dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Grzałka 2000W czy 3000W?

    Bardzo proszę o poradę.
    Chciałbym do dwupłaszczowego bojlera Delfin 140l podłączyć grzałkę i programator. Obecnie jest zasilany tylko piecem ale na sezon letni chciałbym dorobić drugą opcję bo bojler ma taką możliwość.

    Mam dwie wybrane opcje: grzałka 2000W 230V i grzałka 3000W 230V - takie coś według producenta bojlera mogę podłączyć:
    https://allegro.pl/oferta/grzalka-el...6-4-8760132494

    Ale pytanie jest takie czy moja instalacja to udźwignie. Dom nowy, bezpiecznik na kotłownię 16A, Kabel (chyba to będzie 3x1,5mm) idzie do puszki i dalej na kilka gniazdek + oświetlenie. Łącznie w jednym momencie pobiera max. 100-150W (sterownik pieca, pompy, światło).

    Jak myślicie drodzy forumowicze.

  2. #2

    Domyślnie

    Mocniejsza -szybciej zagrzeje -3kW pod zabezpiecznie 16A jest OK, ale kabel 3x1,5mm trochę cienki, choć teoretycznie 13A (3kW) może udźwignąć.
    Słabsza grzałka -będzie bezpieczniejsza pod ogólne wykorzystanie mocy.

    Grzałka 2kW ogrzeje zbiornik wody w ciągu 1h o ok. 11oC.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedWine Zobacz post
    Bardzo proszę o poradę.
    Jak myślicie drodzy forumowicze.
    Grzałka 2000 W - będzie lepszym rozwiązaniem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedWine
    Ale pytanie jest takie czy moja instalacja to udźwignie. Dom nowy, bezpiecznik na kotłownię 16A, Kabel (chyba to będzie 3x1,5mm) idzie do puszki i dalej na kilka gniazdek + oświetlenie.
    Nie mam więcej pytań.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie mam więcej pytań.
    co się nie zgadza?

    Dziękuje forumowiczom za podpowiedź.

  6. #6

    Domyślnie

    Po pierwsze, dla odbiorników o mocy równej i/lub przekraczającej 2 kW należy zastosować oddzielną linię zasilającą, oraz oddzielne/indywidualne zabezpieczenie.
    Po drugie, dobór przekroju przewodu to nie tylko zabezpieczenie i obciążenie, ale również sposób ułożenia, trasa, sąsiedztwo innych przewodów oraz długość linii.
    Bez tej znajomości trudno wyrokować, czy jest dobrze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje za informacje, wszystko jest na obszarze jednego niewielkiego pomieszczenia, łącznie z rozdzielnią, nic ma nic wydziwionego, obciążenie pozostałymi urządzeniami jest znikome, skoki napięcia nie wystąpią na tej linii kiedy sterownik pobiera 6W a pompy co najwyżej 50W w jednym momencie.
    Jednak dla ograniczenia ryzyka wybór padnie na grzałkę 2000W https://allegro.pl/oferta/grzalka-el...6-4-9839067864
    Czy da się do tego dobrać jakiś nieskomplikowany programator aby móc ustawiać namiary dla doby? Na tym nie znam się kompletnie. Montować zestaw będzie fachowiec ale sam muszę wybrać to co chcę tam założyć.
    Ostatnio edytowane przez RedWine ; 08-02-2021 o 13:38

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedWine Zobacz post
    Czy da się do tego dobrać jakiś nieskomplikowany programator aby móc ustawiać namiary dla doby? Na tym nie znam się kompletnie. Montować zestaw będzie fachowiec ale sam muszę wybrać to co chcę tam założyć.
    Np coś takiego nie będzie zbytnim utrudnieniem ? powinno się sprawdzić
    https://allegro.pl/oferta/64c-maxcio...ne-10189865320

    Oczywiście to jest licytacja ale na google znajdziesz coś podobnego dla Ciebie parametrem jest moc jaką można tym sterować czyli więcej niż 2000W
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony