dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    u ciebie moim zdaniem jest stanowczo za mocny rekuperator wsadzony. Na 3 osoby i 158m2 600 to stanowczo za dużo. U mnie jest około 110m2 i mam 300 która chodzi na 26% + chwilowe przewietrzenia./

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    Minusy które znam to mniejszy odzysk ciepła i bardziej delikatny wymiennik.
    Odzysk ciepła mają większy (niższą to mają sprawność temperaturową - a to nie to samo). Mam wymiennik z ERV i bez ERV - ten bez bardziej kruchy.

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    Plusy to że nie zamarzają
    Mit.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    u ciebie moim zdaniem jest stanowczo za mocny rekuperator wsadzony. Na 3 osoby i 158m2 600 to stanowczo za dużo. U mnie jest około 110m2 i mam 300 która chodzi na 26% + chwilowe przewietrzenia./
    Ale jakie znaczenie ma wielkość centrali? Znaczenie ma wymiana powietrza, a wymieniam go teraz 120m3, tak by CO2 nie przekraczało 1000ppm w skrajnych warunkach.

    Wyższe wymiany są używane tylko w ekstremalnych sytuacjach jak smażenie, czy goście.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #24

    Domyślnie

    Czyli jaki rozmiar powinienem wybrać, żeby uniknąć przewymiarowania, zamarzania i przesuszania powietrza? Oczywiste jest, że jak wezmę reku, który maksymalnie wymieni 120m3 i włączę go na 120m3 to będzie głośno i prądu zeżre sporo. Więc ile? 250m3? W sumie będą 3 osoby w mieszkaniu. Fajnie by było gdyby przy większej liczbie osób jednak dało się oddychać
    Zamówiłem projekt, czekam na info.
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 05-02-2021 o 19:49

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pomyśl nad izzifast. To najsensowniejsza opcja z polimerowym wymiennikiem erv.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Czyli jaki rozmiar powinienem wybrać, żeby uniknąć przewymiarowania, zamarzania i przesuszania powietrza? Oczywiste jest, że jak wezmę reku, który maksymalnie wymieni 120m3 i włączę go na 120m3 to będzie głośno i prądu zeżre sporo. Więc ile? 250m3? W sumie będą 3 osoby w mieszkaniu. Fajnie by było gdyby przy większej liczbie osób jednak dało się oddychać
    Zamówiłem projekt, czekam na info.
    uważaj bo jak będziesz miał za słaby to sie udusisz w męczarniach. W projekcie będziesz miał prawdopodobne podany ale sądzę ze max 300

  7. #27

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie,
    działamy z projektem.
    Pozdrawiam

  8. #28

    Domyślnie

    Instalacja założona. Teraz pozostaje wybór centrali.
    Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami.
    Przemawia do mnie Mitsubishi Lossnay - konstrukcja stara, sprawdzona, bezawaryjna, bezproblemowa, ale doczytałem na forum, że ma niski spręż, więc może być mało wydajna.
    W związku z tym postanowiłem dołożyć i zacząłem analizować zakup Izii 302 ERV, ale jak poczytałem opinie i problemy z jakimi borykali się forumowicze, to mam wrażenie, że dobra jest tylko obudowa?... Taki rekuperator dla majsterkowiczów? Może więcej osób używa, ale się nie chwali ?
    Mam jeszcze 3 typ - Hyundai HRS-PRO 350.
    Co o tym sądzicie?
    Czy ktoś z kolegów podpowie czym się tutaj kierować? Nie wiem jak zbadać opory w instalacji, ale wykonana zgodnie z projektem 1:1 (wg. projektu Izzi 302ERV)
    Każda z centrali ma podobny odzysk, podobną entalpię, silniki DC , chociaż Hyundai ma aż 10 prędkości do wyboru. Generalnie parametry podobne, wszystkie mieszczą się w budżecie, ale chciałbym wybrać mądrze.
    Pomożecie?
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 23-06-2021 o 07:33

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale jakie znaczenie ma wielkość centrali? Znaczenie ma wymiana powietrza, a wymieniam go teraz 120m3, tak by CO2 nie przekraczało 1000ppm w skrajnych warunkach.

    Wyższe wymiany są używane tylko w ekstremalnych sytuacjach jak smażenie, czy goście.
    Ma takie znaczenie że jak wielki wymiennik i mały przepływ tym szybsze zamarzanie wymiennika i problemy zimą.

    Kiedyś RecAir podawał jaki musi być minimalny przepływ na swoich wymiennikach aby nie dochodziło do szybkiego zamarzania wymiennika.
    Inna rzecz że też ekonomia. Po co kupować zbyt mocną , zbyt drogą centralę ?

    Przyjęło się że starczy 20-30m3/h na osobę , czyli osoba 4 osoba to przepływ około 80-120m3/h. Zbyt duży przepływ to bezsensowna strata energii i ... przesuszanie domu ...

    U mnie rodzina 4 osobowa , centralka 220m/3 , działa na 40-60% wydajności. W zimę nie mamy problemów z przesuszeniem , nie stosujemy nawilżaczy.
    Być może to też zaleta murów - silikaty które też zapewniają zdrowy mikroklimat ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    W związku z tym postanowiłem dołożyć i zacząłem analizować zakup Izii 302 ERV, ale jak poczytałem opinie i problemy z jakimi borykali się forumowicze, to mam wrażenie, że dobra jest tylko obudowa?...
    Nic podobnego. Najmocniejsze punkty to wymiennik i wentylatory. A opinii o 302 niewiele.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ma takie znaczenie że jak wielki wymiennik i mały przepływ tym szybsze zamarzanie wymiennika i problemy zimą.

    Kiedyś RecAir podawał jaki musi być minimalny przepływ na swoich wymiennikach aby nie dochodziło do szybkiego zamarzania wymiennika.
    Inna rzecz że też ekonomia. Po co kupować zbyt mocną , zbyt drogą centralę ?

    Przyjęło się że starczy 20-30m3/h na osobę , czyli osoba 4 osoba to przepływ około 80-120m3/h. Zbyt duży przepływ to bezsensowna strata energii i ... przesuszanie domu ...

    U mnie rodzina 4 osobowa , centralka 220m/3 , działa na 40-60% wydajności. W zimę nie mamy problemów z przesuszeniem , nie stosujemy nawilżaczy.
    Być może to też zaleta murów - silikaty które też zapewniają zdrowy mikroklimat ...
    Duże wymiary i mały przepływ w przypadku erv to o wiele lepszy odzysk energii i wilgoci. Dla zamarzania wielkość wymiennika nie ma żadnego znaczenia. Choć są oczywiście minimalne przepływy - u mnie to 64m3/h. Duża centrala jest też o wiele cichsza, bo pracuje na niskich obrotach.
    W normalnych sytuacjach mała centrala wystarcza, ale gdy w domu przebywa więcej osób, to zapas mocy jest jak znalazł.

    Też mam silikaty, a na nich tynki CW - zerowy wpływ na klimat w domu. Szczególnie gdy pomalujemy to nowoczesnymi farbami.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-06-2021 o 09:56
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nic podobnego. Najmocniejsze punkty to wymiennik i wentylatory. A opinii o 302 niewiele.
    @Kaizen dzięki za odp.
    Używasz Izzi? Ponoć 302 jest poprawioną wersją 300. Nie oczekuję cudów, byle nie narzekać, że za takie pieniądze działa to tak samo beznadziejnie jak grawitacja.
    Czy 3 biegi wentylatorów to nie za mało?
    Różnicę w odzysku na poziomie kilku % jestem w stanie zaakceptować, ważne, żeby było komfortowo.
    Okna mam otwierane (sąsiad zrobił bez klamek ) i nie boję się ich otwierać, ba, nie wyobrażam sobie nie otworzyć okna co jakiś czas mimo pracy reku, ale zapasu w Izii nie ma.
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 23-06-2021 o 10:54

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Używasz Izzi?
    Mam 300. Link w sygnaturce.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam 300. Link w sygnaturce.
    Elegancko, poczytałem
    Chyba zostanę przy Izzi.
    Dzięki

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cenię i szanuję, ze Kaizen zdaje bardzo szczegółową relację z posiadania tego reku, bardzo przydatne wpisy.
    I jednocześnie dziwię się, że ta relacja zachęca do kupna (tyleż problemów jest z tym reku). Chyba, że w 302 poprawili wszystko w stosunku do 300.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Cenię i szanuję, ze Kaizen zdaje bardzo szczegółową relację z posiadania tego reku, bardzo przydatne wpisy.
    I jednocześnie dziwię się, że ta relacja zachęca do kupna (tyleż problemów jest z tym reku). Chyba, że w 302 poprawili wszystko w stosunku do 300.
    Pytanie na co można zamienić Izzi?
    Wentylator i wymiennik są faktycznie interesujące.
    Czy coś w tej kwocie z podobnymi parametrami i lepszą opinią występuje na rynku? Osobiście nie znalazłem nic więcej poza wymienionymi przeze mnie kilka postów wyżej, ale opinii jest mało. Na lossnay fakt, nikt nie narzeka poza faktem, że jest mało wydajny...
    A może każdy reku do 10k po prostu wymaga uwagi?

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Pytanie na co można zamienić Izzi?
    Nie pomogę. Moja porada jest bardzo ogólna -> najtańszy z odzyskiem wilgoci (spełniający inne pomniejsze wymagania) bez względu na rodzaj wymiennika.
    Może i izzy będzie dobry, uczą się, poprawiają błędy i jest poniżej 7k zł.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #38

    Domyślnie

    I znowu gwóźdź
    LGH-35RVX-E też wygląda dobrze, negatywnych opinii nie znalazłem, ale nikt nie analizuje tak dokładnie jak @Kaizen.
    Trudny wybór
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 23-06-2021 o 13:59

  19. #39

    Domyślnie

    A gdyby odnieść się do Hyundaia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-06-23_204540.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	457313
    Czy dobrze widzę, że Izii ma prawie 2 krotnie większy spręż?
    To by oznaczało że Lossnay i Hyundai nadają się tylko do instalacji biurowych ze splitami i innymi cudami...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-06-23_204902.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	11,6 KB
ID:	457314
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 23-06-2021 o 20:49

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Cenię i szanuję, ze Kaizen zdaje bardzo szczegółową relację z posiadania tego reku, bardzo przydatne wpisy.
    I jednocześnie dziwię się, że ta relacja zachęca do kupna (tyleż problemów jest z tym reku). Chyba, że w 302 poprawili wszystko w stosunku do 300.
    Jak ktoś nie ma z tym reku problemów, to nie ma o czym pisać
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony