dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Damian - ja w marcu będę montował dwa solary i zbiornik 200l. Przemówił do mnie inny fakt za decyzją, ale to opiszę bo postanowiłem założyć nowy wątek.
    Wydaje m się, że panele solarne mają więcej zalet niż wad, a przede wszystkim są bezawaryjne, bezobsługowe i bardzo ekonomiczne.
    Ale tak jak napisałem - będę dyskutował w swoim wątku. gdy powstanie.
    No i mają porządną wydajność nie to co elektryczne , brawo ty , mam kolegę który zakładał 8 lat temu z zasobnikiem 300 litrów i praktycznie od tych ośmiu lat nigdy nie musiał niczym dogrzewać zasobnika a ciepła woda zawsze była , też w to idę .

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i mają porządną wydajność nie to co elektryczne , brawo ty , mam kolegę który zakładał 8 lat temu z zasobnikiem 300 litrów i praktycznie od tych ośmiu lat nigdy nie musiał niczym dogrzewać zasobnika a ciepła woda zawsze była , też w to idę .
    Zrobię delikatną foto relację....napiszę tak, jak szukałem zestawu to kilka razy spotkałem się, że to przeżytek, że teraz to tylko FV i PC.....czyli znów stereotypy.
    Jak zamontuję.....to może komuś się przyda w dobie PC, a jak nie, to tylko ja nie będę żałował gdy założę przeżytek.
    To jednak przedostatnie miejsce na dachu gdzie mogę to zrobić.
    Pozdrawiam

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i mają porządną wydajność nie to co elektryczne , brawo ty , mam kolegę który zakładał 8 lat temu z zasobnikiem 300 litrów i praktycznie od tych ośmiu lat nigdy nie musiał niczym dogrzewać zasobnika a ciepła woda zawsze była , też w to idę .
    w zimie raczej musi bo promieniowania słonecznego mało a i mogą być przysypane śniegiem

  4. #24
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    w zimie raczej musi bo promieniowania słonecznego mało a i mogą być przysypane śniegiem
    Zimą to zawsze ktoś czymś grzeje CWU czy to pompą ciepła ,ekogroszkiem czy prądem to tak przy okazji , ważniejsze jest aby latem a to jak by nie patrzeć od marca do października jest za darmo , wydajność paneli solarnych jest przeokrutna i można ewentualnie basen podgrzać , zastanawia mnie czasem jak jeden z drugim montuje panele fotowoltaiczne do grzania wody przecież to czysty nonsens .

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    ....., zastanawia mnie czasem jak jeden z drugim montuje panele fotowoltaiczne do grzania wody przecież to czysty nonsens .
    Może nie nonsens - ale się nie opłaca, to jest takie wyjście "desperata" jak uwierzy, że można - a napiszę, że można. Jednak bardzo szybko zjada się nadwyżkę, i nie jest to ekonomiczne sam się o tym przekonałem od listopada do lutego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Może nie nonsens - ale się nie opłaca, to jest takie wyjście "desperata" jak uwierzy, że można - a napiszę, że można. Jednak bardzo szybko zjada się nadwyżkę, i nie jest to ekonomiczne sam się o tym przekonałem od listopada do lutego.
    też planuje mieć PV aby w miesiącach zimowych grzać grzałką. (czyli zjadać nadwyżkę). ile miałeś nadwyżki do grzania wody?
    Ja planuję grzać bufor około 300l. żeby mieć komfort i nie czekać na ciepłą wodę jak ktoś weźmie kąpiel w wannie.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    też planuje mieć PV aby w miesiącach zimowych grzać grzałką. (czyli zjadać nadwyżkę). ile miałeś nadwyżki do grzania wody?
    Ja planuję grzać bufor około 300l. żeby mieć komfort i nie czekać na ciepłą wodę jak ktoś weźmie kąpiel w wannie.
    Ja mam 300l PC cwu powietrzną koszt cwu na cały rok ok 300 zł.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    też planuje mieć PV aby w miesiącach zimowych grzać grzałką. (czyli zjadać nadwyżkę). ile miałeś nadwyżki do grzania wody?
    Ja planuję grzać bufor około 300l. żeby mieć komfort i nie czekać na ciepłą wodę jak ktoś weźmie kąpiel w wannie.
    2300kWh......grzałem klimatyzacją, grzałem wodę "zjadałem" na bieżąco.....…...zjadłem nadwyżkę.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja mam 300l PC cwu powietrzną koszt cwu na cały rok ok 300 zł.
    Jaka pompa? Możesz pisać model i cenę?

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    Jaka pompa? Możesz pisać model i cenę?
    http://www.austria-email.pl/fileadmi...__245_047_.pdf

    Załącznik 453665

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tylko ta cena - najtańszą jaką znalazłem to ponad 9500 zł, ma również jak widzę kilka wad, ale to już inna kwestia do -7 C to trochę słabo, zapewne COP leci w dół jak tylko spada poniżej +5C , ale i to można ścierpieć tylko wtedy jest tak, że grzałka się włącza i już jest 1:1 to tak jak z FV . Więc zimą to taki elektryczny bojlerek jak i Solar.
    Jak ktoś to kupi bez dotacji to trochę kiepsko wychodzi ta cwu - dużo gorzej niż z gazu, a już na pewno tragicznie w porównaniu do paneli solarnych o których tu piszemy.....no i ma się co popsuć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Choćbyś ją nawet odłączył to i tak CCC.
    Koszty uzyskania cwu i obawa o uszkodzenie są niewspółmierne do instalacji solarnej.
    No chyba, że masz ją w cenie zasobnika dla instalacji.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Choćbyś ją nawet odłączył to i tak CCC.
    Koszty uzyskania cwu i obawa o uszkodzenie są niewspółmierne do instalacji solarnej.
    No chyba, że masz ją w cenie zasobnika dla instalacji.
    Można tak powiedzieć. A rozwiń proszę to sformułowanie: obawa o uszkodzenie są niewspółmierne do instalacji solarnej

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Można tak powiedzieć. A rozwiń proszę to sformułowanie: obawa o uszkodzenie są niewspółmierne do instalacji solarnej
    Obawa jest niewspólmierna, bo pompe podłączasz i zapominasz, a solary musisz pilnować, żeby sie nie zagotowały, czy też w wypadku już przegrzanego płynu, zimą nie zamarzły
    Mam zbiornik z wążownicą do solarów, mam okazje kupić płyty po 400zł za sztukę i przy jednocześnie posiadanej już pompie ciepła ich zakup jest nomen omen sztuką dla sztuki. Może kiedyś w ramach hobby.
    Ale w ramach obrony kolektorów:
    pc pobiera powietrze z garażu wiec tam nigdy poniżej -2 nie było
    To tak trochę dogrzewasz CWU domem

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Można tak powiedzieć. A rozwiń proszę to sformułowanie: obawa o uszkodzenie są niewspółmierne do instalacji solarnej
    Awaryjność i ewentualna naprawa pompy będzie bardziej kosztowna w porównaniu z ewentualną awarią solara... Zgodnie z tematem wątku.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nic podobnego jakie masz doświadczenia z używania tego modelu PC? Ja mam i to co piszesz to są głupoty oparte na halucynacjach , z grzałki nie korzystam jest wyłączona w ustawieniach , pc pobiera powietrze z garażu wiec tam nigdy poniżej -2 nie było nawet ostatnio przy -22 na zewnątrz. , Jest to nieistotne bo takich dni było 5 w ostatnich 10 latach więc to piszesz to są bzdury

    ja tego modelu nie wybierałem byl z dotacji koszt 2400
    za 2400 to też bym się skusił może ale za 9600 to już sporo jednak dotacje psują rynek kiedy to się skończy.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Awaryjność i ewentualna naprawa pompy będzie bardziej kosztowna w porównaniu z ewentualną awarią solara... Zgodnie z tematem wątku.
    Rozumiem a po eksplozji zbiornika cwu i konieczności naprawy ścian i dachu co jest tańsze?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    za 2400 to też bym się skusił może ale za 9600 to już sporo jednak dotacje psują rynek kiedy to się skończy.
    ja tej pc nie wybierałem to była z przetargu, jest swietna ale cana zaporowa

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Obawa jest niewspólmierna, bo pompe podłączasz i zapominasz, a solary musisz pilnować, żeby sie nie zagotowały, czy też w wypadku już przegrzanego płynu, zimą nie zamarzły
    Mam zbiornik z wążownicą do solarów, mam okazje kupić płyty po 400zł za sztukę i przy jednocześnie posiadanej już pompie ciepła ich zakup jest nomen omen sztuką dla sztuki. Może kiedyś w ramach hobby.
    Ale w ramach obrony kolektorów: To tak trochę dogrzewasz CWU domem
    pełna zgoda, garaż jest ocieplony brama też ale nieogrzewany tyle co od posadzki na gruncie nieizolowanej, fundamenty są ocielone w pionie na 1,5 m

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W obecnym stanie prawnym kolektory przegrywają z PV magazynowaniem energii. Przy PV jak wyjeżdżasz na wakacje, to nic nie przepada i produkcja nie jest problemem. I dzięki ZE można zdecydowanie więcej zapotrzebowania na energię zaspokoić z PV niż z kolektora. Awaria PV to co najwyżej strata produkcji - musi być coś bardzo nie halo przy instalacji, żeby był pożar a zalanie jest niemożliwe. Zupełnie odwrotnie niż przy kolektorach.
    Teoretycznie koszt kolektorów jest niższy za kW - ale po przeliczeniu na faktycznie oszczędności już tak różowo nie wygląda po uwzględnieniu wszystkich kosztów.
    Tyle, że ani kolektory, ani PV nie wykażą dodatniego NPV w porównaniu z grzaniem prądem w taniej strefie.

    PC do CWU podobnie przy typowym zużyciu CWU. Co innego w jakimś pensjonacie czy wykorzystywana też do grzania basenu.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony