dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie Wentylacja, GWC, PC.

    Cześć,

    Mam na imię Łukasz, a w tym roku planuje wystartować z budową domu RELANY II.

    Tak jak większość Polaków, cześć projektu będę finansował z kredytu, instalacje wykonam samodzielnie (taki zawód) i w kwocie kredytu marzy mi się aby była lwia cześć za opłaty ogrzewania i o tym bym chciał z wami powymieniać spostrzeżenia/doświadczenie.

    Wymyśliłem że usunę kominy(zbyt duża niekontrolowana wymiana ciepła), zaoszczędzoną kwotę wydam na rekuperator np. z 03ozon (najprostszy ale z kat. A++,+), źródło ciepła pompa woda powietrze np. KAISAI. również A+++, w okolicy mam gaz ale koszty przyłącza i pieca są podobne co dobrej jakości pompa ciepła ,a gaz za 10 lat nie wiem ile będzie kosztował.

    Czy uzyskam oszczędność w eksploatacji w PLN montując dodatkowo nagrzewnice wodną kanałową przed centralą wentylacyjną ?

    Czy uzyskam jeszcze większą oszczędność w eksploatacji montując GWC oraz dodatkowo wodną nagrzewnicę kanałową i czy to ma sens ?

    Jak najsensowniej podzielić strefy grzewcze w domu?, na chwilę obecną myślę o niezależnej góra i dół, zastanawiam się nad automatyką, ale ona zużywa w stenbay-u prąd, a zawory np. afriso też mają fajne funkcje i czy to nie będzie tańsze przy eksploatacji .
    Ostatnio edytowane przez lukmaj83 ; 05-02-2021 o 16:24

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cześć, mam na imię Artur
    Dobry ruch z likwidacją kominów, pozytywnie z pompą p-w,negatywne z nagrzewnicą do reku, negatywne do GWC.
    Strefy grzewcze w domu są bezsensowne,jedna strefa grzewcza jest najkorzystniejsza.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wentylacją nie zamarznie jak będzie na dworze minus 10?
    Gwc nie dał dodatkowych oszczędności oraz komfortu latem?
    Jedna strefa, rozumiem że masz na myśli jeden zawór trójdrożny na parter i piętro, a ogrzewanie wyregulowac na stałe przy pomocy zaworków na rozdzielaczach.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ogrzewanie pompą ciepła to na tą chwilę jakieś +/- 2 tyś zł na sezon.
    Większość kombinacji, żeby coś uszczknąć z tej kwoty jest po prostu nieopłacalna, bo zwraca się po -nastu latach.
    Automatyka przy podłogówce jest zbędna.
    GWC trochę kosztuje, ani to schłodzi latem, ani ogrzeje zimą. Lepiej ta kasę wydać na klimę.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    negatywne z nagrzewnicą do reku
    Racja lepiej te pieniądze wydać na chłodnice do reku.

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Strefy grzewcze w domu są bezsensowne,jedna strefa grzewcza jest najkorzystniejsza.
    Racja jak się patrzy na centralne podłogowe wodne.
    Ale najdoskonalsze i tak by było niecentralne i co pomieszczenie to strefa.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Wentylacją nie zamarznie jak będzie na dworze minus 10?
    Gwc nie dał dodatkowych oszczędności oraz komfortu latem?
    Jedna strefa, rozumiem że masz na myśli jeden zawór trójdrożny na parter i piętro, a ogrzewanie wyregulowac na stałe przy pomocy zaworków na rozdzielaczach.
    Mam GWC rurowy pod płytą czyli pod domem.
    Nie raz zapomniałem przerzucić wajhe przed sezonem grzewczym, reku dział normalnie, nie zamarzło nic
    Zapomnij o tym, żeby wentylacja w lato stała się klimatyzacją
    W lato nawiew z GWC wewnętrz domu to ok.10-15st.C,nie schlodzi Ci to temp.w pomieszczeniu nawet o 0,01stC
    Co do stref, tak jak mówisz.
    W nowym domu nie ma wahań temperatur, na obniżenie lub podwyższenie temp.o 1st.C będziesz czekał min.24h
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 06-02-2021 o 12:28

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Ale chłodnica do ręku musi uruchomić PC, a przy tak małym zapotrzebowaniu na chłód jest nieekonomiczna. Rozumiem że miało by to sens jakbym zamontował chłodnice plus klimatyzator, a to jest efekt niepożądany - nie chcę chłodu latem.

    GWC - wrzuci mi powietrze z dworu około 7 st. zimą, czyli za 0 zł mam podniesioną temperaturę.
    Bez wstępnego ogrzewania temperatura wdmuchiwana przy 0 st. na zewnątrz będzie około 15 st. z GWC 20 st. + kanałówka 25 st. co opóźni załączenie pompy o dodatkowe kilka tyg. (mam na myśli przełom wrzesień- październik, kwiecień-maj).

    Artur, twierdzisz że jedna strefa grzewcza jest OK, ale czy zdołam tak wyregulować zawory że na dole będę miał optymalna temperatura jak i u góry. ( te temperatury będą inne.) Rozumiem że jedynym sterowaniem podłogówki ma być sterownik pogodowy.

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Ale chłodnica do ręku musi uruchomić PC, a przy tak małym zapotrzebowaniu na chłód jest nieekonomiczna. Rozumiem że miało by to sens jakbym zamontował chłodnice plus klimatyzator, a to jest efekt niepożądany - nie chcę chłodu latem.

    GWC - wrzuci mi powietrze z dworu około 7 st. zimą, czyli za 0 zł mam podniesioną temperaturę.
    Bez wstępnego ogrzewania temperatura wdmuchiwana przy 0 st. na zewnątrz będzie około 15 st. z GWC 20 st. + kanałówka 25 st. co opóźni załączenie pompy o dodatkowe kilka tyg. (mam na myśli przełom wrzesień- październik, kwiecień-maj).

    Artur, twierdzisz że jedna strefa grzewcza jest OK, ale czy zdołam tak wyregulować zawory że na dole będę miał optymalna temperatura jak i u góry. ( te temperatury będą inne.) Rozumiem że jedynym sterowaniem podłogówki ma być sterownik pogodowy.
    Z GWC zimą też nie poszalejesz bo tak jak mówię, to jest wentylacja a nie system grzewczy czy chłodzący,nie te przepływy. Gdybyś miał 2000m3/h to może byś odczuł ale nie przy nawiewie max.80m3/h i to w największym pomieszczeniu.
    Mi przy -20st.C nawiewa +16st.C a i nawiewa to za dużo powiedziane,bo jak przyłożysz rękę do anemostatu to te 80m3/h jest ledwo odczuwalne.
    U mnie przy 125m2,grzane pompą mam jedynie sterownik pompy pogodowy i krzywa grzewcza,podłogówka była liczona dla temp.zasilania 35st.C a regulację na rotametrach robiłem raz,metodą prób i błędów ,tak żeby mniej więcej w pokojach była oczekiwana temperatura. Udało się, w sypialniach jest lekko chłodniej, w łazience cieplej.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Ale chłodnica do ręku musi uruchomić PC, a przy tak małym zapotrzebowaniu na chłód jest nieekonomiczna. Rozumiem że miało by to sens jakbym zamontował chłodnice plus klimatyzator, a to jest efekt niepożądany - nie chcę chłodu latem.
    Jasne, że efekt chłodniczy jest prawie żaden.
    Ale taka chłodnica to przede wszystkim osuszacz powietrza co latem może się przydać, a że przy okazji wpuści chłodniejsze powietrze.
    To będzie taki bonus oczywiście bez oczekiwań typowo chłodniczych.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jasne, że efekt chłodniczy jest prawie żaden.
    Ale taka chłodnica to przede wszystkim osuszacz powietrza co latem może się przydać, a że przy okazji wpuści chłodniejsze powietrze.
    To będzie taki bonus oczywiście bez oczekiwań typowo chłodniczych.
    To już sobie odpowiedzieliśmy na sens chłodnicy w CW, według mnie nieopłacalny. Sądzę że Gwc jest lepszym rozwiązanie, ponieważ eksptacja wynosi 0zl.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Z GWC zimą też nie poszalejesz bo tak jak mówię, to jest wentylacja a nie system grzewczy czy chłodzący,nie te przepływy. Gdybyś miał 2000m3/h to może byś odczuł ale nie przy nawiewie max.80m3/h i to w największym pomieszczeniu.
    Mi przy -20st.C nawiewa +16st.C a i nawiewa to za dużo powiedziane,bo jak przyłożysz rękę do anemostatu to te 80m3/h jest ledwo odczuwalne.
    U mnie przy 125m2,grzane pompą mam jedynie sterownik pompy pogodowy i krzywa grzewcza,podłogówka była liczona dla temp.zasilania 35st.C a regulację na rotametrach robiłem raz,metodą prób i błędów ,tak żeby mniej więcej w pokojach była oczekiwana temperatura. Udało się, w sypialniach jest lekko chłodniej, w łazience cieplej.
    Montując Gwc nie ludze się ze to ustrojstwo podgrzeje mi dom, wręcz przeciwnie niepodgrzeje ale opóźni elekt załączenia PC. Pytanie czy nagrzewnica czy gwc, może to i to ale jako taka hybryda mnie nie przekonuje.
    Dzięki za konkretną odpowiedź co do sterowania podlogowki, utwierdziłeś mnie co do sterowania.
    Znajomy jednak który uruchamia PC twierdzi że powinienem zrobić 2 obiegi, ponieważ góra i dół to będzie zapotrzebowanie na inna temperaturę, a poprzez rotometry wyreguleje w takim rozwiązaniu jak sugerujesz 1 może 2 st celcjusza.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    To już sobie odpowiedzieliśmy na sens chłodnicy w CW, według mnie nieopłacalny. Sądzę że Gwc jest lepszym rozwiązanie, ponieważ eksptacja wynosi 0zl.
    Dokładnie tzn. każdemu co potrzebuje. Ja nie mam ani chłodnicy ani GWC,a le chłodnicę planuję.

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Znajomy jednak który uruchamia PC twierdzi że powinienem zrobić 2 obiegi, ponieważ góra i dół to będzie zapotrzebowanie na inna temperaturę, a poprzez rotometry wyreguleje w takim rozwiązaniu jak sugerujesz 1 może 2 st celcjusza.
    Tu tylko dodam, że doradzający ci Arturo ma parterówkę, więc popytaj kogoś kto ma górę/dół
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    Znajomy jednak który uruchamia PC twierdzi że powinienem zrobić 2 obiegi, ponieważ góra i dół to będzie zapotrzebowanie na inna temperaturę, a poprzez rotometry wyreguleje w takim rozwiązaniu jak sugerujesz 1 może 2 st celcjusza.
    Jeśli parter i piętro to dwa obiegi, ja mam parterówke .
    Co do GWC czy nagrzewnica, oczywiście, że GWC z tym,że za max.300zl Mój rurowy tyle wyniósł .
    Ale przy pompie nie powinieneś mieć dylematu, jak pomyslisz to ogrzewanie wyniesie Cię grosze, no może troszkę więcej
    W domu 125m2 na ogrzewanie zużywam w sezonie ok.1300-1600kWh co daje mi kwotę 400-500zl.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Cześć, mam na imię Artur
    .
    Jestem legendą

    Co do GWC jak zrobisz sam i lubisz sobie podłubać to czemu nie .
    Teraz -15 a za GGWC +2
    LAtem efekt jest średni zwłaszcza w drugiej połowie lata. Mam trochę za małą chłodnice i za płytko posadowione gwc 1.2m + styropian 2cm. Głębiej się nie dało wody gruntowe

    Co do lata ma pozytyeny wpływ całe chłodzenie klimą latem wciągnęło 100kWh. Zresztą ne problemem jest temperatura a wilgotność latem
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 07-02-2021 o 07:07
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jak za instalacje miał bym płacić to zainstalował bym gaz i grzejniki

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jak dwa obiegi to czy sterownik pogodowy steruję niezależnie tymi zaworami czy są połączone w szeregu?

    GWC Jjaka rurę montowaliście że ta impreza wyszła 300 zł, zwykła, pcv?
    Jan często trzeba taka rurę ozonowac aby zabić bakterie?
    Czy CW nie traci na wydajności jak musi wyciągnąć powietrze z tak długiej rury? 4

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukmaj83 Zobacz post
    GWC Jjaka rurę montowaliście że ta impreza wyszła 300 zł, zwykła, pcv?
    Jan często trzeba taka rurę ozonowac aby zabić bakterie?
    Czy CW nie traci na wydajności jak musi wyciągnąć powietrze z tak długiej rury? 4
    Szedłem po taniości, gdyż zdawałem sobie sprawę z tego, że od GWC nie można zbyt wiele oczekiwać i traktowałem go jako swoistą grzałkę do reku,stara szkoła TB
    Mam dwie nitki po 25m rury fi 125mm,karbowanej bez otworów, 10 lat temu tyle ona kosztowała
    Przez ten okres nic z nią nie robiłem, GWC praktycznie cały czas jest na chodzie,bez ozonowania.
    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jestem legendą
    Moja skromność nie pozwalała mi się przyznać

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukmaj83

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-508
    Posty
    13

    Domyślnie

    I tego samego oczekiwać będę od swojego GWC, grzałki powietrza ale nie systemu ogrzewającego powietrze w domu do tego jest PC.
    Jak temperaturę wywiewu masz na anemostacie przy tych mrozach
    ?

  19. #19

    Domyślnie

    Mam glikolowe GWC, czyli tzw. GGWC i zimą służy głównie dla "temperaturowego komfortu" pracy rekuperatora, jak widać na fotce Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sterownik_01.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	452773 . Latem osusza i nieco schładza powietrze, z mojego doświadczenia to tak ok. 2*C.

  20. #20

    Domyślnie

    Czesc, mam na imie Jerzy i nie pije juz od 3 dni ...

    Polecam GWC, jakie by to nie bylo - zalezy od poswieconych srodkow albo czasu
    Ja mam zwirowe pod podloga garazu i ...
    Przykład (pomiar) z piatki albo czwartku odczytane z reku:
    - temp. powietrza pobieranego z GWC (z zewnątrz) :0.4 *C
    - temp. nawiewu do domu: 20 *C
    - temp. wyciągana z domu: 22.2 *C
    - temp. wyrzucana z domu (na zewnątrz): 18.8 *C
    Zużycie roczne prądu:reku peratora 256 kWh/rok - pracuje non-stop
    GWC zwirowe nic nie zuzywa
    Oddzielne obiegi dla parteru i pieterka polecam i ustawienia na rotometrach mozna sobie doregulowac
    Jak najmniej dodatkow, ktore potrzebuja zasilanai czy obslugi - docenisz to pozniej
    Jak juz wspomniano przez "kolegow" wczesniej, GWC to nie klimatyzacja i jesli masz tego swiadomosc to dobrze
    Kominy to mostki termiczne - mam w salonie bo zona uparla sie na kominek a teraz palimy raz/dwa razy w roku i jest glownie dekoracja a cieplo nie widzi tego i ucieka
    Podlogowka ma duzo zalet ale ma tez wady w postaci bezwladnosci - co jest jej zaleta i wada jednoczesnie
    Jakiekolwiek sterowanie precyzyjne nie ma sensu, Naciagna Cie a nic z tego nie uzyjesz. Rozdzelacz na dole i drugi na gorze zalatwia sprawe - jak juz wspomnialem
    Moze to juz bylo, ale na poczatku jestes wiec powtorze... dobrze zaizoluj dom juz od samego dolu a garaz jesli nie bedzie ogrzewany zaizoluj od srodka wszystkie sciany i sufit ak jak dom i pamietaj o ciaglasci izolacji - buduj kubek szczelny az po dach wlacznie
    Chcesz miec niskie koszty to nie oszczedzaj na poczatku bo bedziesz zalowal wiele lat, plakal i placil

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony