dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie Instalacja 3,4kWp - ile min. paneli w stringu - 3 fazy

    Witam.
    Mam do Was prośbę o poradę. W mieście mamy dofinansowanie 100% do paneli fotowoltaicznych, niestety nie mogę sobie tej instalacji powiększyć przez 5 lat. Pomijając kryterium doboru na podstawie zużycia prądu, które jest nieadekwatne do rzeczywistego zużycia wyliczyli mi, że instalacja ma mieć 3,4kWp. Instalacja 3 fazowa – taki mam wymóg, inwerter odnośnie wymogów pasuje tylko Huawei SUN2000-M1 + dlatego, że mogą być optymalizatory. Problem w tym, że mój dach jest po części na południe a po części na wschód. Na południowej połaci zmieści mi się ok. 6 paneli, resztę na wschód. Ale po godzinie 16 połać wschodnia dostaje cień jak na zdjęciu. Przygotowałem swoją wizualizację z przybliżonymi proporcjami w załączniku. Powiedzcie mi:

    1. Ile paneli przy tym inwerterze powinienem założyć, firmy oferują mi 9szt 375Wp (6+3) ale przy tym inwerterze napięcie startowe to 200V, czy nie lepiej zainstalować 10 paneli 340Wp (6+4)?

    2. Obawiam się że po zacienieniu te pozostałe 6 na południe nie wzbudzi falownika. Skoro mam dofinansowanie, to czy jak założę na wszystkie optymalizatory to czy po zacienieniu 4 z wszystkich napięcie na falowniku będzie wystarczające do wzbudzenia i produkcji energii?

    3. Czy warto „wciskać” na siłę siódmy panel zaraz przy cieniu jak na wizualizacji?

    4. Jak przy zacienieniu optymalizery widzi falownik czy napięcie na niach jest 30V czy bocznikuje panel? Macie jakieś źródła gdzie można coś o tym poczytać.

    5. Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji.

    6. Może całkowicie zmienić podejście i założyć falownik jednofazowy który będzie ruszał przy połowie niższym napięciu niż trójfazowy.

    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozmieszczenie na dachu.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	452782

  2. #2

    Domyślnie

    A czemu nie możesz tego panelu 'nr 7' wrzucić na połać wschodnią i zastosować falownik o 2 x mppt oraz napięciu startowym 150V i nie bawić się w żadne optymalizatory? Z fotki wygląda, że poziomo ten panel tam wejdzie? Chyba że to tylko złudzenie?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    A tą połać z prawej strony od wschodu nie da się wykorzystać i wrzucić wszystkie panele? Na panele od południowej strony po południu też będzie padał cień. Może te od wschodu dadzą więcej energii niż te z południowej strony.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    A tą połać z prawej strony od wschodu nie da się wykorzystać i wrzucić wszystkie panele? Na panele od południowej strony po południu też będzie padał cień. Może te od wschodu dadzą więcej energii niż te z południowej strony.
    na to pytanie, może nie wprost, ale odpowiedź zawarta jestw pkt. 5 "Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji." - z czego zakładam, że pytającemu po prostu szkoda potencjału tej połaci na instalacje, która tego potencjału nie wykorzysta.

    ps. połać południowa jest chyba z lekkim "skręceniem" na wschód? Jak bardzo?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Mnie się wydaje, że tak by było najlepiej - potem z chwilą rozbudowy wykorzystać połacie wschodnie.
    Jeśli tak jak piszesz wszystko możesz z optymalizatorami to tak tym bardziej że nie płacisz.
    Tą instalację solarną odsuniesz od domu i będzie dobrze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozmieszczenie na dachu (1).jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	452789
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    A czemu nie możesz tego panelu 'nr 7' wrzucić na połać wschodnią i zastosować falownik o 2 x mppt oraz napięciu startowym 150V i nie bawić się w żadne optymalizatory? Z fotki wygląda, że poziomo ten panel tam wejdzie? Chyba że to tylko złudzenie?
    Nie mogę zmienić falownika bo tylko jeden trójfazowy (Huawei SUN2000-/M1) i jeden jednofazowy (Huawei SUN2000-L1) spełnia wymogi dofinansowania (widocznie ktoś się dogadał z UM).
    Ostatnio edytowane przez mis_dj ; 08-02-2021 o 11:39

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    na to pytanie, może nie wprost, ale odpowiedź zawarta jestw pkt. 5 "Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji." - z czego zakładam, że pytającemu po prostu szkoda potencjału tej połaci na instalacje, która tego potencjału nie wykorzysta.

    ps. połać południowa jest chyba z lekkim "skręceniem" na wschód? Jak bardzo?
    Ja pisałem o połaci wschodniej a nie zachodniej.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  8. #8

    Domyślnie

    A nie rozważałeś instalacji na gruncie. Jak mnie oko nie myli masz już tam solary, to może i PV by się zmieściło?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    na to pytanie, może nie wprost, ale odpowiedź zawarta jestw pkt. 5 "Mógłbym wszystko wrzucić na zachód, ale w przyszłości chciałbym dołożyć drugą ~5kWp i zajmę sobie tym miejsce na dachu dla potencjalnej drugiej instalacji." - z czego zakładam, że pytającemu po prostu szkoda potencjału tej połaci na instalacje, która tego potencjału nie wykorzysta.

    ps. połać południowa jest chyba z lekkim "skręceniem" na wschód? Jak bardzo?
    1. Tak jest - dokładnie. Nie chce zajmować zachodu ze względu że tej z Urzędu nie mogę rozbudować przez 5 lat. Więc na tę chwilę tą ~3,4kWp muszę gdzieś upchnąć.
    2. Dom jest około 3-4 stopnie "skręcony" na wschód.
    3. Muszę instalację montować na dachu - taki też był wymóg. Nie mogę jej przenieść poza dom, niestety.

    Mam ciągłe obawy, że po zacienieniu wschodu panele południowe (6szt) nie wygenerują odpowiedniego napięcia do wystartowania falownika pomimo, że będą w pełnym słońcu. Nie jestem ekspertem w zasadzie działania FV ale jako takie pojęcie mam o elektryce dlatego zastanawiam się czy nie dać jednofazowego z napięciem startu o połowę mniejszym - 100VDC
    Ostatnio edytowane przez mis_dj ; 08-02-2021 o 11:37

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    A tą połać z prawej strony od wschodu nie da się wykorzystać i wrzucić wszystkie panele? Na panele od południowej strony po południu też będzie padał cień. Może te od wschodu dadzą więcej energii niż te z południowej strony.
    Tam wejdzie max. 3-4 przy zachowaniu odpowiednich odległości od kalenicy i instalacji odgromowej. Jestem otwarty na propozycje
    Handlowcy klepią po plecach i mówią "południe będzie dobre" ale wiecie jak to jest, sprzedadzą i sam się martw.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Gdy by były dokładne rozmiary tej południowej strony to może by się zmieściły na niej te 9 paneli ( może 8 trochę większych po 430 W ).
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  12. #12

    Domyślnie

    Słowo w kwestii napięcia startowego - zajrzałem do noty tego falownika i faktycznie startowe jest 200V, ale mppt pracuje w zakresie 140V ~ 980V, więc o samo startowe bym się nie obawiał, bo jałowe napięcie jednego panelu to ok. 40V, a nawet słabo oświetlony panel "łapie" napięcie jałowe.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dziękuję za info. Tego nie wiedziałem, czyli 9 szt byłoby OK? Dziś pomierzę połać i spróbuję sobie porozmieszczać panele. Może wejdą wszystkie na połać południową.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wczoraj pomierzyłem dokładnie dach wraz z oknami dachowymi, skosami. Oczywiście w granicy błędu pomiarowego. Naniosłem dane do programu graficznego i chyba problem z rozmieszczeniem się nieco rozwiązał. Na południe teoretycznie wejdzie 9 lub 10 paneli. Oczywiście po południu zostaną nieco zacienione ale nie można mieć wszystkiego - prawda? Nit kto wybierał dom na początku lat 2000 nie wybierał pod kątem dostosowania do paneli fotowoltaicznych. Pozostają pytania

    1. Co jest lepsze dla falownika Huawei SUN2000-4KTL-M1 10szt. (340W) czy 9szt. (375Wp) paneli?
    2. Czy dać optymalizatory na wszystkie (bo przekracza to budżet dofinansowania o niewielką kwotę) ale wydaje mi się, że instalacja będzie bezpieczniejsza i bardziej optymalna. Co myślicie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic.JPG
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	47,8 KB
ID:	452846 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic 3D.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	47,8 KB
ID:	452847
    Ostatnio edytowane przez mis_dj ; 09-02-2021 o 08:41

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Przy falowniku 3-faz bardziej optymalne jest wyższe napięcie i prawdopodobnie z 10 szt będzie wyższe ale trzeba to porównać z danymi modułów
    Jak wszystkie panele w jednej płaszczyźnie to optymalizatory tylko sprawność obniżą
    Panele do wyboru - Winaico WST-MG 375Wp lub Longi LR4-60HPH-375M silver
    Przy okazji, skłaniam się do Winaico, czy to dobry strzał?

  16. #16

    Domyślnie

    Jeżeli mieści Ci się wszystko na połać południową, to tam zakładaj, nic lepszego nie wymyślisz. Optymalizatory w tym przypadku albo wcale, albo na skrajne lewe panele - opóźni to nieco moment zacienienia paneli.
    Pobaw się www.suncalc.org - możesz tam wpisać wysokość kalenicy "wschodniej" względem paneli i zobaczysz, dokąd sięga cień. "Symulacje" nasłonecznienia sprawdź przede wszystkim pomiędzy początkiem kwietniem a końcem września, reszta sezonu jest zdecydowanie mniej energodajna

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dzięki zbig_wwl
    Wrzuciłem sobie dane położenia słońca w "trudnych" godzinach ze strony www.suncalc.org. Fajnie wszystko opisane. I tak jak pisałeś - najbardziej krytyczne są te z lewej strony w dolnej części. Natomiast generalnie całkowite zacienienie przychodzi w ciągu jednej godziny pomiędzy 15-16 (od 01.04-01-09). Widzę że nie ma po prostu sensu wkładać optymalizatory na wszystkie bo po prostu po 15-16 wszystko się powoli wyłączy. Nic więcej z tego nie da się chyba wyciągnąć. Nie jestem pewny jeszcze czy przy tym falowniku dać 10(340Wp) czy 9(375Wp). Sumarycznie przy 10 napięcie będzie nieco wyższe i chyba lepiej dla falownika? Dzięki za porady.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.04.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	452884 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22.06.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	53,6 KB
ID:	452885 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.08.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	58,1 KB
ID:	452886

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    No i sprawa zakończona pomyślnie instalacją jak na zdjęciu: 9 paneli 385Wp + 9 optymalizatorów - Huawei
    Wszystko działa poprawnie. Włączenie/wyłączenie falownika pomiędzy 6-19 (stan na początek maja).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210426_133105p.jpg
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	455508

  19. #19

    Domyślnie

    Jaki masz model optymalizatorów? Słyszałem zeHuawei ma tylko 2 modele, 375 i 450 bodaj?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mis_dj

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    13

    Domyślnie

    Optymalizatory jakie u mnie zainstalowano to: SUN2000P-450W-P

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony