dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Bloczek czy monolit? Ściany piwnicy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf-BeNW-1jdr-Xvyq_fundamenty-betonowe-sciany-fundamentowe-monolityczne-664x442-nocrop.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	452685

    Koledzy, pomóżcie.

    Jestem na etapie projektu domu podpiwniczonego na płycie fundamentowej. Co wybrać, bloczki betonowe czy szalunki systemowe i monolit.

    Zalety bloczków:
    * cena (chyba)
    * każda ekipa to zrobi

    Wady bloczków:
    * dużo roboty

    Zalety ścian betonowych
    * mogę wybrać beton wodoszczelny, co ma duże znaczenie (wody gruntowe na -1 m)
    * szybkość pracy (co może przełożyć się na koszty robocizny) - rozważam tylko szalunki systemowe z wypożyczalni


    Wady ścian betonowych:
    * chyba jednak wyższa cena
    * wymaga większych kwalifikacji ekipy.

    Podzielcie się swoimi przemyśleniami.

  2. #2

    Domyślnie

    Woda na -1m ppt, a Ty chcesz piwnicę? Odważny albo niemadry.
    A co jest w projekcie? Raczej monolit.
    Choć beton wcale nie jest wodoszczelny, tylko w pewnym zakresie ogranicza przenikanie wody.
    Na Twoim miejscu bardziej bym się martwił jakaś sensowna hydroizolacja.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Nie masz wyboru tylko monolit do tego szczelny styk ściany z płytą. Na zewnątrz izolacja typu ciężkiego. W Twoim przypadku bloczki to staw w piwnicy a potem jej zasypanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Woda na -1m ppt, a Ty chcesz piwnicę? Odważny albo niemadry.
    A co jest w projekcie? Raczej monolit.
    Choć beton wcale nie jest wodoszczelny, tylko w pewnym zakresie ogranicza przenikanie wody.
    Na Twoim miejscu bardziej bym się martwił jakaś sensowna hydroizolacja.
    Dzięki za odpowiedź, ale przecież napisałem, że projekt jest tworzony. Konstruktor mówił najpierw o monolicie, a teraz że w sumie taniej będą bloczki. Woda jest właściwie na -1,7 ppt. Nie zrezygnuję z piwnicy, bo później będę żałował. Hydroizolacją się nie przejmuje. To tylko kwestia ceny i doboru technologii. Od tego mam projektanta i konstruktora, którzy się podpisują pod projektem. Mnie interesuj, w jakiej technologii mam stawiać ściany.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ConstantM Zobacz post
    Hydroizolacją się nie przejmuje. To tylko kwestia ceny i doboru technologii.
    No może... gorzej jak ta technologia w odpowiedniej cenie zawiedzie za 10, 20, 40 lat. Co wtedy?

    Cytat Napisał ConstantM Zobacz post
    Od tego mam projektanta i konstruktora, którzy się podpisują pod projektem. Mnie interesuj, w jakiej technologii mam stawiać ściany.
    To ich pytaj, nie na forum.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Z tymi różnicami cenowymi to też nie jest tak do końca, mi kiedyś wyszła taniej ściana lana. Szalunki wynajmowałem systemowe. W murowanej dojdą Ci rdzenie, a może i wieniec -więcej pieprzenia. Do izolacji potrzebujesz jednorodnej płaszczyzny a nie fug. Czyli dojdzie rapowanie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Beton wodoszczelny z nazwy tylko jest. I tak musisz zrobić porządną hydroizolację. Więc tego nie brałbym za kryterium.
    Przy szalowaniu też trzeba się narobić - więc tu różnica nie jest ogromna (ale przy bloczkach pewnie faktycznie trochę więcej roboty).

    Popularność bloczków wynika z tego, że jest niewiele gorzej, za to dużo taniej.

    Piwnica pod domem to tylko koszty, kłopoty i strata ciepła. Jak już się w to pchasz przy takim poziomie wód gruntowych, to rób dokładnie zgodnie z projektem, od ekipy bierz faktury - w razie czego będą jakieś szanse dochodzenia naprawiania tego na koszt ekipy, kierbuda albo projektanta (zależy kto nawali).

    Dla funkcji które muszą być pod ziemią rób piwnicę obok domu (ziemiankę). Dla funkcji które mogą być wyżej - rób powyżej poziomu gruntu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ConstantM Zobacz post
    Od tego mam projektanta i konstruktora, którzy się podpisują pod projektem. Mnie interesuj, w jakiej technologii mam stawiać ściany.
    Tylko monolit.
    Nie ufaj w 100% projektantom - sprawdzaj i weryfikuj.
    To że woda na 1-2 metry nie przeszkadza piwnicy, jeśli jest zrobiona bardzo dobra hydroizolacja, a taką chcesz zrobić. Tylko najlepszych producentów!
    Niech wykonawca hydroizolacji pamięta o fasetach.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za komentarze.

    Decyzja zapadła. Monolit + oczywiście ciężka hydroizolacja.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Piwnica pod domem to tylko koszty, kłopoty i strata ciepła.
    Nie zawsze piwnica to koszt.
    Cały Kaizen.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-02-2021 o 23:06
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony