dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Prośba o sprawdzenie podziału na obwody elektryczne

    Zamierzam robić samodzielnie elektrykę pod okiem elektryka, który w tym czasie będzie ogarniał budowę w sąsiedztwie i wpadnie w razie problemów. Instalacja jak i cała budowa budżetowa. Brak inst. alarmu, internetu, jakiejkolwiek automatyki. Instalacja natynkowa YDYp bez puszek

    Co ciekawe w projekcie budynku brak jakiegokolwiek schematu jest jedynie plan z rozmieszczeniem gniazdek, łączników i opraw.

    Wstępnie podzieliłem odbiory na obwody tak aby nie przesadzić z ilością kabli.

    nr obw
    z pominięciem RCD
    1 osw dol
    2 osw góra
    3 osw zewn
    4 gniazdko pieca, pompy CO
    RCD 3faz
    5 indukcja, gn siłowe
    RCD1 1faz
    6 gniazda doł(w tym gn zewn)
    7 gniazda doł w pom gosp i łazience + osw łazienka
    RCD2 1faz
    8 gniazda góra
    9 gniazdo piekarnika
    10 gniazdo lodówki
    11 klimatyzacja salon

    Proszę o info czy jest tu coś co będzie absolutnie nie do zaakceptowania.

    Czy zgodne ze sztuką jest prowadzenie oświetlenia przez puszki z łącznikiem jak na załączonym schemacie?

    Czy układając rurę z pilotem od rozdzielnicy i wyprowadzając ją przez fundament nie będzie problemu z wyprowadzeniem nowych obwodów w przyszłości na zewnątrz budynku? O czym trzeba pamiętać? Koniec rury będzie zaizolowana i pozostawiona w ziemi na zewnątrz.

    https://megawrzuta.pl/download/29749...3c6112546.html
    Ostatnio edytowane przez gt12345 ; 07-02-2021 o 19:44

  2. #2

    Domyślnie

    Nie, kolego.
    Kłóci się to (obw. z pominięciem RCD) z p. 411.3.3 i 411.3.4
    PN-HD 60364-4-41:2017-09.
    Elektryk "ogarniający" ma o tym wiedzieć.

    PS. Czym według Ciebie jest "kontakt"?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2021 o 19:49
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co zdążyłem się zorientować obowiązek stosowania RCD jest dla obw gniazd wtykowych oraz oświetlenia w łazienkach. Dla pozostałego ośw. mam dowolność i ja decyduje się na pominięcie RCD dla oświetlenia. Indukcji też nie trzeba zabezpieczać RCD bo nie jest przyłączana poprzez gniazdo wtyczkowe. Co do gniazda pieca. Tutaj zdaję sobie sprawę, że jest to niezgodne z przepisami ale chciałbym aby zasilanie pieca było jak najmniej awaryjne.

    Nie rozumiem co masz na myśli pytając o "kontakt". Nie użyłem tego słowa.

  4. #4

    Domyślnie

    Użyłeś, kolego, użyłeś. W swoim rysunku.
    Co do RCD - nie jesteś na bieżąco. Czytaj podaną normę, to się dowiesz.
    Dotyczy to właśnie gospodarstw jednorodzinnych.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    PN-HD 60364-4-41:2017-09 chyba jeszcze nie jest przywołana w rozporządzeniu?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    Ustawa o normalizacji coś wspomina o przywoływaniu PN ?
    Słowo kluczowe - mogą być powoływane.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ale przywołana jest tylko inna w tym zakresie to która obowiązuje Twoim zdaniem?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Co do słowa "kontakt" zwracam honor. Miałem na myśli łącznik. Dla indukcji nie trzeba RCD(nie jest to gniazdo wtykowe). Pytanie czy dla gniazda 3 fazowego w kotłowni należy ją zastosować. Jeśli niekoniecznie to można zastosować 3 różnicówki 1fazowe i jakoś to sensownie podzielić. Choć i tak pewnie skończy się na zaproponowanym na początku układzie bo wynika on po prostu ze zdrowego rozsądku i optymalizacji kosztów i nakładu pracy. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której skraplająca się woda w oprawie oświetlenia na zewnątrz wyzwala RCD i gaśnie oświetlenie w domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Obowiązują uznane reguły techniczne.
    Wiem, wiem, zaraz się doczepisz, że po co piszę o PN. Ano po to, by uświadomić, że są one właśnie zgodne z zasadami wiedzy technicznej, i trudno opracować coś, co okaże się lepsze.
    Chyba że jakiś geniusz udowodni, że ma coś, co może zastąpić PN i że jego rozwiązania górują nad normami.

    Edit - kolego gt1234ś, coś wspomniałeś o ogarniającym. Już mu nie wierzysz?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2021 o 21:05
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gt12345 Zobacz post
    . Nie wyobrażam sobie sytuacji w której skraplająca się woda w oprawie oświetlenia na zewnątrz wyzwala RCD i gaśnie oświetlenie w domu.
    Tak nie musi być jak nie powiesisz całego oświetlenia na jednym RCD.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Autor dalej swoje.
    Czytaj https://sklep.pkn.pl/pn-hd-60364-4-41-2017-09p.html
    Tam są opisane w skrócie punkciki, które może Tobie i Twojemu elektrykowi przybliżą zagadnienie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Obowiązują uznane reguły techniczne.
    Wiem, wiem, zaraz się doczepisz, że po co piszę o PN. Ano po to, by uświadomić, że są one właśnie zgodne z zasadami wiedzy technicznej, i trudno opracować coś, co okaże się lepsze.
    Chyba że jakiś geniusz udowodni, że ma coś, co może zastąpić PN i że jego rozwiązania górują nad normami.

    Edit - kolego gt1234ś, coś wspomniałeś o ogarniającym. Już mu nie wierzysz?
    Jak zacytujesz jakieś badani które legły u podstaw tych zapisanych w normie uznanych reguł technicznych to chętnie się zgodzę. O ile pamięć mnie nie myli to dość niedawno ktoś zwrócił Ci uwagę że obowiązek instalacji RCD w obwodach oświetleniowych jest. Osobiście nie mam nic przeciwko instalacji RCD w obwodach oświetleniowych ale nie mam też nic przeciwko ich instalacji w obwodach urządzeń podłączonych na stałe. Następna norma pewnie to wprowadzi
    Za legalistę tutaj raczej Ty uchodzisz więc nie powinno być gdybania. jest rozporządzenie jest przywołanie - obowiązuje.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Ustawa o normalizacji - tekst ujednolicony :

    Rozdział 3
    Polskie Normy i inne dokumenty normalizacyjne
    Art. 5. 1. Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensui zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną,oznaczoną – na zasadzie wyłączności – symbolem PN.
    2. Polska Norma może być wprowadzeniem normy europejskiej lubmiędzynarodowej. Wprowadzenie to może nastąpić w języku oryginału.
    3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.

    Od kiedy to akt niższego rzędu (a takim jest Rozporządzenie) góruje nad Ustawą, co?

    Cytat Napisał :Remiks"[COLOR=#333333
    O ile pamięć mnie nie myli to dość niedawno ktoś zwrócił Ci uwagę że obowiązek instalacji RCD w obwodach oświetleniowych jest.[/COLOR]
    Dlatego uwagę przyjąłem z pokorą, kupiłem najnowsze wydanie arkusza 4-41, by mieć pewność
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2021 o 21:29
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Oczywiście bełkot jak zwykle i opowieści wygodne Tobie jak bym czytał obecną władzę
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Coś źle napisałem?
    Wytłumacz, a ja usunę się w cień, by nie przeszkadzać w fachowej dyskusji.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No i jeszcze jest pkt 4 Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.
    I pkt 5 porównujący normy do utworów literackich jeśli chodzi o szmal jak by co
    Norma nie jest za to żadnym aktem prawnym.
    Jeśli stosowanie norm jest dobrowolne to dlaczego czepisz się tych co nie chcą ich stosować na własną odpowiedzialność?
    Ps. A gdzie to wyczytałeś że napisałem coś o tym by rozporządzenie górowało nad ustawą?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17

    Domyślnie

    Ps. A gdzie to wyczytałeś że napisałem coś o tym by rozporządzenie górowało nad ustawą?
    .
    Cytat Napisał :"Remiks"
    jest rozporządzenie jest przywołanie - obowiązuje.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    "Przywołanie Polskich Norm w przepisach prawnych jest dozwolone, zgodnie z 5 ust. 4 ustawy o normalizacji, co jednocześnie czyni te normy w rzeczywistości i według prawa, integralną częścią tego przepisu, który należy stosować. Wprowadzenie załącznika zawierającego wykaz norm, przywołanych w Rozporządzeniu, bez żadnego komentarza sugeruje, że należy zastosować normy wymienione w załączniku."

    "Ustawa o normalizacji określa zasadę dobrowolnego stosowania polskich norm, określając jednocześnie zasadę, w myśl której normy stają się obowiązujące o ile zostaną przywołane w rozporządzeniu lub ustawie. Czyli: formalnie Polskie Normy nie są obowiązujące, jednak z chwilą przywołania danej normy (lub norm) w ustawie lub rozporządzeniu stają się obowiązujące na równi z przywołującymi je przepisami."
    Tyle prawnicy w temacie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Czyli: formalnie Polskie Normy nie są obowiązujące, jednak z chwilą przywołania danej normy (lub norm) w ustawie lub rozporządzeniu stają się obowiązujące na równi z przywołującymi je przepisami."
    Podaj Ustawę, w której PN zostały przywołane.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Podaj Ustawę, w której PN zostały przywołane.
    "w ustawie lub rozporządzeniu" Oczywiście wybrałeś co wygodne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony