dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Grunt nasypowy

    Witam,
    dostałem dzisiaj opinię geotechniczną. Na działce mam 3-4 m nasypu niekontrolowanego. W dokumencie jest napisane, że należy wymienić cały nasyp na piasek. Czytałem trochę o gruntach nasypowych i na niektórych z nich da się posadowić np płytę fundamentową ale grunt taki musi być zagęszczony. Czy jeśli wybiorę cały nasyp i wsypię go ponownie zagęszczając warstwowo to osiągnie on wystarczające zagęszczenie na posadowienie budynku np na płycie fundamentowej ?
    W załaczeniu badanie geotechniczne
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	452858Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	77,9 KB
ID:	452859Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	452860

  2. #2

    Domyślnie

    Piwnicę zrób, koszt piasku 160 razy 300 zł to 48000

  3. #3

    Domyślnie

    Biorę to pod uwagę ale jest to ostateczność.

  4. #4

    Domyślnie

    Przy domach błędem projektantów jest sugerowanie wymiany gruntu w większości przypadków. Po co pod całością grunt wymieniać? Zrobić trzeba po prostu fundament o 2 m głębszy, . Odchodzi koszt wymiany gruntu, dochodzą grosze w porównaniu z wymianą gruntu materiał robocizna. Co jedynie trzeba projekt do tego dostosować aby było jak najmniej ścian. Na tych ścianach wylewa się normalnie strop i na nim reszta domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Może mikropale wyjdą cię taniej. Zastąpią fundamenty. Na to płyta.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Po co pod całością grunt wymieniać? Zrobić trzeba po prostu fundament o 2 m głębszy, . Odchodzi koszt wymiany gruntu, dochodzą grosze w porównaniu z wymianą gruntu materiał robocizna. Co jedynie trzeba projekt do tego dostosować aby było jak najmniej ścian. Na tych ścianach wylewa się normalnie strop i na nim reszta domu.
    Też tak pomyślałem ale nigdzie w internecie nie znalazłem tego typu rozwiązań, więc chyba jest tu jakiś haczyk, tylko jaki.

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Może mikropale wyjdą cię taniej. Zastąpią fundamenty. Na to płyta.
    Wysłałem już kilka zapytań ale na razie bez odpowiedzi.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Znając życie to jest to działka w zagłębieniu, zasypana byle czym byle taniej aby ładniej wyglądała przy sprzedaży jak już zarośnie... jak mnie takie coś wpenia.
    Przede wszystkim dlatego, że część osób myśli tak: zasypie, grunt się "uleży" i za kilka lat opchnę to komuś. A prawda jest taka, że potem nabywca nie dość, że musi kupić, przywieść, zagęscić piach to musi jeszcze to co tam zostało bezmyślnie nawiezione - wywieźć i koszty razy dwa.

    Wracając stricte do tematu:
    gdyby to był grunt bardziej jednorodny to można by się pokusić o coś takiego, że wybierasz grunt, zasypujesz warstwami i zagęszczasz czyli tak na prawdę nie robisz wymiany tylko zagęszczenie warstwami. Jest jednak kilka ale:
    - zależy jaki i gdzie jest udział tego gruzu i części organicznych
    - zależy w jakim stanie jest ta glina piaszczysta/piasek gliniasty (chodzi o wilgotność). Generalnie taki grunt fajnie sie zagęszcza jak jest w odpowiedniej wilgotnosci (blisko opttymalnej) i nie używamy do tego klasycznej zagęszczarki/skoczka tylko walca. I tu rodzą się problemy.
    Takie zagęszczanie trzeba by przeprowadzić pod okiem kumatego geotechnika i może się to rozwlec w czasie (pogoda). A do tego jest tam jeszcze woda, która nie ułatwi sprawy.
    Opcji pare:
    - zrobić piwnicę nie troszcząc się zbytnio o jej szczelność i potraktować ją jako fundament pośredni licząc, że nie koniecznie będzie ona do użytku - możliwe że to najtańsza opcja
    - wymienić ten grunt na piasek/pospółkę/kruszywo łamane - jak droga to opcja to zalezy od dostępności materiału i tego co możemy zrobić z urobkiem
    - zrobić pełnoprawną piwnicę - może to być dość drogie rozwiązanie z uwagi na wodę
    - mikropale/studnie itp będą prawie na pewno droższe od piwnicy

  8. #8

    Domyślnie

    Bierz dobrego konstruktora i rób mikropale . Osobiście z pomocą dwóch silnorękich i z wynajmu wiertnicą do słupków i wiertłem fi 15 i materiałów czyli rur kanalizacyjnych. Filmiki znajdziesz na tubie. Wbrew pozorom łatwe

  9. #9

    Domyślnie

    Haczyka nie ma, tylko trzeba umysł otworzyć. ( tylko nie siekierą).
    W warunkach technicznych i PB powinni wprowadzić / zmienić definicję piwnicy, dodając sposób wykonywania jako wszystko lane z żelbetu i problem izolacyjności znika.
    Człowiek na bloczkach zyska kilka setek, a na izolacji straci 50 tysi.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    - zrobić piwnicę nie troszcząc się zbytnio o jej szczelność i potraktować ją jako fundament pośredni licząc, że nie koniecznie będzie ona do użytku - możliwe że to najtańsza opcja
    - wymienić ten grunt na piasek/pospółkę/kruszywo łamane - jak droga to opcja to zalezy od dostępności materiału i tego co możemy zrobić z urobkiem
    - zrobić pełnoprawną piwnicę - może to być dość drogie rozwiązanie z uwagi na wodę
    - mikropale/studnie itp będą prawie na pewno droższe od piwnicy
    Pełnoprawna piwnica raczej nie wchodzi w grę ze względu na wysokie koszty.
    Myślałem nad przedłużeniem ścian fundamentowych w dół. W środku zostawiłbym grunt nasypowy a wymienił tylko ok 1 metra by na tym zrobić podłogę na gruncie. Odpada mi koszt wykopów i piasku na wymianę całego gruntu.
    Dostałem piewszą wycenę na pale CFA - 21 sztuk fi 40 cm x 5 m głębokości 52 000 netto !
    Jestem w kontakcie z konstruktorem który proponuje materac z geosyntetyków. W internecie takie rozwiązania stosuje się w budownictwie drogowym ale nie znalazłem ani jednego przykładu zastosowania tego rozwiązania w przypadku budynków. Trochę się obawiam tego rozwiązania, pewnie byłoby najtańszym.

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Haczyka nie ma, tylko trzeba umysł otworzyć. ( tylko nie siekierą).
    W warunkach technicznych i PB powinni wprowadzić / zmienić definicję piwnicy, dodając sposób wykonywania jako wszystko lane z żelbetu i problem izolacyjności znika.
    Człowiek na bloczkach zyska kilka setek, a na izolacji straci 50 tysi.
    Musze tą opcje dokładnie przeliczyć.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Mikropale samodzielnie metodą ręczną są do wykonania ale już przy głębokosci powyżej 3m skala trudności bardzo rośnie.
    Może zagadać z lokalnym studniarzem który ma wiertło na jakiejś małej ciężarówce ile by za robotę policzył. Włożyć rury PCV a potem zalać to betonem to już żadna filozofia. Można się wtedy pokusić o rury fi200 a dla takich łatwiej zapewnić jakoś wykonania prac betonowych.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubańczyk Zobacz post
    Witam,
    dostałem dzisiaj opinię geotechniczną. Na działce mam 3-4 m nasypu niekontrolowanego. W dokumencie jest napisane, że należy wymienić cały nasyp na piasek. Czytałem trochę o gruntach nasypowych i na niektórych z nich da się posadowić np płytę fundamentową ale grunt taki musi być zagęszczony. Czy jeśli wybiorę cały nasyp i wsypię go ponownie zagęszczając warstwowo to osiągnie on wystarczające zagęszczenie na posadowienie budynku np na płycie fundamentowej ?
    W załaczeniu badanie geotechniczne
    W załączonych zdjęciach nie ma dokładnego opisu i nośności NN.
    Może okazać się że taki nasyp po odpowiednim dostosowaniu i zaprojektowaniu posadowienia (płyta fundamentowa) może stanowić podłoże dla posadowienia domu.
    Własnoręczne wykonanie mikropali jest mało odpowiedzialne.

    Poczytaj na temat palowania.Np. tutaj https://pbim.pl/mikropale-iniekcyjne/ lub w dowolnym innym inżynierskim opracowaniu.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 12-02-2021 o 22:55
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Działka z torfem – budowa fundamentu na palach - Pogotowie budowlane Muratora
    https://www.youtube.com/watch?v=s3fcBorPVbE
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    W załączonych zdjęciach nie ma dokładnego opisu i nośności NN.
    W opracowaniu jest napisane że nasyp jako niejednorodny nie może być jednoznacznie określony pod względem cech fizykomechanicznych.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Trzeba poszukać takiego geotechnika który potrafi określić nośność takiego podłoża i wskazać sposoby doprowadzenia nasypu do wymaganej nośności.
    Są tacy.

    To opracowanie to jest tylko opinia geotechniczna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    "Własnoręczne wykonanie mikropali jest mało odpowiedzialne."



    Słodyczy zawodowo je wykonywałem i przy palownicy i przy tzw. Jet groundingu. Do czterech metrów nic trudnego z dokumentacją geotechnika i głębokościami gruntu nośnego. I projektem konstruktora fundamentów. Koszt max 10 000

    W ramach ówczesnego mojego profesjonalizmu wychodziło pod domek jednorodzinny od 50 tysięcy złotych w górę. Sytuacja podobna tylko wykryta przy okazji rozłamywania się budowanego domku na stoku zbocza na peryferiach Kościana.

    Tu sytuacja jest wygodna mamy samą działkę
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 13-02-2021 o 21:17

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    I jakim sprzętem dysponujesz do tego własnoręcznego wykonania mikropalowania?m to masz nasypy nienośne (wg opinii geotechnicznej).
    Nie możesz zakończyć palowania na tej głębokości.
    Chyba wiesz dlaczego.

    Kto policzy to mikropalowanie?
    Średnica, głębokość palowania rozstawy, liczbę i zbrojenie?

    Konstruktor liczy tylko fundamenty.

    PS Czy wcześniej nie wspominałeś że budowałeś mosty ??


    O co chodzi z zawodowymi słodyczami ?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-02-2021 o 21:24
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    "Konstruktor liczy tylko fundamenty."

    Leniuszek z niego przeliczyć obciążenie budynkiem na rozkład pali to nic trudnego w dobie oprogramowania w lapku. A z palowaniem parę lat temu skończyłem ciągle w drodze/delegacji . Ot niewolnik

    Zresztą mamy na forum dom na beczkach tam specjalista od groundingu nie był potrzebny. I to też jest rozwiązanie tańsze niż piwnica czy wymiana gruntu.

    A studniarska metoda też jest dobra przy pilnowaniu głębokości i osiągnięcia warstwy gruntu nośnego. Tylko wierceniem na sucho, nie na płuczkę

    No ewentualnie zmiana projektu domu na kanadyjczyka i ruską metodą z syberii wznoszenie na regulowanych stalowych geokotwach

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Przyjęcie obciążenia linowego z ław fundamentowych na skupione - na pale np. co 2,0m to pikuś.
    Kto policzy te własnoręcznie wykonane "mikropale" długości ok. 45,0 od powierzchni i oparte na grunice nośnym?

    Posadowienie na studniach (na wypełnionych kręgach betonowych) też jest możliwe.
    Na takich własnoręcznie zapuszczanych kręgach.
    Może być problem z wodą gruntową.

    Kanadyjczyk na nienośnych nasypach?
    Ze zmiany technologii budowy nasypy nienośne same nie zmienią się na nasypy nośne
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-02-2021 o 22:24
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    Zmarzlina tez jest nienośna dlatego budują na " swidrach" wkręcanych w grunt jak robi się w domu krzywo podkręcają do poziomu. Tylko na klawiaturze nie mam ruskich bukw to szybko linka nie dam. Znalazłem jak surfowałem po domach z kiedra tj. foto relacji z budowy kilka lat temu. Popis na łeb im się rzucił i cięzko jest co nieco od nich wyjednać po normalnej cenie. Za to firmy pośredniczące z Moskwy bez problemu tylko z dwu-trzykrotnym narzutem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony