dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie Klimatyzacja dla 5-ciu pomieszczeń

    witam,


    zastanawiam się nad wykonaniem klimatyzacji w moim domu.
    Klimatyzowac chciałbym 5 pomieszczeń:

    Parter 3 pomieszczenia:

    - sypialnia 18 m², wysokość 2,7 m,
    2 okna wymiar 90x235 oraz tarasowe 180x235

    - gabinet 9,5 m², wysokość 2,7 m,
    1 okno 100x235

    - salon z kuchnią 60 m², wysokość 2,7 m,
    okno tarasowa 400x235 oraz narożne 150x90x235

    Piętro 2 pomieszczenia:

    - sypialnia 23 m², wysokość 2,65 m,
    okna:
    180x90
    90x90
    Narożne 270x180x90

    - sypialnia 20,5 m², wysokość 2,65 m
    okna:
    180x90
    90x90
    Narożne 270x200x90

    Dom jest z płaskim dachem z izolacją stropodachu min. 30 cm. Na elewację przewidziane 20 cm 0,031.


    Moje pytanie to które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze: multisplit - o tym pierwotnie myślałem czy może jednak klimatyzacja kanałowa?

    Z klimatyzacją kanałową nie miałem nigdy styczności, czy na każdym piętrze musi być osobna jednostka wewnetrzna?


    Jeśli chodzi o multisplit jakie znaczenie ma długość rur freonowych pomiędzy jednostką wewnętrzną a agregatem, jaka jest dopuszczalna długość?



    Pozdrawiam
    Wiktor

  2. #2

    Domyślnie

    Ale klimatyzację kanałową to chciałeś centralną czy lokalne klimatyzatory kanałowe?
    Ja mam 3 lokalne klimatyzatory kanałowe: MTIU-12FNXD0
    https://www.midea-electric.pl/Dla-Bi...78593/kanalowe
    Są tańsze niż ścienne, bo to gołe jednostki, ale je trzeba było trochę zabudować. W sumie wychodzi cenowo podobnie jak kupno jednostki ściennej, tylko nie szpeci nic ściany - za to nie ma sterowania żaluzjami.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cały czas myslałem o multisplicie o kanałowych niewiele wiem.

    Zaczałem przeglądać i widzę że są rozwiązania tak jak piszesz centralna kanałowa, tylko pytanie czy takie rozwiązanie sprawdzi się na dwa piętra?

    Rozumiem że masz ją zabudowaną między stropem a sufitem z karton gipsu?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dobrze zrobiona kanałówka to jednak wyższy komfort, ale ze sterowaniem strefowym to już wysoki koszt.

    Piętra nie są problemem, ale musisz mieć miejsce na poprawadzenie sporych kanałów.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    z parteru na piętro rur już raczej nie poprowadze, srednio mam je gdzie umiescic a wycinać stropu raczej nie chcę.

    Pomysłów jest kilka:

    wariant 1 - wszystkie pięć pomieszczeń "oblecieć" jednostką wewnętrzną na ścianie.

    wariant 2 - na parterze jednostka kanałowa i rozprowadzenie do 3 pomieszczeń, osobna na piętrze i rozporowadzenie do dwóch pokoi

    wariant 3 - na piętrze jednostki scienne a na parterze kanałowa i rozprowadzenie do pomieszczeń.


    Jakiej średnicy kanały stosuje se przy jednostkach kanałowych?



    Powiem tak - nie do końca podoba mi się na ścianie powieszona jednostaka wewnętrzna stąd moja kombinatoryka.
    Myślę czy ewentualnie w salonie nie zastosować jednostki kasetonowej

    miejsca pomiędzy stropem a płytą GK mam na narterze ok 23-24 cm, na pietrze ok 15 cm.
    Ostatnio edytowane przez Wiktor-CK ; 01-02-2021 o 17:08

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dobrze zrobiona kanałówka to jednak wyższy komfort, ale ze sterowaniem strefowym to już wysoki koszt.

    Piętra nie są problemem, ale musisz mieć miejsce na poprawadzenie sporych kanałów.
    Na czym polega wyższy komfort kanałówki centralnej?
    Jest wtedy bardzo duży problem ze sterowaniem temperaturą. Potrzebne bardzo kosztowne mechanizmy klapowe. Zamknięcie klapy w jednym pokoju powoduje zmianę przepływów i temperatury we wszystkich pozostałych pomieszczeniach. Raczej chodzi o to, że eksploatacja jest tańsza, bo mamy jedno potężne urządzenie, a nie kilka małych klimatyzatorów. Ja miałem robić kanałową centralną na etapie projektu i po rozmowach z wykonawcami zdecydowałem się na multi-split, tyle że jednostki wewnętrzne w formie kanałowej (jak powyższy link) zamiast ściennej. W przypadku, gdy do każdego pomieszczenia jest osobna jednostka, to sterowanie jest bezproblemowe.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ale klimatyzację kanałową to chciałeś centralną czy lokalne klimatyzatory kanałowe?
    Ja mam 3 lokalne klimatyzatory kanałowe: MTIU-12FNXD0
    https://www.midea-electric.pl/Dla-Bi...78593/kanalowe
    Są tańsze niż ścienne, bo to gołe jednostki, ale je trzeba było trochę zabudować. W sumie wychodzi cenowo podobnie jak kupno jednostki ściennej, tylko nie szpeci nic ściany - za to nie ma sterowania żaluzjami.
    Zgadza się ale nic za darmo nie ma.Taka kanałówka wygląda estetyczniej zabudowana tylko tarabani dwa razy głośniej od kasety.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dostałem wstępną wycenę na zestaw multisplit dla 5 pomieszczeń, producent urządzeń GREE

    mam pewne obiekcje bo do salonu zaproponowano mi jednostkę wewnętrzną 6,5 KW czy to nie za dużo?
    Pozostałe pomieszczenie 3,5 KW i 3 x2,6 KW.



    Kanałowa centralną raczej odpuszcze chyba za dużo komplikacji i ciężko znaleźć kogoś kto ma w tym doświadczenie. (w budownictwie jednorodzinnym)


    Do salonu zastanawiam się nad jednostką kasetonową ewentualnie kanałową - nie do końca chce aby wisiała na ścianie.


    Macie jakieś opinie na temat urządzeń GREE? To że chińczyk wiem ale co z tamtąd nie jest...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Dostałem wstępną wycenę na zestaw multisplit dla 5 pomieszczeń, producent urządzeń GREE

    mam pewne obiekcje bo do salonu zaproponowano mi jednostkę wewnętrzną 6,5 KW czy to nie za dużo?
    Pozostałe pomieszczenie 3,5 KW i 3 x2,6 KW.



    Kanałowa centralną raczej odpuszcze chyba za dużo komplikacji i ciężko znaleźć kogoś kto ma w tym doświadczenie. (w budownictwie jednorodzinnym)


    Do salonu zastanawiam się nad jednostką kasetonową ewentualnie kanałową - nie do końca chce aby wisiała na ścianie.


    Macie jakieś opinie na temat urządzeń GREE? To że chińczyk wiem ale co z tamtąd nie jest...
    Mam 2 jednostki 3,5 kW Gree. Jedna działa od 10 lat w pokoju, a w salonie druga od 7 lat. Obie bez zarzutu. Jedynie kilka razy były czyszczone filtry.
    Miałem natomiast problemy z pompką skroplin Orange (ponoć najlepsza, ale wysiada zaraz po gwarancji). Po 3 wymianie pompki w pokoju odprowadzam skropliny do wiaderka. W salonie klimatyzację zrobiłem grawitacyjnie. Montażyści klimatyzacji mówili, że 90% tzw. awarii "klimatyzacji", to jest awaria pompki skroplin, więc najważniejsze aby mieć grawitacyjne odprowadzenie skroplin. Piszę w cudzysłowie "klimatyzacji", bo awaria pompki skroplin to nie jest awaria jednostki klimatyzacyjnej.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10

    Domyślnie

    Mysle ze do salonu 6,5 nie jest za dużo Pewnie salon połączony z kuchnia jak to teraz się robi i spore przeszklenia

  11. #11

    Domyślnie

    Tez planuje dokladnie taki sam układ w swoim nowo budowanym budynku i tez na Gree

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Na czym polega wyższy komfort kanałówki centralnej?
    Jest wtedy bardzo duży problem ze sterowaniem temperaturą. Potrzebne bardzo kosztowne mechanizmy klapowe. Zamknięcie klapy w jednym pokoju powoduje zmianę przepływów i temperatury we wszystkich pozostałych pomieszczeniach. Raczej chodzi o to, że eksploatacja jest tańsza, bo mamy jedno potężne urządzenie, a nie kilka małych klimatyzatorów. Ja miałem robić kanałową centralną na etapie projektu i po rozmowach z wykonawcami zdecydowałem się na multi-split, tyle że jednostki wewnętrzne w formie kanałowej (jak powyższy link) zamiast ściennej. W przypadku, gdy do każdego pomieszczenia jest osobna jednostka, to sterowanie jest bezproblemowe.
    A patrzyłeś sobie jaką moc minimalną mają jednostki multisplit?
    Najczęściej jest tak, że taki 4 jednostkowy agregat ma moc minimalną = mocy maksymalnej pojedynczej jednostki wewnętrznej
    Jak ktoś sobie zafunduje multi z 5 jednostkami, to już w ogóle można zapomnieć o spaniu przy takim urządzeniu.
    Chyba, że masz dziurawy dom i całe lato pootwierane okna.

    Taki system jest OK, jak ktoś uruchamia klimatyzację wyłącznie na godzinę przed powrotem do domu, by szybko zbić temperaturę.
    I po powrocie klimatyzacja jest wyłączana.

    Fakt klimatyzator kanałowy split nie daje dużych możliwości pracy ze strefami.
    Ale jak ktoś się zdecyduje na klimkonwektor wodny, to można sobie zrobić cokolwiek dusza zapragnie.
    Można zrobić regulację strefową, na przepustnicach
    Klimakonwektor będzie płynnie reagował prędkością wentylatora na otwarcie poszczególnych przepustnic.
    Jest jeden problem - mało jest instalatorów, którzy takie coś potrafią poskładać..

    Każdy woli kupić gotowego multisplita, połączyć kabelki zgodnie z instrukcją i mieć wyj...ne.
    Myśleć nie trzeba i roboty mniej - kto by tak nie chciał?

    Nie rozumiem też jednej rzeczy, w 99% ludzie żyją z instalacjami CO sterowanymi centralnie z jednego punktu.
    A jak chcą klimatyzację, to oczywiście każdy w pokoju musi mieć indywidualną temperaturę.
    Gdzie tu sens?

    Moim zdaniem dobrze wykonana klimatyzacja podzielona na piętro i parter jest wystarczająca.
    Robiąc to na kanałówce, zawsze jest jeszcze możliwość regulacji ilością powietrza.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 03-02-2021 o 14:54

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Mysle ze do salonu 6,5 nie jest za dużo Pewnie salon połączony z kuchnia jak to teraz się robi i spore przeszklenia
    Polemizował bym z tym 6,5 czy o takiej mocy klimka występuje jak i zasadności takiej klimy.Jakaś dziwna mania z tymi mocami u instalatorów nastała jak z hydraulikami starej daty co kotły na opał ludziom pomontowali "weź pan większy bo zimno będzie".U mnie klima 3.5 kW nie ma co robić z 40 metrami i w zupełności by wystarczyła 2,6kW ale wtedy nie wiedziałem bo to była pierwsza klima .Co prawda nie ma może zbytniej różnicy w cenie tych najmniejszych ale już 5 kW i 7 kW to wyższy wydatek.Nie bardzo też widzę klimę 2,6kW w pokoju 9,5m2. No ale co tam instalator powiedział i tak ludzie kupują.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Z tymi mocami też mam wrażenie że są zbyt duże, oferte robiła firma która sprzedaje więć może tu jest problem.

    Prawdopodobnie zdecyduje się na multisplit,
    w salonie chciałbym kasetonową z tym że przeglądam stronę GREE a u nich kaseta jest dość duża i robi się problem z miejscem miedzy stropem a płytą GK, klimatyzator ma wys. 24cm i wychodzi mi to na styk.


    W jaki sposób zabudowuje się klimatyzator kanałowy? Znam tylko te z hoteli gdzie wystaje z sufitu zabudowa gk

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Z tymi mocami też mam wrażenie że są zbyt duże, oferte robiła firma która sprzedaje więć może tu jest problem.

    Prawdopodobnie zdecyduje się na multisplit,
    w salonie chciałbym kasetonową z tym że przeglądam stronę GREE a u nich kaseta jest dość duża i robi się problem z miejscem miedzy stropem a płytą GK, klimatyzator ma wys. 24cm i wychodzi mi to na styk.


    W jaki sposób zabudowuje się klimatyzator kanałowy? Znam tylko te z hoteli gdzie wystaje z sufitu zabudowa gk
    Są kasety "slim" o wysokości 20 cm.
    Klimatyzator kanałowy chowa się w zabudowie.
    Niekoniecznie sufitu.
    Można powiesić na ścianie i tylko kanały rozprowadzić w obniżonym suficie
    Można schować w szafie, albo tak wymurować ściany by mu przygotować odpowiednią wnękę.
    Możliwości jest bez liku.

    Oprócz ceny, zalecam porównać sobie deklarowany hałas generowany z jednostek.
    Zwłaszcza jak ktoś planuje takie urządzenie w sypialni.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    W jaki sposób zabudowuje się klimatyzator kanałowy? Znam tylko te z hoteli gdzie wystaje z sufitu zabudowa gk
    Ja mam zabudowę klimatyzatora w przedpokoju. Na mój gust 6,5 kW to za dużo.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    czyli rozumiem że z klimatyzatora masz prowadzone kanały do pomieszczenia?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    czyli rozumiem że z klimatyzatora masz prowadzone kanały do pomieszczenia?
    Klimatyzator wisi pod sufitem w przedpokoju w pobliżu ściany sąsiadującej z pokojem nad drzwiami. Przez ścianę idzie kanał prostokątny długości 15 cm (praktycznie grubość ściany) i wychodzi kratką nawiewną w ścianie pokoju nad drzwiami. Następnie obok w pokoju jest kratka wywiewna wchodząca do przedpokoju. Całość: klimatyzator + kratka wywiewna jest zabudowane regipsem; nie musi być to super szczelne i tak klimatyzator obraca ogromną ilością powietrza, więc jak kilka procent ucieknie na korytarz, to nie szkodzi. Ale uwaga: instalator od klimatyzacji zrobił na zamówienie ten krótki kanał z klimatyzatora z blachy takiej jak dla klimatyzacji kanałowej, pokrytej jakimś środkiem aby nie rozwijały się tam organizmy od wilgoci. Oczywiście możesz sobie zrobić na bogato, aby ten wywiew zrobić gdzieś dalej wtedy lepiej będzie owiewane pomieszczenie. Poza tym możesz zrobić dwa nawiewy: jeden pod sufitem (do chłodzenia) drugi przy podłodze (do grzania) - otwierane klapkami ręcznymi lub automatycznymi. Powyżej 0 °C ogrzewanie klimatyzatorem jest chyba tańsze niż gazem (??? - zależy od modelu i wielu czynników).

    Rozważałem też zamiast multi-split instalację VRF (VRV) (zresztą mini-VRF miałem w projekcie domu). Jest wtedy ogromy wybór jednostek wewnętrznych. Jest ona bardzo wydajna w trybie grzania i działa do -20 °C na polu. Jest ponoć tańsza i wydajniejsza w eksploatacji przy jednej jednostce zewnętrznej. Przy 3-rurowym systemie umożliwia jednoczesne grzanie i chłodzenie w różnych pomieszczeniach. Ale nie dość, że jest 30% droższa w instalacji, to instalator nie chciał się podjąć jej zamontowania. Jest ona bardzo wymagająca w prowadzeniu rurek, ich spadków i łączenia rurek.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  19. #19

    Domyślnie

    A jak wykonać wieszaki na klimatyzatory i z czego?
    Montować przed ociepleniem? są jakieś lepsze sposoby na mały mostek termiczny?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciekrk Zobacz post
    A jak wykonać wieszaki na klimatyzatory i z czego?
    Montować przed ociepleniem? są jakieś lepsze sposoby na mały mostek termiczny?
    też o tym myślałem ale chyba innej sensownej możliwości jak na elewacji nie ma,

    zastanawiam się jeszcze nad przewodami freonowymi, w moim przypadku prawdopodobnie będzie ich 5 kompletów, czy są jakieś systemowe przejscia elewacyjne? tak jak np przejscia dachowe do solarów?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony