaczymy

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @przemek368

    Działa za około 3 tys. Jak prawdziwa klima z reguły posiada 2 czujniki. Moja "prawdziwa" PC PW posiada ich aż 4 plus 5 w pojemniku c.w.u. Cena nowej jest 10 razy wyższa od przerobionej z klimy.

    Z klimy ma pewnie trochę niższą sprawność od firmowej.

    Firmowe mają to do siebie, że stale są unowocześniane. Kogo stać na zakup firmowej nie ponosi ryzyka porażki ze źle wykonanej PC (zawsze może pójść "coś nie tak).

    W promieniu kilkudziesięciu metrów od mojego domostwa są 4 śmierdzące kominy. Cieszył bym się gdyby generatory ciepła wyrzucające CO2 (i pochodne) z tych kominów zostały zastąpione czymś podobnym jak w temacie wątku.
    To mój klimatyzator to chyba też taka "prawdziwa pompa ciepła" bo ma dwa czujniki w jednostce wewnętrznej i ze trzy (lub nawet 4) w jednostce zewnętrznej.

    Co do sprawności się nie wypowiem. Dom ogrzewam kotłem elektrycznym i robiłem test.
    Wyszło że na utrzymanie tej samej temperatury kocioł potrzebował cztery razy więcej prądu przy temperaturze ok 0.

  16. #256

    Domyślnie

    Aha i dla jasności.

    Ja to zrobiłem z nudy i ciekawość nie dla oszczędności.

    Ogrzewając dom prądem z cop 1 rocznie średnio wychodzi mi ok 1000 zł (jeden sezon ok 800 zł) wszystko prawie w drugiej taryfie mam G12w.

    Dom 90m2 parterowy, ogrzewanie podłogowe izolacja podłogi 30cm, ściany 25cm, strop 50cm wełny, rekuperacja z gwc.

    Wyznacznikiem komfortu cieplnego jest żona ja musze chodzić w koszulce i majtkach i tak 7 rok.

  17. #257
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @przemek368

    Cztery czujniki w "prawdziwej" PC PW (Daikin) są w hydroboxie. Są to zwykłe termistory typu NTC. Piąty w bojlerze "informuje" PC jaka jest temperatura ciepłej wody w zbiorniku.
    PCB w hydroboxie to "mózg" pompy ciepła.

    Tak to już jest - Kobiety z reguły są ciepłolubne...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #258
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Tak zapytam.
    Czy ktoś kto zrobił pompę ciepła z klimatyzatora ma to tak zrobione, że nie trzeba do tego "nadzoru", czyli samo się włącza i wyłącza w ciągu roku.
    Czyli trzeba grzać, bo robi się zimno, to pompa startuje a jak nagrzeje to się wyłącza. Tu głównie rozchodzi mi się o start w sezonie grzewczym i stop po sezonie.
    Wiadomo, że na początku i końcu sezonu pompa będzie się włączała i wyłączała bo zapotrzebowanie na ciepło będzie małe i nawet na najniższej modulacji będzie za dużo ciepła.
    Osobiście mam gaz i w zasadzie u mnie tak działa, że nie muszę nic robić "samo grzmi i się błyska" jak trzeba

  19. #259
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Macie tutaj ładnie pokazane jak człowiek przerabia klimę na pompę. Mój plan to przerobienie klimy 3,5kW (prawdopodobnie Kaisai Eco) do ogrzewania CWU.

    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  20. #260
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie


Strona 13 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony