dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Wyciszenie anemostatów

    Cześć,
    Szukam sposobu jak, o ile jest to w ogóle możliwe, wyciszyć anemostaty. Niestety szum z nich jest dość słyszalny. W nocy słychać już szum powietrza przy ustawieniu wydajności na 30%.

    Do tej pory próbowałem:
    - przepustnice/tłumiki z pianki tuż przy anemostacie
    - tłumik na kanale nawiewnym za reku
    I w zasadzie nie mam więcej pomysłów...

    Od reku do skrzynek rozdzielczych mam poprowadzony przewód elastyczny izolowany SONODEC CLASSIC.
    Rury typu peflex od skrzyń rozdzielczych do anemostatów mam poprowadzone:
    - na poddaszu - w warstwie wełny między sufitem podwieszanym a podłogą strychu
    - na dole - w warstwie styropianu pod wylewką

    I najbardziej mi chodzi o wyciszenie właśnie na poddaszu bo jednak w sypialniach ten szum najbardziej dostkwiera. Niby nauczyliśmy się z tym żyć i nie mamy większych problemów z zaśnięciem przez to, ale miło byłoby trochę zwiększyć moc na noc.

    Ktoś ma jakieś pomysły?

    Pozdrawiam,
    Wojtek
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  2. #2

    Domyślnie

    Wykręć całkowicie (zdemontuj) talerzyk od anemostatu i sprawdź, czy dalej szumi.

  3. #3

    Domyślnie

    Można wsadzić anemostaty wygłuszone, ciszej będzie, ale bez szału.
    Zamiast anemostatów skrzynki rozprężne i inny system nawiewania/wywiewania powietrza.
    Anemostat to najtańsza ale i najsłabsza opcja.
    Można też zmieniać rury i anemostaty na większą średnicę. Prędkość przepływu mniejsza to i ciszej.

    Taki urok rekuperacji

  4. #4

    Domyślnie

    Co można by jeszcze zaproponować w wykończonym domu, poza wymianą rur i anemostatów na większą średnicę ? To pewnie robota na pół godziny, no może 1,5h bez prucia i kucia...

    Porady z d...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    No więc tak. Odkręcenie talerzyka od anemostatu nic nie dało.
    Anemostaty wyciszone już są.

    Jeśli chodzi o wymianę rur...powinienem być w stanie w miare bezproblemowo wymienić ten sonodex, który biegnie od rekuperatora do skrzynki rozdzielczej, z założeniem że przy skrzynce zamontowałbym redukcję 160 -> 200. Trochę więcej roboty byłoby z wymianą anemostatu, ale też do zrobienia, kwestia powiększenia otworu w suficie podwieszanym. Tylko czy to ma sens. Anemostaty mam standardowe 125ki, do których podłączone są dwa peflexy 75. Więc musiałbym i tutaj dać redukcję z 125 na coś większego.

    Pozdrawiam,
    Wojtek
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  6. #6

    Domyślnie

    Zakładam, że wichury z anemostatu nie masz, tylko lekki podmuch.. Czy rekuperator ma wentylatory prądu przemiennego sterowane tyrystorowo ?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zanim cokolwiek wyciszysz musisz znaleźć źródło tego hałasu, a źródła mogą być 3 - hałas z centrali, hałas z kanałów który przenosi się na anemostat, szum powietrza na anemostacie.
    Szum pojawia się gdy prędkość powietrza wzrasta powyżej pewnej prędkości, w zależności w jakiej rurze. Jeśli słyszy go przy 30% to coś jest ewidentnie nie tak i tu raczej szumu z powietrza bym się nie spodziewał.
    Sonodec do rozdzielaczy to pod względem ciszy jedno z cichszych rozwiązań, które działa jak tłumik. Aczkolwiek nie jestem fanem tego rozwiązania, na krótkich odcinkach i do podłączania urządzeń aktywnych jak reku są jak najbardziej ok.

    Nie napisałeś jaka centrala, jaki ma wydatek, jak wygląda projekt wentylacji itd.
    Jeśli to centrala jest źródłem hałasu, to sonodec zamieniłbym na spiro i wstawił solidne tłumiki na nawiewie i wywiewie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Panowie - szum może jeszcze powodować sam wentylator nie tylko pęd powietrza który jest przez niego wytwarzany. Sprawdź samą pracę rekuperatora może łożyska na samych wentylatorach wszystko się może zdarzyć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O tym właśnie pisałem, że sama centrala może być głośna.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    O tym właśnie pisałem, że sama centrala może być głośna.
    Ok masz rację.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony