dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie wilgotność więzby

    mam 11%, chyba dobrze
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wilgotnosc_1.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	452674

  2. #2

    Domyślnie

    no chyba dobrze

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam 11%, chyba dobrze
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wilgotnosc_1.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	452674
    Wbij do końca sondy, bo taki pomiar o niczym nie świadczy.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aotearoa

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    mam zapytanie odnośnie wilgotności i impregnacji więźby na dom parterowy 110 m2.

    Czy budowanie dachu z dopiero co ściętego drewna choć w projekcie jest C23 jest ok ? z tartaku i od cieśli mam info że prawie wszyscy robią z niesuszonego w okolicy.

    Jak właściwie impregnować drewno na więźbę ? czy impregnacja zanurzeniowa lub ciśnieniowa wystarczy ? ewentualnie jakie środki do impregnacji we własnym zakresie już kiedy dach jest postawiony i na ile warstw ?

    I jeszcze kwestia. Jakie byłyby bezpieczne wymiary belek na strop lekki aby na nim zrobić mały pokój. W projekcie 8x20 i info że brak możliwości składowania przedmiotów na poddaszu nieużytkowym ...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aotearoa

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    ??

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał aotearoa Zobacz post
    ??
    a co na to Kierownik Budowy ?... bo to On bierze pełną odpowiedzialność, między innymi za zgodność materiałów użytych do budowy z projektem

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aotearoa

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    kierownik też się zgadza na świeżo ścięte drewno do budowy więźby

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał aotearoa Zobacz post
    kierownik też się zgadza na świeżo ścięte drewno do budowy więźby
    w projekcie masz drewno klasy C23 i tego bym się trzymał, jeżeli to drewno z tartaku jest tej klasy to wszystko OK - jeżeli nie to Ja bym sobie porozmawiał z KB co jest grane ...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    w projekcie masz drewno klasy C23 i tego bym się trzymał, jeżeli to drewno z tartaku jest tej klasy to wszystko OK - jeżeli nie to Ja bym sobie porozmawiał z KB co jest grane ...
    Spróbuj kupić drewno certyfikowane. To nie jest nie tylko tanie ale też proste.


    Cytat Napisał aotearoa Zobacz post
    Czy budowanie dachu z dopiero co ściętego drewna choć w projekcie jest C23 jest ok ? z tartaku i od cieśli mam info że prawie wszyscy robią z niesuszonego w okolicy.
    I taka jest rzeczywistość budownictwa jednorodzinnego. Niby to nielegalne - ale wszyscy tak robią. A skoro nie ma parcia, to i tartaki nie silą się na certyfikację i kółko się zamyka. Rozmawiaj z cieślą - jak ma sprawdzonego dostawcę to niech poleci. Pewnie, że można się naciąć - zwłaszcza, jak szukasz na ślepo i patrzysz tylko na cenę. Najlepiej, jak sprzedawca jest w stanie przetrzymać zamówioną więźbę ładnie poukładany, żeby podeschła i zaimpregnuje tuż przed dostawą.

    Cytat Napisał aotearoa Zobacz post
    I jeszcze kwestia. Jakie byłyby bezpieczne wymiary belek na strop lekki aby na nim zrobić mały pokój. W projekcie 8x20 i info że brak możliwości składowania przedmiotów na poddaszu nieużytkowym ...
    To pytaj konstruktora - bo zależy od rozstawów i podparcia. Na to nie ma prostej odpowiedzi.
    Ale robienie pokoju nie ma sensu ekonomicznego i funkcjonalnego - trzeba schody, ocieplenie przenieść ze stropu na połać. Taniej powiększyć dom i dołożyć tę powierzchnię na parterze.

  10. #10

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8029093]Spróbuj kupić drewno certyfikowane. To nie jest nie tylko tanie ale też proste.


    to może z gałęzi też będzie dobrze ). To taka Nasza narodowa przypadłość - nie znam się ale wiem lepiej...i będziesz Pan zadowolony ). Kultura techniczna się kłania - jeżeli projektant/konstruktor napisał C23 to powinno być C23 ale co tam będziemy się kierować wyliczeniami jakiegoś tam inżyniera - Panie My ze szwagrem nie takie rzeczy robili i jest git ))) - a na poważnie to bym pogonił takiego KB co na takie rzeczy by pozwolił. Ma pilnować aby było zgodnie z projektem

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    nie znam się ale wiem lepiej...i będziesz Pan zadowolony ). Kultura techniczna się kłania - jeżeli projektant/konstruktor napisał C23 to powinno być C23
    Napisał jakiej klasy drewno, bo musiał napisać. To co kupujesz bez certyfikatu, jak sprzedawca sensowny i cieśla sprawdzi, to jest tak samo "posortowane" jak to z certyfikatem (wzrokowo). Fakt, certyfikat daje (prawie) pewność, że drewno odpowiednie. Tyle, że go praktycznie nie da się kupić.

    Mi projektant napisał
    1. Panele podłogowe lub parkiet.
    2. Wylewka cementowa gr. 5,5 cm
    3. Warstwa oddzielająca przeciwwilgociowa - Folia budowlana
    4. Warstwa ocieplająca -Płyty z wełny min. ISOVER, gr. 10 cm .
    5. Izolacja przeciwwilgociowa i parochronna z powłok asfaltowych, pap asfaltowych, folii PCV lub PE.
    6. Chudy beton żwirowy zatarty na gładko gr. 10 cm.
    7. Warstwa ocieplająca -wełna mineralna STROPOTERM gr. 12 cm firmy ISOVER; zalecana dylatacja od ścian zalecana - deska dachowa 3316.
    8. Podsypka piaskowa 15 cm.
    9. Ziemia ubita.


    W przekroju:


    Jaki cel i sens ma taka kanapka przy BK? Jaki sens ma wełna w gruncie? Ba, mało tego umiłowania wełny. Bo miałem takie ściany fundamentowe robić:
    1.2. Ściany fundamentowe - SF - z betonu kl. B15 ; zewnętrzne gr. 24 cm ocieplone hydrofobizowaną wełną mineralną firmy ISOVER (GRUNTOTERM) gr. 18cm, ponad terenem obłożone płytkami klinkierowymi firmy CERRAD; wewnętrzne gr. 24 cm .

    Robiłbyś tak?

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    Ma pilnować aby było zgodnie z projektem
    Jakby się czepiał zamiany wełny na XPS czy wymagałby drewna certyfikowanego, to jego by klienci pogonili i by z głodu umarł.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-02-2021 o 21:56

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Drewno napisał jakie, bo musiał napisać. To co kupujesz bez certyfikatu, jak sprzedawca sensowny i dekarz sprawdzi, to jest tak samo "posortowane" jak to z certyfikatem (wzrokowo). Fakt, certyfikat daje (prawie) pewność, że drewno odpowiednie. Tyle, że go praktycznie nie da się kupić.

    Mi projektant napisał
    1. Panele podłogowe lub parkiet.
    2. Wylewka cementowa gr. 5,5 cm
    3. Warstwa oddzielająca przeciwwilgociowa - Folia budowlana
    4. Warstwa ocieplająca -Płyty z wełny min. ISOVER, gr. 10 cm .
    5. Izolacja przeciwwilgociowa i parochronna z powłok asfaltowych, pap asfaltowych, folii PCV lub PE.
    6. Chudy beton żwirowy zatarty na gładko gr. 10 cm.
    7. Warstwa ocieplająca -wełna mineralna STROPOTERM gr. 12 cm firmy ISOVER; zalecana dylatacja od ścian zalecana - deska dachowa 3316.
    8. Podsypka piaskowa 15 cm.
    9. Ziemia ubita.


    W przekroju:


    Jaki cel i sens ma taka kanapka przy BK? Jaki sens ma wełna w gruncie? Ba, mało tego umiłowania wełny. Bo miałem takie ściany fundamentowe robić:
    1.2. Ściany fundamentowe - SF - z betonu kl. B15 ; zewnętrzne gr. 24 cm ocieplone hydrofobizowaną wełną mineralną firmy ISOVER (GRUNTOTERM) gr. 18cm, ponad terenem obłożone płytkami klinkierowymi firmy CERRAD; wewnętrzne gr. 24 cm .

    Robiłbyś tak?



    Jakby się czepiał zamiany wełny na XPS czy wymagałby drewna certyfikowanego, to jego by klienci pogonili i by z głodu umarł.
    komentarz do obu spraw ) - pierwsza - to tylko oznacza, że zapłaciłeś mu za szmelc, pewnie robił copy paste z innego projektu i taka radosna twórczość Mu wyszła )), temat KB - mówimy o istotnych sprawach, jeżeli za parę lat dach inwestorowi się rozpadnie to czyja będzie odpowiedzialność ? i kto będzie miał kłopot jak PINB każe się z chałupy ewakuować ?... a sprawy w Naszym kraju potrafią latami zmierzać do sprawiedliwego wyroku )))

    taka życiowa sprawa, koleżanka miała bardzo dobrego murarza i rzeczywiście bardzo dobrze wymurował ściany - i tak sobie postanowili, że gość zbuduje też dach płaski... przecież to proste Pani jest i taniej będzie )), wszystko było dobrze do porządnej ulewy, woda ciekła po scianach - gość umiał murować sciany ale dachy płaskie już niekoniecznie , firma , ktora to poprawiała (praktycznie od nowa zbudowała) zażyczyła sobie 30 tys. i tyle dostała ale w zamian wydała tym razem pisemną gwarancję
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 27-02-2021 o 21:51

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    komentarz do obu spraw ) - pierwsza - to tylko oznacza, że zapłaciłeś mu za szmelc, pewnie robił copy paste z innego projektu i taka radosna twórczość Mu wyszła )),
    Że niby w innym by miało sens pakowanie wełny w glebę?

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    temat KB - mówimy o istotnych sprawach, jeżeli za parę lat dach inwestorowi się rozpadnie to czyja będzie odpowiedzialność ?
    Tego, co zawinił. Sądzisz, że jak projektant źle obliczył przekroje krokwi, a wykonawca "zapomniał" zamontować murłatę to użycie niecertyfikowanego drewna ich zwolni z odpowiedzialności i za całość odpowie kierbud?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że niby w innym by miało sens pakowanie wełny w glebę?



    Tego, co zawinił. Sądzisz, że jak projektant źle obliczył przekroje krokwi, a wykonawca "zapomniał" zamontować murłatę to użycie niecertyfikowanego drewna ich zwolni z odpowiedzialności i za całość odpowie kierbud?
    to tym bardziej kupiłeś szmelc, jeżeli inny fachowiec stwierdził, że to bzdura to Ja bym zwrócił się o częściowy zwrot pieniędzy za kupiony projekt..
    jak znam życie każdy będzie szukał win innych , a jak tylko zostanie stwierdzone użycie drewna bez atestu/certyfikatu z tartaku to bez sprawy w sądzie, powołania biegłego ...etc się nie obędzie a to w naszym polskim wymiarze sprawiedliwości będzie zmierzało do procesu trwającego kilkanaście lat.

    Kończąc Ja przyjąłem zasadę kontrolowanego zaufania - jak firma budowała SSO to chciała abym miał "swojego" instalatora do instalacji kanalizacyjnej - absolutnie się nie zgodziłem , sami dali swojego i na koniec 5 lat gwarancji na ten etap budynku, jak kupowałem pompę ciepła to też kompleksowo - firma zakładala też podłogowkę i hydraulikę, jak kupowałem wiązary to z C24 , 5 cm grubości i też z certyfikatami, umowami, dali mi chociazby certyfikat na impregnację ( ja mam kuprafung) , w umowie był też zapis chociażby o okuciach - wszystko strong tie...Projekt wiązarów tez oczywiście ze wszystkimi obliczeniami, pieczątkami ... w sumie z tego tartaku to mam chyba kilkanaście dokumentów . I tak dalej...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał aotearoa Zobacz post
    Witam wszystkich

    mam zapytanie odnośnie wilgotności i impregnacji więźby na dom parterowy 110 m2.

    Czy budowanie dachu z dopiero co ściętego drewna choć w projekcie jest C23 jest ok ? z tartaku i od cieśli mam info że prawie wszyscy robią z niesuszonego w okolicy.

    Jak właściwie impregnować drewno na więźbę ? czy impregnacja zanurzeniowa lub ciśnieniowa wystarczy ? ewentualnie jakie środki do impregnacji we własnym zakresie już kiedy dach jest postawiony i na ile warstw ?

    I jeszcze kwestia. Jakie byłyby bezpieczne wymiary belek na strop lekki aby na nim zrobić mały pokój. W projekcie 8x20 i info że brak możliwości składowania przedmiotów na poddaszu nieużytkowym ...
    Masz w projekcie wiązary?

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aotearoa

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    dzięki wszystkim za odpowiedzi

    - absolutnie się nie zgodziłem , sami dali swojego i na koniec 5 lat gwarancji na ten etap budynku, jak kupowałem pompę ciepła to też kompleksowo - firma zakładala też podłogowkę i hydraulikę, jak kupowałem wiązary to z C24 , 5 cm grubości i też z certyfikatami, umowami, dali mi chociazby certyfikat na impregnację ( ja mam kuprafung) , w umowie był też zapis chociażby o okuciach - wszystko strong tie...Projekt wiązarów tez oczywiście ze wszystkimi obliczeniami, pieczątkami ... w sumie z tego tartaku to mam chyba kilkanaście dokumentów . I tak dalej..
    ale to wszystko kosztuje ... w moim przypadku co najmniej kilka stówek na m3 drewna. m3 ceni się obecnie od 700 do 1500 zł, ja mam z tej dolnej granicy. Budując dom z taką powierzchnią użytkową większość inwestorów patrzy głównie na finanse. Jest to wymiar trochę większych bloków więc mało kto chce szaleć na takiej powierzchni z wydatkami.
    Żeby wypośrodkować te wszystkie zalecenia wykonawców i projekt aby nie przegiąć którąś ze stron nie jest łatwo dla człowieka nie związanego z budowlanką. Więc jak ktoś ci mówi zajmujący się tym przez kilkanaście lat że projekt jest przeszacowany( np zbyt mocne materiały) w pewnych miejscach to też tego nie można olać bo niby jaki miałby w tym cel aby oszukać inwestora (jeśli nie jest wykonawcą oczywiście)
    Jak to niektórzy mówią kiedyś budowano fundamenty na kamieniach i domy do tej pory stoją. Tylko zapominają, że wykonawcy cenią diametralnie wyżej swoją robociznę niż to było wtedy gdy budowali na kamieniach ...


    Masz w projekcie wiązary?
    nie. jętki, słupy, krokwie

    Ale robienie pokoju nie ma sensu ekonomicznego i funkcjonalnego - trzeba schody, ocieplenie przenieść ze stropu na połać. Taniej powiększyć dom i dołożyć tę powierzchnię na parterze.
    Zamiast schodów jakaś lepsza drabinka. Ocieplenie poddasza można sobie zrobić w późniejszym terminie bez zbędnych opłat - tylko materiały i ewentualnie wykonawcy. A powiększanie domu ? To papiery opłaty koparki, pnb projektaci budowlańcy i 1000 innych rzeczy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    to tym bardziej kupiłeś szmelc, jeżeli inny fachowiec stwierdził, że to bzdura to Ja bym zwrócił się o częściowy zwrot pieniędzy za kupiony projekt..
    Kto to dla Ciebie "fachowiec"? To dla mnie jako dla inwestora bzdura - bo drogo, słaba lambda, towar wręcz niedostępny i nawet nie deklarują nasiąkliwości.

  18. #18

    Domyślnie

    Masz w projekcie więźby dachowej drewno klasy C23?

    Nie ma czegoście takiego, w Polsce występuje katalogowo C18, C20, C24, C30, C35, a z tego dwie ostatnie praktycznie nieosiągalne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony