dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Osobne rozdzielnice; elektryczna i KNX

    Witam


    Jako ,,pierwszo-postowiec,, chcę wszystkich użtkowników forum serdecznie przywitać
    Nie dające mi spokoju pytanie doprowadziło mnie do tego forum i mam nadzieję, że tu znajdę na nie odpowiedź

    Kupiłem dom, w którym są poprowadzone 3 przewody magistrali KNX. Jeden na parterze, drugi na poddaszu użytkowym a trzeci na zewnątrz.
    Instalacja elektryczna nie jest w pełni zrobiona pod KNX. Część oświetlenia jest na osobnych obwodach, a niektóre oświetlenia mają wspólny obwód ( juz wiem, że to nie problem, bo puszki są przygotowane do aktorów dopuszkowych)

    Wydaje mi się, że problem jest inny. W domu są dwie rozdzielnice. Jedna typowo elektryczna, a druga nazwałbym to teleinformatyczna do której są doprowadzone przewody do napędu rolet zewnętrznych, przewody alarmu, skrętka oraz właśnie przewody magistrali knx.
    Te dwie rozdzielnice są umieszczone w dwóch odzielnych pomieszczeniach. Elektryczna w garażu, a ta ,,teleinformatyczna,, w pomieszczeniu gospodarczym przyległym do garażu. Odlelość między nimi ,, po ścianie,, to około 8 metrów.

    Zanim zaczne cokolwiek myslec o KNX chciałbym się dopytać, czy cały osprzę KNX może byc zamontowany w rozdzielnicy ,,teleinformatycznej i połączony jakoś z rozdzielnicą elektryczną np jednym przewodem elektrycznym?

    Czy koniecznie jest aby osprzęt KNX mieścił się w tej samej rozdzielnicy co osprzęt elektryczny. A co wtedy z przewodami do rolet? Musiałbym je przeciągnąć do rozdzielnicy elektrycznej?

    Z pozdrowieniem

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Witam serdecznie
    System inteligentnego domu - jest ogólnie tak projektowany, że całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem przewodów - nazwijmy je sterowniczymi lub radiowo.
    Czyli urządzenia są już zasilone 230V a tylko ich sterowanie odbywa się przy pomocy systemu.
    To, że rolety(zasilanie) jest doprowadzone do skrzynki z przewodami sterowniczymi zapewne wynika z faktu (zasilania rolet np 24V) jak również oddzieleniem tego obwodu od elementów zasilania domu - niekiedy w skrzynce wyprowadza się zasilanie domofonu i bram (garażowych i w ogrodzeniu) jak również co jest i u Ciebie zrobione zewnętrzne peryferia czyli furtki, oświetlenie czy nawadnianie)
    Prócz zasilania więcej nie potrzeba łączyć się z rozdzielnią napięcia więc zrobione jest to w miarę rozsądnie( dwie skrzynki, niezależne)
    Jest dobrze i zapewne ktoś kto będzie chciał to uruchomić nie będzie miał z tym najmniejszego problemu(oby tylko zachowała się aktualna dokumentacja tego co zostało do tej pory zrobione)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Jak chcesz to zrobić prawidłowo, to aktory (przekaźniki, sterowniki rolet, itp.) KNX powinny być tam gdzie dochodzą obwody, którymi chcesz sterować.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Generalnie dwie rozdzielnice nie są problemem. Ważniejsze, czy ta rozdzielnica "teletechniczna" umożliwia montaż modułów na szynie DIN oraz w jaki sposób jest zasilona, tzn. czy przewód zasilający wystarczy na zasilenie obwodów sterowanych, alarmu, teletechniki. Podejrzewam, że największym problemem będzie zmieszczenie wszystkiego w tej jednej szafce.
    To jest dom od dewelopera, czy ktoś planował w jakiś sposób tę instalację?

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Dziękuję za odzew i podzielenie się wiedzą.
    Jest to dom od dewelopera. Poprzedni właściciel kupił od dewelopera, pociągnął przewody knx .... i dom sprzedał mi. Mniej więcej wiem jak jest pociągnięty przewód knx bo wystaje z kazdej puszki elektrycznej przy włącznikach świateł. I tak jak napisałem , wiem że są 3 linie: parter, poddasze i na zewnątrz. Dokumentacji do knx nie ma. Może sam chciał to sobie wykonać?

    Zapomniałem dodać, że ta druga rozdzielnica teleinformatyczna jest naścienna i jeszcze nie ma podłączonego zasilania do niej. Chyba bez problemu można zmienić ją na większą.
    Dopiero zaczynam czytać o tym całym knx...dość drogie usprawnienie domu.

    Może źle czytam, może nie rozumiem , ale wydawało mi się że każdy aktor na szynie din w rozdzielnicy musi byc podłączony przewód knx i odpowiedniego obwodu elektrycznego.
    Jeśli osprzęt knx jest w osobnej rozdzielnicy to raczej każdy aktor nie może byc podłączony do swego obwodu.
    Ale pewnie źle rozumuje i potrzebne jest tylko podanie napiecia zasilającego do tej rozdzielnicy.

    Rozdzielnica elektryczna jest pewnie za mała aby zmieścić tam knx a dodatkowo bym musiał rozkuwać wszystko aby przeciągać do niej przewody rolet i przewody magistrali knx

    Jeśli potwierdzacie, ze osprzet knx bedzie mogł być zamontowany w osobnej rozdzielnicy a do niej wystarczy podciągnąć tylko odpowiednie zasilanie przewodem z rozdzielnicy głównej to 1/3 sukcesu. Następnym krokiem bedzie pewnie wezwanie kogoś ,smart,, który swym fachowym okiem oceni i wyceni ten zamysl
    Pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Proponuję od razu poprosić kogoś z okolicy, kto zajmuje się instalacjami KNX, żeby obejrzał instalację. Topologia KNX jest bardzo prosta i podczas spotkania można to bardzo szybko wyjaśnić.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Proponuję od razu poprosić kogoś z okolicy, kto zajmuje się instalacjami KNX, żeby obejrzał instalację. Topologia KNX jest bardzo prosta i podczas spotkania można to bardzo szybko wyjaśnić.
    Dobrze piszesz- popieram. Przy filiżance kawy wszystko będzie jasne i proste jak system....może nie tanie ale objaśnione.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Może źle czytam, może nie rozumiem , ale wydawało mi się że każdy aktor na szynie din w rozdzielnicy musi byc podłączony przewód knx i odpowiedniego obwodu elektrycznego.
    Jeśli osprzęt knx jest w osobnej rozdzielnicy to raczej każdy aktor nie może byc podłączony do swego obwodu.
    Ale pewnie źle rozumuje i potrzebne jest tylko podanie napiecia zasilającego do tej rozdzielnicy.
    Dobrze rozumiesz.

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Jeśli potwierdzacie, ze osprzet knx bedzie mogł być zamontowany w osobnej rozdzielnicy a do niej wystarczy podciągnąć tylko odpowiednie zasilanie przewodem z rozdzielnicy głównej to 1/3 sukcesu. Następnym krokiem bedzie pewnie wezwanie kogoś ,smart,, który swym fachowym okiem oceni i wyceni ten zamysl
    Pozdrawiam
    Nie potwierdzamy. Jednym przewodem zasilającym nie obsłużysz kilkudziesięciu obwodów odbiorczych. Ktoś to musi zobaczyć aby jednoznacznie określić. Ewentualnie wrzuć zdjęcia obu rozdzielnic.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    Dowiedziałem sie troszeczkę o tych rozdzielnicach. Jest tak, że w salonie i kuchni każdy punkt świetlny jest na osobnym obwodzie elektrycznym i te obwody są sprowadzone do rozdzielnicy teleinformatycznej , gdzie są też przewody knx oraz rolety. Wszystko to nie jest jeszcze zasilone. Reszta obwodów jest w rozdzielnicy elektrycznej i jest to standardowa instalacja elektryczna. Czyli, te obwody w rozdzielnicy teleinformatycznej będą sterowane poprzez aktory montowane na szynie din, a te obwody które są sprowadzone do rozdzielnicy elektrycznej będą sterowane przez aktory dopuszkowe na które jest już przygotowane miejsce przy każdym włączniku światła.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli do rozdzielnicy teleinformatycznej musisz doprowadzić zasilanie z rozdzielnicy elektrycznej i w niej wszystkie obwody (KNX) rozszyć.

  11. #11

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz agb. Okazuje się, że tu będzie kombinacja knx, satel i philips Hue. Alarm wpięty do knx poprzez moduł integracji knx-int. Mostek philips hue wpięty miał być do smart visu server.
    Poprzedni właściciel tak to sobie wykombinował, że wykorzysta 3 panele dotykowe satel, czujki alarmu satel do wykrywania obecności dla knx.
    Tyle sie dowiedziałem. Ale już wiem wiele więcej niz na początlu za co i wam dziękuję

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Dokładnie tak jak piszesz agb. Okazuje się, że tu będzie kombinacja knx, satel i philips Hue. Alarm wpięty do knx poprzez moduł integracji knx-int. Mostek philips hue wpięty miał być do smart visu server.
    Poprzedni właściciel tak to sobie wykombinował, że wykorzysta 3 panele dotykowe satel, czujki alarmu satel do wykrywania obecności dla knx.
    Tyle sie dowiedziałem. Ale już wiem wiele więcej niz na początlu za co i wam dziękuję
    Czujnik alarmowe nie są idealne do włączania oświetlenia. Można wykrywać obecność, np. wyłączać światło po jakimś czasie od wykrycia ruchu. Tyle, że nie jest to łatwe do zrobienia programowo.
    Radzę skonsultować to integratorem KNX, żeby nie narobić sobie problemów.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam
    Dziękuję El*ontro za informacje.
    Zdjęcia rozdzielnic wrzucę w najbliższym czasie, ale już i tak wiele mi rozjaśniliście.
    Mam kolejne pytania.
    1. Widzę, że do tej rozdzielni KNX zbiegają się z salonu i kuchni obwody świetlne 230V. Chyba poprzedni inwestor nie przewidywał oświetlenia led, albo ja się mylę. NIe powinno być tak, że tam gdzie chcemy mieć paski led powinien być przeciągnięty dedykowany przewód zasilający RGBW 5 x 0,35? Czy wystarczy 230V i np w suficie podwieszanym zamocowany transformator z 230V na 12 lub 24V?
    2. Czy do sterowania bramą przesuwaną w ogrodzeniu trzeba napędu przystosowanego do KNX np. Bennica Bull624.Turbo czy wystarczy ,,zwykły napęd,, i odpowiedni aktor w rozdzielnicy?
    3. Czy w standardzie KNX występują lepszej lub gorszej jakości aktory czy panele naścienne? Spotkałem się wstepnie w sprawie KNX i zaproponowano mi montaż sprzętu chyba marki Jung, bo jest lepszy jakościowo. Ale tak sobie czytam, skoro każdy producent ma certyfikowane produkty znaczkiem KNX to każdy z nich, niezaleznie od ceny powinien spełniać standardy.
    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    2. Zwykły napęd i aktor, który potrafi zamknąć obwód na chwilę. W Thebenie funkcja takiego kanału nazywa się flash. Dostępna np. w RM16T
    3. Nie myl standardu z jakością wykonania. Certyfikacja oznacza zgodność z potokołem KNX. Nie wiem czy mówi coś o jakości, ale na pewno nie gwarantuje identycznego poziomu wśród kilkuset producentów. Jung to ma najlepszy jakościowo marketing. Mam F40 i następnym razem bym się 5 razy zastanowił czy go kupić.

    RGBW się nie interesowałem, to nie odpowiem.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    1. Widzę, że do tej rozdzielni KNX zbiegają się z salonu i kuchni obwody świetlne 230V. Chyba poprzedni inwestor nie przewidywał oświetlenia led, albo ja się mylę. NIe powinno być tak, że tam gdzie chcemy mieć paski led powinien być przeciągnięty dedykowany przewód zasilający RGBW 5 x 0,35? Czy wystarczy 230V i np w suficie podwieszanym zamocowany transformator z 230V na 12 lub 24V?
    Jeżeli taśma LED ma się tylko włączać, bez ściemniania, to wystarczy zasilanie do zasilacza. Jak w to samo miejsce dochodzi jeszcze przewód KNX, to można zamontować sterownik przy zasilaczu (lub zasilacz z interfejsem KNX). Jeżeli ma być RGBW, to wtedy może iść z rozdzielnicy przewód 5-żyłowy lub zasilanie i sterowanie do zasilacza. Tylko przekrój przewodu po stronie napięcia 12V lub 24V trzeba dobrać pod względem spadku napięcia i obciązalności. Generalnie będzie to większy przekrój niż dla napięcia 230V dla tej samej mocy.

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    3. Czy w standardzie KNX występują lepszej lub gorszej jakości aktory czy panele naścienne? Spotkałem się wstepnie w sprawie KNX i zaproponowano mi montaż sprzętu chyba marki Jung, bo jest lepszy jakościowo. Ale tak sobie czytam, skoro każdy producent ma certyfikowane produkty znaczkiem KNX to każdy z nich, niezaleznie od ceny powinien spełniać standardy.
    Urządzenia KNX różnią się jakością wykonania i możliwościami, czyli funkcjami. Dwa pozornie takie same przyciski mogą mieć całkowicie inne funkcje w oprogramowaniu. Certyfikacja potwierdza zgodność ze standardem komunikacji.
    Osprzęt JUNG polecam i uważam, że jest dobrej jakości. Serię F40 kupuje się raczej oczami, natomiast bardziej praktyczna wydaje mi się F50.

  16. #16

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi
    El*ontro no to zabiłeś mi ćwieka z tą grubością żyły dla 12V lub 24V. Poszperałem w internecie i znalazłem kalkulator:
    http://www.paul-pelletier.com/LDCalc...ulatorPage.htm.
    Chyba dobrze powpisywałem dane i faktycznie nie da rady przeciągnąć typowego przewodu zasilającego RGBW. Odległość to około 12 metrów
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyliczenia.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	46,9 KB
ID:	453272
    Czyli wychodzi na to, że muszę przeciągnąć dodatkowy przewód KNX i zastosować zasilacz podobny do poniższego?
    https://www.elmark.com.pl/sklep/mean...-knx-pwm-120kn
    Zasilacz to tylko przyklad. Będzie dokladnie wyliczony
    Pozdrawiam

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi
    El*ontro no to zabiłeś mi ćwieka z tą grubością żyły dla 12V lub 24V. Poszperałem w internecie i znalazłem kalkulator:
    http://www.paul-pelletier.com/LDCalc...ulatorPage.htm.
    Chyba dobrze powpisywałem dane i faktycznie nie da rady przeciągnąć typowego przewodu zasilającego RGBW. Odległość to około 12 metrów
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyliczenia.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	46,9 KB
ID:	453272
    Czyli wychodzi na to, że muszę przeciągnąć dodatkowy przewód KNX i zastosować zasilacz podobny do poniższego?
    https://www.elmark.com.pl/sklep/mean...-knx-pwm-120kn
    Zasilacz to tylko przyklad. Będzie dokladnie wyliczony
    Pozdrawiam
    Ten zasilacz może być do białych taśm. Do taśm RGBW jest potrzebny sterownik z czterema kanałami wyjściowymi.

    Odnośnie doboru przewodów do taśm LED proponuję zajrzeć tutaj: https://enterius.eu/wsparcie/

  18. #18

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za stronę z kalkulatorem. Fajnie, że można wprowadzić moc zamiast Amp. W tym kalkulatorze nie wygląda to tak źle. Dla 10 m przewodu i 3 metrowej taśmy led 24V o mocy całkowitej 54W wychodzi najcieńsza żyła 0.75mm.

    Tylko że..jako że lubię się zagłębiać i kompbinować naszła mnie taka myś:
    - sterwonik 4-kanałowy led knx to wydatek minimum 800 zł. Może obsłużyć z tego co czytam jedna taśmę rgbw albo 4 taśmy białe; + zakup taśmy led + przeciągnięcie przewodu zasilającego rgbw 10 metrów
    - Taśma led rgbw philips hue 3 metry to wydatek około 400. Wpięta w zasilanie 230, które i tak juz jest doprowadzone. Mostek Hue philipsa integruje się z Server Visu Jung, sceny są obsługiwane przez knx, hue lights obsługiwane przez przyciski ścienne knx. Mostek Hue juz mam.

    Z moich przemyśleń ( o ile są prawidłowe) wynika, po co przeplacać 100%. A drugi plus odchodzi wkuwanie przewodu zasilającego rgbw.

    Dobrze kombinuję? A raczej od paru dni czytam czytam i czytam wszystko o knx,, jung led itd

    I moja pierwsza rada dla początkujących jak ja..zróbcie porządny projekt instalacji elektrycznej, unikniecie kombinowania takiego jak ja i nie kupujcie domów z juz położoną instalacja elektryczną
    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna opcja. Nie robić jarmarku w domu

  20. #20

    Domyślnie

    @agb aluzja zrozumiana..dziękuję

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony