dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Przy jakiej temp. zewnętrznej powinna włączać się grzałka ?

    Witam,
    pytanie do znawców tematu:
    Przy prawidłowo dobranej mocy pompy ciepła PW - przy jakiej temperaturze zewnętrznej powinna załączać się grzałka ?
    Był u mnie serwis i twierdzi że przy -4 ?!?
    Jak było -6 to zaczęło się dom ochładzać

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawlick83

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie wiem co to za pompa i co to za serwis, ale u mnie przy -17 chodzi pompa bez grzałek, na samej sprężarce, podejrzewam, że przy -20 również.
    Jeśli u Ciebie załącza się przy -4 grzałka, to co będzie przy -20?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Witam,
    pytanie do znawców tematu:
    Przy prawidłowo dobranej mocy pompy ciepła PW - przy jakiej temperaturze zewnętrznej powinna załączać się grzałka ?
    Był u mnie serwis i twierdzi że przy -4 ?!?
    Jak było -6 to zaczęło się dom ochładzać
    To jakie OZC i jaka PC ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Witam,
    pytanie do znawców tematu:
    Przy prawidłowo dobranej mocy pompy ciepła PW - przy jakiej temperaturze zewnętrznej powinna załączać się grzałka ?
    Był u mnie serwis i twierdzi że przy -4 ?!?
    Jak było -6 to zaczęło się dom ochładzać
    Nie jest to prawidłowo dobrana pompa pod obciążenie cieplne domu.
    Grzalka powinna włączać się jeśli temp.zewnetrzna zejdzie poniżej temp.obliczeniowej,zależnie od strefy klimatycznej czyli regionu Polski.
    U mnie grzałka nie włącza się nawet przy -26st.C ale mam pompę o mocy grzewczej wyższej niż dom tego potrzebuje.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 13-02-2021 o 09:27

  5. #5

    Domyślnie

    Temperaturę załączania na -4 kazał ustawić serwis - na wszelki wypadek i przy takiej raczej się nie włącza. Ale wezwanie serwisu wynikało z tego że od -6 zauważyłem spadek temperatury do domu.
    Pompa to Buderus Logatherm WLW196i-8 AR E.
    Nie robiłem sam OZC, chciałem żeby wszystkim zajęła się firma instalacyjna - policzyła, założyła i wzięła odpowiedzialność.

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie o to mi chodzi: jaka powinna być dla Warszawy mniej więcej ta temperatura przy której może włączyć się grzałka. Żeby nie nazywać PC, piecem elektrycznym
    Musze wiedziec o czym rozmawiać z instalatorem.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Temperaturę załączania na -4 kazał ustawić serwis - na wszelki wypadek i przy takiej raczej się nie włącza. Ale wezwanie serwisu wynikało z tego że od -6 zauważyłem spadek temperatury do domu.
    Pompa to Buderus Logatherm WLW196i-8 AR E.
    Nie robiłem sam OZC, chciałem żeby wszystkim zajęła się firma instalacyjna - policzyła, założyła i wzięła odpowiedzialność.
    A sterowanie nią jakie masz? Pogodówka, termostat wewnętrzny czy tylko ustawienia na PC? Kupiłeś jedną z droższych pomp, to ciągaj teraz za worek jej instalatora niech Ci ustawia.

    U mnie MOŻLIWOŚĆ włączenia grzałki jest ustawiona na -10. Ale są jeszcze tzw stopniominuty i jak PC sobie radzi, to grzałki nie włącza.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 13-02-2021 o 09:32
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    No właśnie o to mi chodzi: jaka powinna być dla Warszawy mniej więcej ta temperatura przy której może włączyć się grzałka. Żeby nie nazywać PC, piecem elektrycznym
    Musze wiedziec o czym rozmawiać z instalatorem.
    Wawa to III strefa czyli do -20st.C powinna chodzić bez grzałki.
    Ale, mówimy o dobrych markowo pompach, które to potrafią i o dobrze dobranych.
    Jeśli sam serwis mówi Ci,żebyś grzał grzałka już przy -4st.C to coś z tą pompą nie teges...

  9. #9

    Domyślnie

    Wychodząc z założenia że chytry dwa razy traci wybrałem Boscha / Buderusa bo wydawało mi się że za marką jednak coś powinno iść. A spokój i brak stresu są warte każdych pieniędzy. Ale wyszło odwrotnie.

    Walczę z ta pompa od 30.11.2020. Jak było -20 przez jedną noc, to miałem w domu 17 stopni. To była diagnoza - złe przepływy - i rzeczywiście bo zrobili trójniki w PEXie które dawały przekrój rury do zasilania całego domu na 11mm. Zostały wymienione rury i trójniki i przepływy są już dobre - ale problem wydajności pozostał.

    Mam i czujnik na zewnątrz i czujnik wewnątrz, wszystko co można było zainstalować - oczywiście Buderusa. Ale to jest jakieś g. czujnik wew. pokazuje temperaturę o 1-3 stopnie niższa niż jest faktycznie, czujnik zewnętrzny pokazuje temperature wyższa o 2-5 stopni niz jest faktycznie (a 2 klasyczne termometry + 3 elektroniczne + telefon pokazują w tolerancji max 1 stopnia)

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Nie znając parametrów Twojego domu ,OZC, nikt Ci raczej tutaj nie pomoże. Babol instalatorów sugeruje, że ich dobór jednostki mógł pochodzić z fusów albo wosku. Taka strata ciepła w jedną noc? Masz grzejniki czy podłogówkę ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11

    Domyślnie

    Mam podłogówkę.
    Ale problemy zaczęły się od -6, wtedy zauważyłem że robi się zimniej w domu, była walka z parametrami - proszę ustawić to czy tamto i będzie dobrze i to trwało i trwało i tak mijały dni a temperatura powoli opadała. Jak było kilkanaście na minusie to wpadli żeby ustawić grzałkę na wcześniejsze włączenie.
    Czyli nie było to w jedną noc

    Mi się wydaje że pompa jest za słaba, ale boję się że instalator powie że "na grzałce działa i co mi pan zrobisz jak już zapłaciłeś" co z tego że ostatnio grzałka 6kw działa mi po 12 godzin dziennie

  12. #12

    Domyślnie

    To co opisujesz to jakiś dramat. Ja miałem PC dobieraną raczej "na oko" i do tego mam w większości grzejniki. Przez prawie 9 lat nigdy nie były używane grzałki!

    Jak duży to dom i jakie podstawowe parametry typu grubość ocieplenia ścian/dachu, rodzaj wentylacji, okien.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Pompa to Buderus Logatherm WLW196i-8 AR E.
    Nie robiłem sam OZC, chciałem żeby wszystkim zajęła się firma instalacyjna
    - policzyła, założyła i wzięła odpowiedzialność.
    Jaką moc ma ta pompa przy - 20 C???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

    Domyślnie

    Nie przekazali mi takich danych. Jedyne co jest w katalogu to: Moc grzewcza (kw) przy A -7: 8,43

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Moc grzewcza (kw) przy A -7: 8,43
    Dzwoń do instalatora i się dowiedz,
    Kasa dał a nie wiele wie!!! - są jeszcze takie owce do strzyżenia!!!

    Prawdopodobnie wychodzi na to, że poniżej - 7 C należy załączyć grzałki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Nie przekazali mi takich danych. Jedyne co jest w katalogu to: Moc grzewcza (kw) przy A -7: 8,43
    Masz gdzies podglad w tej pompie na parametry pracy ? Najlepiej moc produkowaną podczas pracy tuż przed wlaczeniem sie grzalek abo chociaz temp.powrotu zasilania zadana i przepływ
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał bulbalinski Zobacz post
    Nie przekazali mi takich danych. Jedyne co jest w katalogu to: Moc grzewcza (kw) przy A -7: 8,43
    To pokazuje na ile warty jest ten kalkulator ciepła...
    Wyliczył Ci obciążenie grzewcze na 9kW przy -20st.C a dom już przy -7st.C tyle potrzebuje włączając grzałki bo pompa nie wydala.
    Winę widzę 50/50 czyli po połowie inwestor i instalator.
    Teraz albo przyzwyczaisz się do grzałki albo pokażesz instalatorowi ile mocy potrzebuję Twój dom i zażądasz odpowiedniej pompy.

    A tyle się tu pisze, że do instalatora idzie się z gotowym OZC i żąda się pompy o takiej mocy jak wyliczone obciążenie cieplne domu...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    To pokazuje na ile warty jest ten kalkulator ciepła...
    Wyliczył Ci obciążenie grzewcze na 9kW przy -20st.C a dom już przy -7st.C tyle potrzebuje włączając grzałki bo pompa nie wydala.
    Winę widzę 50/50 czyli po połowie inwestor i instalator.
    Teraz albo przyzwyczaisz się do grzałki albo pokażesz instalatorowi ile mocy potrzebuję Twój dom i zażądasz odpowiedniej pompy.

    A tyle się tu pisze, że do instalatora idzie się z gotowym OZC i żąda się pompy o takiej mocy jak wyliczone obciążenie cieplne domu...
    Nie rozpedzaj sie tak z osadami może pompa nie pracuje tak jak powinna i daje np.3kw zamiast 8kw w jakiejs tam temperaturze a ze przez to nie moze dobic do zadanej to zalacza grzalki najpierw niech sprawdzi czy pompa daje tyle kw ile powinna w danych warunkach
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #20

    Domyślnie

    Dzięki Wiem że najlepiej się wszystkiego samemu nauczyć - ale jak człowiek nie ma czasu ot stara się zaufać fachowcom i dlatego wybierałem "markową" pompę i autoryzowanego instalatora. I wyszło jak wyszło.
    W załączeniu przykładowe zrzuty z aplikacji i ze sterownika. Więcej informacji za bardzo nie ma Wszystko jest bardzo ubogie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210213-184439_MyDevice.jpg
Wyświetleń:	230
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	453030   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210213-184412_MyDevice.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	453031   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210212_200910.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	453032  

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony