dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rufus1987

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Bukowno
    Kod pocztowy
    32-332
    Posty
    4

    Domyślnie Folia dachowa się łuszczy...konieczność wymiany?

    Witam,

    Mam dość dziwny problem z folią dachową, poddasze, niezamieszkane, nieogrzewane, dom był budowany ok 8 lat temu. Na poddaszu zrobione jedynie tynki na ścianach i problem nasilił się po tynkach (możliwe, że to przypadek)
    Na folii pojawiły się dziwne białe ślady i folia łuszczy się przy pocieraniu i odpada zielony pył.

    Czy jesteście w stanie podpowiedzieć co to może być i czy konieczna będzie wymiana całej folii?

    Wrzucam fotki jak to wygląda i film jak się łuszczy https://youtu.be/v_yG3TrsAdg

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4224.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	452591   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4222.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	452592  

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus1987 Zobacz post
    problem nasilił się po tynkach (możliwe, że to przypadek)
    Folia powinna być chroniona przed promieniowaniem UV. Po jej ułożeniu powinna być całkowicie zasłonięta. Jeśli chodzi o tynki to być może spowodowały odbijanie większej ilości promieniowania w pomieszczeniu co wpłynęło na przyspieszenie degradacji.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co to za folia i jak długo była narażona na promieniowanie słoneczne?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rufus1987

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Bukowno
    Kod pocztowy
    32-332
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za folia i jak długo była narażona na promieniowanie słoneczne?

    Folia "euronit" i narażona była generalnie przez cały okres do zakończenia budowy gdyż poddasze nie było ocieplane.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus1987 Zobacz post
    Folia "euronit" i narażona była generalnie przez cały okres do zakończenia budowy gdyż poddasze nie było ocieplane.
    Na stronie nie chwalą się produkcja folii.
    Co ma ocieplenie do krycia?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Prawidłowe ułożenie folii to okrycie zewnętrzne dachu (dachówka itp), a wewnątrz np ocieplenie + folia paroizolacyjna.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rufus1987

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Bukowno
    Kod pocztowy
    32-332
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na stronie nie chwalą się produkcja folii.
    Co ma ocieplenie do krycia?
    Aktualnie firma zmieniła nazwę na inną, kiedyś były zarówno dachówki jak i folie aktualnie zmieniła się oferta firmy.

  8. #8

    Domyślnie

    A co w przypadku gdy ocieplone są skosy (w dolnej części dachu) , a potem wzdłuż jętek?
    Czyli to co nad jętkami (czyli na stryszku nieogrzewanym) jest już przecież nieosłonięte przez cały okres eksploatacji domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus1987 Zobacz post
    Aktualnie firma zmieniła nazwę na inną, kiedyś były zarówno dachówki jak i folie aktualnie zmieniła się oferta firmy.
    I nie masz informacji, ile czasu wytrzymuje wystawiona na UV?
    Ile czasu słońce na nią świeciło?

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A co w przypadku gdy ocieplone są skosy (w dolnej części dachu) , a potem wzdłuż jętek?
    Czyli to co nad jętkami (czyli na stryszku nieogrzewanym) jest już przecież nieosłonięte przez cały okres eksploatacji domu.
    Ma być osłonięte od promieniowania UV - czyli przed promieniowaniem słonecznym.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ma być osłonięte od promieniowania UV - czyli przed promieniowaniem słonecznym.
    Nigdy nie ma możliwości pełnej ochrony foli dachowej przed promieniowaniem UV.
    Dlatego ktoś kiedyś dobrze napisął , że folia nie nadaje się do krycia wstępnego dachu. Jeśli ktoś się na to pokrycie zdecyduje musi być tego świadomy.
    Ja niestety też mam folię pod dachówką ceramiczną - poddasze nieużytkowe jednak widzę szczególnie w dachówkach wentylacyjnych jak Słońce pięknie świeci (oświetlając obszar ok 1 m2) Folia jest firmy Sabb i po 9 latach nic złego się z nią nie dzieje ale .....zawsze może nastąpić ten dzień.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rufus1987

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Bukowno
    Kod pocztowy
    32-332
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I nie masz informacji, ile czasu wytrzymuje wystawiona na UV?
    Ile czasu słońce na nią świeciło?



    Ma być osłonięte od promieniowania UV - czyli przed promieniowaniem słonecznym.
    Nie mam pojęcia po tylu latach jaki czas może być wystawiona na UV.
    Folia nie była osłonięta nigdy więc można powiedzieć, że słońce świeciło na nią cały czas.

    Z tego wnioskuję, iż folia jest aktualnie do wymiany na całym dachu praktycznie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nigdy nie ma możliwości pełnej ochrony foli dachowej przed promieniowaniem UV.
    Jak jest w cieniu to dostaje z promil promieniowania - to i żywotność ma tysiąc razy większą, niż podaje producent dla nieosłoniętej. To nawet jak ma trzy tysiące miesięcy, to luz.

    Tylko czemu nie ma możliwości pełnej ochrony? Niby blachodachówka czy dachówka przepuszcza UV?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus1987 Zobacz post
    Z tego wnioskuję, iż folia jest aktualnie do wymiany na całym dachu praktycznie.
    Jak lata spędziła na słońcu to zdecydowanie do wymiany.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nigdy nie ma możliwości pełnej ochrony foli dachowej przed promieniowaniem UV.
    Dlatego ktoś kiedyś dobrze napisął , że folia nie nadaje się do krycia wstępnego dachu. Jeśli ktoś się na to pokrycie zdecyduje musi być tego świadomy.
    Ja niestety też mam folię pod dachówką ceramiczną - poddasze nieużytkowe jednak widzę szczególnie w dachówkach wentylacyjnych jak Słońce pięknie świeci (oświetlając obszar ok 1 m2) Folia jest firmy Sabb i po 9 latach nic złego się z nią nie dzieje ale .....zawsze może nastąpić ten dzień.
    Ja też mam dachówkę ceramiczną, nie mam dachówek wentylacyjnych (poddasze nieużytkowe) i nie widzę ślady promienia na folii.
    Gdyby nie kratki wetylacyjne w ścianach szczytowych byłaby ciemnia totalna.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Swoją drogą podczas budowy byłem wyczulony (może przeczulony) na punkcie ochrony folii dachowej (u mnie Tyvek) przed promieniowaniem UV.
    Po pokryciu dachu zrobiłem coś takiego:

    I w takiej formie przeczekało to rok do wykonania elewacji i podbitki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony