dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Kominek z DGP

  1. #1

    Question Kominek z DGP

    Witam Wszystkich! Uwaga długi post
    Dom parter ok. 70m2 i użytkowe poddasze ok. 60m2. Na ten moment wykończony tylko parter i tam toczy się życie. Dom budowany ponad 15 lat temu jako całoroczny, ale obecnie i co najmniej przez kilka/kilkanaście następnych lat użytkowany jako weekendowy/wakacyjny w okresie wiosna-wczesna jesień. Na ten moment strop ani skosy na poddaszu nie są ocieplone, ale jest to w planach na najbliższe dwa lata, ściany trójwarstwowe (beton komórkowy, styropian, cegła silikatowa). Chcielibyśmy zamontować kominek z DGP żeby poprawić komfort użytkowania w okresie jesienno-zimowym, a przy okazji wprowadzić trochę klimatu w salonie. Jak do tego podejść?
    Czy dobrze kombinuję, że optymalna moc grzewcza na cały dom to ok. 12-14kW? Teoretycznie po ociepleniu dachu i skosów oraz wymianie drzwi zapotrzebowanie spadnie nawet w okolice 8kW...
    W jaką moc kominka celować, skoro teraz użytkujemy tylko parter? Rozprowadziłbym kanały na poddaszu, ale raczej na razie byłyby w większości zadeklowane.
    Jak wygląda DGP z turbiną? Czy turbinę montuje się na strychu, i kanały nawiewne rozprowadza podobnie jak w wentylacji mechnicznej?
    Czy doprowadzenie ciepłego powietrza do turbiny izolowaną przy użyciu wełny rurą spiro fi160 lub fi200, a następnie rozprowadzenie ciepłego powietrza kanałami prostokątnymi np. 150x50mm to dobry pomysł?
    Czy izolowanie kanałów prostokątnych armaflexem ma sens? Czy armaflex nie ma zbyt małej wytrzymałości termicznej? Ewentualnie jaką dać grubość izolacji?
    Czy podobnie jak w przypadku rekuperacji zalecane jest żeby nawiew ciepłego powietrza był zlokalizowany w pobliżu okna? Jakie są zalecane odległości od ścian i okien? Czy w ogóle są jakieś zalecenie w tym zakresie?
    Trzeba będzie kuć przejścia w stropie między parterem a poddaszem, dlatego kombinuję jak to estetycznie rozprowadzić...
    Lokalizacja: okolice Radomia
    Możecie kogoś polecić w tym rejonie?
    Ostatnio edytowane przez Michal_DG ; 06-02-2021 o 14:18

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal_DG Zobacz post
    Witam Wszystkich! Uwaga długi post
    Dom parter ok. 70m2 i użytkowe poddasze ok. 60m2. Na ten moment wykończony tylko parter i tam toczy się życie. Dom budowany ponad 15 lat temu jako całoroczny, ale obecnie i co najmniej przez kilka/kilkanaście następnych lat użytkowany jako weekendowy/wakacyjny w okresie wiosna-wczesna jesień. Na ten moment strop ani skosy na poddaszu nie są ocieplone, ale jest to w planach na najbliższe dwa lata, ściany trójwarstwowe (beton komórkowy, styropian, cegła silikatowa). Chcielibyśmy zamontować kominek z DGP żeby poprawić komfort użytkowania w okresie jesienno-zimowym, a przy okazji wprowadzić trochę klimatu w salonie. Jak do tego podejść?
    Czy dobrze kombinuję, że optymalna moc grzewcza na cały dom to ok. 12-14kW? Teoretycznie po ociepleniu dachu i skosów oraz wymianie drzwi zapotrzebowanie spadnie nawet w okolice 8kW...
    W jaką moc kominka celować, skoro teraz użytkujemy tylko parter? Rozprowadziłbym kanały na poddaszu, ale raczej na razie byłyby w większości zadeklowane.
    Jak wygląda DGP z turbiną? Czy turbinę montuje się na strychu, i kanały nawiewne rozprowadza podobnie jak w wentylacji mechnicznej?
    Czy doprowadzenie ciepłego powietrza do turbiny izolowaną przy użyciu wełny rurą spiro fi160 lub fi200, a następnie rozprowadzenie ciepłego powietrza kanałami prostokątnymi np. 150x50mm to dobry pomysł?
    Czy izolowanie kanałów prostokątnych armaflexem ma sens? Czy armaflex nie ma zbyt małej wytrzymałości termicznej? Ewentualnie jaką dać grubość izolacji?
    Czy podobnie jak w przypadku rekuperacji zalecane jest żeby nawiew ciepłego powietrza był zlokalizowany w pobliżu okna? Jakie są zalecane odległości od ścian i okien? Czy w ogóle są jakieś zalecenie w tym zakresie?
    Trzeba będzie kuć przejścia w stropie między parterem a poddaszem, dlatego kombinuję jak to estetycznie rozprowadzić...
    Lokalizacja: okolice Radomia
    Możecie kogoś polecić w tym rejonie?
    Masz w tym domu jakąś kozę w której palisz?

  3. #3

    Domyślnie

    W tej chwili nie ma tam żadnej kozy. Dopiero planuje zakup wkładu i zabudowę kominka

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal_DG Zobacz post
    W tej chwili nie ma tam żadnej kozy. Dopiero planuje zakup wkładu i zabudowę kominka
    Nie wiem czy nie byłoby dobrze poćwiczyć te kilka kilkanaście lat czymś tanim. Wiedza którą uzyskasz będzie bezcenna przy projektowaniu tego właściwego kominka.

  5. #5

    Domyślnie

    Kominki Piotr Batura, co rozumiesz pod pojęciem "czymś tanim"? Czy istnieje jakieś niedrogie rozwiązanie, które pozwala skutecznie rozprowadzić ciepłe powietrze po całym parterze? I raczej nie chodzi mi o rozejście się ciepła przy otwartych drzwiach do mniejszych pokoi
    Wstawiam rzuty parteru i poddasza
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze_domu1.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	35,7 KB
ID:	452733
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter_domu.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	31,4 KB
ID:	452732

  6. #6

    Domyślnie

    O kominku czy rodzaju paleniska się nie wypowiadam, bo to nie moja specjalność.
    Natomiast o DPG chętnie, bo mam i używam.
    Moje rozprowadzenie z turbiną na poddaszu się sprawdza. Jej pracy nie słychać.
    Wąskich rozprowadzeń ja bym unikał, bo mogą w efekcie dawać niepokojące efekty akustyczne w każdym pomieszczeniu (gwizdy, świsty).
    Mam rozprowadzenie w rurach stalowych 125 , otulonych płaszczem z termoflexu (grubość - 5 cm). Zestaw rozbieralny do umycia. Żeby nikt tego wszystkiego nie zgniótł , to osłoniłem to rurą 150 , pomarańczową - kanalizacyjną. Bardzo dobra osłona. gryzonie się do tego nie dobiorą, też. Tak to prawda, to kosztuje, ale... Łatwa obsługa do sprawdzenia szczelności i okresowego mycia. Też cicha.
    Pytanie też powstaje: ilu członków rodziny będzie brało udział przy paleniu (rozpalaniu)?
    Żeby rozpalić sięgam po skrzynkę, po owocach wkładam chrustu, drobnych , suchych szczap , dosypuję granulatu (peletu) i trochę żelu do rozpałki do grilla.
    Zawsze się rozpala. Potrafi to nawet moja żona, wróg kominka.
    A jak wygląda rozciągnięty pies przed kominkiem, to tego nie trzeba opisywać.
    Kot może się położyć na kaloryferze, ale to już nie ten sam widok.
    Trochę się rozpisałem, ale te skromne 20 lat kominka w domu, to mnie do tego upoważnia.
    Miłego,
    Tak więc istotne jest by rozprowadzenie w takich miejscach zamontować ,żeby był łatwy dostęp.
    Ciągle w poprawkach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony