dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Samodzielne wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i CO? Da się?

    Cześć,
    zastanawiam się nad samodzielnym położeniem rur w domu. Wydaje mi się że rozprowadzenie wody nie będzie problemem, bardziej obawiam się kanalizacji. Na co zwracać uwagę, czego unikać? Możecie polecić strony które przystępnie opisują zasady wykonywania instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych i ogrzewania?
    Wodę zamierzam rozprowadzić rurami zgrzewanymi PP, lub systemem push/ultraline. Co polecacie?
    Ile mogę zaoszczędzić samodzielnie wykonując instalację? 2 łazienki, kuchnia, kotłownia, zlew w garażu itp. Ogólnie ogarniam różne prace mechaniczne i elektryczne/elektroniczne, wiem jak trzymać narzędzia w ręku.
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie

    Oszczędzisz dobre kilka tys. zł.

  3. #3

    Domyślnie

    Zobacz kilka filmów na yt.
    Proste.
    Jeśli wcześniej ogarnąłeś jakieś inne sprawy sam, dasz radę.
    Do rur PP potrzebujesz pomocnika.
    Samemu, to ciężko i można popełnić błąd.
    Żona pomoże, bo to łatwizna. Brakuje tylko 3 ręki.
    Plus odpowiednia wentylacja.
    Chemii sporo w powietrzu. Trzeba przy pp mieć otwarte okno.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-02-2021 o 21:35
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Wodę zamierzam rozprowadzić rurami zgrzewanymi PP, lub systemem push/ultraline. Co polecacie?
    Ja zrobiłem z polibutylenu, Hep2O. Potrzebne są tylko nożyce za kilkadziesiąt PLN, żadnych dodatkowych narzędzi. Rury giętkie, więc prawie bez kolanek itp., wszystkie połączenia zrobiłem na wszelki wypadek w skrzynkach, do których jest dostęp. Nic się nie dzieje od 7 lat.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wodę to od zgrzewanego pp bardziej polecam zaciskane alu-pexy. Amatorowi łatwiej jest je prowadzić bo są elastyczne, zaciskania są praktycznie niemożliwe do zchrzanienia. Jedyna wada to droższe kształtki. Ale idzie ich zdecydowanie mniej - zamiast większości kolanek rurę można wygiąć. Tylko polecam stosowanie sprężyn do gięcia, żeby nie złamać rury.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony