dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze do wody niewidoczne na mapie i prąd w granicy działki a brak skrzynki

    Witam wszystkich.
    Planuję zakup działki budowlanej i mam następujące wątpliwości:

    -Na upatrzonej działce sprzedający wskazał kran i studzienkę, twierdząc, że woda została przyłączona z sieci gminnej kilkanaście lat temu, zaraz po tym jak kupił nieruchomość. Pokazał mi wykonany ręcznie rysunek, przedstawiający orientacyjnie przy której granicy działki biegnie przyłącze do tego kranu i gdzie idzie dalej przez sąsiednią działkę. Problem w tym, że kiedy patrzyłem na dane zawarte na mapie geoportalu to brak jest na niej zaznaczonego przyłącza- na sąsiedniej działce linia oznaczające przyłącza jest widoczna, a na tej oglądanej przeze mnie działce jej brakuje- tak jakby znikała w połowie. Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Gdzie mogę zweryfikować tą informację?

    -Druga sprawa dotyczy prądu. Przez upatrzoną działkę biegnie prąd, który z kolei jest już wyraźnie widoczny na geoportalu, lecz bezpośrednio przy działce brak jest skrzynki. Prąd według mapy przechodzi przez drogę dojazdową do działki, dalej przez działkę przy jej granicy i działki sąsiednie, na których już stoją domy i jest przyłączony do tych budynków. Czy to normalna sytuacja i skrzynka stawiana jest dopiero wraz z licznikiem na wniosek właściciela? Czy może skrzynka musi być, ale gdzieś dalej?

    Proszę o wyrozumiałość- jest to mój pierwszy taki zakup i z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_2021 Zobacz post
    Pokazał mi wykonany ręcznie rysunek, przedstawiający orientacyjnie przy której granicy działki biegnie przyłącze do tego kranu i gdzie idzie dalej przez sąsiednią działkę.
    Ale, że przez "twoją" działkę przebiega przyłącze/sieć do innych działek?
    To może powodować wiele problemów i zakłady wodociągowe będą miały do niej zapewne służebność (naprawy, konserwacja)?

    PS
    Jak dołożymy do tego twój drugi wpis (o elektryce) to mam nadzieję, że to cholernie piękna okolica i mocno atrakcyjna cena, inaczej hmmm po co.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    Odwrotnie, przyłącze wody dochodzi do działki przez inną działkę. A co do prądu to mogę pokazać mapkę

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Może wpis mój był zbyt zniechęcający.
    Po prostu całość brzmi jak potencjalne wady prawne, które koniecznie sprawdź przed zakupem.
    Bo nadal jak będzie awaria i ty nie masz wody to być może wodociągi będą musiały zrobić "wjazd" na działkę sąsiednią. Pewnie bardzo mało prawdopodobne, ale niezerowe.

    Tak jak pisałeś skrzynkę ci postawią jak o to zawnioskujesz. Na początku może być bez licznika (działki latami mogą stać z pustą skrzynką, ale gotową).
    Licznik domontują jak już zechcesz używać tego prądu.

    Przez upatrzoną działkę biegnie prąd, że tak zapytam co to za rejony (ogólnie), że przez prywatne, działki budowlane biegną media. Dla mnie niekomfortowo. Tyle dobrze , ze w granicy a nie przez środek.

    A poprzednio w PS miało być o tych drzewach a nie elektryce.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_2021 Zobacz post
    Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Gdzie mogę zweryfikować tą informację?
    Skoro nie ma na mapie to znaczy, że nie została zrobiona inwentaryzacja powykonawcza przyłącza. To akurat drobiazg, bo geodeta naniesie przy robieniu mapki do celów projektowych. Ale pewnie w wodociągach też nie domknięte formalności - więc pewnie potrzebny będzie projekt przyłącza (które fizycznie już jest) i jego wykonanie (pewnie wystarczy zamontować licznik, zawór i zawór antyskażeniowy). Pytaj w wodociągach co zrobić, żeby z tej rury popłynęła woda.

    Cytat Napisał Marcin_2021 Zobacz post
    Czy to normalna sytuacja i skrzynka stawiana jest dopiero wraz z licznikiem na wniosek właściciela? Czy może skrzynka musi być, ale gdzieś dalej?
    To jest dziwna sytuacja. Normalnie to sieć idzie drogą i ZE ma w niej służebność. I robiąc to, gdy ZE spodziewa się, gdzie będą kolejne domy stawia od razu skrzynki na granicach działek Czy w KW tej działki jest coś o służebności na rzecz ZE?

  6. #6

    Domyślnie

    W KW dla kilka działek znajduje się następujący zapis:
    NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA POLEGAJĄCA NA PRAWIE POPROWADZENIA PRZEWODÓW WODOCIĄGOWYCH PRZEZ DZIAŁKĘ XX/XX (sąsiednia działka do moje- niezabudowana) OBJĘTĄ NINIEJSZĄ KSIĘGĄ WIECZYSTĄ, BEZPOŚREDNIO PRZY POŁUDNIOWEJ GRANICY TEJŻE DZIAŁKI NA ODCINKU OD WSCHODNIEJ GRANICY TEJ DZIAŁKI, DO WSCHODNIEJ GRANICY DZIAŁKI NR xx/xx, NA RZECZ KAŻDOCZESNEGO WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI OZNACZONA JAKO DZIAŁKA NR xx/xx (działka sąsiednia do mojej, zabudowana) OBJĘTEJ KW NR...
    Czyli nic co mogłoby przechodzić przez działkę, którą chce kupić i nic co przechodzi przez drogę dojazdową (ta ma inny numer)
    W KW dla tej konkretnej sprzedawanej działki po wydzieleniu nie ma wzmianki o żadnej służebności
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka przyłącza.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	452760

    EDIT: dodaję zdjęcie jak to wygląda
    Ostatnio edytowane przez Marcin_2021 ; 07-02-2021 o 18:44

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    No to wygląda na to, że sieci są poprowadzone nielegalnie przez te działki. Bo ta służebność oznacza, że któryś właściciel dalszej działki ma prawo pociągnąć przyłącze. A nie że wodociągi czy ZE mogą tam budować swoją sieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony