dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka nie dogrzewa

    Witam
    Mam takie pytanie jaka powinna być różnica pomiędzy wyjściem a powrotem na podłogówce? U mnie jest to 20 stopni miedzy wyjściem a powrotem( w załączniku zdj). Pompa Cirulla ustawiona na tryb najwyższy i temperatura podłogi na powrocie nie przekracza 30 stopni. Co zrobić żeby podnieść temperature podłogówki żeby lepiej grzała i z czego może wynikać taka różnica pomiędzy wyjściem a powrotem. Dom z 2017 r 150m2 w tym 115 m2 użytkowego parterowy z poddaszem nie użytkowym. Ukłąd łączony grzejniki w pokojach i Łazienkach ( podwieszane). 11 petli. Jedna z pętli mocno odstaje od pozostałych tj ma 120 m pozostałe max do 90m i ta pętla jest dość zimna. Pod podłoge i strop położone jest 10cm styropianu. budynek ocieplony 15 cm styropianu termoorganika dalmatyńczyk. Fundament ocieplony styropianem 12cm aqua.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj2.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	452755   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj1.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	452756   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj3.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	452757   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj4.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	452758  

  2. #2

    Domyślnie

    Różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem w ogrzewaniu podłogowym powinna być 5-10K lepiej blizej 5 niż 10
    Jaki jest Kvs tego zaworu 3D?
    Jakiej średnicy są rury do rozdzielacza?
    Masz rotametry na rozdzielaczu OP?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem w ogrzewaniu podłogowym powinna być 5-10K lepiej blizej 5 niż 10
    Jaki jest Kvs tego zaworu 3D?
    Jakiej średnicy są rury do rozdzielacza?
    Masz rotametry na rozdzielaczu OP?
    Jak sprawdzić ten Kvs?rotamerów brak mam rozdzielacze typu grzejnikowego .
    Rozdzielacza czyli zaworu 3d?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał biku11 Zobacz post
    Jak sprawdzić ten Kvs?rotamerów brak mam rozdzielacze typu grzejnikowego .
    Rozdzielacza czyli zaworu 3d?
    Zapomniałem dodać piec krzaczek 14kw

  5. #5

    Domyślnie

    Kvs 1.6

  6. #6

    Domyślnie

    Brak rotametrów dla rozdzielacza ogrzewania podłogowego to duży błąd.Teraz nie jesteś w stanie określić wielkości przepływów w poszczególnych pętlach i czy w ogóle są.
    Dla jedynastu pętli powinien być zastosowany zawór 3D o Kvs minium =3,2 A rury do rozdzielacza Cu 28
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 07-02-2021 o 20:32

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli najlepiej zamontowac skrzynkę z rotamerami teraz ? Wlasnie najwiekszy problem mam z tą najdłuższa pętlą bo jest różnica w temperaturze bo ma tylko 23 stopnie. Ale z czego moze wynikać tak duza rozbieżność pomiędzy wyjściem a powrotem ? Ciepło ucieka gdzies ? Za mało styropianu na podłodze ? Co jeszcze dziwne jak rozkręce zawór 3d na max zeby przeplyw szedł z pieca to rura przed zaworem jest gorąca ze się nie da dotknąć a za zaworem i pompą na wyjściu juz jest chłodniejsza sporo czego to może wynikać i czy tak jest prawidłowo?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie skrzynkę a rozdzielacz z rotametrami ale to pozwoli ci jedynie stwierdzić jakie masz przepływy w poszczególnych pętlach i będziesz miał możliwość ich regulowania ale to oczywiście nie rozwiąże twoich problemów z niedogrzaniem. Tak jak już wspomniałem aby podłogówka działała poprawnie należałoby wymieć rury do rozdzielacza i zawór 3D na większe bo to stanowi "wąskie gardło" Nie widzę całej instalacji ale tak ze zdjęcia wydaje mi się że źle masz wpiętą tą podłogówkę powinna być wpięta za zaworem 4D a u ciebie jest przed+zawór zwrotny w odpowiednim miejscu
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 07-02-2021 o 22:02

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Nie skrzynkę a rozdzielacz z rotametrami ale to pozwoli ci jedynie stwierdzić jakie masz przepływy w poszczególnych pętlach i będziesz miał możliwość ich regulowania ale to oczywiście nie rozwiąże twoich problemów z niedogrzaniem. Tak jak już wspomniałem aby podłogówka działała poprawnie należałoby wymieć rury do rozdzielacza i zawór 3D na większe bo to stanowi "wąskie gardło" Nie widzę całej instalacji ale tak ze zdjęcia wydaje mi się że źle masz wpiętą tą podłogówkę powinna być wpięta za zaworem 4D a u ciebie jest przed+zawór zwrotny w odpowiednim miejscu
    Ok dzięki natomiast mam jedną wątpliwość co da większy zawór 3d jeśli za zaworem 3d termometr pokazuje 50 stopni na wyjściu?

  10. #10

    Domyślnie

    Witam Ponownie
    Hydraulik który wykonywał mi instalację w ubiegłą sobotę zamontował mi rotamery "wkońcu". Zacząłem używać rotamerów i ustawiać przepływy. Mam jednak pytanie odnośnie działania tychże rotamerów. tzn czy w rotamerach powinna być tylko woda w całości czy na górnej części może być powietrze?

  11. #11

    Domyślnie

    Przy poprawnie odpowietrzonych pętlach ogrzewania podłogowego w przepływomierzach nie powinno być widać powietrza.
    http://pl.kan-therm.com/

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli moge mieć zapowietrzoną instalacje podłogową ?i ta zapowietrzoną instalacja moze być powodem tego że na wyjściu na instalacje mam ustawione 50 stopni a na powrocie ledwo 30

  13. #13

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 21:59

  14. #14

    Domyślnie

    Tak na wyjściu 50 na powrocie 30 tak mam . Mam dwa termometry wkręcane jeden na wyjściu drugi na powrocie. Ja poprostu teraz na zaworze 3 d mam otwarty na maxa przepływ tzn większość wody idzie z pieca na instalacje a niewiele z powrotu i to ja tak ustawiłem sobie bo jak mam ustawienie na 3d pół na pół to się zimno w domu robi. Dlatego też zaczalem się zastanawiać na podstawie rotamerow czy nie jest zapowietrzoną

  15. #15

    Domyślnie

    Nie słuchasz mnie) 11 pętli na zaworze 3D o Kvs 1,6 nie ma szans działać poprawnie=nie uzyskasz przyzwoitych przepływów. Nie odpowiedziałeś jaka jest średnica rur do rozdzielacza i jaka jest ich długość.Jesteś w stanie określić ile mb jest globalnie w podłodze?
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 02-03-2021 o 06:47

  16. #16

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 21:59

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Nie słuchasz mnie) 11 pętli na zaworze 3D o Kvs 1,6 nie ma szans działać poprawnie=nie uzyskasz przyzwoitych przepływów. Nie odpowiedziałeś jaka jest średnica rur do rozdzielacza i jaka jest ich długość.Jesteś w stanie określić ile mb jest globalnie w podłodze?

    wiem że pytanie z serii "no już prostrzego się nie da" ale plis jak sprawdzić średnice rur ? metrów mb globalnie tzn poiczyć metry w których jest rozłożona podłogówka?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Lepiej pomierz i podaj temperatury na belkach w rozdzielaczu.
    Może pokaż też zdjęcie rozdzielacza to będziemy wiedzieli czy tam nie ma jakiejś pompy i mieszacza który obniża te 50C do jakiegoś rozsądnego poziomu.
    zdjęcia rozdzielacza
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj11.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	453733   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj12.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	453734  

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał biku11 Zobacz post
    zdjęcia rozdzielacza
    Ja nie fachowiec ,ale tak porównując z rurami 32mm przy moim rozdzielaczu, to u Ciebie aby nie za małej średnicy zasilanie i powrót?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #20

    Domyślnie

    Rzeczywiście średnica rur zasilających rozdzielacz nie napawa optymizmem.
    Zawory na dolnej belce powinny być otwarte na max, wówczas możemy próbować regulować przepływy na przepływomierzach.
    Pytanie czy rzeczywiście pętle są odpowietrzone, Kvs zaworu na poziomie 1,6 także może być powodem małych przepływów - pytanie jak długie są pętle OP?
    Wymiana zaworu 3D na większy nie będzie problematyczna dla instalatora.
    http://pl.kan-therm.com/

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony