dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    danbrachman

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    1

    Domyślnie Budowa w nietypowym miejscu. Silka czy Porotherm?

    Cześć. Planuję start budowy gdzieś na sierpień/wrzesień. O ból głowy przyprawia mnie wybór materiału na ściany zewnętrzne. Moja sytuacja jest nietypowa, dlatego szukam odpowiedzi.

    Moja działka jest usytulowana vis a vis nasypu kolejowego. W najbliższym punkcie będzie około 23-25 metrów od najbliższej szyny. Wysoki nasyp i "nowe" Ciche tory dosyć mocno ograniczają szum, ale jednak jak już pociąg jedzie, to jest słyszalny.

    I teraz moje pytanie, zależy mi na materiale jak najlepszym pod względem akustycznym.

    1. Porotherm P+W Klosnik 25cm
    Izolacja akustyczna 53dB
    Cena za m2 = 77zl
    U = 0,79

    2. Silka E24 Xella klasa 15
    Izolacja akustyczna 56dB
    Cena za m2 = 90zl
    U = 1,65

    Chciałbym postawić ściany dwuwarstwowe, czyli Silka + 20cm styropianu, lub Porotherm + 15cm styropianu.

    Jeśli chodzi o Iz. Akustyczną Silka wypada lepiej o 3dB, a z tego co wyczytałem różnica na poziomie 10dB dla ucha to okolo 50% ciszej.

    Ale skoro daje też styropian, to czy te 3dB są warte świeczki, skoro tańszy i lżejszy jest Porotherm? (17kg do 22kg)

    A może zamiast styropianu zastosować płyty z wełny mineralnej 150mm ?

    Dla porównania:
    Styropian Fasadowy Grafitowy 20cm - 39,45zł/m2
    Wełna Rockwoll Frontrock 15cm - 38,70zł/m2

    Będę wdzięczny za wskazówki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W przypadku kosztów wełny i styro nie sugeruj się cetna materiału a robocizny.
    Poza tym 20 styro cm to znacznie lepsza izolacyjność termiczna, niż 15cm wełny.
    Wersja tańsza: silikat i 20cm styro
    Wersja drozsza: ceramika i 20cm wełny

    I zwróć uwagę na stolarkę okienną
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    25m do torów? Szalony, czy nieświadomy? Ja obecnie mam 100m i słychać bardzo pociągi.

    Na Twoim miejscu bym się zastanowił nad sprzedażą tej działki.
    Wypadałoby wybrać silikat 24cm pełny (niedrazony), do tego 20-25cm wełny. I okna dźwiękoszczelne.
    Tylko, jak spojrzysz na ceny takich materiałów, to może jednak lepiej sprzedać działkę?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Silka + wełna.
    Żeby efektu nie zaprzepaścić do kompletu strop monolityczny (poddasze nieużytkowe), rekuperacja i fixy.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ja co prawda nie mam torów, ale mam drogę i też zależało mi m.in. na akustyce. Wziąłem Silkę E24S (pełna) + 25cm styro, szyby akustyczne i rolety. Jasne że koszt jest, ale nie jest to straszna różnica, a oprócz akustyki będę miał dużo innych korzyści, choćby energooszczędność czy możliwość pełnego zaciemnienia sypialni.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    . Pomieszkacie 2 - 3 lata po czym dojdziecie do wniosku że budowa w tym miejscu była błędem... Temat przerabiałem - w końcu ktoś z domowników nie wytrzyma ( a torów czy ruch pociągów nie zniknie). Nawet jak zrobisz super szczelny akustycznie dom nic to nie zmieni. Wyjdziesz na balkon- hałas, zostawisz otwarte okno - hałas, wyjdziesz na ogród na grila - hałas. Mieszkanie w takim miejscu to męczarnia, zamęczysz siebie i rodzinę. Przykre ale prawdziwe. Ale jeżeli sam chcesz się przekonać to silikat + okna akustyczne ale są to niepotrzebnie wyrzucone pieniądze w błoto bo za kilka lat będzie stamtąd uciekać

  7. #7

    Domyślnie

    Do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic, sporo znajomych mieszka od malego przy torach i nic ich nie budzi. A tak naprawde o komforcie zdecyduja okna, bo taki element silny jak najslabszy element

  8. #8

    Domyślnie

    Ja buduję się przy drodze powiatowej i postawiłem na ceramikę i ocieplenie wełna 20cm. Dwa stropy monolityczne i poddasze nieużytkowe. Zobaczymy jaki będzie efekt.
    Przy wełnie musisz liczyć ocieplenie z materiałem i tynkiem nawet około 250zł za m2 co przy dużym domu daje bardzo dużą różnicę cenową w stosunku do styropianu (u mnie jakieś 20tyś drozej będzie).
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 14-03-2021 o 22:38
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    jasne że do wszystkiego można się przyzwyczaić ale skoro ktoś buduje dom w celu zamieszkania tam dożywotnio to budowanie w uciążliwej okolicy to nie jest dobry pomysł. Mieszkanie obok ruchliwej ulicy to nie to samo co obok trakcji kolejowej. Dudnienie pociągu można jeszcze znieść ale niestety co jakiś czas każdy pociąg ochoczo sobie "trąbi"- po co nie wiem ale potrafi to być dość uciążliwe w szczególności jak robi to 25 m od twojego domu. Tak jak pisałem podobną sytuację przerabiałem i nie polecam, jeżeli jest szansa i dom jeszcze nie wybudowany to uciekajcie stamtąd

  10. #10

    Domyślnie

    Miejsce beznadziejne- odbij.
    Co do Siłki to jest ona lepszym materiałem od Porothermu.

  11. #11

    Domyślnie

    A może pomyślisz o ścianie 3W z silki. Ściana w tej technologii najbardziej tłumi dźwięki z zewnątrz. Do tego najlepszym materiałem na izolacje będzie wełna. Poczytaj o ścianach trójwarstwowych zanim zaczniesz budowę. Może akurat taka przegroda będzie dla ciebie.

    Powodzenia w budowie!

  12. #12

    Domyślnie

    Ściana nośna: lepszy akustycznie jest materiał o większym ciężarze objętościowym i najlepiej bez drążeń -> silka.

    Termoizolacja: mogę coś pomieszać, bo to było kilka lat temu, ale chyba kiedyś robiono badania, z których wynikało że po dociepleniu ścian budynków styropianem warunki izolacyjności akustycznej w wielu przypadkach uległy pogorszeniu. Poszukaj w Google. Ja bym postawił na wełnę.

    Podejrzewam, że jest cała literatura dotycząca detali montażu okien itd. W takiej sytuacji. Jak ktoś napisał ważne jest najsłabsze ogniwo.

    P.S. Jeżeli z nasypu przez grunt przenoszą się drgania komunikacyjne to ściany mogą się rysować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony