dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie Kolektory solarne vs Pompa ciepła do CWU

    czesc,

    chciałem montować do podgrzewania wody pompę ciepła do CWU,
    ale naszły mnie przemyślenia że można by to zastąpić kolektorami solarnymi plus grzałka.
    (coś co po za tematem ale PF raczej też będzie)

    Ktoś przeliczał co lepsze?
    znalazłem artykuł że w długim okresie czasu 15lat to kolektory plus grzałka najlepiej.

    Dodatkowo można wesprzeć w okresach przejsciowych podgrzanie powietrza do wentylacji mechanicznej ( nie będę miał ogrzewania wodnego).
    Również można wykorzystać do podgrzania basenu w leci.

    w domu 2 łazienki plus 3 dla gości na górze(więc nie używana) myślę że 300l buforu starczy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Do kolektorów nie podłączysz grzałki.
    CWU w 100% możesz grzać tanim prądem (kwestia doboru wielkości zasobnika) - jak policzysz czas zwrotu kolektora czy PC w po cenach z taniej strefy G12as czy innej strefowej to nigdy inwestycja się nie zwróci.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do kolektorów nie podłączysz grzałki.
    CWU w 100% możesz grzać tanim prądem (kwestia doboru wielkości zasobnika) - jak policzysz czas zwrotu kolektora czy PC w po cenach z taniej strefy G12as czy innej strefowej to nigdy inwestycja się nie zwróci.
    czemu nie podłącze grzałki? do bufora nie podłącze?

    pamietaj że ceny energii będą rosły rok do roku.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    czemu nie podłącze grzałki? do bufora nie podłącze?

    pamietaj że ceny energii będą rosły rok do roku.
    Czemu mam pamiętać coś, czego nie wiem? Wiem, ze pieniądz traci na wartości - w przeliczeniu na złoto ceny prądu spadają.

    A nie podłączysz, bo kolektory nie produkują prądu, tylko ciepło.

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Chyba tańszym pomysłem będzie pompa ciepła typu drops , taka która gdzieś w domu musi być pobiera toto ok 200 Watt i tyle koszt ok 3 tys z hakiem i grzeje zawsze niezależnie czy słońce czy deszcz lub mróz , do tego duży zasobnik 250-300 litrów i olewać kolektory a tym bardziej panele , panele maja powoli krótkie nogi ze względu na kiepską sieć i przewiduje się że za rok max 2 będą czeste wyłączenia fotowoltaiki ,

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu mam pamiętać coś, czego nie wiem? Wiem, ze pieniądz traci na wartości - w przeliczeniu na złoto ceny prądu spadają.

    A nie podłączysz, bo kolektory nie produkują prądu, tylko ciepło.
    oczywiscie że one nie produkują prądu ale co to ma do podłączenia grzałki do buforu? Inaczej jak by ludzie ogrzewali w zimie wodę bez drugiego źródła energii cieplnej?

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Chyba tańszym pomysłem będzie pompa ciepła typu drops , taka która gdzieś w domu musi być pobiera toto ok 200 Watt i tyle koszt ok 3 tys z hakiem i grzeje zawsze niezależnie czy słońce czy deszcz lub mróz , do tego duży zasobnik 250-300 litrów i olewać kolektory a tym bardziej panele , panele maja powoli krótkie nogi ze względu na kiepską sieć i przewiduje się że za rok max 2 będą czeste wyłączenia fotowoltaiki ,
    one w lecie mają zaletę bo dają dodatkowy chłod ale w zimie już chłodzą więc to trzeba ogrzać więc też strata. Nie wiem czy za 3 tys kupisz. a druga sprawa w przypadku zużycia wody z zazobnika zanim pompa nagrzeje to zajmuje bardzo dużo czasu.
    Ostatnio edytowane przez damian88max ; 03-02-2021 o 10:01

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    czesc,

    chciałem montować do podgrzewania wody pompę ciepła do CWU,
    ale naszły mnie przemyślenia że można by to zastąpić kolektorami solarnymi plus grzałka.
    (coś co po za tematem ale PF raczej też będzie)

    Ktoś przeliczał co lepsze?
    znalazłem artykuł że w długim okresie czasu 15lat to kolektory plus grzałka najlepiej.

    Dodatkowo można wesprzeć w okresach przejsciowych podgrzanie powietrza do wentylacji mechanicznej ( nie będę miał ogrzewania wodnego).
    Również można wykorzystać do podgrzania basenu w leci.

    w domu 2 łazienki plus 3 dla gości na górze(więc nie używana) myślę że 300l buforu starczy.
    Planujesz 15 lat bezawaryjnej pracy pompy so CWU? Optymizm przez duze O, uwzgledniłes w obliczeniach fakt ze te pompy nie są caloroczne? (z małymi wyjatkami ktore wynikaja z ceny)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Chyba tańszym pomysłem będzie pompa ciepła typu drops , taka która gdzieś w domu musi być pobiera toto ok 200 Watt i tyle koszt ok 3 tys z hakiem i grzeje zawsze niezależnie czy słońce czy deszcz lub mróz , do tego duży zasobnik 250-300 litrów . ,
    Dobre zasobniki cwu z nierdzewki kosztują ok 3000 z hakiem (ok 200-250l) i praktycznie sie nie psują, a Ty chcesz dlugoletniej bezwaryjnej pracy tego badz co bądz bardziej skomplikowanego urzadzenia od tego zasobnika w tej samej kasie. Jaką trwałosc przewidujesz, juz hewalex wypuscił takie pompy ktore czasme nie dotrwały do konca gwarancji a najczesciej sie psuły po jej zakonczeniu. Jaka jest opłacaclnosc takiej pompy kilku latach gdy zaczyna sie psuc a czasem naprawa jest nieopłacalna. Dobre niezawodne a przedewszystkim całoroczne pompy do cwu to koszt sporo powyzej 10000 zł. Ale przy tej cenie opłacalnosc jest zadna, nawet jak sie nie psuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Może ta opłacalność Pompy Ciepła byłaby 'jako-taka' w przypadku np. pensjonatu albo restauracji gdzie jest duże zapotrzebowanie.
    W takim wypadku trudno byłoby mówić o 'nieprzewidywalnych' kolektorach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dobre zasobniki cwu z nierdzewki kosztują ok 3000 z hakiem (ok 200-250l) i praktycznie sie nie psują, a Ty chcesz dlugoletniej bezwaryjnej pracy tego badz co bądz bardziej skomplikowanego urzadzenia od tego zasobnika w tej samej kasie. Jaką trwałosc przewidujesz, juz hewalex wypuscił takie pompy ktore czasme nie dotrwały do konca gwarancji a najczesciej sie psuły po jej zakonczeniu. Jaka jest opłacaclnosc takiej pompy kilku latach gdy zaczyna sie psuc a czasem naprawa jest nieopłacalna. Dobre niezawodne a przedewszystkim całoroczne pompy do cwu to koszt sporo powyzej 10000 zł. Ale przy tej cenie opłacalnosc jest zadna, nawet jak sie nie psuje.
    Dlatego wygląda że lepiej solary plus grzałka i bufor

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    czesc,

    chciałem montować do podgrzewania wody pompę ciepła do CWU,
    ale naszły mnie przemyślenia że można by to zastąpić kolektorami solarnymi plus grzałka.
    (coś co po za tematem ale PF raczej też będzie)

    Ktoś przeliczał co lepsze?
    znalazłem artykuł że w długim okresie czasu 15lat to kolektory plus grzałka najlepiej.

    Dodatkowo można wesprzeć w okresach przejsciowych podgrzanie powietrza do wentylacji mechanicznej ( nie będę miał ogrzewania wodnego).
    Również można wykorzystać do podgrzania basenu w leci.

    w domu 2 łazienki plus 3 dla gości na górze(więc nie używana) myślę że 300l buforu starczy.
    Również nie mam ogrzewania wodnego od 17 lat i jestem bardzo zadowolony. Co do cwu to polecam pc cwu koszt to ok 5 k zasobnik 270 l , ja co prawda mam taki jak w stopce 300l zużycie pradu ok 670 kwh/rok koszt przy taryfie g12 w pge ok 350 zł . Solary nie są lepsze bo od jesiei do wiosny nie dają ciepłej wody wtedy kiedy najbardziej się jej potrzebuje. poprzednio miałem bojler z grzałką 100 l zużywał 3000 kwh na rok
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 04-02-2021 o 23:03

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Może ta opłacalność Pompy Ciepła byłaby 'jako-taka' w przypadku np. pensjonatu albo restauracji gdzie jest duże zapotrzebowanie.
    W takim wypadku trudno byłoby mówić o 'nieprzewidywalnych' kolektorach.
    Jest dokładnie odwrotnie poza górami

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Planujesz 15 lat bezawaryjnej pracy pompy so CWU? Optymizm przez duze O, uwzgledniłes w obliczeniach fakt ze te pompy nie są caloroczne? (z małymi wyjatkami ktore wynikaja z ceny)
    nie planuje mówię tylko jakie porównanie znalazłem, tak było uwzględnione w obliczeniach że przez jakiś czas jest używana grzałka do grzania wody. w zasadzie to jak z kolektorami też potrzebujesz grzałki.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Również nie mam ogrzewania wodnego od 17 lat i jestem bardzo zadowolony. Co do cwu to polecam pc cwu koszt to ok 5 k zasobnik 270 l , ja co prawda mam taki jak w stopce 300l zużycie pradu ok 670 kwh/rok koszt przy taryfie g12 w pge ok 350 zł . Solary nie są lepsze bo od jesiei do wiosny nie dają ciepłej wody wtedy kiedy najbardziej się jej potrzebuje. poprzednio miałem bojler z grzałką 100 l zużywał 3000 kwh na rok
    jakie masz ogrzewanie? PC powietrze-powietrze? czy coś innego?
    nie kupię teraz pc cwu za 5k z 300l minimum 7k z tego co widziałem. a jak z przeglądami i awaryjnością u ciebie? jakiej firmy masz?
    Bojler 300l plus solary plus grzałka to bedzie też z 5-7k. ale ja i tak planuje PF wiec co do zuycia prądu to nie ma dla mnie puki co większego znaczenia. a solary mogę dodatkowo wykorzystać do grzania basenu czy w okresach przejsciowych podgrzewac powietrze w wentylacji. i/lub nawet w słoneczne dni zimowe ponieważ mam dom pasywny i dużo energii nie bedzie trzeba.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    jakie masz ogrzewanie? PC powietrze-powietrze? czy coś innego?
    nie kupię teraz pc cwu za 5k z 300l minimum 7k z tego co widziałem. a jak z przeglądami i awaryjnością u ciebie? jakiej firmy masz?
    Bojler 300l plus solary plus grzałka to bedzie też z 5-7k. ale ja i tak planuje PF wiec co do zuycia prądu to nie ma dla mnie puki co większego znaczenia. a solary mogę dodatkowo wykorzystać do grzania basenu czy w okresach przejsciowych podgrzewac powietrze w wentylacji. i/lub nawet w słoneczne dni zimowe ponieważ mam dom pasywny i dużo energii nie bedzie trzeba.
    No niekoniecznie, poza tym jednak nie szedłbym w stronę maksymalizacji PV bo po zmianie rozliczenia i licznych podwyżkach cen prądu znajdziesz się po prostu w dupie. Poza tym PV nie są tanie.
    Obecnie w domach idzie porównywalnie tyle samo na ogrzewanie co na cwu więc nie warto nie doceniać zużycia z tego tytułu.

    Tutaj propozycje tanich PC cwu
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...-l-10105465105
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...-l-10105461146

    przy oszczędnym korzystaniu do 3 osób może być i taka pc

    https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...00v-8421241008

    lub cos takiego https://allegro.pl/oferta/ariston-nu...zew-7361287945

    mam ogrzewanie hybrydowe bezwodne tak jak w stopce i pc cwu również. PC cwu nie wymaga serwisów, awarii odpukać nie było na razie. Jak chcesz więcej informacji podeślij tel na priv to chętnie oddzwonię i pogadamy.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No niekoniecznie, poza tym jednak nie szedłbym w stronę maksymalizacji PV bo po zmianie rozliczenia i licznych podwyżkach cen prądu znajdziesz się po prostu w dupie. Poza tym PV nie są tanie.
    Obecnie w domach idzie porównywalnie tyle samo na ogrzewanie co na cwu więc nie warto nie doceniać zużycia z tego tytułu.

    Tutaj propozycje tanich PC cwu
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...-l-10105465105
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...-l-10105461146

    przy oszczędnym korzystaniu do 3 osób może być i taka pc

    https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...00v-8421241008

    lub cos takiego https://allegro.pl/oferta/ariston-nu...zew-7361287945

    mam ogrzewanie hybrydowe bezwodne tak jak w stopce i pc cwu również. PC cwu nie wymaga serwisów, awarii odpukać nie było na razie. Jak chcesz więcej informacji podeślij tel na priv to chętnie oddzwonię i pogadamy.
    ok, dlatego wynaje mi się że im bardziej kombinowane są źrodła odnawialnej energi tym lepiej dlatego rozważam solary.
    po za tematem to PV ale jak dobrze wybadam temat to mniejsze PV+ turbina wiatrowa

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    ok, dlatego wynaje mi się że im bardziej kombinowane są źrodła odnawialnej energi tym lepiej dlatego rozważam solary.
    po za tematem to PV ale jak dobrze wybadam temat to mniejsze PV+ turbina wiatrowa
    Damian - ja w marcu będę montował dwa solary i zbiornik 200l. Przemówił do mnie inny fakt za decyzją, ale to opiszę bo postanowiłem założyć nowy wątek.
    Wydaje m się, że panele solarne mają więcej zalet niż wad, a przede wszystkim są bezawaryjne, bezobsługowe i bardzo ekonomiczne.
    Ale tak jak napisałem - będę dyskutował w swoim wątku. gdy powstanie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Damian - ja w marcu będę montował dwa solary i zbiornik 200l. Przemówił do mnie inny fakt za decyzją, ale to opiszę bo postanowiłem założyć nowy wątek.
    Wydaje m się, że panele solarne mają więcej zalet niż wad, a przede wszystkim są bezawaryjne, bezobsługowe i bardzo ekonomiczne.
    Ale tak jak napisałem - będę dyskutował w swoim wątku. gdy powstanie.
    No akurat z tą niezawodnością to średnia prawda bo lubią eksplodować w upały , były u mnie w gminie komunikaty aby w wakacje jedna osoba dyżurowała w domu tak że w sumie bezobsługowe.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No akurat z tą niezawodnością to średnia prawda bo lubią eksplodować w upały , były u mnie w gminie komunikaty aby w wakacje jedna osoba dyżurowała w domu tak że w sumie bezobsługowe.
    Totalna głupota, układy przewymiarowane, źle dobrane skonfigurowane, brak układu "stagnacji".
    Albo wymysł spanikowane go użytkownika wielokrotnie powtarzany jako plotka.
    Gminne instalacje są ubezpieczone-proszę podaj nr polisy i ubezpieczyciela sprawdzę informację.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Totalna głupota, układy przewymiarowane, źle dobrane skonfigurowane, brak układu "stagnacji".
    Albo wymysł spanikowane go użytkownika wielokrotnie powtarzany jako plotka.
    Gminne instalacje są ubezpieczone-proszę podaj nr polisy i ubezpieczyciela sprawdzę informację.
    To były instalacje 200/300/500 L z programu OZE i są jeszcze własnością gminy do 5 lat od montażu więc dla nich to problem bo mają szkodę w mieniu komunalnym i trzeba przeprowadzić postępowanie szkodowe i określić zakres winy beneficjata programu bo jest on zobowiązany do zwrotu środków z dotacji bagatela 80% kosztów całkowitych gdyby był winny.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony