dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wyrzutnia dachowa

    Kończę ocieplać strop na poddaszu nieużytkowym i chcę od razu przygotować wyjście do wyrzutni.

    Zaplanowałem wyrzutnię dachową. Jednak nie ma w ofercie kominków fi200 do dachówki ceramicznej.
    Mam zamiar kupić 2 kominki wentylacyjne fi 150. Warto kupować wersje SMART czy jakieś pro?
    Najtańsze ECO można kupić za ok 120 pln. Pro to koszt ok 170pln. Warto dopłacać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek-wentylacyjny-ECO150-ROBEN-PIEMONT-KOLORY.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	39,8 KB
ID:	452438Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek-wentylacyjny-SMART150-ROBEN-PIEMONT-KOLORY.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	452439Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek-wentylacyjny-Pro-150mm-do-Roben-Piemont.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	42,8 KB
ID:	452440

    Kolejna sprawa to lokalizacja. Montować blisko kalenicy. Czy w zasadzie prostopadle nad otworem. Wtedy będzie jakoś 1/3 długości dachu, bliżej rynny.

    Trójnik fi200/2x150 montować tuż przy stropie i dwoma sonoflexami 150 iść do kominków czy przedłużyć rurę 200 i trójnik dać przy kominkach?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Trojnik-200-150-Y.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	452441

    Dużo pytań ale podpowiedzcie jak Wy macie zrobione.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja mam taką:




    Aluminium - kosztuje 3,5 stówy za fi 150 (większych nie robią).

    Jakbym robił drugi raz, to olałbym estetykę i dal dwa kolana 90* - pewnie pomarańczowej rury kanalizacyjnej (jakby mi wykonawca dachu zapewnił szczelność przejścia).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja mam taką:

    Aluminium - kosztuje 3,5 stówy za fi 150 (większych nie robią).

    Jakbym robił drugi raz, to olałbym estetykę i dal dwa kolana 90* - pewnie pomarańczowej rury kanalizacyjnej (jakby mi wykonawca dachu zapewnił szczelność przejścia).
    Ja pójdę w plastik. Chyba nie warto dopłacać do ocieplanych/izolowanych kominków

    Ty masz wyjście z reku 160. Ja mam przygotowane wszystko pod 200.
    Zastanawiałem się jeszcze nad kominkami 2x125 ale przekrój będzie za mały.

    Gdzie masz zamontowany kominek? Blisko kalenicy?
    Na wyrzucie ważna jest grubość izolacji? Tam się chyba nie nie skrapla.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Gdzie masz zamontowany kominek? Blisko kalenicy?
    Na wyrzucie ważna jest grubość izolacji? Tam się chyba nie nie skrapla.
    Jakieś 2m na rzucie od kalenicy.

    Widzisz lód? W wątku o Izzifast jest o sytuacji z ostatnich mrozów. Zamarzł wymiennik. Ale jak widać na zdjęciu wyrzutnia była co najmniej współwinna (a może i to jej zamarznięcie drastycznie ograniczające przepływ było pierwotną przyczyną). Dlatego teraz dawałbym 2 kolana zwykłej rury. Bo wymiennik można wyjąc i rozmrozić - trudniej rozmrozić wyrzutnię dachową.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakieś 2m na rzucie od kalenicy.

    Widzisz lód? W wątku o Izzifast jest o sytuacji z ostatnich mrozów. Zamarzł wymiennik. Ale jak widać na zdjęciu wyrzutnia była co najmniej współwinna (a może i to jej zamarznięcie drastycznie ograniczające przepływ było pierwotną przyczyną). Dlatego teraz dawałbym 2 kolana zwykłej rury. Bo wymiennik można wyjąc i rozmrozić - trudniej rozmrozić wyrzutnię dachową.
    Może trochę za mała ta wyrzutnia ? Ja miałem zalecane na czerpni i wyrzutni na początku po 200mm.Nie pamiętam dokładnie ale na czerpni to mam ze dwa metry a na wyrzutni 1,5m 200mm.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6

    Domyślnie

    Jak widać prócz plusów dużego odzysku ciepła, są i minusy.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Jak widać prócz plusów dużego odzysku ciepła, są i minusy.
    Tyle że plusy są u wszystkich a minusy nie u każdego.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Zaplanowałem wyrzutnię dachową. Jednak nie ma w ofercie kominków fi200 do dachówki ceramicznej.
    Mam zamiar kupić 2 kominki wentylacyjne fi 150.
    Polecam Vilpe SCOOP w wersji 200 mm.
    Nawet jak będziesz rzeźbił z kominków wentylacyjnych i trójników to wiele nie zaoszczędzisz, a to dalej kominki wentylacyjne nie przystosowane do dużych przepływów.
    Po co sobie na siłę szukać kłopotów, albo eksperymentować na dachu, gdzie szczelność jest kluczem do sukcesu.

  9. #9

    Domyślnie

    Najbardziej mnie rozbawia, jak słyszę pytanie ile zaoszczędzę na wentylacji z odzyskiem

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Najbardziej mnie rozbawia, jak słyszę pytanie ile zaoszczędzę na wentylacji z odzyskiem
    O przepraszam, ja oszczędzam i to całkiem sporo, przed zbudowaniem wentylacji z odzyskiem praktycznie co wiosnę musiało być malowanie, zwłaszcza głębokich wnęk okiennych gdzie grzybek niebezpiecznie zaczynał się rozwijać, do tego wymiana paneli przy drzwiach balkonowych (spuchły od wilgoci). O zyskach na zdrowiu już nawet nie wspominam, więc nawet jak na ogrzewaniu nie zaoszczędzę (chociaż rachunki niższe) to i tak się opłacało.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony