dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w pomieszczeniu bez okna

    Witam
    Chciałabym dowiedzieć się czy możliwe jest -wg prawa budowlanego -wydzielenie z niespełna 30m2 mieszkania o wysokości 3,10m sypialnię z otworem wejściowym (bez drzwi) wielkości 80x215 lub 80x260, bez podłączenia do szybu wentylacyjnego( duża odległość)?. Czy sytuacja będzie inna jak przeznaczę pomieszczenie na garderobę a nie sypialnię?Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie sugestię.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	indddd.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	452450  

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał gsieprawska Zobacz post
    Witam
    Chciałabym dowiedzieć się czy możliwe jest -wg prawa budowlanego -wydzielenie z niespełna 30m2 mieszkania o wysokości 3,10m sypialnię z otworem wejściowym (bez drzwi) wielkości 80x215 lub 80x260, bez podłączenia do szybu wentylacyjnego( duża odległość)?. Czy sytuacja będzie inna jak przeznaczę pomieszczenie na garderobę a nie sypialnię?Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie sugestię.
    W prywatnym mieszkaniu nikt tego nie sprawdzi. Bardziej niż o przekroczenia prawa martwił bym się czy spanie osób w pomieszczeniu bez świeżego powietrza jest humanitarne. W obozie w Oświęcimiu widziałem takie pomieszczenia karne bez powietrza dla więźniów. No i oczywiście bez wentylacji zaraz pojawi się grzyb, wtedy będzie wpis "Jak pozbyć się pleśni w garderobie?". Rozwiązaniem jest doprowadzenie wentylacji mechanicznej do tego pomieszczenia.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź i troskę. Niestety mieszkanie będzie musiało mieć odbiór techniczny. To gminne mieszkanie do samodzielnego remontu . Mówiąc o mechanicznej wentylacji myślał Pan o rekuperatorze? Jestem pod kreską, a właściwie dwiema i nie mam środków na jakieś poważne instalacje. Czy byłaby niskobudżetowa możliwość zamontowania czegoś takiego?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gsieprawska Zobacz post
    Niestety mieszkanie będzie musiało mieć odbiór techniczny.
    To trzeba sprawdzić w WT. Może ktoś się wypowie.

    Cytat Napisał gsieprawska Zobacz post
    Mówiąc o mechanicznej wentylacji myślał Pan o rekuperatorze?
    Niekoniecznie. Myślałem o samych wentylatorach nawiewnych, wywiewnych lub nawiewno-wywiewnych bez rekuperacji. A jak się da rekuperator to będzie jeszcze lepiej. Trzeba sprawdzić w WT wymogi odnośnie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Co do WT to - W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.
    Jeżeli ma być tam sypialnia to nie przejdzie. Chyba, ze chcesz kreatywnie na czas projektu, odbioru twierdzić, ze to składzik.
    A jak już będzie składzik to wentylacja też przejdzie (taka jak na rysunku, jakiś otwór w wewnętrznej ścianie, następnie powietrze pokona (lekko zmuszone) drogę co ją ma pokonać i trafi do komina wentylacyjnego.).

    edyta:
    Właśnie doczytałem, ze nie będzie drzwi tylko otwór, czyli aneks sypialny otwarty na pokój dzienny To moze jednak to okno nie będzie blokować tematu.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 27-01-2021 o 22:02
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6

    Domyślnie

    ślicznie dziękuję za odpowiedź. Właśnie liczyłam na ten otwór, że da jakąś furtkę, na zasadzie aneksu. Nigdzie nie znalazłam zapisów, które określałyby kiedy pomieszczenie można uznać za odrębne a kiedy za część większej całości. W założeniu jak na projekcie ma być sypialnią, na czas oddania -czymkolwiek(byle mieszkanie spełniało wymóg powierzchni użytkowej minimalnej). Wentylacja w garderobie zgodnie z przepisami musi być podłączona do osobnych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku (strumień 15m3). W sypialni jeszcze większy wymagany napływ powietrza. Jak czytam o wentylatorach wyciągowych to znowu muszą być do kanału. Myślę już nawet by część ścianek zrobić potem- choć odbiór mam z pełnym wyposażeniem i nie uśmiecha mi się wejście z powrotem w kurz,brud i ekipę remontową.
    Moje początkowe założenia i plany niestety rozbijają się o mało elastycznie przepisy, a codziennie wynikają nowe problemy .Ech.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony