dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Tylko że..jako że lubię się zagłębiać i kompbinować naszła mnie taka myś:
    - sterwonik 4-kanałowy led knx to wydatek minimum 800 zł. Może obsłużyć z tego co czytam jedna taśmę rgbw albo 4 taśmy białe; + zakup taśmy led + przeciągnięcie przewodu zasilającego rgbw 10 metrów
    - Taśma led rgbw philips hue 3 metry to wydatek około 400. Wpięta w zasilanie 230, które i tak juz jest doprowadzone. Mostek Hue philipsa integruje się z Server Visu Jung, sceny są obsługiwane przez knx, hue lights obsługiwane przez przyciski ścienne knx. Mostek Hue juz mam.

    Z moich przemyśleń ( o ile są prawidłowe) wynika, po co przeplacać 100%. A drugi plus odchodzi wkuwanie przewodu zasilającego rgbw.

    Dobrze kombinuję? A raczej od paru dni czytam czytam i czytam wszystko o knx,, jung led itd

    Pozdrawiam
    Generalnie pomysł nie jest zły, ale...
    Integracja przez mostek Hue to łączenie dwóch różnych systemów. Teraz będzie działać, ale nie wiadomo, czy za 10 lat również. Tego typu integracje wydaje mi się, że mają większy sens przy istniejących instalacjach. Jak jest możliwość, to lepiej położyć przewody i zrobić to w jednym standardzie. Chociaż faktycznie cena będzie wyższa.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam
    Wiem, ze z tym Hue troszke naciągam. Ale ja właśnie mam istniejącą instalacje. A i tak pozwoliłem sobie na częściowe bruzdowanie i poprawki. Wyznawcy KNX powiedzą, ze to profanacja mixowanie różnych systemów. Inni powiedzą, że tylko przewodowe systemy, żadne bezprzewodowe. I ja się z tym zgadzam. Ale jest też klient pośredni. Który kombinuje, gdzie tu zaoszczędzić. Skoro Jung dał taką mozliwość implementacji bezprzewodowego Hue z KNX to znaczy, że cos w tym jest. Zatwierdzili to. Gdyby to nie miało racji bytu to by sie w to nie bawił. A skoro daje taka możliwość, to czemu z niej nie skorzystać. Jeśłi za 10 lat przestanie działać, to będę się martwił za 10 lat. Hue to dodatek, Główny system nerwowy i tak oparty na KNX.
    Właśnie jedno mnie ,,wkurza,, w KNX. System jest nastawiony na kilenta, który ma kasę, i szyje system na miarę, od A do Z. od razu. A dlaczego nie może byc tak, że system jest udoskonalany z roku na rok, co roku dodawane są nowe aktory. Stac cie tego roku na światło i rolety to robisz to. Za dwa lata stacja pogodowa i Crestron..proszę bardzo.
    Powiem tak, naprawdę zastanawiam się czy nie kupić dla siebie ETS 5 Lite na początek aby sprawdzic siebie czy cokolwiek dam radę zrobić. Bo wołanie instalatora przy każdym moim widzimisię w dodaniu nowego aktora to troszke kosztuje. Dziś dostałem wstępną wycenę, gdzie koszt programowania, testowania i uruchomienia całej instalacji (z 3 letnim okresem gwarancyjnym) to 25-30% wartości zainstalowanego sprzętu..auć. Uruchomienie to zaprogramowanie. a nie żadna fizyczna instalacja aktorów w rozdzielnicy. To jest wycenione osobno.
    Rozumiem, ze ETS musi się zwrócić...Know how i doświadczenie kosztuje..

    NIe poddaje się Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Chcę ; 20-02-2021 o 00:02

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam
    Wiem, ze z tym Hue troszke naciągam. Ale ja właśnie mam istniejącą instalacje. A i tak pozwoliłem sobie na częściowe bruzdowanie i poprawki. Wyznawcy KNX powiedzą, ze to profanacja mixowanie różnych systemów. Inni powiedzą, że tylko przewodowe systemy, żadne bezprzewodowe. I ja się z tym zgadzam. Ale jest też klient pośredni. Który kombinuje, gdzie tu zaoszczędzić. Skoro Jung dał taką mozliwość implementacji bezprzewodowego Hue z KNX to znaczy, że cos w tym jest. Zatwierdzili to. Gdyby to nie miało racji bytu to by sie w to nie bawił. A skoro daje taka możliwość, to czemu z niej nie skorzystać. Jeśłi za 10 lat przestanie działać, to będę się martwił za 10 lat. Hue to dodatek, Główny system nerwowy i tak oparty na KNX.
    Właśnie jedno mnie ,,wkurza,, w KNX. System jest nastawiony na kilenta, który ma kasę, i szyje system na miarę, od A do Z. od razu. A dlaczego nie może byc tak, że system jest udoskonalany z roku na rok, co roku dodawane są nowe aktory. Stac cie tego roku na światło i rolety to robisz to. Za dwa lata stacja pogodowa i Crestron..proszę bardzo.
    Powiem tak, naprawdę zastanawiam się czy nie kupić dla siebie ETS 5 Lite na początek aby sprawdzic siebie czy cokolwiek dam radę zrobić. Bo wołanie instalatora przy każdym moim widzimisię w dodaniu nowego aktora to troszke kosztuje. Dziś dostałem wstępną wycenę, gdzie koszt programowania, testowania i uruchomienia całej instalacji (z 3 letnim okresem gwarancyjnym) to 25-30% wartości zainstalowanego sprzętu..auć. Uruchomienie to zaprogramowanie. a nie żadna fizyczna instalacja aktorów w rozdzielnicy. To jest wycenione osobno.
    Rozumiem, ze ETS musi się zwrócić...Know how i doświadczenie kosztuje..

    NIe poddaje się Pozdrawiam
    KNX jest przystosowany do łączenia z innymi systemami. A właściwie nie sam KNX, tylko urządzenia pośrednie. Tylko chodzi o niezawodność. Też czymś innym jest zrobienie tego u siebie, a czym innym u klienta. Wolałbym nie jeździć za każdym razem, jak pojawi się aktualizacja, bo coś się "rozjechało". Osobiście uważam, że ile się da lepiej zrobić na KNX, a resztę w inny sposób. Jeżeli oświetlenie LED nie będzie najistotniejsze w domu, to oczywiście można integrować przez Hue. Jako głównie trochę bym się bał .

    Programowanie instalacji kosztuje tak jak każda inna usługa przy budowie domu. Faktem jest, że integrator zwykle tylko siedzi przy komputerze, więc się nie męczy, ale czas, wiedza kosztuje. Do tego poziomu nam jeszcze trochę brakuje, na razie jest podejście "nie spocił się, więc nie pracował". Można oczywiście robić to samemu. Nie ma w tym nic złego, tylko trzeba mieć czas i wiedzę...

  4. #24

    Domyślnie

    Panowie, bardzo wam dziękuję. Odpowiedzieliście mi na pytania, na ktore ciężko znaleść odpowiedzi w internecie.
    agb swoja aluzją o jarmarku wybił mi ładowanie wszędzie pasków rgbw. Jakos tak zapatrzyłem się na sceny Philipsa Hue.
    Nie byłbym sobą, gdybym nie poprosił o odpowiedź na poniższe pytania:

    1. A co jeśłi montuję lampę sufitową led białą ściemnianą, ktora ma juz wbudowany zasilacz. Jeśli chce aby była sterowana przez aktor ściemniający zamontowany na din w rozdzielnicy to muszę wymontować wbudowany w lampę zasilacz? Mam nadzieję, że nie zbłaźniłem się tym pytaniem
    https://www.salonled.pl/pl/oprawy-su...xoCh9AQAvD_BwE

    2. A co sądzicie o urządzeniach KNX z Chin. I nie chodzi mi, że pewnie taniej. Po prostu szperając w internecie odkryłem kontroler RGBW sterowany przez ZIgBee (czyli Philips Hue). To by było idealne, bo nie wymaga ciągnięcia przewodu KNX.
    https://www.sunricher.com/constant-c...ription_tabbed

    W sumie teraz uświadomiłem sobie, że nie musiałbym ciągnąć z rozdzielnicy dodatkowego przewodu KNX, bo zaraz pod miejscem, gdzie chciałem zamontowac pasek led RGBW mam pociągnięty KNX do panelu ściennego. Czyli bym musiał dodać niewielki odcinek przewodu KNX z puszki panelu ściennego do paska led i powrócić do puszki panelu ściennego

    Pozdrawiam

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Osprzęt JUNG polecam i uważam, że jest dobrej jakości. Serię F40 kupuje się raczej oczami, natomiast bardziej praktyczna wydaje mi się F50.
    Z F40 miałem mniej do czynienia, bo nie mam na codzień w domu, ale dla mnie to podobny, zupełnie nie odpowiadający mi mechanizm przycisków.

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Panowie, bardzo wam dziękuję. Odpowiedzieliście mi na pytania, na ktore ciężko znaleść odpowiedzi w internecie.
    agb swoja aluzją o jarmarku wybił mi ładowanie wszędzie pasków rgbw. Jakos tak zapatrzyłem się na sceny Philipsa Hue.
    Sceny w domu mam dwie, albo trzy. Nie wiem gdzie, pod którymi przyciskami i co robią Ale powoli zaczynam zauważać potrzeby stworzenia pojedynczych.


    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Nie byłbym sobą, gdybym nie poprosił o odpowiedź na poniższe pytania:

    1. A co jeśłi montuję lampę sufitową led białą ściemnianą, ktora ma juz wbudowany zasilacz. Jeśli chce aby była sterowana przez aktor ściemniający zamontowany na din w rozdzielnicy to muszę wymontować wbudowany w lampę zasilacz? Mam nadzieję, że nie zbłaźniłem się tym pytaniem
    https://www.salonled.pl/pl/oprawy-su...xoCh9AQAvD_BwE
    To co podałeś, to jest Aqform, więc spoko. Piszesz żeby Ci zrobili ściemnianie phase control i działa. Mam ich dwie lampy z aktorem thebena i działa. Generalnie do ściemnianych polecam Ci thebena, bo cenowo wychodzi dobrze za kanał i z kompatybilnością ze źródłami światła jest dobrze.

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    2. A co sądzicie o urządzeniach KNX z Chin. I nie chodzi mi, że pewnie taniej. Po prostu szperając w internecie odkryłem kontroler RGBW sterowany przez ZIgBee (czyli Philips Hue). To by było idealne, bo nie wymaga ciągnięcia przewodu KNX.
    https://www.sunricher.com/constant-c...ription_tabbed
    Pytasz o KNX z Chin, a wklejasz link do produktu ZigBee. O co więc pytasz? Mając okablowanie pod system magistralny w życiu bym nie poszedł w żadne ZigbBee.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Z F40 miałem mniej do czynienia, bo nie mam na codzień w domu, ale dla mnie to podobny, zupełnie nie odpowiadający mi mechanizm przycisków.
    Z których przycisków JUNG korzystasz i czemu ten mechanizm nie odpowiada? Jestem tego bardzo ciekawy, bo ile osób tyle opinii.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Sceny w domu mam dwie, albo trzy. Nie wiem gdzie, pod którymi przyciskami i co robią Ale powoli zaczynam zauważać potrzeby stworzenia pojedynczych.
    Ze scenami to jest bardzo trudny temat. Ogólnie system automatyki jest naturalnie dostosowany do scen, ale nie każdemu to pasuje. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Osobiście uważam, że zawsze 1-2 obwody powinny być włączane indywidualnie, a reszta zależnie od potrzeb użytkowników. Przy obwodach ściemnialnych jednak zauważam, że sceny się sprawdzają.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To co podałeś, to jest Aqform, więc spoko. Piszesz żeby Ci zrobili ściemnianie phase control i działa. Mam ich dwie lampy z aktorem thebena i działa. Generalnie do ściemnianych polecam Ci thebena, bo cenowo wychodzi dobrze za kanał i z kompatybilnością ze źródłami światła jest dobrze.
    Dokładnie tak, ale trzeba pamiętać, że to nie zwykła żarówka i nie uda się ściemnić np. na 2%. Próg minimalny jest zawsze wyżej.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    W sumie teraz uświadomiłem sobie, że nie musiałbym ciągnąć z rozdzielnicy dodatkowego przewodu KNX, bo zaraz pod miejscem, gdzie chciałem zamontowac pasek led RGBW mam pociągnięty KNX do panelu ściennego. Czyli bym musiał dodać niewielki odcinek przewodu KNX z puszki panelu ściennego do paska led i powrócić do puszki panelu ściennego
    Podpowiem, że nawet nie musisz wracać do panelu ściennego. Topologia magistrali jest dowolna, można po prostu zrobić odejście na sterownik LED.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Z których przycisków JUNG korzystasz i czemu ten mechanizm nie odpowiada? Jestem tego bardzo ciekawy, bo ile osób tyle opinii.
    JUNG 4093 KRM TS D z poczwórnymi modułami rozszerzeń. Przede wszystkim nie udało mi spasować klawiszy, aby wszystkie tworzyły idealną płaszczyznę. Poza tym "strzelają" podczas wciskania. Trudno to opisać słowami. Ale umocowanie klawiszy nie jest tak stabilne jak np. w ekinexie.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To co podałeś, to jest Aqform, więc spoko. Piszesz żeby Ci zrobili ściemnianie phase control i działa. Mam ich dwie lampy z aktorem thebena i działa. Generalnie do ściemnianych polecam Ci thebena, bo cenowo wychodzi dobrze za kanał i z kompatybilnością ze źródłami światła jest dobrze.
    Bardzo dobra wiadomość - dziękuje. Tak przy okazji tego, że napisałeś o Theben, zacząłem o nich czytać. No i tam natknąłem się na następny interesujący temat. Dla mnie czujnik ruchu był jednoznaczny z czujnikiem obecności. A tu okazuje się, że nie. Muszę się wgłębić

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Pytasz o KNX z Chin, a wklejasz link do produktu ZigBee. O co więc pytasz? Mając okablowanie pod system magistralny w życiu bym nie poszedł w żadne ZigbBee.
    Tak. masz rację, nie mieszajmy dwóch systemów walutowych Chodziło mi ogólnie o produkty KNX z Chin. Philipsa Hue już mam, więc potestować będę mógł. Zapomnijmy o tych Chinach

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Podpowiem, że nawet nie musisz wracać do panelu ściennego. Topologia magistrali jest dowolna, można po prostu zrobić odejście na sterownik LED.
    Dziękuję za podpowiedź. Bardzo dobra podpowiedź. Myślałem, ze magistrala leci po kolei przez wszystkie punkty sterujące, wchodzi w puszkę i z niej wychodzi. Kurcze a tyle się w poprzednich postach rozpisałem o kablu zasilającym RGBW z rodzielnicyna odleglości 10 metrów, a tu proszę wpinam 3 metry przewodu knx, podpisam zasilacz knx o którym wcześniej pisaliśmy, bo zasilanie 230 juz mam. I to wszystko.

    I na koniec mam prośbę. Możecie podać jakieś zagraniczne dobre fora KNX. Ponoc Niemcy się dużo udzielają, a co z anglojęzycznymi; np USA?

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    JUNG 4093 KRM TS D z poczwórnymi modułami rozszerzeń. Przede wszystkim nie udało mi spasować klawiszy, aby wszystkie tworzyły idealną płaszczyznę. Poza tym "strzelają" podczas wciskania. Trudno to opisać słowami. Ale umocowanie klawiszy nie jest tak stabilne jak np. w ekinexie.
    Czyli seria F40. Trzeba bardzo ostrożnie dokręcać czerwone wkręty mocujące. Nie wiem, czy ekinex ma dużo lepiej to rozwiązane. Wydaje mi się, że też nie jest idealnie. Najlepszy mechanizm takich przycisków widziałem w chińskim przycisku HDL, ale on miał inne wady, więc też nie jest tak super.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Bardzo dobra wiadomość - dziękuje. Tak przy okazji tego, że napisałeś o Theben, zacząłem o nich czytać. No i tam natknąłem się na następny interesujący temat. Dla mnie czujnik ruchu był jednoznaczny z czujnikiem obecności. A tu okazuje się, że nie. Muszę się wgłębić
    Czujnik obecności, to też czujnik ruchu, tylko bardzo dokładny - jeżeli mówimy o czujnikach optycznych. Są jeszcze ultradźwiękowe, a nawet takie, które wykrywają obecność podczas snu (oczywiście lepiej nie używać do włączania światła). W ogóle czujniki ruchu/obecności w KNX to takie małe komputery, ilość funkcji jest ogromna w stosunku do zwykłych czujników.



    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Dziękuję za podpowiedź. Bardzo dobra podpowiedź. Myślałem, ze magistrala leci po kolei przez wszystkie punkty sterujące, wchodzi w puszkę i z niej wychodzi. Kurcze a tyle się w poprzednich postach rozpisałem o kablu zasilającym RGBW z rodzielnicyna odleglości 10 metrów, a tu proszę wpinam 3 metry przewodu knx, podpisam zasilacz knx o którym wcześniej pisaliśmy, bo zasilanie 230 juz mam. I to wszystko.
    Przy łączeniu magistrali trzeba pamiętać, żeby nie zrobić pętli. Poza tym dochodzi ilość urządzeń, ale zwykle 64 szt. wystarcza na cały dom.


    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    I na koniec mam prośbę. Możecie podać jakieś zagraniczne dobre fora KNX. Ponoc Niemcy się dużo udzielają, a co z anglojęzycznymi; np USA?
    Jest grupa na facebooku na temat KNX w języku angielskim. W USA raczej dużo informacji nie będzie. Jednak najwięcej będzie na forach i grupach niemieckich, bo też najwięcej sprzętu dostępnego w Polsce jest też w Niemczech.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam ponownie
    Tak jak pisałem w pierwszym poście większość obwodów elektrycznych oświetleniowych mam jako standardową instalację elektryczną w jednej rozdzielnicy a tylko chyba pięć punktów oświetleniowych pociągniętych bezpośrednio do drugiej rozdzielnicy jako KNX. Planowałem do standardowych obwodów oświetleniowych 10 aktorów załączających dopuszkowych. I tutaj wygrała ekonomia i zimna kalkulacja. Jestem przed założeniem sufitów podwieszanych więc pociągne do tych 10 punktów oświetleniowych osobne przewody (pokoje na piętrze, łazienki, korytarze) bezpośrednio z tej drugiej rozdzielnicy.
    Mam 13 rolet, więc w rozdzielnicy KNX i tak będą dwa aktory 16 kanałowe. Jeśli dobrze liczę to rolety zabiorą 26 kanałów czyli mogę jeszcze podłączyć do nich 6 punktów świetlnych. Czyli potrzebny jeszcze aktor 4 kanałowy..o ile dobrze kombinuję. Czy dobrze kalkuluję: 10 aktorów dopuszkowych to około 5 tyś zł...dodatkowy aktor 4 kanałowy to 1200 zł ?
    Standardowe przewody zostaną..w razie godziny W.

    I teraz mam pytanie. Jeśli w danym pokoju jest jeden punkt świetlny, to ciągnę YDYp 3x1,5mm. A co jeśli są np 2 punkty świetlne? Mogę pociągnąć 5x1,5mm i będzie to rozszyte w rozdzielnicy KNX?

    I drugie pytanie. Jak podłączyć projektor, aby podczas wywołania sceny ,,film,, załączył się on automatycznie. Rozumiem, że zwykły aktor załączający nie da rady bo on poda napięcie na zasilanie projektora, a sam projektor i tak będzie musiał być uruchomiony z pilota.
    Jak na razie znalazłem coś takiego:
    https://www.1home.io/blog/logitech-harmony-knx-loxone/
    1home bridge Integruje sie z Logitech Harmony Hub.
    A może macie inne rozwiązanie poza zakupem 1home bridge?
    Coś tak widzę, że 1home bridge dublowałby funkcje Jung Visu Server, który planowałem. A nawet ma chyba większe mozliwości (geofencing i właśnie Logitech Harmony). Zamienić Visu Server na 1Home? Nie moge doczytac czy 1home ma vizualizacje systemu (aplikację android) tak aby sterowanie odbywało się z telefonu bądź tableta tak jak w przypadku Jung Visu.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Chcę ; 06-03-2021 o 21:46

  13. #33

    Domyślnie

    Aktor 4-kanałowy za 1200zł? Szukasz najdroższych modeli i planujesz je kupować w cenach katalogowych?

    Do dwóch punktów świetlnych wystarczy 4x1.5mm2. Wspólny N i PE i 2 osobne fazy na 2 kanały.

  14. #34

    Domyślnie

    Witam agb
    Serdeczne dzięki za info o przewodzie elektrycznym.
    Ja nie szukam najdroższych, ja bazuję na kwotacji, którą dostałem od instalatora. Wycenił aktora dopuszkowego załaczającego na 620 zł netto a 4 kanałowy na 1200 zł netto. Sumaryczna wycena instalatora na osprzęcie Jung wyniosła 25 tyś netto. Ja bazując na voltus.de ten sam osprzęt wyceniłem na 21 tys brutto
    Problem jest taki. Co mi po tym, że wycenię sobie osprzęt po swojemu, nawet go zakupię, jeśli żaden instalator mi tego nie zszyje i nie skonfiguruje w ETS bo nie kupiłem osprzętu ,,u niego,,. Z tego co zrozumiałem, to instalator ma zarobek na przygotowaniu rozdzielnicy i skonfigurowaniu w ETS ale właśnie tez dodatkowo na kupnie przez siebie całego osprzętu.
    Jeśli różnica pomiędzy osprzętem instalatora a zakupionym przeze mnie to powiedzmy 10 tyś zł, to naprawdę myślę nad zakupem ETS5 Prof i zapisaniem sie na kurs.
    Chyba w tym miesiącu jest rabat 30% na ETS.
    Dlatego proszę się nie dziwić moim cenom.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Chcę ; 06-03-2021 o 23:33

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    To teraz trzeba policzyć, czy ta różnica w cenie po zapłaceniu za kurs i ETS pokrywa wynagrodzenie za poświęcony czas. Może tak wyjdzie, może okaże się, że uruchomienie swojej instalacji daje taką frajdę, że trudno to przeliczyć na pieniądze. A może być też tak, że nigdy ta instalacja nie będzie działać i będzie potrzebna pomoc integratora.
    Tak już jest ten świat ułożony, że każdy na czymś zarabia.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Ale gość ma rację, że za kurs i oprogramowanie zapłaci mniej. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozostaną jako bonus. Każdy z nas wie jak działa ten świat. Mimo wszystko niektóre ceny są sztucznie kreowane. Ciekawe jaki odsetek społeczeństwa musi uznać coś za standard by ceny nagle w magiczny sposób spadły

  17. #37

    Domyślnie

    Witam
    Obliczenia czy się opłaca zakupić oprogramowanie są w miarę proste. Instalator napisał, ze zaprogramowanie instalacji KNX będzie wycenione na 25% wartości zainstalowanego sprzętu. Co przy 25 tys netto daje 6250 netto. A przypominam, że już różnica w wycenie osprzętu pomiędzy instalatorem a stroną voltus.de to około 10 tyś zł. To w sumie tłumaczy dlaczego są windowane ceny osprzętu; aby podnieść cenę zaprogramowania Ponadto, jesłi inwestor będzie dokładał aktory, czy panele dotykowe etapami jest zmuszony za każdym razem wołać instalatora do skonfigurowania nowego osprzętu.
    Oczywiście pisząc o opłacalności piszę tylko o kwestii finansowej. Pomijam fakt, czy po zakupie dam radę konfigurować w ETS czy nie. Zresztą, jeśli zakupię ETS i nie dam rady go uzyć to sprzedaję z 50% zniżką i trace około 2200 zł. A jeśli dam radę to zyskuję 10 tys z różnicy sprzętu i 6 tys za konfigurację i nie zapominajmy o przyszłych zmianach w konfiguracji
    Wiem, że to co piszę brzmi buńczucznie i nie jeden z was pomyśli sobie ironicznie; to powodzenia z konfiguracją chłopie. Ale chyba gra jest warta świeczki patrząc na wyliczenia kosztowe.
    Pozdrawiam

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza. Jak chcę sobie zrobić meble, to też mogę kupić narzędzia, nauczyć się tego i albo mi coś wyjdzie, albo nie. Nie widzę w tym nic złego, tylko piszę o "zagrożeniach", bo jako integrator często poprawiam instalacje u osób, które myślały, że zrobią same. Tylko później zabrakło czasu i chęci.
    Odnośnie kosmicznych zarobków integratorów, to też nie wygląda to tak wspaniale. Zwykle instalacja jest rozłożona w czasie, jest bardzo dużo przyjazdów, ogromną część pracy wykonuje się poza miejscem instalacji, czego klient nie widzi. Proponuję porównać to z pracą glazurnika, parkieciarza. Sam byłem zdziwiony jakie są stawki w przeliczeniu na czas pracy.
    Także nie zniechęcam, każda nowa umiejętność jest cenna.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To co podałeś, to jest Aqform, więc spoko. Piszesz żeby Ci zrobili ściemnianie phase control i działa.
    Hej
    Okazuje się, że Aqform akurat tych lamp nie robi z phase control. Wg producenta ściemnianie może być switchdimm, dali lub aqsmart.
    Dali nie mogę bo mam przewód 3 żyłowy. Jak zrobić poniższą lampę ściemnianą ale bez phase control?
    https://www.salonled.pl/pl/oprawy-su...xoCh9AQAvD_BwE

    Pozdrawiam

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony